És a többi
A bemutatókészítő és a rajzoló újdonságai
Az Impress és Draw immáron képes az interneten igen elterjedt SVG vektorgrafikus fájlok importálására és szerkesztésére. Ezzel a funkcióval megnyílik a lehetőség arra, hogy az weben elérhető rengeteg illusztrációval tegyük látványosabbá a dokumentumainkat.
Az egyszerűbb használatot célozzák a diaelrendezéssel kapcsolatos javítások az Impressben. Ennek eredményeképpen az elrendezés kiválasztása után már a dián jelölhetjük ki, hogy az adott dia képet, diagramot, táblázatot vagy mozgóképet tartalmazzon, s a gépelés megkezdésével azonnal megadható a kívánt szöveg is. Így egyszerűsödik az elrendezés kiválasztása, mivel kevesebb variációt tartalmaz. A most ismertetett funkciók immár eszköztárról is elérhetők, új a dia hozzáadása és a diák megkettőzése lehetőség is.
Hirdetés
Az Impress – kiterjesztés segítségével – két képernyős módban, előadói konzolként és vetítőkonzolként is viselkedhet, de alapértelmezésben a laptop megjelenítőjén az előadói konzol fog megjelenni. További kiterjesztés révén lehetőség van PDF-fájlok megnyitására a Draw programban, és a nagyméretű prezentációkat is fogyókúrára foghatjuk a Presentation Minimizer lehetőség segítségével.
Az adatbázis-kezelő újdonságai
Az adatbázis-kezelővel kapcsolatos összes újdonság olyan jól össze lett foglalva az OpenOffice.org wikiben, hogy ahhoz sokat hozzáfűzni nem is tudunk. Figyelemreméltó lehet az eddig külön kiterjesztésként élő Jelentéstervező integrálása a LibreOffice programba, így talán több adatbázisokat használó és abból jelentéseket készítő felhasználóhoz jut el ez a remek eszköz.
A diagramkészítő újdonságai
Az OpenOffice.org 2.3-as verziójában debütált, alapoktól újraírt Chart 2 modul két kisebb, érdekesebb képességgel bővült. Az egyik lehetőséget ad rajzobjektumok beillesztésére az elkészített diagramba, míg a másik hierarchikus tengelyfeliratok készítését teszi lehetővé. Ez utóbbi jól jöhet például több éves adat havi bontásban történő szemléltetésénél.
Az egyenletszerkesztő újdonságai
A már említett kísérleti üzemmódban az interaktív, dokumentumon belüli képletszerkesztés a legfőbb újdonság, valamint az új „nospace” parancs, amely a képletelemek közötti közöket távolítja el.
Összefoglaló
A LibreOffice projekt az első kiadás alapján egyértelműen életképes próbálkozás arra, hogy az OpenOffice.org által felhalmozott számtalan értéket a közösség valódi erejével kiegészítve olyan ütőképes és gyorsan fejlődő irodai programcsomagot – és a körül egy teljes ökoszisztémát – hozzon létre, amellyel képes felvenni a versenyt a konkurens kereskedelmi termékekkel. Ingyenessége és korlátozás nélküli felhasználhatósága a mai kíméletlen ár-érték versenyben olyan előnyök, amelyek a szabad szoftverek esetében magától értetődőek, de az átlagos felhasználók oldalán mégsem számítanak megszokottnak.
A LibreOffice jól használható termék, stabil és kiváló nyelvi támogatással bír, mindennapi munkára tökéletesen alkalmas. Úgy vélem, a legtöbb általános irodai feladatra a csomag bőven megfelel, tapasztalatom szerint csak kevés olyan dolog merülhet fel, ami ne lenne benne megoldható. Figyelmünket azonban ne kerülje el, hogy ez elsősorban a pakk saját dokumentumformátumára, az ODF-re vonatkozik, más fájlformátumok esetében az importálás és exportálás minősége – bár jónak mondható – nem tökéletes. A szoftver – mint az ODF fekete öves nagymestere – másodlagos, kiegészítő irodai csomagként is ajánlható olyan környezetbe, ahol fontos az Open Document Format megfelelő kezelése.
Szalai Kálmán
A szerző szabad szoftveres aktivista, a LibreOffice hozzájárulója és az OxygenOffice programcsomag fejlesztője.