A digitális műsorszórás
A tévézés világában egyre fontosabb szerepet játszik a digitális műsorszórás, amely alapvetően változtatja meg a televíziózásról kialakult képet. E rendszer kiépítése érdekében hozták létre a DVB néven ismertté vált páneurópai platformot 1993-ban, amelynek feladata, hogy koordinálja a szabványos digitális televíziós sugárzás összehangolt bevezetését a különböző országokban.
A szervezet ajánlásai alapján dolgozták ki többek között a DVB-T szabványt, amely a földfelszíni digiális műsorszórásra vonatkozik a VHF-UHF sávban. A földfelszíni digitális sugárzás – megoldásainak köszönhetően – elméletileg nagyobb műsorválasztékot, a korábbinál jobb minőséget és megbízható vételt biztosít a nézők számára. Emellett egy olyan "jövőbiztos" rendszert is jelent, amely új piaci és üzleti lehetőségek megteremtésére adhat módot, hiszen általános bevezetése frekvenciák felszabadítását teszi lehetővé új szolgáltatások számára.
A Nemzeti Hírközlési Hatóság 2008 tavaszán írt ki pályázatot öt földfelszíni digitális televízió- és egy földfelszíni digitális rádióműsor-szóró hálózat üzemeltetésére, és mindkét pályázatot az Antenna Hungária nyerte meg.
Az Antenna Hungária 1999. óta MPEG-2 tömörítési eljárással folytatta a földfelszíni digitális televíziós kísérleteit, ám pályázatában az MPEG-4-es kódolást (ISO/IEC 14496-10 MPEG-4 AVC vagy ITU-T H.264) választotta, mivel a hatóság a tenderkiírásban egyértelműen ezt a korszerűbb, hatékonyabb technológiát támogatta, és ezáltal multiplexenként akár 8-12 SD csatorna (vagy 3 HD csatorna) átvitele lehetséges.
Hirdetés
Jelenleg két különböző műsorcsomag érhető el az Antenna Hungária kínálatában. A nézőknek a MinDig TV és MinDig TV Extra szolgáltatás vételéhez szélessávú, az UHF frekvenciatartomány és a 21-69-es csatornák vételére alkalmas tetőantenna szükséges, ezen túlmenően egy DVB-T MPEG-4-es dekóderre (set-top-box) vagy integrált televíziókészülékre van szükség beépített DVB-T MPEG-4 HD tunerrel. A megfelelő műszaki beállítások mellett a MinDig TV Extra szolgáltatás vételéhez egy Conax-kártya fogadására képes DVB-T MPEG-4 dekóderre vagy DVB-T MPEG-4 tunert tartalmazó integrált televíziókészülék esetén CI-modulra van szükség.
Bár a szaküzletekben rengeteg set-top-box, illetve antenna érhető el, az Antenna Hungária csak a MinDig TV matricával felékszerezett termékek vásárlását javasolja, ugyanis ezek ellenőrzötten megfelelnek a digitális adások vételével szemben támasztott követelményeknek. A WayteQ Europe jóvoltából alkalmunk nyílt kipróbálni egy ilyen eszközt, egészen pontosan a HD-90CX típusjelzésű terméket.
Külső nézet
A WayteQ körülbelül egy-másfél éve megkerülhetetlen szereplője a navigációs eszközök piacának Magyarországon is. E termékcsalád bizonyos területein piacvezető a márka, így nyugodtan mondhatjuk, hogy nem egy ismeretlen gyártóról van szó. Főleg, hogy a WayteQ telekommunikációra fókuszáló anyacége részben a kínai állam tulajdonában van, és olyannyira komoly tényezőnek számítanak, hogy a konszern elnöke nyáron pár napot hazánkban is eltöltött a kormány vendégeként.
Dőreség lenne azt várni, hogy egy set-top-box külsejével taglózza majd le az embert, úgyhogy ilyen elvárásaink nem nagyon voltak, ennek ellenére a HD90CX nem néz ki rosszul. A fekete fémház az üveglappal és a kör alakú kurzorral kimondottan jól fest. Sajnos az összhatást elronthatja az ízléstelen MinDigTV matrica, úgyhogy ezt ne is ragasszuk rá; továbbá a négydigites, hétszegmensű digitális kijelzőn felbukkanó, ronda zöld számok sem valami megnyerőek.
Minden funkció elérhető egyébéként a már említett kurzorral, bár nyilván nem olyan kényelmes azt nyomogatni, ha az ember a fotelben is elterpeszkedhet. A frontfelület jobb oldalán egy lenyitható ajtó alatt bújt el a kódolt csatornák vételéhez szükséges Conax 7.0 kártyaolvasó, valamint az USB port. Ez utóbbi elhelyezése kicsit érthetetlen, elég idétlenül néz ki a belőle kifigyelő pendrive, és lett is volna hely a készülék hátlapján is, a csatlakozókkal ugyanis egy cseppet szűkmarkúan bántak a tervezők.
Került rá antenna be- és kimenet, két SCART, illetve egy HDMI csatlakozó. Az optikai audiocsatlakozót lespórolták róla, helyette egy SPDIF digitális hangkimenet került rá. Az RS-232 port leginkább a szervizfunkciók ellátására, azaz mondjuk firmware-frissítésre alkalmas. Mindent összevetve a fontos dolgok rákerültek, bár egy külső audiorendszer csatlakoztatása már nehézkes. Sok médialejátszóról, illetve set-top-boxról lehagyják a hálózati kapcsolót, erre szerencsére került, a jobb alsó sarokban találtak neki helyet. A készülék mérete és a súlya teljesen átlagos, azaz könnyedén helyet találhat neki az ember a szekrény aljában vagy a dohányzóasztal alsó polcán.
A távirányító viszont kimondottan csúful fest. Bár a fekete és az ezüst kombója elsőre jól hangzik, jobb lett volna, ha nem ennyire éles az átmenet a két szín között. A végeredmény túlságosan bazári lett, és ezen a színes gombok se segítenek. Cserébe legalább jó nyomkodni, megfelelően gyors, úgyhogy használni sokkal jobb, mint nézegetni.
WayteQ HD-90CX | |
Támogatott felbontás | 1080i, 720p, 576p |
---|---|
Csatornák száma | 1000 |
Képarány | 4:3, 16:9 |
Csatlakozók | Antenna be- / kimenet, USB, HDMI, SPDIF, 2 SCART, RS-232, Conax 7.0 kártyaolvasó |
Játék | Tetris, Othello, Sudoku |
Extrák | Timeshift, Külső háttértárra rögzítés, Kedvencekbe rendezés, Folyamatos szoftverfrissítés, Gyerekzár, Aktív antenna táplálás (5V), Gyors keresés előre/hátra 2/4/8/16/24-szeres sebességgel, Lassított keresés előre/hátra 1/2, 1/4, 1/8 sebességgel, Könyvjelző |
Támogatott formátumok | MP3/JPEG/BMP/OGG/MPG/TS |
Energiafogyasztás | Átlagosan: 5,8 watt, Készenléti állapot: 0,1 watt |
Súly | 1,5 kg |
Méretek | 155 x 40 x 255 mm |
Gyártó honlapja | www.wayteq.hu |
Termék honlapja | WayteQ HD-90CX |
Ajánlott fogyasztói ár | 20 900 Ft |
Működés közben
Az emberek nagy részének a set-top-box még mindig egy kicsit különlegesen, misztikusan hangzik, állítólag sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy mire jó egy ilyen eszköz, miért van szükségük rá, és hogyan működik. A WayteQ mérnökei valószínűleg többek között ezért is nagy hangsúlyt fektettek a könnyű, egyszerű és gyors működtetésre. A bekapcsolás után villámgyorsan egy rövid menü fogadja a felhasználót, ahol beállítható a képarány, illetve a nyelv, ezután pedig rögtön kezdődik is a keresés.
A WayteQ Europe-tól kaptunk egy kisebb méretű, Funke márkájú tetőantennát is. Budapest belvárosában próbáltuk ki az eszközt, amely szobaantennaként is bevált. Tehát felpakoltuk a tévé tetejére, és úgy is gond nélkül működött. A Funke antennákat egyébként szintén a WayteQ Europe forgalmazza, ők a holland gyártó termékeit ajánlják a set-top-boxukhoz, de mi azért kipróbáltuk a régi, jól bevált antennánkkal is, és azzal is remekül muzsikált.
A csatornák kezelése sok set-top-box gyenge pontja, bár nyilván nem ez a legfontosabb dolog egy ilyen eszköz esetében, de azért nem árt, ha egyszerűen és jól használható. A HD-90CX esetében semmi grimbuszba nem futottunk bele. A menü egyszerű, ám cserébe könnyen kezelhető. A felhasználónak természetesen van módja rá, hogy igényeinek megfelelően rendezze a csatornákat. Az átnevezésre is lehetőség nyílik, ami annyira nem nagy szám, ráadásul ez a funkció leggyakrabban borgőzös házibulik hajnalaiban kerül elő, mikor a vidám vendégsereg úgy dönt, hogy megtréfálja a házigazdát.
A csatornák közül törölhetünk is, aminek jelenleg talán még nincs akkora jelentősége, azért kipróbáltuk, és likvidáltunk néhány tesztadót. Később, ha jelentősen megnövelik a kínálatot, akkor ez még azért jól jöhet. Lehetőség van bizonyos csatornák zárolására is, nem baj, ha a tévé előtt hagyott nyolcéves csöppség nem kattinthat olyan adóra, ahol mondjuk épp a Mutáns Vámpír Agyszívó Zombidémon Támadása 3 című műalkotást tűzték műsorra.
Az elektronikus műsorújság remekül funkcionál, de ez alapelvárás is volt. Az EPG a speciális magyar ékezetes karaktereket is hibátlanul jeleníti meg, amely azért nem minden vetélytársról mondható el. Az idősávos kijelzés mellett elmélyedhetünk az egyik adó teljes műsorában akár hét napra előre, és itt arra is módunk nyílik, hogy közvetlenül programozzuk be az időzített felvételt. A kiválasztott műsort pendrive-ra vagy külső merevlemezre lehet felvenni. A felvételi időzítő lehetne okosabb is; mindössze nyolc program állítható be rajta, és csak napi ismétlődésre programozható be.
Akinek már volt szerencséje DVD-felvevő, vagy VHS videomagnó hasonló beprogramozásához, az különösen értékelni fogja ezt a rendszert. Kicsit trükkösnek találtuk a részletes információ elérést. Magunktól nem jöttünk volna rá ugyanis, hogy az info gomb tripla funkcióval bír. Első megnyomása után az aktuális és a következő műsorról tájékoztat, a második megnyomás után a jelenleg futóról kapunk egy rövid ismertetőt, harmadikra pedig magáról az adóról szolgáltat különféle technikai információkat.
Képminőség és extrák
Szerencsére a képminőséget illetően semmilyen problémával nem találkoztunk. Bár a dobozra Full HD kezelést írtak, konkrétan 1080i-ről van szó, ami viszont még mindig bőven elég, hiszen még a HD-vel jelölt műsorokat sem továbbítják ennél nagyobb felbontásban.
Egyszer sem futottunk bele akadozó képbe, ez pedig korábban általános gond volt a set-top-boxoknál. Ez azt jelzi, hogy a tunert sikerült jól eltalálni. Szinkronizációs hibák se jelentkeztek, a kép és a hang is ott volt, ahol lennie kellett.
A modell automatikusan képes belőni az aktuális képarányt, és ezt még a régebbi tévékhez is képes igazítani. A set-top-boxok nagy többségéhez képest plusz szolgáltatás, hogy a felhasználó kedvenc csatornáit nyolc alcsoportba rendezheti, amire ma még nincs szükség, de a későbbiekben ez jó szolgálatot tehet. Mint ahogyan az is, hogy összesen ezernek van hely a memóriában, aminek kihasználása egyelőre szintén elképzelhetetlennek tűnik, de ki tudja mit hoz a jövő.
Ha fel akarjuk venni az egyik adást, szem előtt kell tartanunk, hogy ugyan át tudunk kapcsolni másik csatornára, de ha például kódolt adóról van szó, akkor másik kódoltra átváltani nem enged. Ez azért kellemetlen meglepetés volt, szó, mi szó. A már felvett anyaggal egy külön menürészben tudunk foglalkozni. Itt lehetőség nyílik, hogy válogassunk ezek közül, elindíthatjuk a lejátszást, és persze törölhetünk is.
Amennyiben megfelelő sebességű adattároló eszközt alkalmazunk, akkor felvételkészítés közben sem lassul le, és nem is akadozik, az viszont előfordulhat, hogy egy-egy pendrive nem tetszik neki, és akkor ilyen tüneteket produkál. A rögzített anyagok lejátszásakor mód nyílik a sebesség növelésére (2/4/8/16/24x), illetve lassításra is, ha valaki elmélyedne egy-két fontosabb pillanatban (1/2, 1/4, 1/8x). Emellett lehetőség van könyjelzők használatára is.
A TimeShift, azaz az úgynevezett időeltolásos tévézés sem maradhatott ki a szórásból, bár alapbeállításokkal ez az opció tiltva van valamiért, így külön kell engedélyezni. Mi még mindig idegenkedtünk ettől az egész TimeShift-dologtól, szokatlan még ez a szolgáltatás. Egyszerűen nem áll rá az agyunk, még egy filmnél se, élő műsor esetén pedig pláne nem, pedig tény, hogy működik a megállítás, visszatekerés, úgyhogy ezt is ki lehet pipálni.
Nagy dzsóker, hogy a HD-90CX támogatja a külső antennák öt voltos tápellátását. Azaz magyarul egy ilyen perifériával is bátran össze lehet csatlakoztatni, nincs szüksége külön adapterre. A modell természetesen gond nélkül kezeli a feliratokat, az lenne a feltűnő, ha ez nem így lenne. Az egyes adók mellett meglévő DVB felirat jelzi azt, hogy hol van lehetőség e plusz szolgáltatást aktiválni.
Szintén egyfajta pluszként tekinthetünk a médialejátszóra, hiszen ez sem tekinthető alapnak egy ilyen digitális vevőkészülék esetén. Nagy csodát azért senki se várjon, hiszen a zenék esetében csak az MP3 jöhet szóba, állóképek esetén a JPG és BMP kiterjesztésű fotók közül válogathatunk. Audiovizuális tartalom esetén az MPEG Video és a TS formátumokat támogatja, egyébként utóbbiban rögzíti a felvett anyagot, amely így egy ütősebb számítógép segítségével meg is szerkeszthető. Nem szabad megfeledkezni a szintén támogatott OGG szabványról sem, amely fájlok lehetnek mozgóképek vagy csak zeneszámok is.
Valljuk be, ez elsőre nem túl sok, főleg, ha összehasonlítjuk nevenincs távol-keleti hordozhatú multimédia lejátszóival, melyek ennél sokkal-sokkal többet tudnak. Öröm az ürömben, hogy a vállalat folyamatos szoftverfrissítést ígér. Ezért került a készülékre a már említett RS-232 port, de állítólag az USB csatlakozón keresztül is működik majd a dolog. Magával a médialejátszó működésével nem volt gond, simán, gond nélkül lejátszotta a fájlokat, azért itt a tévé is nagy szerepet játszik a végeredményben.
Értékelés
2011. itt van a nyakunkon, úgyhogy ahol szükséges, ott a set-top-boxok beszerzése lassan elengedhetetlenné válik. A WayteQ HD-90CX több, mint egy szimpla digitális tuner, a médialejátszó, a korrekt csatornakezelés, a műsorok rögzítésének lehetősége egy valóban sokoldalú termékké teszi. Bár a felsőkategóriás televíziókészülékek közül jó néhány képes ugyanerre, de a magyar piacokat uraló, alacsonyabb árú többség egyelőre nem.
Nem egy hivalkodó termékről van szó, bár külsőre pofás, ám sem a távirányító, sem a menürendszer nem érdemelne semmiféle esztétikai díjat, a funkcionalitás egyértelműen a külcsín fölé emelkedett. A három játékkal (Tetris, Othello, Sodoku) is megtámogatott modell a WayteQ Europe, a WayteQ kínai fejlesztő és gyártóüzeme, illetve az Antenna Hungária közel féléves együttműködésének eredménye. Azaz a készüléket az európai (magyar) piaci igények figyelembevételével alkották meg úgy, hogy a műsorszóró szolgáltató elvárásaira is odafigyeltek. A remek ár/érték arányú WayteQ HD-90CX-et így nem meglepő módon nyugodt szívvel ajánljuk mindenkinek, akinek egy megbízható, hasznos plusz szolgáltatásokat is kínáló set-top-boxra van szüksége.
WayteQ HD-90CX
elefant
A WayteQ HD-90CX set-top-boxot a WayteQ magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.