Rengeteg állat egy helyen
A Microsoft először 2010-ben próbálta meghódítani a casual játékosközönséget virtuális kisállataival, az akkor éppen felfutó Kinect szenzor miatt a játék is hasonló nevet kapott. Az azóta eltelt négy évben nagyot fordult a világ, és kiderült, hogy mobil platformokon talán nagyobb jövője van a redmondiak szőrmókjainak, mint dobozos mozgásérzékelős franchise-ként. A legújabb rész tartalmasabb is, mint eddig bármelyik, ráadásul a free-to-play üzleti modellt is megkapta, így tényleg mindenki kockázatmentesen próbálhatja ki ezt a színes és szerethető sorozatot.
A Kinectimals Unleashed elsősorban a tartalmát tekintve újít. Rengeteg eddig nem látott állat szerepel benne, immár nem csak az eredeti vadon élő fajok (tigrisek, leopárd, kisoroszlán), de itt vannak az Xbox 360-ra készült epizód kiegészítőjében szereplő medvék, most először számtalan kutyafajta, de van itt vöröspanda és még koala is. A legnagyobb sikerre talán a kutyák számíthatnak, minden szépszerű változat megtalálható a játékban, összesen 85 féle állatról beszélünk.
Hirdetés
Megújult a tevékenységek skálája is. Most hatféle minijátékban vehetnek részt a digitális rosszcsontok. Az ugrálókötelezést és a labdadobálást már ismerjük a korábbi játékokból, ahogyan a gesztusokkal előhozható trükköket is. Új azonban a röplabda, a frizbi hajigálás és a látványos akadálypálya, ez utóbbi talán a legjobban játszható mind közül. Az összes lehetőségre elmondható, hogy jobban működik, mint az első mobilos epizódban, a játék pontosabban érzékeli az érintést és a gesztusokat, magához a Kinecthez pedig inkább ne is hasonlítsuk. Érintőképernyővel tökéletesen működik ez a koncepció.
Célunk, hogy sokféle helyszínen a fenti minijátékokkal tapasztalati pontokat, pénzt és gyémántokat gyűjtsünk, ezáltal még több helyszín, állatkölyök és felszerelés nyílik meg, amiket a játék áruházában vehetünk meg. Az állatok számára megvehető különböző apróságok (labdák, ugrálókötelek) nyitják meg a hozzájuk tartozó kihívásokat, amikből összesen több, mint 300 van ebben a részben. De érdemes venni rájuk különböző nyakörveket és medálokat, ezek ugyanis növelik a megszerezhető XP és pénz mennyiségét, valamint segítségükkel állataink nem lesznek olyan hamar éhesek, szomjasak és fáradtak – igen, mert a Kinectimalsban még erre is oda kell figyelni. Igazi végcél a tartalmak megnyitásán túl végső soron nincs, a lényeg itt a szórakozáson van... vagyis lenne, de nem lehet szó nélkül elmenni a Kinectimals Unleashed néhány bosszantó hibája mellett.
Nem mind arany, ami fénylik
A hibák közül az első és legsúlyosabb, hogy ez egy ingyenes (free-to-play) játék, de mint ilyen sajnos sikeresen erősíti azokat a sztereotípiákat, amiért nagyon sokan elutasítják ezt az üzleti modellt. Tény, hogy semmiféle megkötés nincs az ingyenes változatban, ugyanakkor a fejlődés és a tárgyak, állatkák, helyszínek megnyitása annyira lassú, hogy az valódi pénz ráköltése nélkül reálisan nézve tulajdonképpen lehetetlen. A legfájdalmasabb a gyémántok szerzése, ezekből ugyanis naponta csak néhány darab szerezhető jó esetben, de az összes helyszín behozásához például több mint 800 kellene. Ráadásul még a legnagyobb, 4300 forintos csomagban is csak hatszáz követ kapunk, és akkor nem számoltunk azzal, hogy az állatok, játékok, felszerelések közel fele is csak gyémántokért vehető meg.
A felhőtlen szórakozást nem csak ez, de maguk a kihívások is gyakran aláássák. Ezek ugyanis nehezek, az időhatárok sokszor nemhogy másodpercre, de tizedmásodpercre vannak kiszámolva, a hibázást szinte soha nem tűri a játék. Jó példa erre az a feladat, amelynek során ötszáz ugrálókötelezést kell végrehajtani, erre kapunk körülbelül tíz percet, de az első hibánál vége. Ha történetesen a négyszázkilencvennyolcadiknál akad bele a kötél kiskutyánk lábába, akkor buktuk az egészet. De hasonlóképp frusztráló, ha egy labdánál csak akkor számít a pont, ha az nem pattan a földön, ha a röplabda villámgyorsan pattog az állat és az ujjunk között, vagy amikor mutatványozás közben a játék úgy dönt, nem a megfelelő gesztust mutatja, csak a trükk nevét írja ki – angolul. Ha arra gondolunk, hogy ezt a játékot elsősorban gyerekek számára készítették, akkor ez a gyakran frusztráló nehézség és a pénzéhes felépítés komolyan rányomja a bélyegét az összképre.
Szerencsére vannak azért pozitív vonatkozásai is az új Kinectimals játéknak. Az Xbox Live funkció például nem merül ki az achievementek gyűjtögetésében, ennél érdekesebb dologra is használható. Barátainknak minden nap gyémántokat küldhetünk (legfeljebb hármat), a naponta változó kihívásokat teljesítve pedig további drágakövek és pénz szerezhető, ez egyébként talán a leghosszabban kitartó és legváltozatosabb része a programnak. Ugyancsak rendkívül hasznos dolog a felhő mentés használata, ez minden kilépés előtt javallott, ha ugyanis bármi történne (letöröljük a játékot vagy telefont cserélünk), akkor a központi tárhelyen ott vár a legutolsó állapot. A mentés ráadásul a telefonos és tabletes verziók között is átvihető. Tekintve, hogy mennyi időt és pénzt bele lehet ölni, ez egyáltalán nem elhanyagolható opció.
Bár technológiai díjakat nem fog besöpörni, a Kinectimals Unleashed egy nagyon kellemes, színes, szép játék. A hátterek hangulatosak és élettel teltek, az állatok pedig nagyon édesek, meggyőző és élethű animációkkal szaladgálnak és ugrándoznak. A fejlesztők még olyan apróságokra is figyeltek, hogy ha például hajnalban lépünk be, virtuális kedvencünk álmosan, nagy ásítással lép a képernyőre. A hangok és a zenék is rendben vannak, bár itt virgácsot érdemelnek a készítők: az új rész zenéi ugyanis megegyeznek a korábbiéval, egyetlen új dallam sincs, ami azért még egy mobiljáték esetén is kínos.
Jobban játszható, sokkal tartalmasabb és hajszálnyival szebb lett az új Kinectimals az elődjénél. A címe most már irónikus, hiszen egyértelmű, hogy ennek a sorozatnak érintőképernyős eszközökön van a jövője. Kis és nagy gyerekeknek, gyermekes szülőknek nyugodt szívvel ajánlható, igazán kedves játék néhány bosszantó hibával, ezeken azonban végső soron túl lehet lépni. A telefonos és táblagépes változatok megegyeznek, a Windows Phone változat innen, a Windows 8 verzió pedig innen érhető el.