Bevezető, külső
Tesztjeinkben sokszor a felső- és csúcskategóriát képviselő noteszgépeket vizsgáljuk, aminek egyik fő oka, hogy többnyire ezek jelentik az igazi technológiai érdekességet, ezekből derül ki, hogy hol tartanak ma a hardverrel foglalkozó cégek, a notebookgyártók, az Intel, az AMD, az NVIDIA és társaik. Azonban a vásárlók nagy része nem tud (vagy nem szeretne) egymillió forintot a pénztárnál hagyni egy notebookért, és csak mindennapos otthoni használatra keres egy egyszerűbb megoldást, amivel lehet böngészni, levelet írni, a háttérben zenét hallgatni, esetleg megnézni a kedvenc YouTube-csatornákat.
Az ilyen vásárlókat kevéssé foglalkoztatják a gigahertzek vagy a P és E magok száma, aránya, a fő hangsúly az áron van. És itt válik érdekessé a történet, mert vajon hol az az alsó határ, ahol már nem lehet tovább csökkenteni az árat anélkül, hogy a megcélzott napi használatot túlzottan befolyásoló kompromisszumokra kényszerüljünk? Tesztünkben két nagyon olcsó (120 000, illetve 90 000 forintos), Alder Lake-N platformra és alaplapra integrált UFS háttértárra épülő Acer Aspire 3 notebook segítségével kerestük erre a választ.
Hirdetés
Külső
Az Aspire 3 az Acer belépőszintű, otthoni célra szánt notebookszériája, mely alul műanyag, de a kényesebb helyeken (csuklótámasz, a kijelző hátoldala) alumíniummal erősített házzal és teljesen átlagosnak mondható külsővel rendelkezik. Ezüstös burkolata az ujjlenyomatokra nem különösebben érzékeny, zsanérjai jól tartják a kijelzőt, a gépház pedig elfogadható szilárdsággal rendelkezik ahhoz, hogy egy kézzel is megfoghassuk, ne kelljen hímes tojásként felemelni az asztalról, vagy óvatoskodni gépelés közben.
A 15,6”-es kijelzőt viszonylag vaskos, sötét keret veszi körül, ebben kényelmesen elfér fent a HD felbontású webkamera. A gép mérete 363 x 238 x 19 mm, tömege 1,7 kg – nem éppen az ultrabook kategóriába tartozó eszközről van tehát szó, de ezeket a notebookokat alapvetően asztali használatra vásárolják, arra pedig tökéletes, és akkor sem szakad le a vállunk, ha elvisszük magunkkal a nyaralóba, az iskolába vagy éppen egy hosszabb utazáshoz.
A dizájn átlagos, nincsenek rajta különösebben érdekes elemek, a díszítés a képernyő hátoldalának diszkrét Acer logójában merül ki. RGB fények, feltűnő szellőzőnyílások természetesen nem kerültek az Aspire 3-ra. Az alsó rész hátul kapott egy enyhe letörést, ezen kívül pedig körben lekerekítették az éleket. A meleg levegő a monitor alatt, hátrafelé távozik, de részben a kijelzőt is fűti – ez nem ideális, de a nagyon alacsony TDP-jű processzoroknak köszönhetően itt a melegség is elég viszonylagos.
Az biztos, hogy csatlakozókkal nem állunk rosszul: egy Type-C és két Type-A USB port, egy HDMI kivezetés és egy 3,5 mm-es kombinált hangcsatlakozó áll rendelkezésre. A Type-C konnektor USB 3.2 Gen 2-t, illetve USB-PD töltési lehetőséget is kínál, a Type-A portok pedig USB 3.2 Gen 1 sebességűek. A kínálat tehát rendben van, és ugyan mi még egy Type-C-t örömmel láttunk volna, a célba vett felhasználók túlnyomó része valószínűleg jól meglesz nélküle.
A hátára fordítva a gépet a már említett műanyag burkolat fogad bennünket, ez könnyen, a 11 darab látható csavar oldása után leemelhető. A bővítési lehetőségek elég korlátozottak: csupán egy M.2 foglalat van szabadon, ami lehetővé teszi egy „rendes” NVMe SSD beépítését, a RAM mérete azonban nem növelhető.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!