Bevezető, Philips BT1300A
A kisméretű, hordozható, Bluetooth-os hangszórók fénykorukat élik. Egészen döbbenetes mennyiségű ilyen eszköz érhető el; a választék az olcsó, névtelen masináktól a nagy, neves gyártók drága készülékéig terjed. Viszonylag nagy eltérések figyelhetőek meg a kialakítás, a méret és a teljesítmény terén éppúgy, mint a kapcsolódó szolgáltatások körének mennyiségén. Most kicsit közelebbről mutatjuk be ezt az általunk eddig kicsit elhanyagolt termékcsaládot.
Első körben négy kicsi, kisteljesítményű készüléket vizsgáltunk meg közelebbről, egészen pontosan a Philips BT1300A, Philips BT100, Yenkee YSP3001 és az Arctic S111BT típusjelzésű modellt. Mivel egymástól elég eltérő, különböző árú és funkcionalitású darabokról van szó, összehasonlításuk lehetetlen, így rendhagyó módon most sorrendet nem állítottunk fel. Olvasóinkra bízzuk, hogy végeredményt hirdessenek magukban, mert ezen termékek esetében inkább a felhasználói igenyek határozzák meg a választást, semmint a konkrét teljesítmény – ami nem mellesleg igencsak szubjektív. Adta magát, hogy a próbák során a Deezer zenei szolgáltatását használjuk, hiszen az egy ízig-vérig mobilos alkalmazás, ezek pedig alapvetően telefonok, tabletek mellé szánt termékek.
Philips BT1300A
Kialakítás: Ez tulajdonképpen egy 5,5 centiméteres élekkel rendelkező kocka, aminek a Boxee Boxhoz hasonlóan levágták az egyik sarkát. Emiatt, ha arra a lapra állítják, akkor olyan, mintha a masina kicsit be lenne ásva, de természetesen bármilyen pozícióban elhelyezhető, csak ilyenkor a csonkolás miatt kicsit furán fest. A kis méretnek és 12 dekagrammos súlynak köszönhetően viszonylag könnyedén szállítható, bár azért egy nadrágzsebbe már nem nagyon fér be. A gumiborításnak a kellemesebb tapintáson kívül semmi jelentősége nincs, ettől sajnos még nem lett ütés-, víz- vagy porálló. A kék mellett megvásárolható sárga, fekete és piros változatban is.
Használat közben: Rendelkezik 3,5 mm-es analóg audiocsatlakozóval is, így olyan eszközök kihangosítására is képes, amelyek nem támogatják a Bluetooth (A2DP, AVRCP, HFP, HSP profilok) technológiát. Helyet kapott rajta egy mikrofon, aminek köszönhetően telefonbeszélgetések lebonyolítására is alkalmas. Amennyiben a vezeték nélküli úton csatlakoztatott mobil eszközre hívás érkezik, és ezt fogadja a felhasználó a megfelelő gomb megnyomásával, akkor automatikusan kikapcsol a zene, a beszélgetést követően pedig értelemszerűen ismét hallható lesz.
Teljesítmény, hangminőség: Egy darab 1,75 hüvelykes monó hangszóró került bele, melynek maximális névleges kimeneti teljesítménye 2 watt. Ez a gyakorlatban már elég ahhoz, hogy egy 20 m²-es helyiségben kényelmetlenül nagy hangerőt produkáljon. A hang minősége a tökéletestől távol van. A mélyekkel nagyon szűkmarkúan bánik, gyakorlatilag likvidálja ezeket, a dinamika hiányzik, a megszólalás olykor enyhén kásás, zajos, a részletek összefolynak még jó minőségű forrásanyag esetén is.
Hirdetés
Akkumulátor kapacitása: kb. 8 óra
Fogyasztói ár: 10 000 forint
Yenkee YS3001 és Philips BT100
Yenkee YSP3001
Kialakítás: A játékos, majdhogynem infantilis Philips BT1300A-val ellentétben ez egy komoly külsejű darab, amely az alkalmazott narancssárga-fekete színezésnek köszönhetően teljesen jól néz ki. Ez sem bírja a vizet, a port és az ütéseket, úgyhogy érdemes vele finoman bánni. A henger átmérője 5,6 centiméter, magassága 5,7 centiméter, a súlya 14,5 dekagramm. Tehát egy arányos, kompakt és könnyű eszközről van szó, amely egy nagyobb zsebben is kényelmesen elfér. Az aljára vékony gumiszalagokat applikáltak, amelyek megakadályozzák, hogy ide-oda csúszkáljon.
Használat közben: 3,5 milliméteres csatlakozóval nem rendelkezik, ami azt jelenti, hogy csak a Bluetooth (A2DP profil) technológia segítségével juttathatóak el rá az audiotartalmak. Mikrofon sem került rá, azaz nem lehet vele telefonálgatni.
Teljesítmény, hangminőség: A specifikációk szerint maximális névleges kimeneti teljesítménye 3 watt, de maximumra csavarva a hangerőt kiderült, hogy halkabb, mint a Philips BT1300A. Ebből is látszik, hogy ezek az értékek csak hozzávetőleges képet adnak a termékek képességeiről. A hangminőség a termékkommunikáció szerint fenomenális, de azért nem kell mindent elhinni! A mély hangokat ez a modell sem szereti, a basszusokból alig hallatszik valami, a dobok tompán puffognak, a halk, finom részleteket pedig egyszerűen nem hallani. A dinamika, a mélység hiányzik, viszont hanghibát, sistergést, zajosodást nem produkált.
Akkumulátor kapacitása: kb. 8 óra
Fogyasztói ár: 3900 forint
Philips BT100
Kialakítás: A négy nálunk járt modell közül ez néz ki a legtradicionálisabban, semmi csicsa, semmi faxni, ami nem is biztos, hogy nagy baj. Az első pillantásra akár egy kávésbögrével is könnyen összekeverhető BT100 letisztult formákkal, szelíd ívekkel operál, így még egy komoly irodában vagy antik bútorokkal berendezett szobában is könnyedén otthonra lelhet. Tízcentis szélességéhez és hosszúságához 12,1 centiméteres magasság társul. Pont túl nagy ahhoz, hogy az ember csak úgy zsebre vágja, és lehet, hogy már egy kis női táskába sem fér be. A súlya nem vészes, hiszen csupán 18 dekagrammot nyom, és erről sem spórolták le a csúszásgátló gumikat. Ez sem egy strapabíró eszköz, tehát óvni kell a portól, az ütődésektől és a nedvességtől is.
Használat közben: Rendelkezik 3,5 mm-es analóg audiocsatlakozóval, így tehát képes olyan eszközökkel is együttműködni, amelyek egyébként nem Bluetooth-kompatibilisek. Ez a készülék egyébként a A2DP, AVRCP és HFP Bluetooth profilok kezelését támogatja. Került rá egy mikrofon is, aminek köszönhetően telefonhívások lebonyolítására is alkalmas a BT1300A-nál már ismertetett módon. Ez a funkció egyébként teljesen jól működik.
Teljesítmény, hangminőség: A hangrendszer egy darab, 1,75 hüvelykes, 2 wattos névleges maximális teljesítményű monó hangsugárzóból áll, amely azonban jóval hangosabb a BT1300A-nál és a Yenkee YSP3001-nél is. Egy átlagos méretű szobában nem is nagyon lehet csutkára tekerni a hangerőt, mert már bántja a fület. A hangminőség két fokkal jobb, mint a két korábban bemutatott modell esetén. A basszusokat itt már néha hallani és a dobok sem kattognak olyan bántóan, de azért csodákra ez a mini hangszóró sem képes. A finom részletek itt is rendszerint eltűnnek, a torzított gitár pedig zokogna, ha meghallaná saját magát.
Akkumulátor kapacitása: kb. 8 óra
Fogyasztói ár: 7000 forint
Arctic S111BT és a vélemény
Arctic S111BT
Kialakítás: Ez a kakukktojás a brigádban, hiszen, mint ahogyan a képen is látható, két kisméretű (7 x 7 x 7 cm-es) kockahangszóróból álló eszközről van szó. A hangsugárzókat egy kihúzhatatlan vezeték köti össze, ami azt jelenti, hogy a hordozhatóság szempontjából ez a modell teljesít a legrosszabbul a négyesből. Még akkor is, ha a dobozában megtalálható egy csinos, kisebb neszesszer méretű tok, amibe bepakolva viszonylag kényelmesen szállíthatóak. A nálunk lévő pink változatot csak egy jóindulatú hazudozó nevezné visszafogottnak, de elérhető szolidabb színekben is, vagyis feketében, fehérben, kékben és halványsárgában.
Használat közben: Mikrofon nincs rajta, így telefonálni nem lehet a Bluetooth v4.0 támogatású Arctic S111B segítségével. Viszont a 3,5 mm-es csatlakozónak köszönhetően olyan eszközök is rádughatóak, amelyek egyébként nem képesek a Bluetooth-alapú kapcsolat megteremtésére. A hátulján elhelyezett kontroll-lámpa a színeivel némi információval szolgáltat arról, hogy az akkumulátorban mennyi kraft van még (50% felett, 24-49% között, 24% alatt), bár az ember a legritkább esetben helyezi el úgy, hogy a farát is lássa, az pozitívum, hogy valami visszajelzést legalább kapunk a merülésről.
Teljesítmény, hangminőség: A hangsugárzók teljesítménye egyenként 2 watt, ennek megfelelően ez volt a leghangosabb az összes, most megvizsgált termék közül. Még egy kisebb házibuliban is egész jól teljesített, lehetett hallani a zenét, pedig ott az alapzaj, tehát a kihívás egy cseppet nagyobb volt a megszokottnál. A megszólalás minőségében is talán ez teljesített legjobban, köszönhetően annak, hogy két irányból öntötte hangokat. De ez csak arra elég, hogy az átlagos, számítógépek mellé szánt, kisteljesítményű hangfalszettek közé az alsó kategóriába beférjen. Aki tényleg audioélményre vágyik, annak ez is kevés lesz, hiszen a dinamika hiányzott, a mély hangok reprodukálásában nem teljesített túl jól, a magasaknál pedig olyan volt a végeredmény olykor, mintha egy vödörből szólna a zene.
Akkumulátor kapacitása: kb. 12 óra
Fogyasztói ár: 7880 forint
Összegzés
Az az itt szereplő termékek kipróbálása során feketén-fehéren kiderült, hogy arra tökéletesen alkalmasak, hogy a telefonok, tabletek alapvetően satnya hangzását jelentősen feljavítsák, sőt élvezhetővé tegyék megszólalásukat. Viszont az is tény, hogy az ilyen kaliberű készülékektől felesleges csodát várni. Aki rendes hangélményre vágyik, annak ezek a modellek nem jelentenek reális alternatívát, bármit is ígérjenek a gyártók. Egy irodában, otthoni körülmények között, az utcán, biciklin, villamoson vagy piknikezés közben simán megállják a helyüket, ha arról van szó, hogy valaki szeretne zenét hallgatni normális hangerőn, de különösebben nem fontos számára a hangminőség.
Ez viszont szerencsére az árukon is meglátszik, hiszen nem kérnek el vagyonokat értük. A minden esetben mini USB-n keresztül tölthető akkumulátor kapacitására egyik modell esetében sem lehet különösebb panasz, és méretük miatt alapvetően kényelmesen hordozható eszközökről van szó, ami szintén pozitívum. Mint ahogyan az is, hogy a Bluetooth kapcsolat megteremtése és stabil megtartása egyik modellnél sem okozott problémát. Mi bármelyiket tudnánk értékelni, monjduk egy üzleti úton vagy nyaraláson, csak kivennénk az egyébként is agyonzsúfolt bőröndből a szállodában/hostelben/hétvégi házban, és ha nem is tökéletes, de igenis élvezhető hangminőség mellett hallgathatnánk zenét vagy nézhetnénk filmet.
elefant
A Philips BT1300A és BT100 hangszórót a Philips magyarországi képviselete, a Yenkee YSP3001-et a Yenkee magyarországi képviselete, az Arctic S111BT hangsugárzót pedig az Arctic bocsátotta rendelkezésünkre.