Egy lap a sok közül
A Procomp legutolsó SocketA-s lapja, a most vizsgált BVK2A jelű, hasonlóképp, mint a nemrég itt járt Iwill lap, a VIA KT133-as chipset-ét hordozza, és ez, azzal együtt persze, hogy a következő két generáció megléte miatt (KT133A, Ali Magik/AMD760/VIA KT266) ez a chipset már kicsit "elavultnak" is tekinthető (már nem olyan drága..), tehát ez, mindezek mellet, csak jót jelent. És bár az MSI kínál alaplapot, ahol a KT133-as North Bridge mellé már nem a 686A, hanem az ATA/100-as, 686B jelű VIA South Bridge-et passzintja, a Procomp megmarad a standard leosztásnál: elég neki a gyengébb VIA chip, beéri az ATA/66-tal. Persze nincs is ezzel gond, hiszen nem a South Bridge-dzsen múlik a magas FSB nem támogatása, amely ezeknél a KT133-as lapoknál az egyik lényeges hiányosság. Mert a Procomp lapja sem megy 110MHz fölé, bár ők már kicsit szerényebbek az Iwill-nél, aki ugye 100-166MHz-ig egyesével engedte léptetni a külső órajelet, tök feleslegesen. Mindenesetre itt 112MHz a maximum. A RAM-ot persze itt is hajthatjuk aszinkron, éljünk is vele, ha egy mód van rá, megéri. Bár a memória sebességet nem csak ez a VIA-s trükk befolyásolja, érdemes ezen felül a CAS latency-ket is végigpróbálgatni, ahogy a "Turbo" mód is sokat lendíthet egy-egy teszten, de erre még visszatérünk.
Hirdetés
Ahhoz, hogy egy Duron-os lapot tuningbarátnak lehessen nevezni, olyan fícsörökkel kell bírjon, mint a szorzóállítás, a VCore állítgatás, a magas FSB-értékek támogatása, valamint természetesen az, hogy mindezek ellenére megfelelően stabil is legyen. Nem árt persze, ha meg lehet úszni a jumpereket és dip-switch-eket, tehát mindent a BIOS-ból tudunk beállítani. Mindezekkel a Procomp lapja nem feltétlen analóg, bár a stabilitásra nem lehet panasz. Ráadásul, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a Duron-ok felülete egy kisebb tuning-térképpel egyenlő, mert mind a szorzó állításnak, mind a feszültség manipulálásnak teret enged, akkor kifogásaink részben alaptalanok, persze tényleg csak részben. BIOS-ból mindössze a külső órajelet tudjuk változtatni, és bár csak néhány értéket enged meg az alaplap, ez bőven elég, még sok is. A BIOS tartalom igényessége tekintetében azonban még bőven van mit behoznia a Procomp-nak, leginkább persze a Chaintech-hez képest, ahol olyan ötlet kavalkád fogadott minket, hogy csak néztünk.. (Ezekről a Chaintech lapról készülő tesztünkben lesz bővebben szó..)
686A: nem rajta múlik
Az újabb alaplapokon már korántsem evidens az ISA slot támogatása. Ez ugyan nem chipset függő, az alaplap gyártók döntik el, hagynak-e egérutat (legalább egy ISA slot-ot) régebbi kártyáinknak, mégis, többen már nem tartják fontosnak az efajta kompatibilitás megőrzését. A Procomp azonban -szerintünk- helyesen döntött, amikor 1db slot-ot fent hagyott SocketA-s lapján, ahogyan a Chaintech-et sem marasztalhatjuk el ezért. Nem így az Iwill lap, bár ezt ott fel is róttuk neki. Az AGP slot négyszeres üzemmódja viszont bármely KT133-as lapnál beállítható, ahogy a VIA aszinkron memória management-je is rendelkezésre áll, erről azonban már volt szó. Amíg az Iwill-nél a +33%-os beállítás maradt ki a leírásból, bár a BIOS-ban be lehetett állítani, addig a Procomp-nál (és a Chaintech-nél is) a -33% kallódik el, ezúttal azonban nem a leírással van gond, hiszen a setup fel sem kínálja ezt a lehetőséget. A Tyan/Iwill tudta ezt, bár ez a hiányosság vélhetően keveseknek okoz majd komoly gondot.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!