Hirdetés

Nikon Df fényképezőgép – első benyomások

Első benyomás

"Kipróbáltuk!" rovatunkba olyan termékbemutatók kerülnek, ahol nem teszteltük minden részletre kiterjedő alapossággal az adott terméket, hanem csak egy rövid, gyors próbának vetettük alá, és ennek tapasztalatait osztjuk meg olvasóinkkal.

Hirdetés

A Nikon sokat sejtető „Színtiszta fotózás vagyok” jelmondattal indította útjára legfrissebb dSLR fényképezőgépét, amely a filmes korszak nagyjait juttatja eszünkbe. S valóban, nem csak a termékfotókon, hanem a valóságban is nagy a hasonlóság a Nikon Df és a Nikon F2/F3 vázak között. A Df kezelőfelülete dedikált vezérlőkkel (gombokkal, tárcsákkal) van teleszórva, így a záridőt, az érzékenységet és az expozíció-korrekciót is mind reteszekkel biztosított tárcsák segítségével adhatjuk meg.

A csupán P, A, S, M módokat kínáló masina zömében magnéziumötvözetből készült, időjárás-állósága pedig a D800-éval azonos, tehát esőben, hóban, homokviharban sem lehet baja – a megfelelően zárt objektívvel együttesen használva, persze. A fotómasina valóban szép; kézbe véve pedig olyan érzésünk támad, mintha egy tömör fémtömböt vennénk fel. Se lötyögéseknek, se kotyogásoknak nincsen nyoma, az illesztések „madeinjapánosan” tökéletesek. Ez mondjuk ebben a kategóriában nem is szabad, hogy csodaszámba menjen.

A Nikon Df körülbelül akkora, mint a D600/D610, tehát szélessége, magassága és mélysége egyaránt hasonló, de a „férfiasabban” kialakított (értsd: szögletesebb) formavilág mégis tömörebb hatást kelt. Profi gépről van szó, ami nem csak a csupán négy választható expozíciós módon, hanem a külső vakualjzaton, a felépítési minőségen (váz anyaga, időjárásálló szigetelés) is látszik. Érdekes ellentét viszont, hogy a Df csupán egyetlen memóriakártya-foglalattal rendelkezik (SD, SDHC, illetve SDXC kártyák számára), amit ráadásul az akku mellé tettek. A másik bökkenős részlet az 1/4000-es legrövidebb záridő, ami a felsőbb kategóriákban 1/8000 mp szokott lenni.

A Df tárcsái mind reteszbütyökkel rendelkeznek, így a véletlen elforgatás szóba sem jöhet: a tetőlemez bal oldalán található ISO és expozíciókorrekció kerék csak úgy forgatható el, ha közben nyomva tartjuk a kis – vélhetően – alumíniumból készült gombot a közepén. Ezzel szemben a záridő előválasztáshoz nem kell nyomva tartani a bütyköt; ha forgatás közben nem lépünk ki például az „1/3 step” mezőbe, akkor folyamatosan forgatható a tárcsa, így gyorsítva a folyamatot. A P, A, S, M kapcsolóját csak úgy lehet egyikből a másik pozícióba pöccinteni, ha közben felfelé húzzuk azt.

Az optikai kereső nagy és világos, ám a fény beszűrődését hosszú záridőnél csak egy külön kapható gumidugóval akadályozhatjuk meg, a D800-nál látott redőny itt nem lett része a rendszernek. Az expozíciós értékeket a hátsó hagyományos és az elülső, amolyan Coolpix P7100 és társai féle kerékkel állíthatjuk 1/3 FÉ-s lépésekben. Az autofókusz módok és a kézi élességállítás között a D7000-nél bevezetett kapcsolóval válthatunk, ami egy váltókar és egy nyomógomb kombinációjából áll.

Ami a csatlakozókat illeti, úgy a Nikon Df egy USB 2.0, egy HDMI és egy kiegészítők részére fenntartott aljzattal rendelkezik. A vezetékes távkioldást a csavarmenetes kioldó segítségével oldhatjuk meg analóg módon. A fotómasina előlapján a két funkciógomb (programozható) és a BKT feliratú (képsor módok) nyomógomb mellett az infravörös vevő bordós ablaka is látható.

A hátoldalon az úgymond „szokásos” felhozatallal állunk szemben: 3,2”-os kijelző, ami véleményünk szerint kissé elüt az alapkoncepciótól (mi ide maximum 2,7”-osat tettünk volna), az AEL/AF-L és az AF-on gombja, valamint egy multifunkciós billenőkapcsoló és a fénymérés váltókarja látható. S majdnem elfelejtettük – olyan apró – a gép tetejére a sok tárcsa mellé egy kisméretű kijelzőt is elhelyezett a gyártó, amin az aktuális expozíciós értékek (záridő, rekeszérték) mellett az akku töltöttségi szintjét és a még fennmaradó szabad helyet a kártyán láthatjuk. Apropó szabad hely: nem árt, ha nagy kapacitású memóriakártyával indulunk neki az útnak, ugyanis a Nikon 1400 képes akkuidőt ad meg, ami nem kevés.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés