MeeGo 1.2 a laborban

Használatban

A MeeGo legszimpatikusabb része talán éppen ez az egyszerűség, a végletekig lecsupaszított, de ennek ellenére egész jól kinéző felhasználói felület, ami könnyű kezelhetőséget tesz lehetővé bárkinek, bármilyen operációs rendszeri „előképzettséggel” is rendelkezzen. Sőt, ha nem rendelkezik, az se jelenthet gondot. A másik pozitívum a gyors bootolás, hiszen a rendszer a bekapcsolástól számított 35-40. másodperc környékén már be is töltődik. Az alábbi videón erről meg is bizonyosodhatunk, illetve bemutatjuk rajta a rendszer működését is:

Hirdetés

A más operációs rendszereknél megszokott asztallal ezúttal nem találkozunk, bár valami hasonló célt szolgál az első lap (avagy "panel"), a Myzone. Lap, mivel az egész rendszer a böngészőkből ismert tabokhoz hasonló elrendezést kapta. Ezek egy része szerencsére nem fix, többnyire szabadon mozgathatók és cserélgethetők is, ez jó pont. A MeeGón futó programok általában a teljes képernyőt kitöltik, vagy ha nem, akkor is csak egymaguk látszanak. A netbookokon megszokott 1024x600 pixeles felbontású kijelzőkön ez kifejezetten jó dolog, hiszen nincs menü vagy ablak fejléc, ami fölöslegesen foglalná az amúgy is szűkös helyet, főleg függőlegesen.

Az első lap tehát a Myzone, ami alapesetben a találkozókat és a feladatokat, az olvasatlan leveleket (ezek mind ki is kapcsolhatók), valamint néhány programindító ikont tartalmaz a képernyő bal negyedében, továbbá a legutóbbi dokumentumokat vagy státuszüzeneteket a jobb oldalon (melyek aránya változtatható). Elég soknak tűnik, de meglepően átlátható az egész. A lapok ikonjai csak itt látszanak állandóan, más esetben a felső sor eltűnik, de az kurzor közelítésével bármikor újra előhozható.

A Zones lap a megnyitott alkalmazásokat gyűjti egyben, amik közt a szokásos Alt-Tab kombóval is váltogathatunk. Az ablakok kezelését egy kicsit furcsának találtuk egyébként, mivel nem mindig a vártnak megfelelő ugrott fel az előző bezárása után, inkább a Zones fülön lévő sorrend utolsó tagja jelent meg ilyenkor, még akkor is, ha előtte más ablakok voltak aktívak.

Az Applications tabon az elérhető, feltelepített alkalmazásokat találjuk hat csoportra (kellékek, játékok, internet, média, iroda, rendszereszközök) osztva, valamint innen választhatjuk ki a Myzone lapon látható kedvenceket is. A programok a MeeGo Garage nevű szolgáltatással tölthetők le, illetve lennének letölthetők, de tesztelésünk alatt nem tudtuk használni az oldalt, hibaüzenet kíséretében kilépett. A probléma egyébként ismert, tehát nem nálunk volt a hiba, ráadásul azóta a weboldalon is nem elérhetőként hivatkoznak rá, de megnyugtatnak mindenkit, h dolgoznak rajta. Az 1.1 -es MeeGónál egyébként még az előtelepített Asus App Store-t használhattuk, azonban az 1.2-ben ezt sem sikerült használni.

Az érkező javítások talán ezt is helyrehozzák majd.


A Status panel talán az egyik leghasznosabb rész, ugyanis itt foglalja össze a rendszer a különböző közösségi oldalas, mikroblogos hozzáféréseket, így például a Twittert, Facebookot, de beköthető még például a Last.fm és Flickr profil is többek között. Sajnos nem mindegyik érhető el alapból, a Facebookon és a SmugMug nevű képmegosztón kívül a többit úgy kell belehackelni, ami mondjuk nem túl bonyolult művelet, itt találhatunk is leírást hozzá. A következő verziókban nyilván ezt is javítják majd, vagy legalábbis egyszerűbbé teszik a hozzáadást, és remélhetőleg még több oldalt vonnak majd be.

A People fül nem túl meglepő módon az azonnali üzenetküldő, avagy IM szolgáltatásokat köti be, illetve vonja össze, így egy helyen láthatjuk az összes bejelentkezett hozzáférésen elérhető ismerősünket. Az Internet fülön pedig elvileg a megnyitott oldalakat és a kedvenceket látnánk, bár ezt nekünk nem sikerült beüzemelni. Legalábbis az 1.2-n nem, mert az 1.1-en még működött, aminek oka talán a böngésző lehet, mivel ott még a Chromiumot használtuk.

Hasznos részleg a Devices fül is, mely a netbook beállításait foglalja össze. Itt követhetjük figyelemmel az akkumulátor állapotát, a háttértár használatát, innen is állíthatjuk a hang- és fényerőt, valamint a fő mappákat is elérhetjük. Továbbá a csatlakoztatott külső tárolók is itt jelennek meg. Az apró All Settings gomb alatt pedig még további részletes beállítási lehetőségeket találhatunk a nyelv, a háttér, az email- hozzáférés, a dátum és idő, valamint a jelszavak állításától kezdve egészen a touchpad, a billentyűzet vagy éppen az energiafelhasználás finomhangolásáig.


A Networks a hálózati eszközöket foglalja össze, innen kapcsolhatjuk ki-be a Wi-Fi kártyát és a vezetékes elérést is, vagy akár teljesen offline módba is válthatunk. Ugyanígy a Bluetooth is kapott egy hasonló részleget, bár ehhez természetesen egy Bluetooth adapter sem árt a gépbe, ami a tesztgépünkből ezúttal éppen hiányzott.

A Gadgets fül alapból nem látszik, de utólag berakhatjuk a sorba. Itt egy klasszikus, asztalra emlékeztető felületet kapunk, amit telerakhatunk a jól ismert gadget kiegészítőkkel, amikből több, mint 1100 állt rendelkezésünkre, szóval van miből válogatni. A Media értelemszerűen a médialejátszót nyitja meg, és van még egy Pasteboard nevű fül is, mely egyszerűen a vágólap feladatát látja el.

Végül az órára kattintva a főoldalról ismerős találkozók és feladatok résszel találkozhatunk újra, itt adhatunk hozzá új bejegyzéseket ezekhez.

Hiányosságokból persze most sincs hiány. Például frissítések letöltése közben simán lemegy alvásba a rendszer, semmivel sem törődve, ráadásul hiába ajánlja fel ezt a bizonyos frissítést, 3-4 próbálkozásból egyszer sem sikerült feltelepíttetnünk. De ilyen hiányosságnak fogható fel az 1.1-es verzió Wi-Fi nélkülisége is, amit szerencsére azóta javítottak. A böngészővel való kapcsolat sem volt tökéletes. A Chrome vagy a Chromium hiába érkezik szinte integrálva, nem mindig sikerül a kommunikáció a jelek szerint, többször belefutottunk olyan hibába, amikor hiába jelentkeztünk be egy oldalra, egyáltalán nem fogta fel a MeeGo ezt, és a kapcsolódó hivatalos pluginok se működtek emiatt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Szemet vetett a megárvult MeeGóra a Samsung

    A távol-keleti cég a pletykák szerint kezdene valamit a Nokia és az Intel által is otthagyott operációs rendszerrel.

  • PH!TV – Asus Eee X101, majdnem mobiltelefon

    Nemrégiben szó volt róla, hogy egy mai okosfonban háromszor több a kraft, mint anno az asztali 486-osomban, amivel például játszottam és zenét kreáltam. Most megfordult a dolog. Itt az Asus netbookja, ami visszafelé halad. Vajon jól teszi?

  • PH!TV – Google CR-48, a fekete króm

    Érdekes és kereskedelmi forgalomban nem kapható eszköz érkezett a PH!TV stúdiójába. A kizárólag fejlesztőknek szánt CR-48-as Google note-/netbookot néztük meg.

Előzmények