Mit tud az új USB 3.1 szabvány?

USB 3.1-es hardverek

Egyelőre elit alaplapokon és néhány csúcs notebookon – például az új Macbookon – látni USB 3.1 csatlakozót, itt-ott a Type-C aljzat is feltűnik. Az ASMedia ASM1142-es vezérlőchipje készült el elsőnek, alaplapoknál ezt szerelik be, és ilyen van a tesztünkben szereplő Logilink bővítőkártyán is.

Két, visszafelé kompatibilis USB 3.1 portja van, az adatot PCI Express 2.0 x4 csatolón keresztül küldi tovább, viszont áramot egy külön SATA tápcsatlakozóról kap. Fizikailag semmiben sem különbözik a hasonló, USB 3.0-s bővítőkártyáktól, picike, és jár hozzá egy félmagas hátsó panel is. Az árába viszont bele van építve az „újdonságadó”, nagyjából 15 000 forintba kerül, míg USB 3.0-sat már harmadennyiért kapni.

Hogy meg tudjuk mérni a sebességét, kellett egy külső tároló, amit rá lehet kötni. Nem meglepő, hogy ilyenje is van a Logilinknek, elég spártai megjelenésű, viszont adnak mellé USB 3.1-es kábelt is. A fekete, fémbetétes, de alapvetően műanyag burkolatot egyszerű retesz tartja, így az adattár beszerelésekor nem kell hosszasan csavarozni. Magát a 2,5 hüvelykes merevlemezt vagy SSD-t sem csavarok rögzítik, egyszerűen csak megszorul a számára kialakított keretben.

A dobozka rövidebbik oldalán nem Type-C, hanem csak egyszerű micro USB 3.1 csatlakozó van, így visszafelé kompatibilis akár a legősibb USB verziókig, de a csúcssebességet is ki tudja használni. Jó vastag, és nagyjából 40 centiméter hosszú vezetéket adtak hozzá, amit viszont nem lehet a dobozkába integrálni. Itt is számíthatunk egy vaskos, háromszoros felárral: a Logilink USB 3.1-es dobozáért közel 14 000 forintot kérnek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés