NEC ND-4551A, a LabelFlash-grafikus

NEC ND-4551A

Az NEC DVD-írók mindig egyet jelentettek a jó minőséggel és megbízhatósággal. Az első 4-essel kezdődő számú modell, az ND-4550 végre a sokáig mostohán kezelt DVD-RAM szabvánnyal is elboldogult. A frissített ND-4551A amellett, hogy a DVD-RAM-ot gyorsabban írja és olvassa, LabelFlash címkéző technológiával bővült. Az újdonság – hasonlóan a HP által kifejlesztett LightScribe-hoz – a DVD-írásra használatos lézerfejjel tud mintát gravírozni a lemez címkés oldalára.

Tesztalanyunk külsőre semmiben sem különbözik az ND-4550-tól. Elődeitől is csak a tálcán látható „Multi Recorder” logóban tér el, ez a DVD-RAM támogatására utal. A meghajtó a szokásos világos és sötét szín mellett ezüstszürke előlappal is kapható. Nálunk a világos változat járt.

Alulról is a szokásos NEC formát hozza a 4551-es; szellőzőnyílások vannak rajta. A készülék 190 mm-es hossza átlagosnak mondható.

Az előlapon egyetlen gomb, egy LED és a biztonsági nyitószerkezet lyuka látható. A forma egyszerű, letisztult, semmi domborulat sincs rajta. A hátsón a megszokott csatlakozók vannak.

Az NEC ND-4551A-t beüzemelve elsőként a firmware verzióját néztük meg, ami 1-8T volt. Egy kis utánajárással kiderítettük, hogy ez a változat még 2005. október 18-án készült, ezért a frissebb (novemberi) 1-07-re frissítettük. Ahogyan látható, a meghajtó kezeli az összes DVD formátumot, így a DVD-RAM-ot is.

A bitsetting funkció a gyári firmware-ekben csak a kétrétegű DVD+R formátumnál állítható, egyrétegű DVD+R és DVD+RW esetében fixen DVD-ROM. Módosított vezérlőprogrammal az utóbbi két szabványnál is állítható.

Főbb paraméterek:

Hirdetés

 

Termék megnevezése NEC ND-4551A
DVD+R írás/olvasás 16x/16x
DVD+RW írás/olvasás 8x/12x
DVD+R DL írás/olvasás 8x/7x
DVD-R írás/olvasás 16x/16x
DVD-RW írás/olvasás 8x/12x
DVD-R DL írás/olvasás 6x/7x
CD-R írás/olvasás 48x/48x
CD-RW írás/olvasás 32x/40x
DVD-RAM írás/olvasás 5x/5x
DVD-ROM olvasás 16x
Csatolófelület Parallel ATA
Méret 190 x 148 x 42 mm
Tömeg 0,9 kg
Aktuális firmware 1-07
Puffer mérete 2 MB
Bitsetting van, csak DVD+R DL-re
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.nec.com
NEC ND-4551A
Forgalmazó Case Computer Kft.
Bruttó fogyasztói ár 11 800 Ft

LabelFlash – I.

A LabelFlash lemezcímkéző eljárás, hasonlóan a konkurens LightScribe-hoz az adatok rögzítéséhez használt lézerrel gravíroz mintát a lemez felületére. A módszer a Yamaha és a Fuji Photo Film közös gyermeke. Az előbbi adta a pörkölő megoldást, melynek elődjét DiscT@2-nak (Tatoo) nevezték, és írható CD-k adatfelületére tudott mintát rajzolni. A Fuji Photo Filmtől származik a speciális címkeréteg, melynek felépítése megegyezik a hagyományos lemezek adatrétegével, de kémiai összetételének köszönhetően hangsúlyosabb a színe.

A LabelFlash tehát DVD-vel működik – CD-vel nem. Mintát bármilyen írható DVD adatfelületére készíthetünk a megfelelő íróval és szoftverrel. Ilyenkor az üresen maradt területet hasznosíthatjuk a mellékelt ábra szerint. A DVD felépítéséből adódóan a hordozóréteget 0,6 mm vastag műanyagréteg védi, így meglehetősen tartós lesz.

Speciális – LabeFlash – lemez címkeoldalára látványosabb rajzot véshetünk. Ekkor 25 mm-es belső és 58 mm-es külső sugár közötti területre dolgozhatunk.

Az NEC ND-4551A írót FujiFilm LabelFlash DVD-R lemezzel próbáltuk ki, amely legfeljebb 16-szoros sebességgel írható.

A korong címkés felülete sötétkék, és nagyon szépen tükröződik, de ezzel együtt karcérzékeny is. Az adatréteg szintén kékes színben játszik. A minta mondhatni inverzben kerül a lemezre; a képen látható kék a legsötétebb szín, ami egyelőre 256 árnyalatban világosodhat. A minta felbontása akár 1000 dpi is lehet.

LabelFlash – II.

A lemez mellett alkalmas szoftverre is szükségünk lesz. Az NEC íróhoz jár a Nero egy speciális változata, mellyel mindkét rétegre rajzolhatunk. Hogy éppen melyik felületre készül a nyomat, azt gondosan ki is jelzi. Amikor az adatréteggel próbálkozunk, figyelmeztet rá, de természetesen ide is flesselhetünk címkét. A vizsgálódáshoz a korábbi LightScribe teszthez használt mintát írtuk fel mindkét rétegre. A művelet az előre jelzett 26:49 perc helyett valamivel tovább, 27:12 percig tartott. A folyamat egyszerűbb ábra esetén is viszonylag sok időt vesz igénybe, ugyanis a technológia csak szekvenciális írásra képes. Ez annyit jelent, hogy a teljes lemezfelületen végig kell haladnia az írófejnek, hogy a kívánt részre elérjen; nem tud egyből odaugrani. Természetesen a középtájékra készített felirathoz csak a fél lemezt kell lepörgetni.

Az elkészült nyomat nagyon jól mutatott az adatoldalon is, de a címkés volt a szebb. A divatos kék szín hatását tovább emelte a csillogó felület, amire viszont már az első örömteli fényképezés és mutogatás közben több karc is került. A fotókon nagyon nehéz a tényleges látványt visszaadni, érdemes megismerkedni a technológiával élőben is.


Adatoldal...


...és címkeoldal egyszeri nyomtatás után

A végterméket összevetettük a korábbi tesztben három futamban elkészített LightScribe lemezünkkel is. A LabelFlash kékje sikkesebb, nincsenek körkörös vonalak. Az ábrák is élesebbek, nincs meg az az érzés, ami a LightScribe-nál, hogy a kép egy zavaró védőréteg mögött van, homályos.


LightScribe és LabelFlash egymás mellett

A következő menettel nem sokat változott a korong minősége. A LightScribe-bal ellentétben itt fölöslegesnek tartjuk a többszöri írást.

DVD-R képességek

Tesztelésnél elsősorban a megírt lemezek minőségére koncentráltunk. A könnyebb átláthatóság kedvéért eredményeinket táblázatba foglaltuk, melyben az érdeklődők megnézhetik az egyes eredményekhez tartozó grafikonokat is. A vizsgálódáshoz Nero CD-DVD Speed 4.04 és PlexTools Professional 2.25 szoftvereket, valamint egy Plextor PX-716A DVD-írót használtunk. Tesztelési eljárásainkat korábbi DVD-író tesztünkben részleteztük, ezt tanácsos elolvasni. Most a C1/C2, PI/PO és TA teszt mellett SUM1 tesztet is lefuttattunk, ami javíthatatlan PI hibák (PIF) eloszlását mutatja. A teszteléshez a hazai kínálatból válogattunk lemezeket, így a Philips, Ridata, TDK, Sony és Verbatim több mint egy tucat korongját dolgoztuk meg.

 

Lemez típusa Ridata
DVD-R 8x
TDK
DVD-R 8x
Verbatim
DVD-R 8x
Verbatim
DVD-R 16x
Verbatim
DVD-R 16x
MID RITEKG05 TTG02 MCC 02RG20 MCC 03RG20 MCC 03RG20
Írási sebesség 8x 8x 8x 8x 16x
Írási stratégia Z-CLV Z-CLV Z-CLV Z-CLV CAV
Írás ideje 10:06 9:58 10:03 10:03 6:05
Visszaolvasás ideje 5:24 5:20 5:01 5:00 5:00
Visszaolvasás ideje Plextor PX-716A-val 6:36 6:50 6:36 6:37 6:37
Grafikonok írás, olvasás, Plextor írás, olvasás, Plextor írás, olvasás, Plextor írás, olvasás, Plextor írás, olvasás, Plextor
Minőség-ellenőrzés
PIE 457738 2914050 59804 309899 197385
PIF 6952 2892 481 1213 1006
POE 67036 39747 4737 23023 10755
Grafikonok PIE/POE, PIF PIE/POE, PIF PIE/POE, PIF PIE/POE, PIF PIE/POE, PIF
Geometria ellenőrzése
Jitter (belső / középső / külső) 4/5/4 4/4/5 3/5/5 4/5/5 4/5/4
Peak Shift (belső / középső / külső) 2/3/3 3/3/3 1/3/3 1/3/3 3/3/1
Grafikonok belső
középső
külső
belső
középső
külső
belső
középső
külső
belső
középső
külső
belső
középső
külső

A kipróbált DVD-R lemezeket az ND-4551A nyolcszoros tempóval Z-CLV stratégiával írta, és a névleges sebességre csak a lemez közepénél kapcsolt. Az így elért 10 perc körüli idő nem számít túl jónak. A nyolcszorosan P-CAV módszerrel pörkölők általában másfél perccel jobbak szoktak lenni. Tizenhatszorosan már száguldott a NEC; a Verbatim lemezzel 6:05 perc alatt végzett.


NEC ND-4551A-ra jellemző 8-szoros írás Z-CLV startégiával – megközelítőleg 10 perc

Visszaolvasásban remekelt a NEC újdonsága. Az esetek többségében zökkenőmentesen, 5 perc alatt végzett, ami 16-szoros végsebességet és 12-szeres átlagot jelent. Ahol 5 percnél tovább tartott az olvasás, ott mindig a lemez végén voltak gondok. Az ND-4551A nem csak saját írását, hanem a Plextor PX-716A alkotásait is zökkenőmentesen és nagyon gyorsan olvasta.


NEC ND-4551A jellemző visszaolvasási grafikonjai

Már az olvasási tesztekből sejthető volt, hogy a Ritek G05 alapanyagú Ridata és a TDK DVD-R 8x lemezzel lesznek gondok, ez a minőség-ellenőrzés alatt be is igazolódott. A TDK magas PIE értéke még nem volt olyan aggasztó, de PO hibái túl sűrű erdőt alkottak. Ugyan a Ridata DVD-R 8x PI hibaszáma nem volt túl veszélyes, és a POE tornyok sem voltak túl magasak, de gyakran vészjósló tömböket alkottak. Az ilyen területek egy kis karcolódással könnyen olvashatatlanná válhatnak. Meglepő a Ritek G05 alapanyaggal nyújtott teljesítmény, hiszen ez nagyon elterjedt. Példának okáért a közkedvelt Arita lemezek is ebből készülnek. Elképzelhető, hogy tesztlemezeink – mert többet is kipróbáltunk, hasonló eredménnyel – egy silányabb sorozatból valóak, mindemellett láttunk már sokkal rosszabbul teljesítő írót is. Későbbi firmware-ekkel javulhat a minőség.


Az ND-4551A a Ridata DVD-R 8x lemezre készítette a leggyengébb iratot – alapanyag: Ritek G05

Az ND-4551A nagyszerűen dolgozott a Verbatim DVD-R lemezekre. A legjobb produkciót a régebbi nyolcszoros MCC-02RG20 alapanyagon mutatta be. Érdemes megfigyelni a PI/PO teszt eredményét, ugyanis a PI hibák eloszlása pontosan követi az írás sebességváltásait. A kezdeti négyszeres szakaszon van a legtöbb hiba, a hatszoroson a legkevesebb, majd a nyolcszoroson ismét picivel több, de szintjük végig megnyugtatóan alacsony maradt. Még jobb, hogy csupán néhány POE csík éktelenkedett a grafikonon.


Az ND-4551A legjobb rodukciója – Verbatim DVD-R 8x

A tizenhatszoros Verbatim lemezzel szintén jó eredményeket kaptunk. Érdekes, de általánosan jellemző, hogy a gyorsabb lemezeket maximális sebességükön jobb minőségben készítik a DVD-írók. Ez minden bizonnyal a keverék és a firmware nagyobb sebességre optimalizálásának köszönhető.


Verbatim DVD-R 16x – gyorsabban jobb minőségű lett az iromány

A lemezek Jitter értéke mindenhol átlag fölötti volt, míg a Verbatimok betliztek néhányat Peak Shiftben. A minőség-ellenőrzés a döntő egy írás megítélésében; a geometria csak a lemez egy-egy kisebb felületét vizsgálja, kiegészítő információval szolgál.

DVD+R képességek

A DVD+R lemezek írása, visszaolvasása és a Plextor íróval végrehajtott ellenőrző olvasás is ugyanazokat az időeredményeket hozta mint a DVD-R lemezeknél. A nyolcszoros égetés Z-CLV stratégiával majdnem 10 percig tartott, ami nem eget rengető eredmény. A visszaolvasásban egyetlen zavar sem volt, és a Plextor is megtorpanás nélkül futotta ki maximumát.

 

Lemez típusa Philips
DVD+R 8x
Ridata
DVD+R 8x
TDK
DVD+R 8x
Verbatim
DVD+R 16x
Verbatim
DVD+R 16x
MID INFOME R20 (000) RITEK R03 (002) CMC MAG E01 (000) MCC 004 (000) MCC 004 (000)
Írási sebesség 8x 8x 8x 8x 16x
Írási stratégia Z-CLV Z-CLV Z-CLV Z-CLV CAV
Írás ideje 9:54 9:52 9:55 9:57 6:05
Visszaolvasás ideje 5:02 5:01 5:00 5:00 5:00
Visszaolvasás ideje Plextor PX-716A-val 6:38 6:37 6:36 6:36 6:37
Grafikonok írás, olvasás, Plextor írás, olvasás, Plextor írás, olvasás, Plextor írás, olvasás,
Plextor
írás, olvasás,
Plextor
Minőség-ellenőrzés
PIE 41550 633679 40962 50841 57855
PIF 1368 8480 4428 1710 2775
POE 4686 89247 90084 41970 85524
Grafikonok PIE/POE, PIF PIE/POE, PIF PIE/POE, PIF PIE/POE, PIF PIE/POE, PIF
Geometria ellenőrzése
Jitter (belső / középső / külső) 5/5/5 4/5/4 3/3/2 5/5/5 5/5/5
Peak Shift (belső / középső / külső) 3/4/4 3/4/3 1/2/1 3/3/3 3/4/3
Grafikonok belső
középső
külső
belső
középső
külső
belső
középső
külső
belső
középső
külső
belső
középső
külső

Minőséget tekintve ismét a TDK és Ridata lemeze húzta a rövidebbet, de újból ki kell emelni, hogy ezeknél sokkal gyengébb iratokat is láttunk már. A PI hibák ilyen mértéke még egyáltalán nem veszélyes. TDK esetében a magas POE értékért egyetlen nagyobb hibacsomó a felelős, amúgy a lemez többi részén nagyszerű a minőség.


A legrosszabb DVD+R eredményben is csak néhány kritikus zóna volt

A 16-szorosan megírt Verbatim DVD+R 16x lemez elején is becsúszott pár magasabb POE oszlop, így a nyolcszoros írás jobb lett. A tesztelt DVD+R lemezek közül a Philips nyolcszorosára sikerült a legjobb minőségben írni. A teljesítmény PIE, PIF és POE tekintetben is nagyszerű lett.


A legjobb írásminőség az egész tesztben – Philips DVD+R 8x lemez

Geometriában is remekelt a Philips lemeze, de a Verbatimok és a Ridata sem maradt le túlságosan. A TDK lemez ebből a szempontból sem volt valami jó, bár az értékek rosszabb képet festenek a valóságnál, hiszen ez a lemez egy nagyobb POE zóna kivételével nagyszerű minőségű.

Egyéb képességek

Újraírható és kétrétegű DVD, valamint CD tesztjeinkhez a Philips lemezeit használtuk, csupán az egyszer írható CD került Sony anyagra.

 

Lemez típusa Philips
DVD+RW 8x
Philips
DVD-RW 2x
Philips
DVD+R DL 2,4x
Philips
CD-RW 4-12X
Sony
CD-R 52x
MID RICOHJPN W21 (001) RITEKW01 CMC MAG D01 (000) Infodisc 97m25s30f Sony 97m24s16f
Írási sebesség 8x 2x 2,4x 10x 32x
Írási stratégia Z-CLV CLV CLV CLV P-CAV
Írás ideje 7:15 28:09 43:58 8:48 3:35
Visszaolvasás ideje 6:06 6:07 20:08 2:41 2:18
Visszaolvasás ideje Plextor PX-716A-val 6:37 6:37 17:51 2:36 2:36
Grafikonok írás, olvasás, Plextor írás, olvasás, Plextor írás, olvasás, Plextor írás, olvasás,
Plextor
írás, olvasás,
Plextor
Minőség-ellenőrzés
PIE/C1 664637 340034 545124 81489 14815
PIF 9265 6054 40908 - -
POE/C2 126230 54148 707775 24 0
Grafikonok PIE/POE, PIF PIE/POE, PIF PIE/POE, PIF C1/C2 C1/C2
Geometria ellenőrzése
Jitter (belső / középső / külső) 3/3/3 2/2/3 3/3/4 - L0
3/4/4 - L1
- -
Peak Shift (belső / középső / külső) 4/4/4 3/3/3

5/5/5 - L0
4/3/4 - L1

- -
Grafikonok

belső
középső
külső

belső
középső
külső

belső - L0
belső - L1
középső - L0
középső - L1
külső - L0
külső - L1
- -

Érdekes, hogy az összes nyolcszorosan írt lemez közül a RICOH alapanyagú Philips DVD+RW 8x korongot írta meg leggyorsabban az ND-4551A. Ugyan ott is Z-CLV stratégiát alkalmazott, de hatszoros sebességről indított, és már 500 MB után nyolcszorosra váltott. A végeredmény így 7:15 perc alatt megszületett, ez meglehetősen gyorsnak számít. A DVD+RW-hez képest örökkévalóságnak tűnt a DVD-RW kétszeres sebességen elért 28:09 ideje. Alig bírtuk kivárni a kétrétegű DVD+R DL lemez elkészültét; ez 2,4-szeres sebességgel majdnem 44 percig tartott. Gyorsabb médium híján a CD-RW írás is aránylag sokáig tartott, de sima CD-R-t is írtunk már sokkal gyorsabban, mint ahogyan most sikerült.

Nem meglepő, hogy az újraírható lemezekre gyengébb minőségben sikerült írni, mint egyszer írható társaikra. Ahogyan a DVD+RW, úgy a DVD-RW is tele volt PO hibákkal. Ilyen lemezeken nem tanácsos fontos adatokat huzamos ideig tárolni. A kétrétegű lemez alsó felületének eleje és a második réteg sem lett túl jó. A lemez elején, nem tudjuk pontosan, miért lett olyan sok PO hiba. A második réteg gyengesége az első réteg takarása miatt van.


A féligáteresztő L0 téteggel eltakart L1 réteg minősége

A CD-kre is igaz, hogy az egyszer írható minősége sokkal jobb. Ebben az egyre kevéssé divatos versenyszámban az ND-4551A nem szerepelt túl fényesen. Korábbi írótesztünk két alanya, a külső Freecom FS-50 és a Samsung SH-W162L is jobb volt nála.

Az utolsó menetben gyárilag préselt adathordozókat próbáltunk ki. A felhasznált 47:51 perces audio CD-t 1:57 perc alatt sikerült beolvasni, ami 25,43-szoros átlagsebességnek felel meg. A kétrétegű, 6,19 GB kapacitású DVD-ROM olvasása 9:21 percig tartott, ez 8,88-szoros átlagot jelent. A Plextor PX-716A eredménye 1:51 perc, illetve 9:12 perc volt, vagyis egy picivel gyorsabb az NEC-nél.

Sajnos DVD-RAM teszteket nem csináltunk, ugyanis a HP 840i-vel megírt korongjainkat nem tudtuk letörölni az ND-4551A-val.

Értékelés

Sebességét tekintve a NEC ND-4551A kettős képet mutatott. A DVD-írásban egyelőre legelterjedtebb nyolcszoros tempónál jelentősen lassabb volt a Plextor PX-716A-nál és a többi konkurensénél. Tizenhatszoros DVD-írásban és -olvasásban viszont nagyon gyorsnak bizonyult. A CD-kel is lehetett volna picivel gyorsabb. A megvizsgált DVD lemezek közül a Verbatimokat és a Philips DVD+R-t szerette a legjobban, ezekre nagyszerű minőségben írt. Kevésbé kedvelte a meglehetősen elterjedt Ritek G05 alapanyagú Ridata DVD-R lemezt és a TDK korongjait. A LabelFlash nekünk jobban tetszett, mint a LightScribe. Bár CD-vel nem működik, csak DVD-vel, de már elsőre szép a nyomat, és a kékes színvilág is tetszetősebb.

A gyors DVD-olvasás, a – megfelelő lemezre – nagyszerű DVD-írási minőség, a DVD-RAM támogatása, a LabelFlash és az ezüstszürkében is kapható előlap miatt az NEC ND-4551A különösen ajánlott minősítést érdemel. Az már csak hab a tortán, hogy 12 000 forint alatt kapható. Kár, hogy nyolcszorosan viszonylag lassan ír.

 

NEC ND-4551A

rudi

Az NEC ND-4551A DVD-írót és a FujiFilm LabelFlash lemezeket a Case Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • NEC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés