Alternatívák
A Google időnként vaknak tűnik: használhatatlan és reklámfinanszírozott weboldalak uralják a találati listát. Ebből elég! Elmondjuk, hogyan találhatnak rá gyorsan az értelmes tartalmakra, illetve rejtett weboldalakra.
A szabadságkérelmet elfogadták – irány a Google. A keresés azonban millió „találatot” dob ki az úti célhoz, köztük rengeteg bérautó- és hotelajánlatot, „ajánlott útikalauzok” listáját és számtalan, értéktelen tartalmú oldalt. Még rosszabb a termékkeresés: aki például egy lovaglónadrágot keres a kislányának, kihagyhatatlan ajánlatokat kap részben lefutott aukciókról – a felsőcomb liposzukciója, azaz a „lovaglónadrág” zsírleszívása mellett. Speciális keresési paraméterekkel azonban szárnyakat adhatunk a Google-nak. Ha még így sem kapunk megfelelő eredményt, egyszerűen szálljunk át egy másik keresőgépre. Megmutatjuk a legjobb trükköket és keresési alternatívákat.
Több találatot!
Roppant idegesítő, amikor a kívánt információk helyett a Google csak kereskedelmi ajánlatokat és szexoldalakat hoz fel. Megoldás: az általános fogalmaknál, mint a „szabadidő”, a Google könyvtárkeresése segít: kattintsunk a Címtár linkre, hogy a Google a szerkesztőség által kiválasztott oldalakat mutassa meg, amelyek különböző kategóriákba vannak besorolva, mint például „Számítástechnika”. De amint beírunk egy konkrét keresési kérést, mint például „Siemens Gigaset használati útmutató”, már a Google-szerkesztőség is csak reklámszemetet szállít.
Hirdetés
Minderre a del.icio.us weboldal kínál gyógyírt. Ez a keresőszolgálat nem kereskedelmi irányultságú, a felsorolt találatok más felhasználók ajánlásai. A legjobb, hogy az eredmény mellett azt is látjuk, eddig hányan mentették az oldalt – ami plusz segítség az oldal hasznosságának megítélésében.
Alternatívák: Ask international és a Seekport, amelyek más algoritmust használnak.
Magyarul még nem beszél
A helyesírási szabályok zűrzavarossága miatt egy-egy szónak több írásmódja is lehet, s nem csak a magyar nyelvben. Ez azonban jelentősen nehezíti a Google-keresést. Megoldás: a Lexiquo.net oldal az alternatív írásmódokat is figyelembe veszi, ám csak három nyelven: németül, angolul és franciául. Ha ott megadjuk például az „Aluminiumflasche” keresőszót, a LexiQuo hozzáadja az „Aluminium-Flasche” és „Alu-Flasche”.|.natív keresőszavakat is. Egy regiszterfülre kattintás után a Lexiquo választhatóan kilistázza a Google, az MSN vagy a Yahoo találatait.
Ha szükségünk van egy-egy szó lefordítására, telepítsük a Google Toolbart. Kapcsoljuk be a szófordítás Toolbar-opciót (WordTranslator), majd keressük meg a minket érdeklő angol nyelvű weboldalt, és mozgassuk az egeret egy szó fölé: azonnal megjelenik egy sárga információs mező, és megmutatja a korrekt fordítást (németül, franciául, spanyolul stb. – magyarul sajnos egyelőre még nem).
Vissza az eredményekkel!
Miután követtünk egy találatot, véletlenül becsuktuk a böngészőablakot, vagy nem tudunk visszatérni a Google-oldalhoz, mert az oldal üzemeltetője üzemen kívül helyezte a böngésző Vissza gombját. Pedig más találatokat is meg akartunk nézni, ezért a Google eredményoldalának úgy kellene megjelennie, ahogy akkor volt, amikor elhagytuk. A megoldás ismét a Google Toolbar. Mindegy, merre indulunk a találati listáról, amit beírtunk, az a keresőmezőben marad. Még ha becsukjuk a böngészőablakot, akkor sem vesznek el a keresőszavak. A keresési mező ugyanis listaként is megnyitható, amelyen ott vannak az utoljára beírt keresőszavak. Onnan pedig már egyszerűen letölthetjük a következő találatot.
Hasznos weboldalak
Utazástervezés interneten
Egy bizonyos ország körbeutazására készülünk, ám az országnév beírása után csak általános információkat kapunk vagy egy pár milliónyi találatot, amelyeknek nem szeretnénk mindegyikét ellenőrizni. Megoldás: az utazási portálok jobb információkat adnak, mint a keresőgépek. Ezeken célzottan kereshetünk szállodákat vagy repülőutakat.
Országinformációk: keressük fel a travel.yahoo.com portált. Írjuk be a célország nevét.
Repülőutak: a repülőutak ismert forgalmazóit a leggyorsabban a www.repulj.hu portálon találjuk meg. Különösen olcsón szeretnénk utazni? Keressük fel a például a www.fapados.hu-t. Átfogó lehetőségeket találunk olcsó utakra.
Vonatkapcsolatok: ha a Google keresőablakába például azt írjuk be: „Budapest–Bécs”, az első találatok egyikeként a „Vonattal külföldre – nemzetközi kedvezmények – NagyUtazás.hu” jön be. De már ez is véletlen – a legtöbb párosításra olcsó repülőutakat kapunk, ennél egyszerűbb, ha a MÁV oldaláról átkattintunk az európai menetrendre.
Last-minute utak: ha az úti cél mindegy, a www.e-lastminute.hu adja a legnagyobb választékot. A jobb oldali Last minute hivatkozásra kattintva hosszú listát kapunk az aktuális ajánlatokról. Az oldal szolgáltatásait csak regisztrált felhasználók vehetik igénybe, a regisztrációt követően azonban kapjuk a hírlevelet, a legfrissebb ajánlatokat, valamint extra kedvezményeket is.
Képek keresése meghatározott méretben
A Google képkeresője rengeteg eredményt ad, és a méretre vagy a színekre is megadhatunk bizonyos kritériumokat. De nem eleget! Megoldás: a Picsearch képekre specializálódott keresőgép. Például ha közepes méretű képeket szeretnénk találni a „nyár” témához, kattintsunk a Picsearch Advanced search-re. Jelöljük meg az Only Images és az Only Color beállításokat, a méretválasztás legördülő listájáról pedig válasszuk a Medium to Large listaelemet. Most írjuk be a keresőszót, és nyomjuk le a Search! gombot. A találati listán thumbnailként jelennek meg a képek.
Aktuális információk e-mailben
Szeretnénk folyamatosan értesülni a keresett témáinkban adódó újdonságokról – weboldalakon vagy az aktuális hírekben. Erre a célra találták ki a Google Alerts nevezetű szolgáltatást. A www.google.com/alerts címen adjuk meg a keresett fogalmakat és az e-mail címünket, valamint azt, hogy milyen területekről (News, Internet, Groups) szeretnénk informálódni az újdonságokról és milyen gyakran. Ezután kattintsunk a Create Alert gombra, és a Google folyamatosan tájékoztat az újdonságokról.
Találatok megjelenítése másik PC-n
Gyanítjuk, hogy vannak olyan találatok, amelyeket a Google PageRank visszatart. Megoldás: kapcsoljuk ki a szűrőt! Írjuk be még egyszer ugyanazt a keresőszót, utána egészítsük ki a böngésző címsorában álló szöveget a &filter=0 paraméterrel. Ez kikapcsolja ennek a keresésnek az erejéig a duplicate content filtert.
Miután a Google-lal asztali számítógépünkön érdekes oldalakat fedeztünk fel, szeretnénk útközben laptopról is elérni a találatokat. Ez azonban nem jön össze, mert a Google-nál nem lehet menteni a talált oldalakat. Az Ask keresőgép az érdekes találatokat a találat végén a Save gombra kattintva menti. A MyResults a találati oldalon vagy a MyStuff a kezdőoldalon eljuttat a tárolt találatokhoz. Először regisztráljuk magunkat a keresőgépnél. Felhasználói adataink megadása után tetszőleges számítógépről elérjük a tárolt találatokat. Egyébként az Ask az oldalakról előképet mutat, ha az egérmutatót a találat alatti messzelátó ikonra visszük. Így nem kell minden linkre rákattintani, hogy lássuk, mit rejt. Ez azonban egyelőre nem minden oldallal működik, és elég lassúcska is.
Google titkok
Kémkedés Google-lal
Psszt! Titok! A Google-lal megtalálhatunk bizalmas kormányzati dokumentumokat, zenét nagy tömegben – röviden mindent, ami nem megengedett.
Zene MP3 formátumban: a Google hivatalosan nem keres MP3 fájlokat. Az olyan hekkelések, mint az “Index of /“ +mp3 ennek ellenére teljes – többnyire illegális – gyűjteményeket hoznak napvilágra.
Titkos dokumentumok: a filetype: paranccsal és keresőszavakkal, mint a confidential vagy for internal use only a Google olyan dokumentumokat is megtalál, amelyek nem a nyilvánosság számára készültek.
Titkos keresési parancsok
A legfontosabb Google-parancsok áttekintése:
A keresőszavakat vagy az URL-t mindig a kettőspont után írjuk. FIGYELEM! Ne üssünk üres karaktert a parancs és a keresőszöveg közé!
Meghatározott fájltípusok keresése: ha például Excel-táblák után kutatunk, használjuk az ext:xls parancsot.
Hasonló weboldalak: a hasonló tematikájú weboldalakat a related paranccsal találjuk meg (példa: related:chipmagazin.hu).
Aloldalak felsoroltatása: a weboldalak felépítése hierarchikus. A site:chipmagazin.hu parancsra a Google megmutatja a CHIP internetes megjelenésének valamennyi aloldalát.
Keresés az URL-ben: ha beírjuk: allinurl:chipmagazin.hu, csak olyan oldalakat kapunk, amelyeknek a Chip szó saját címükben fordul elő.
Keresés a címsorban: ezzel a paranccsal weboldalak címsorát kutatjuk át (példa: allintitle:chipmagazin.hu).
Magyaráztassunk el fogalmakat: szeretnénk tudni, mi az a mitokondrium? A define:mitochondrium kereséssel eljutunk a szót (angolul) magyarázó weboldalakra, például a Wikipedia.org-ra. Német vagy például francia keresőszóval is szerencsével járhatunk, magyarral sajnos még nem.
Slágerlisták: kis ügyességgel megtalálhatjuk például az aktuális zenei chartokat; írjuk be allintitle:charts 1..100.
Weboldalak népszerűsége: minél érdekesebb egy oldal, annál több másik oldalról vezet rá hivatkozás. Hogy kitaláljuk, ki mindenki helyezte el a linkünket saját honlapján, adjuk ki a parancsot: link:honlapneve.
Torrent fájlok keresése: ezt a parancsot a Google megpróbálja letiltani. A filetype:torrent formában azonban még működik a BitTorrent fájlok keresése.
Információk keresése filmekről: azok a filmbarátok, akik tudnak angolul, a movie paranccsal tájékozódhatnak az aktuális kasszasikerekről. Sajnos a Google csak az eredeti filmcímekkel boldogul. Tehát movie:Elfújta a szél helyett ezt kell beírnunk: movie:gone with the wind.
Hogyan találjuk meg az újonnan indexelt oldalakat? A daterange parancsra a Google csak azokat az oldalakat listázza, amelyeket egy meghatározott időintervallumon belül indexelt. Ez azonban csak akkor működik, ha az időintervallumot amerikai dátumformátumban adjuk meg (példa: daterange {2006-05-03} {2006-06-04}).
A Google tervei
A Google folyamatosan talál ki új szolgáltatásokat. Felkutattuk az öt legizgalmasabb fejlesztésüket. Annyira újak, hogy részben még béta stádiumban vannak.
Google Page Creator: hozzunk létre a Google-lal saját honlapot.
Google Transit: tömegközlekedési kapcsolatok keresése, várostérképpel együtt. Eddig csak a Portland/USA helyszínen.
Google Sets: praktikus keresőfunkció rokon értelmű szavakra.
Naptár: Gmail-postafiókkal a Google-on tervezhetjük időbeosztásunkat.
Beszédvezérelt keresés: a legizgalmasabb pletyka a Google-kutatásról; a jövőben a keresés bemondással is lehetséges lesz, ami mobil készülékeknél különösen érdekes.