Hirdetés

Moduláris LC-Power tápok

Hirdetés

LC-Power LC8650 v2.2 - Ozeanos

Egy érdekes márka, az LC-Power két tápja landolt tesztlaborunkban. A többség biztosan olcsó, rendszerint házakba előszerelt áramforrásairól ismeri a gyártót, de mi két abszolút csúcskategóriás modellt kaptunk, melyek a játékosoknak és high-end felhasználóknak ajánlott Metatron szériába tartoznak. Az LC8650 v2.2 kóddal illetett tápnak – szerintünk nagyon okosan – egyedi fantázianeve is van: Ozeanos. Doboza hozza a felsőbb kategóriákban elvárható szintet, szép színes, tele van mindenféle emblémával. Benne a tápon kívül nagy adag kiegészítő kábelt és pár csavart találunk. A fel nem használt moduláris kötegek tárolására jól jött volna valami alkalmatosság, és pár kötegelőt is szívesen láttunk volna.

Az Ozeanos a nagy tápokra leginkább jellemző fekete színt kapta. Ilyenre fényezték ventilátorrácsát is, ami mögött a legfrissebb divatnak megfelelő 135 milliméteres lapátkerék feszít. A szokásos 120-as szellőztetők légszállítását elvileg kisebb fordulatszámon, alacsonyabb zajszint mellett tudja hozni. A táp további érdekessége az oldalára vágott szellőzőnyílások sora. A moduláris csatlakozókat hat aljzat várja. Ebből a két piros nyolctűs grafikus kártyákhoz való, a maradék négybe dughatjuk a perifériákhoz való kötegeket.

Ilyen vezetékből összesen négyet kapunk, tehát a két grafikus kártyással együtt minden aljzatot betölthetünk. Minden kötegen a táptól 50 centiméterre van az első csatlakozó. A grafikus kártyásokon ez egy-egy 6+2 tűs konnektort jelent. A perifériások közül kettőn három-három SATA csatlakozó van egymástól 15 centiméterre, a fennmaradó kettőn pedig két-két IDE eszközökhöz való csatlakozó található. Az egyik IDE-s szál végére került floppy meghajtóhoz való dugasz.

Fixen a táphoz csatlakoztatott vezetéke van az alaplapi 20+4 tűs főtápcsatlakozónak és a kiegészítő 4+4 tűsnek.

Adatlapja szerint az Ozeanos kódjában szereplő 650-es szám a táp csúcsteljesítményére, nem a huzamos terhelésére vonatkozik. 550-600 watt leadására minden bizonnyal állandó jelleggel is képes, bár ilyen teljesítményéhes rendszert még a mai csúcshardverekből sem nagyon lehet összehozni. A leglényegesebb, 12 voltos ágat két részre bontották. Egyenként 22 amper leadására képesek, ami 264 wattos maximumot jelent. Közösen legfeljebb 468 wattot tudnak, ami 39 ampernek felel meg. Fontos megjegyezni, hogy annak ellenére, hogy a szokásos címkét nem találtuk sehol, az Ozeanos megfelel a 80 Plus tanúsítvány standard szintjének, tehát 20, 50 és 100 százalékos terhelés mellett egyaránt legalább 80 százalék a hatásfoka. Erre specifikációs lapján egy kis felirat figyelmeztet.

LC-Power LC8750II v2.2 – Prophecy 2

Egyedi fantázianeve van az LC-Power Metatron tápszéria többi tagjának is. Másik tesztalanyunk, a Prophecy 2 az LC8750II v2.2 kódot kapta, amiből ki lehet következtetni 750 wattos csúcsteljesítményét. Látva a számát azt gondolná az ember, hogy felépítésben közeli rokona az LC8650-nek, de nem így van. A Prophecy 2 fényes kék házban érkezik, és ugyanez a szín köszön vissza a kábelek harisnyáján is. Dobozában a kábeleken kívül csak néhány csavart találtunk.

Ugyan a 750-es LC-Power oldalán is megvannak a szokatlan szellőzőnyílások, és a nagy, 135 milliméteres ventilátor, a színe mellett még egy részletben különbözik 650-es társától. Hátsó kikapcsolóját másképp helyezték el, amiből arra lehet következtetni, hogy más a belső elrendezése.

Erre utal a moduláris csatlakozók rendszere is. Ugyan szintén hat aljzat várja a kötegeket, melyekből most is két PCI Express grafikus kártyás, négy pedig perifériás, de a rögzítési rendszer teljesen más. Évekkel ezelőtt a Hiper egy tápjánál láttunk hasonlót. A szokásos, bepattintós rendszerrel ellentétben itt menetes fémgyűrű biztosítja a kötegek helyben maradását. Szerintünk a bepattintós rendszerek is elég stabilan rögzítenek, viszont hely szűkében a gép belsejében ezt a tekerős típust könnyebb volt meglazítani és kihúzni a tápból.

A kék harisnyába bújtatott kötegek első csatlakozója most 45 centiméterre van a táptól. Ilyen hosszú a két PCI Express grafikus kártyához való kábel, melyek végén egy-egy 6+2 tűs csatlakozó van. A maradék négyből kettőn most is csak SATA dugaszok sorakoznak, fejenként három-három, a táptól 45, 60, illetve 75 centiméterre. A két IDE eszközökhöz való szál is egyforma. Mindkettőre három-három négytűs konnektor került, a sort pedig floppyetetők zárják.

Ahogyan a Ozeanosnál, a Prophecy 2-nél is fix a két alaplapra csatlakozó köteg, melyek hossza ezúttal is 50 cm .

Nemcsak maximális teljesítményben, hanem a 12 voltos ág képességeiben is egy százassal nagyobb a Prophecy 2 az Ozeanosnál. Két fele egyaránt 26 amper leadására képes, vagyis két, 321 wattal terhelhető részre bontották ezt az ágat. Közös maximumuk 580 watt, ami meghaladja a 48 amperes áramerősséget. A többi ág teljesítménye nem változott. Meglepő, de hiába kerestünk bármilyen utalást az LC-Power Prephecy 2 80 Plus megfelelőségére. Úgy tűnik, ebből a szempontból még nem tesztelték.

Belsők

Belül az első valamennyire közös pont a 135 milliméteres ventilátor volt. Ez mindkét LC-Power modellben a Yung Lin Co. Ltd-től származik, csúszócsapágyasak, és nevük végén a H-betű viszonylag magas, percenként 1700-as maximális fordulatszámukra utal. A motor 0,25 amperes, ami tápos viszonylatban a gyengébbek – feltehetően halkabbak – közé tartozik. A két tápba szerelt, egyébként azonos kódú (DFS132512H) ventilátor közül az Ozeanosé fekete volt és nem világított, a Prophecy 2 szellőztetője viszont a külsőhöz illő kék színben tündökölt.

Első látásra világos volt, hogy a két táp teljesen eltérő felépítésű. Pár hete, frissítése előtt az LC-Power honlapján még azt olvastuk, hogy Kína egyik legnagyobb tápgyártója, de mára egy német illetőségű, feltehetőleg leányvállalat jelentkezik a címen, szóval nem találtunk utalást a belső elektronika származására. Az biztos, hogy az LC8650 v2.2 és az LC8750II v2.2 nem ugyanarra, de még csak nem is hasonló kapcsolásra épül. Ezen felül más a bordájuk is.

A 650 wattos Ozeanos bemeneti oldalán az alacsonyra húzott borda alatt egy zömök, TEAPO márkájú kondenzátort találtunk, melyet 105 fokra hitelesítettek. A táp vezérléséről egy Champion CM6800G áramkör gondoskodik, ami PWM és PFC funkciót lát el. A kimeneti oldalon sajnos az általánosan jó TEAPO kondenzátorok közé keveredett pár nem éppen jó hírű JunFu modell is. Egyébként az elrendezés itt is rendjén valónak tűnt. A melegre érzékeny kondenzátorok és a bordára szerelt hőforrások közé rendezték a tekercseket, melyek minden bizonnyal külön képezik a 3,3, 5 és 12 voltos feszültséget. Egy pici nyomtatott áramköri lapon találtunk PS223 négycsatornás monitorozó chipet, ami az alul- és túlfeszültséget, túláramot, túlmelegedést és a bekapcsolást figyeli.

Szintén TEAPO kondenzátort, de csak 85 fokig hitelesítettet találtunk a Prophecy 2 bemeneti oldalán. Itt a bordák és alkatrészek rengetegében egy Infineon ICE3B2565 vezérlőt fedeztünk fel. A kimeneti oldalon sajnos ismét JunFu kondenzátorok sorakoztak, és itt is van SP223 monitorozó.

Korrekt kialakításúak a csavaros moduláris csatlakozók, de egy kicsivel több ónt használhattak volna. Eltekintve a kimeneti oldal kondenzátoraitól, ez a felépítés is rendben van, a Seasonic egyes modelljeire hasonlít.

Teljesítmény, értékelés

Némileg modernizáltuk a teszteléshez használt konfigurációnkat. Továbbra is maradt a fogyasztásban jeleskedő, még 65 nm-es gyártási technológiával készült, enyhén húzott Core 2 Extreme Q6700, de a három Radeon HD 3800 családba tartozó GPU helyett két HD 4800-ast vetettünk be egy Radeon HD 4870 X2-re szerelve. Összehasonlítási alapnak ismét a Cooler Master Silent Pro sorozatának 600 wattos tápját használtuk.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Asus DWR-0804P DVD-író
  • Casetek CK-1020 ház két ventilátorral

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Az az érték, amelyet a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában távozik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál. Nyugalmi állapotban például a 210 wattos érték valamivel kevesebb mint 180 wattos valós teljesítményt és nagyjából 30 watt hőt jelent. Ezen a szinten a kék ventilátoros Prophecy 2 halkabb volt az Ozeanosnál, de nem tudta utolérni a nagyon halk Cooler Mastert.

Termék megnevezése LC-Power LC8650 v2.2
Ozeanos
LC-Power LC8750II v2.2
Prophecy 2
Cooler Master Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 650 W 750 W 600 W
PFC típusa aktív aktív aktív
Fogyasztás csatlakoztatva 0 W 0 W 0 W
Fogyasztás készenléti állapotban 22 W 22 W 26 W
Fogyasztás nyugalmi állapotban 210 W 216 W 191 W
Fogyasztás terhelve 463 W 475 W 461 W

Közepes terhelésen az LC-Power Ozeanos és a Cooler Master Silent Pro 600 viszonya nagyjából úgy alakult, ahogyan a 80 Plus tanúsítvány mutatta. Nagyjából azonos fogyasztási szintet produkáltak. Nyolcvanöt százalékos hatásfok mellett a 460 watt körüli konnektoros mérés valamivel kevesebb mint 400 wattos fogyasztást és durván 60 wattos hőterhelést jelent. Tudni kell, hogy ezt csak pillanatokra érte el a tesztkonfigurációnk, szóval a 650-750 wattos tápokat még ez az izmos vas is csak alig több mint félig terhelte le.

Hangban most fordult a helyet. Az Ozeanos alig zajosodott, így most szépen megközelítette a Cooler Master üdvöskéjét, melyet ezen a téren nagyon jónak tartunk. A kéken világító Prophecy 2 minden bizonnyal más vezérlést kapott, emiatt most ez a modell lett a hangosabb. Mindenesetre a zaját csak akkor tudtuk kivenni, ha lefogtuk a dupla GPU-s Radeont hűtő ventilátorokat.

Termék megnevezése LC-Power
LC8650 v2.2
Ozeanos
LC-Power
LC8750II v2.2
Prophecy 2
3,3 V 3,30 - 3,40 V 3,30 - 3,40 V
5 V 5,11 - 5,22 V 5,10 - 5,21 V
12 V 12,2 - 12,2 V 11,9 - 12,2 V

Az egyes feszültségágakat vizsgálva a szokásos eredményt kaptuk: minden ág értéke bőven az ATX12V szabványban leírt határértékeken belül volt.

Értékelés

Még egy adat hiányzik ahhoz, hogy értékelni tudjuk az LC-Power tápjait. A 650 wattos csúcsteljesítményre képes LC8650 v2.2 Ozeanos 22 000 forint környékén vásárolható meg, a 750 wattos LC8750II v2.2 Prophecy 2-t pedig nagyjából 26 000 forintért kínálják, tehát körülbelül hétezer forinttal olcsóbbak a megfelelő Cooler Master vagy Corsair modelleknél. Nem szabad viszont elfelejteni, hogy azokra öt, míg az LC-Powerekre csak két év garancia vonatkozik. Tápoknál pedig ez fontos tétel, ugyanis a legtöbben két évnél hosszabb időre veszik őket, és a gyenge minőségű kondenzátoroknak az első meghibásodásokhoz rendszerint valamivel több kell két évnél. Felépítésében nekünk jobban bejött a 650 wattos Ozeanos, és terhelve hangban is jobb volt nagyobb márkatársánál. Csavaros csatlakozóival és színével viszont a Prophecy 2 nagyon tetszetős, egy merész modder házban biztosan jól mutat. Az LC-Power csúcs tápjai a kategóriában kedvező árúak, viszont kicsit keveselljük a garanciaidőt, mert tartunk a JunFu kondenzátoroktól. Végül, de nem utolsósorban még mindig tartjuk véleményünket, hogy 650 watt is fölöslegesen sok a mai konfigurációkhoz.

rudi

Az LC-Power tápokat a Night Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Előzmények