Hirdetés
Próba
Kézbe kapva egy kicsit fapadosnak tűnik a Prestigio MultiReader Supreme 5664 teljes kivitele, de ezen hamar túltettük magunkat. Menürendszere teljesen rendben van, a fő funkciókat a főképernyő nyolc ikonjára rakták, és az is látszik, hol tartunk éppen az aktuális könyvben. A menüstruktúrában és állítási lehetőségekben nem sok kivetnivalót találtunk, pár dolog lehetne egyszerűbb, de ezek közül csak a háttérvilágítás állítása igazán zavaró, amire még visszatérünk.
A képernyője nagyon tetszett, lényegében semmivel sem marad el a nagy konkurens, a Kindle Paperwhite mögött, a karakterek szép kontúrosan, kontrasztosan jelennek meg rajta. A háttérvilágítás miatt nem hiányzott az inverzre (sötét háttéren világos karakterekre) váltás, a fényerő szabályozásával viszont alaposan megszenvedtünk. Azt ugyanis jó mélyen eldugták a beállítások menübe, bekapcsolásához vagy módosításához hat-nyolc érintéssel (vagy még több gombnyomással) juthattunk el olvasás közben. Elég szomorú ez, tekintve, hogy a készüléknek tizenhárom gombja és érintésérzékeny kijelzője van. Meg kell még jegyezni, hogy a világítás extra terhelést jelent az akkunak, közepes fényerő mellett 20-25 órát bír egy töltéssel.
Annak viszont örültünk, hogy a menürendszer magyarra állítható, a készülék pedig e-könyv, kép és hang terén is rengeteg formátumot támogat, sőt a DRM kezelést sem hagyták ki. A legfontosabb, a könyvek terén az EPUB és PRC mellett a Word dokumentumok, TXT és PDF állományok megjelenítése is működik, bár a komolyabb szerkesztési elemek itt-ott szétesnek, nagyításnál pedig csak a TXT-t tudja újratördelni a készülék. A DOC és PDF esetében a lap egy-egy nagyított részletét kapjuk, a többihez függőlegesen és/vagy vízszintesen léptetni kell. A HTML állományokkal is megküzd a Prestigio olvasó, bár itt ügyelni kell a kódolásra.
Képek terén (mondjuk képregényekhez) a BMP, JPG és PNG nem fog ki az olvasón, bár a nagyítás itt meglehetősen hektikus, és persze számolni kell a monokróm megjelenítő korlátaival, amin azért a dithering javít egy kicsit. Zenéből az MP3, WAV és WMA mellett az OGG formátumot is eszi a masina, jobb fülessel elég korrekten szólt hangszín és maximális hangerő terén is. Természetesen a zene a háttérben is szólhat, mondjuk olvasás közben.
Sajnos a webböngészés elég nehézkesre sikerült, viszont azt ne feledjük, hogy ennek az eszköznek ez csak mellékes funkciója. A lassan frissülő, színeket mellőző képernyő sokat ront a felhasználói élményen, a görgetés, nagyítás, de még a webcímek beírása is kínkeserves, így erősen ajánlott inkább a mobilra optimalizált oldalakat nézegetni vele. Hasonlóan megszenvedtünk a jegyzetelő résszel, általában nem tudtuk, hogy az érintőképernyőn megjelenő billentyűzet mikor érzékel, mert hatalmas a megjelenés késleltetése. Angol szöveg esetén viszont egészen jól működik a beépített felolvasó, aminek az olvasási sebessége és a hangereje is több lépcsőben állítható.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!