Rendezői extrák
Amennyiben egy korábban megjelent játékhoz bejelentik a Director’s Cut, azaz a rendezői változatot, az átlag játékos azonnal elkezd azon agyalni, hogy vajon milyen újdonságot kap majd az új vásárlás megtörténte után. Sok esetben csak néhány apróbb dolgon változtatnak a készítők, az is előfordulhat, hogy komplett DLC-ket is hozzácsapnak az alapműhöz, de olyan is előfordult már, hogy teljes grafikus motor csere történik, így még szebb lesz a végeredmény.
A probléma ott szokott kezdődni, hogy bár vannak olyan cégek, akik a rendezői változatokat ingyen odaadják azoknak, akik rendelkeznek az alapjátékkal, de sajnos vannak olyanok is, akik szerint a néhány extra dolog megléte miatt muszáj lesz kifizetnünk ismét a játékokat. Felesleges belemenni abba, hogy melyik megoldás korrekt, hiszen utóbbi esetében is láthattunk már vállalható kollekciót, elég csak a Deus Ex Human Revolution Director’s Cut-ra gondolni.
A Wasteland 2: Director's Cut esetében a PC-s játékos teljesen ingyen kapják meg a különböző extrákat, köztük az új grafikus motort is
Nézzük tehát a mai játékunkat, amely a Q.U.B.E: Director's Cut címet kapta. Az eredeti kiadás 2011. december 17-én látott napvilágot, ekkortól lehetett a Desura rendszeréből megvenni a különleges alkotást, de a steames verzióra sem kellett sokat várni, 2012. január 7-től a Valve hálózatából is letölthető lett a belső nézetes játék.
A konzolos kiadások nem jelentek meg ennyire korán, PlayStation 3-ra, és PlayStation 4-re 2015. július 22-től lehetett beszerezni a programot, addig Xbox One-ra csak július 24-én lett elérhető. Idén augusztusban a tervek szerint várható egy Nintendo Wii U kiadás, valamikor pedig iOS platformon is megjelenik majd, de utóbbiról egyelőre semmi konkrétumot nem lehet tudni.
Hirdetés
Kockavilág
Ha valakinek az elmúlt években valamilyen oknál fogva kimaradt a játék, annak érdemes lehet felfrissíteni, hogy konkrétan miről is szól az egész project. A Q.U.B.E. (Quick Understanding of Block Extrusion) első látásra egy Portal klónnak tűnik, de az első pálya után rájövünk, hogy ég és föld a különbség a két program között. A belső nézetes játék elején egy zárt pályán ébred fel karakterünk, és azt veszi észre, hogy mindkét kezén egy-egy különleges kesztyűt visel. Néhány méter után kiderül, hogy a teljes pálya azonos méretű kockákból van felépítve, és a speciális kézmelegítőnk képes arra, hogy bizonyos elemeket manipuláljon.
A továbbjutás kulcsa pont ebben rejlik, bizonyos blokkokat ugyanis úgy kell mozgatni illetve be- és kikapcsolni, hogy pont el tudjunk érni egy-egy peront. Több típus is létezik ezekből az elemekből, hiszen míg egyiket csak bizonyos rövid területen tudunk mozgatni, addig egy másik kockával magasabbra ugorhatunk, és eközben pedig akár egy teljes szakaszon is átforgathatjuk a pályát. Ahogy egyre távolabbra jutunk, úgy nehezednek a fejtörők is, bár itt sajnos nem kell a Portal széria, vagy a The Talos Principle szintű nehézségre gondolni. Ettől függetlenül a pályarészek élvezetesek, ehhez pedig a rendezői változatban egy érdekesnek mondott sztorit is megpróbáltak hozzákapcsolni több-kevesebb sikerrel.
A 2011-es kiadásban ez még nem volt jelen, itt azonban a különböző puzzle feladatok között időközönként rádión beszélnek hozzánk bizonyos személyek, ezzel felépítve egy háttérsztorit, ami sajnos nem valami nagy szám, van akik szerint teljesen felesleges, mert a játék így ezzel elveszíti a a játék a misztikumát. Ez persze egyénfüggő, de érdekes bővítése ez az alapjátéknak, ahogyan a megújult zenék is, amelyek szinte tökéletesen illeszkednek a pályák hangulatához. A Director’s Cut kiadás ezen apróságok mellett tartalmaz egy Against the Qlock nevű DLC-t is, amely lényegében egy 10 pályából álló kihívást jelent, ahol a lényeg, hogy az összes medált összeszedjük, miközben a lehető leggyorsabban érünk el a különböző szektorok végére.
A Q.U.B.E: Director's Cut azoknak a játékosoknak ajánlható, akiknek az alap kiadás kimaradt, de szeretnének egy különleges, minden ízében élvezhető belső nézetes puzzle játékot kipróbálni, és nem zavarja őket, hogy egyes helyeken néha kicsit többet kell gondolkodni.
Pro:
- Minimális dizájnnal rendelkező, mégis érdekes pályák;
- a rendezői változat új zenéket és extra DLC-t kapott;
- olcsó, mégis kellő mennyiségű tartalommal rendelkezik.
Kontra:
- A minimalista dizájn egyeseknek zavaró lehet.
80
A cikk az Xbox One kiadás alapján íródott, amely megvásárolható az Xbox Live rendszeréből mindössze 1990 Ft-ért, de PlayStation 4-re is beszerezhető a program.
orichalcos