Épkézláb minidrón pár ezer forintért? Igen!

Kipróbáltuk a kamerával ellátott, Linxtech IN1601 névre hallgató, tenyérnyi méretű beltéri drónt.

Repülés, kezelés, kamera

Repülés közben

A 200 mAh-s akkumulátor nagyjából öt perc repülési időre elegendő, ami édeskevés még akkor is, ha az ilyen kaliberű eszközöknél ennyi az átlag. Feltöltése kb. háromnegyed óra, így érdemes rögtön néhány tartalék akkut is rendelni mellé, ha az ember azért mondjuk legalább egy negyed órát röptetné. Az szuper, hogy adtak mellé egy távvezérlőt, mert ezzel sokkal komfortosabb a navigáció, mintha egy mobilos appal kéne szerencsétlenkedni. A leginkább egy Xbox vagy PS kontrollerre hasonlító, két AA ceruzaelemmel működő távirányító kopogós műanyagból készült, fogása viszont kényelmes.

Linxtech IN1601 távirányító telefontartóval
Linxtech IN1601 távirányító telefontartóval [+]

Az egyik karral lehet forogni és a magasságot állítani, a másikkal pedig oldalazni, valamint előre-hátra repkedni. Külön gombot kapott az automata felszállás és leszállás és a trimmelés is. Ez utóbbival az állítható be, hogy a hattengelyes giroszkóppal ellátott madár a távirányító nélkül is lebegjen ugyanabban a pozícióban a levegőben. A 2,4 GHz-es rádiófrekvenciás technológiát használó távvezérlő hatótávolsága 30 méter, ami meglátásunk szerint ehhez az eszközhöz tökéletesen elég. A kapcsolat viszont sajnos nem tökéletesen stabil: 7-8 alkalommal előfordult az egyhetes, viszonylag intenzív használat alatt, hogy elvesztették egymást, ami piszok idegesítő. Ilyenkor tehetetlenül néztük, ahogy ott lebeg valahol a drón, esetleg a falat ostromolja, ilyenkor oda kellett menni hozzá és kézzel levadászni.

Linxtech IN1601
Linxtech IN1601 [+]

Ha viszont van kapcsolat, akkor a drón a karok húzására pontosan reagál, rebellis cselekedetekre nem ragadtatja magát, tehát nem történt olyasmi, hogy fogta volna magát, és önfejűen elindult volna az egyik irányba. Trimmelés után az irányítás gyerekjáték, egészen pontosan lehet vele navigálni ide-oda. Három sebességfokozat van rajta (lassú, közepes, gyors), és beltéri használatra az első tökéletesen megfelel, kellően lassú a tempó ahhoz, hogy élvezetet nyújtson a repülés. A drón nagyon könnyű, súlya csupán 26 gramm, és ha rajta van a védőkeret, akkor ütközés után szimplán visszapattan a falról, ablakról. Még egy átlagos üvegpoharat sem tudtunk felborítani vele, úgyhogy komolyabb károkozástól nem kell tartani használata során. Ez viszont egyben azt is jelenti, hogy a szabadban nagyjából el lehet felejteni, ugyanis már attól elkezd bukdácsolni, ha tökéletes szélcsendben egy kolibri tíz méterről ránéz.

Kamerás drónként

A termék rendelkezik beépített kamerával és Wi-Fi-jeladóval, amire rá lehet csatlakozni, és egy ingyenes alkalmazás, a HTS-UFO révén a mobil eszköz kijelzőjén láthatjuk a drón által közvetített képet. Eme funkció papíron elvileg alkalmas lenne arra, hogy belső nézetből (first person view, FPV) irányítsuk a drónt a külső nézet (line of sight, LOS) helyett.

Linxtech IN1601 Linxtech IN1601
Linxtech IN1601 [+]

Azonban itt ez nem működik a megjelenő kép viszonylag nagy késleltetése miatt. Az egy dolog, hogy a kép minősége tragikus, felbontása sem túl magas (1280x720), de ráadásul be kell érni 20 fps-sel. Lehet álló, illetve mozgóképeket is rögzíteni a mobilra (amely egyébként egy kis tartó segítségével stabilan ráerősíthető a távirányítóra), de mint látható, ennek sok értelme nincs. Mind a fotók, mind a videók meglehetősen csúnyák, a színek természetellenesek, sok az életlen, elmosódott részlet még ideálisnak tűnő fényviszonyok mellett is. Az alábbi dokumentumfilmben látható, hogy milyen videót készít a fedélzeti kamera, pedig direkt kültérre mentünk vele, ahol jobban voltak a fényviszonyok, mint bent.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés