Phenom II és rengeteg notebook

Phenomok és egerek



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Most már nem csak az Intel szórja futószalagról 45 nm-en gyártott processzorait. Nem sokkal a Phenom II X4 900-as, mondhatni teljes tudású modelljei után megjöttek a „selejtek”, vagyis azok a processzorok, amelyekben a gyorsítótár egy része vagy az egyik processzormag nem működik. Bevett gyártási módszer, hogy az ilyen processzorokból nem szemét, hanem redukált képességekkel rendelkező, olcsóbb processzor születik. A Phenom II 810 négymagos, vagyis X4, de a kilencszázasokkal ellentétben nem 6 MB, hanem csak 4 MB harmadszintű gyorsítótára. Órajele 2,60 GHz, tehát megegyezik a 910-esével, ami nálunk még nem kapható. Az idehaza elérhető Phenom II X4 920 még Socket AM2+ foglalatú, tehát csak DDR2 memóriavezérlője aktív, azonban a 810-es már AM3-as, tehát megfelelő alaplapban DDR3-at is kezel. A forint további gyengülése miatt 56 000 forintba kerül az új négymagos AMD, az X4 920 ára pedig visszamászott 60 000 forint fölé. Intel oldalon a 820-as árbeli ellenfele a valamivel alacsonyabb órajelű, 2,33 GHz-es Core 2 Duo Q8200, mely az Intel legkisebb négymagosa.

Egy maggal kevesebbel operál a Phenom II 710, ezért is szerepel nevében az X3. Érdekes, hogy a három mag mellett megmaradt mind a 6 MB harmadszintű gyorsítótár. Egészen jól használja a Core i7-éhez hasonlító számozást az AMD. A 710-es ugyanúgy 2,60 GHz-en jár, mint a 810-es vagy a 910-es, és a 720-as 2,80 GHz-e is egyezik a 920-aséval. A hárommagosok ugyancsak AM3 foglalatúak, tehát DDR3 memóriával is tudnak mit kezdeni. A kisebb 710-es 40 000 forintba, a nagyobb 720-as Black Edition 46 500 forintba kerül. Intel oldalon ennyi pénzért kapni a kétmagos Core 2 Duo E7400-at és E7500-at, melyek 2,80, illetve 2,93 gigahertzen járnak.

Válság van, kérem szépen, ezért szétnéztünk a Logitech kedvezőbb árú egerei között. Ide azok az olcsóbb modellek tartoznak, melyeket elsősorban OEM felhasználásra szánnak, rendszerintegrátoroknak, de akadnak köztük egészen jól felszerelt, tetszetős darabok is. A régi Pilotokat mintázza az a RX1500 Corded Laser Mouse, melyre rákerült a Logitech legújabb fejlesztésű, MicroGear görgője, amit eddig csak a jóval drágább modelleken láttunk. Ráadásul a gyors és precíz mód között váltó gombot nem alulra, hanem az egér hátára tették. Közös lemezből van kiszabva a két fő gomb, a harmadik pedig az oldalra is dönthető görgő alatt található. Az RX1500 alján 1000 dpi-s lézerszem dolgozik, vételára pedig 6000 Ft.

Tudásához képest egészen kellemes az ára az RX720-nak is. A 2,4 Ghz-es, rádiós egér ugyan lapos, de nem olyan kényelmetlenül rövidke, mint általában a notebookosok. Formájának köszönhetően jobb- és balkezesek számára is ugyanolyan kényelmes. Két gombja és oldalra is dönthető görgője alatt egy további gomb található. Adóvevője hagyományos, pendrive méretű, lézeres érzékelőjének felbontása pedig 1000 dpi. A Logitech RX720 vételára 6800 Ft.

Toshiba újdonságok

Seregnyi új notebookkal készül a tavaszi szezonra a Toshiba. A könnyű és hordozható Portége család korábbi zászlóshajója, az R500 és a nagyobb méretű M800 után most itt az A600-as, mely az Intel legújabb, alacsony fogyasztású Core 2 Duo processzoraira épít. A 12,1”-os, enyhén szögletes formavilágú, lótuszrózsaszín házat a legmodernebb technológiával pakolták meg, hogy csupán 1,46 kilogrammot nyomjon. Az 1,2 GHz-es Core 2 Duo SU9300 processzor nem több mint 10 wattot fogyaszt, alatta pedig a szintén takarékos, integrált GPU-s Intel GS45 északi híd dolgozik. Memóriából 2 GB DDR2 dolgozik benne, merevlemeze 250 GB-os és DVD-írója is van. Vezeték nélküli kommunikáció terén ma már alapkövetelmény a Draft N-es Wi-Fi és a Bluetooth, ezen felül az A600-ba telepítettek még 3G modemet is. További érdekessége, hogy billentyűzete cseppálló, kijelzője pedig LED háttérvilágítású. Bizony, nem olcsó egy ilyen masina, a Portége A600-ért majdnem félmillió forintot kell fizetni, igaz Windows Vista, hároméves garancia és hétórás üzemidőt biztosító akkumulátor jár hozzá. Akinek esetleg nem jönne be a rózsaszín, választhat ezüstszürkét is.

Valamivel nagyobb, még komolyabb masina a munkára szánt Tecra R10. A 14”-os, LED háttérvilágítású, 1280x800 pixeles kijelzőt rejtő házban 2,26 GHz-es, energiatakarékos Core 2 Duo SP9300 dolgozik, melynek a P8000-es CPU-khoz képest kétszeres, vagyis 6 MB-os másodszintű gyorsítótára van. Mellé 4 GB rendszermemóriát és Intel GS45 chipkészletet telepítettek, de a grafikáért nem az IGP, hanem különálló GeForce Quadro NVS 150M felel. Ebből a gépből sem hiányzik a Draft N-es Wi-Fi, a Bluetooth és a 3G modem, valamint a cseppálló billentyűzet, a TPM modul és az ujjlenyomat-olvasó. Különlegessége a 128 GB-os SSD háttértár és a vállalati szinten, távoli menedzselésnél nagyon hasznos Intel vPro technológia. Ez a komoly konfiguráció akkumultorról működik akár több mint négy órát, tömege mégsem éri el a 2 kilogrammot. Bizony, ennek a gépnek még félelmetesebb, 636 000-es szám feszít az árcéduláján, ami a mellékelt Windows operációs rendszer, temérdek szoftver és hároméves garancia mellett is elég soknak tűnik.

Olcsóbb, jelentősen kevesebb extrával felszerelt Tecra gépet is kínál a Toshiba. Az M10-nek szintén 14”-os, 1280x800 pixeles a monitora, de hagyományos háttérvilágítással, ami több helyet foglal és több áramot fogyaszt. Processzora 45 nm-en készül, de egy visszafogottabb Core 2 Duo T6570, 2,00 GHz-en. Memóriája 2 GB, a grafikáért pedig Intel GM45 chipkészletbe integrált GMA X4500MHD grafikus mag felel. A merevlemez hagyományos, 160 GB-os winchester, a Draft N-es Wi-Fi és Bluetooth mellett pedig nincs 3G modem. Megmaradt viszont a cseppálló billentyűzet, az akku továbbra is bír akár négy órát, a Windows Vista előre van telepítve, a garancia pedig három év. Ezekkel a megszorításokkal a jó kis munkagép ára 262 000 forint.

Negyedik Toshiba újdonságunk az NB100 netbook új változata. Kevés kisgépet szerelnek 3G modemmel, de a Toshiba már szállít ilyet is, bár sajnos ez az extra egyelőre meglehetősen drága mulatság. Modem nélkül körülbelül 120 000 forintba kerül az Intel Centrino Atom platformos csöppség, modemmel viszont már 164 000 forintot kérnek érte, tehát a 3G felára durván 40 000 Ft.

Dell notebookok és egyebek

Az Dell is alaposann beújított. Legnagyobb dobása az Inspiron Mini 1210 lehetne. Ebben a különösen vékony és könnyű, csupán 1,35 kilogrammos, 12,1”-os kijelzővel ellátott szubnotebookban az Intel Centrino Atom platformja dolgozik, ami ugyan nem túl erős, de legalább olcsó. Alatta végre nem az aggastyán 945GSE chipkészlet található, hanem a HD videók kódolását hardveresen támogató, korábban Poulsbo kódnév alatt ismert csöppség, melynek hivatalos neve US15W lett. Mellé 1 GB rendszermemóriát és egy nem túl gyors, 80 GB-os, 1,8”-os merevlemezt tettek. Eddig minden szép és jó, az 1,3 megapixeles webkamera, Windows XP és kétéves garancia rendben van, a háromcellás akku is elviselhető, de a 220 000 forintos ár finoman szólva is mellbevágó. Kétszázezer forint alatt kapni Centrino 2 platformos szubnotebookokat, melyek ugyan fél kilóval nehezebbek, de sokkal erőteljesebbek és optikai meghajtójuk is van.

Dell Inspiron gépekben futottak be az első 45 nm-es mobil Pentium Dual-Core processzorok. A nem túl régi T3000-es szériát váltja a T4000-es, mely a T6000-estől csak a másodszintű gyorsítótár méretében különbözik. Az első, T4200 ugyanúgy 2 GHz-en jár, mint az T6400, de L2 cache-ből csak 1 MB van rajta. A Dell Latitude 1525-ben 2 GB memóriát, 15,4”-os, 1280x800 pixel felbontású monitort, még Intel 965GM integrált grafikás chipkészletet, 250 GB-os merevlemezt, DVD-írót, g-s Wi-Fi adaptert, Bluetooth modult, 2 megapixeles webkamerát, hatcellás akkumulátort, Windows Vistát és nem kevesebb mint négy év garanciát találhatunk. Fekete mellett kapható vörös, zöld, kék és pink fedéllel is, 263 000 forintos áron. Ez minden bizonnyal csökkenni fog nemsokára, ugyanis közeleg az új Inspiron 1545-ös széria, melyet már 16:9-es képarányú monitorral és modernebb chipkészlettel szerelnek.

Pár napja adtunk hírt a Media-Tech érdekes pici Wi-Fi routeréről, mely a szokásos vezetékes mellett 3G modemről is osztani tudja az internetelérést. A konnektorba dugható csöppség két USB aljzatára nyomtatót, külső merevlemezt vagy webkamerát is köthetünk, mert működik nyomtatókiszolgálóként, ftp-szerverként, a kamera képeit pedig nem csak az internetre, hanem az USB tárolóra is küldheti. Sejthető, hogy egy ilyen pici és okos gépnek magas lesz az ára. Szerintünk a 33 500 forint tudásához mérten elfogadható, de idővel biztosan olcsóbb is lesz majd.

Bármilyen hihetetlen, de a Logitechnél rájöttek, hogy a legkényelmesebb notebookalátét egy párna és egy nagyobb könyv párosa. Persze egy neves, kiegészítőket gyártó vállalatnak ezt elegánsabban kell megoldania. Így született a Comfort Lapdesk, melynek 8400 forintos árából egy kényelmes párna és egy egészen jó képeskönyv is kijön.

Golla notebooktáskák

Eddigi rövid történelme során a finn Golla különböző notebooktáskái, valamint mobilos tokjai világszerte közkedveltté váltak. Az utóbbi hónapokban Magyarországra is eljutott a márka, melynek 2009-es kollekciója most érkezett meg a hazai forgalmazóhoz, a Mobil Digital Kft.-hez. Végfelhasználóik országos partnerhálózatánál kaphatóak a Golla termékek, de további viszonteladók jelentkezését is várják a márka népszerűsítésére. Nem lesz ez nehéz feladat, ugyanis a Golla modelljei tipikusan vásárlócsalogató termékek, olyanok, amelyek első látásra heveny birtoklási vágyat ébresztenek. Tetszetősek, európai szem számára ízlésesen vannak megtervezve, emellett kialakításuk praktikus, anyaghasználatuk kiváló.

Notebookos vonalon három fő kategóriában van jelen a Golla. A legegyszerűbbek az újnevezett notebookskinek, a vékony védőburkok, melyeket táskába, hátizsákba, bőröndbe tehetünk. Itt négyféle méretet találunk. A legkisebbet a 7-10” közötti netbookokhoz igazították, ez legfeljebb 275x180 mm alapterületű gépeket bír el. A második 13”-os, 326x235 mm-es alapterületig jó, ebbe beleférnek a szubnotebookok. A harmadik, 15,4”-os, legfeljebb 370x282 mm-es laptopokat fogadó verzió való a 14,1-15,4 hüvelykes, átlagos gépekhez. Végül kaphatunk védőtokot 17 hüvelykes tepsikhez is, melyek alapterülete legfeljebb 416x295 mm lehet. Egyelőre még csak a képeken látható három szín érkezett meg a friss modellek közül, de várható a többi is. A mini skint 4990 forintért, a szubnotebookosat egy ezressel, a két nagyot pedig két ezressel drágábban kínálják.

Vállra vethető notebooktáskából háromfélét találunk. Az új modellek közül még csak a legegyszerűbb felépítésű kapható. Ennek nagy, laptopot tároló párnázott része mellé még tehetünk pár füzetet, újságot, oldalt pedig három kis rekesz várja az apróbb holmit. Az alapmodellnél a táska fedele csak lehajtható, a másodiknál tépőzár tartja, és egy zipzáras zseb is került rá. A harmadik fő rekesze szélesebb, és oldalsó zsebei is vannak.

A Golla válltáskák többnyire 15”-os méretben készülnek, 360x230 mm alapterületű notebookot fogadnak, de egyes modellekből van 13”-os is, legfeljebb 330x220 mm-s laptopokhoz. A tavalyi kifutó termékek mellett az alábbi képeken látható két új is a hazai piacon van már. Vételáruk mérettől függetlenül 13 900 forint. Valamivel drágábban érkeznek majd a komolyabb Golla válltáskák és a harmadik kategória, a hátizsákok.

rudi