Informatikai bukások Pantheonja

Boldogan gondolunk vissza a régi szép időkre, melyekben azonban kevésbé sikerült termékek is voltak. Ezek közül válogattunk.

Óperenciás rendszerek

Akik még emlékeznek a Windows 95 megjelenését körítő hírekre, azok tudják, hogy ez volt az első operációs rendszer, amiért nagy tömegben álltak sorba az emberek, sokan a boltok előtt éjszakáztak, hogy reggel elsők között juthassanak hozzá. A Windows 95 azóta is közismert ikon, de a legtöbben nem is hallottak az IBM OS/2 rendszeréről, mely a DOS és a Windows ellenlábasa volt egyben. Fejlesztését a Microsoft és az IBM még együtt kezdte meg, a két cég a Windows 3.0 megjelenésétől járt külön utakon. Az OS/2 3.0 már tisztán 32 bites rendszerként, 1994-ben jelent meg és jelentős mértékben kompatibilis volt a Windows 3.1 alkalmazásokkal, azokat képes volt szeparált virtuális gépekben, ablakban is futtatni, emiatt a multitasking simább és biztonságosabb is volt, mint az eredeti Windows alatt. Csakhogy a Windows 95-re megjelenő 32 bites alkalmazásokat már nem volt képes kezelni az OS/2, aminek persze licencelési okai is voltak.

Hirdetés

Hiába jelent meg a fejlettebb hálózati támogatással rendelkező OS/2 Warp 4.0, hiába járt már nem csak IBM Works, hanem Lotus Notes is hozzá és hiába volt néhány szempontból jobb az OS/2 a Windows 95-nél, az alkalmazások és játékok hiánya és a 32-bites Windows szoftverekkel való inkompatibilitás megpecsételte a rendszer sorsát. Mindemellett 2006-ig támogatta az IBM a rendszert, mely ezt követően az eComStationban él tovább ma is. Részletesebben kihalt operációs rendszerekről szóló cikkünkben emlékezünk meg az OS/2 képességeiről, verzióiról.

OS2 Warp
OS2 Warp [+]

A BeOS igazi multimédiás különlegesség, mely még a Windows 95 előtt jelent meg, Kiváló multitaskingot és hatékony többszálúságot kínált, 64 bites naplózó fájlrendszert és egy akkoriban kiemelkedően szépnek számító, C++-ban írt grafikus felületet, azaz durván megelőzte korát. Kódbázisa nem Unix vagy Linux volt, teljesen saját alapokon fejlesztették és majdnem ez lett (a NeXTSTEP helyett) a Mac OS alapja. Kockák készítették kockáknak. A marketinget minimumon járatták, ráadásul sok mindent elrontottak, részletek bővebben kihalt operációs rendszerekről szóló cikkünkben olvashatók.

BeOS
BeOS [+]

Csak az nem hibázik, aki nem dolgozik, tartja a mondás. A Microsoft esetében hatványozottan igaz mindez: vannak igen sikeres, világot meghódító szoftverei (Microsoft Office, Windows 95/98, Windows XP és Windows 7), de vannak olyanok is, amiket cseppet sem tudott megszeretni a közönség. Az XP hatalmas (gyakorlatilag szinte máig tartó) sikere után a Vista lett volna a cég következő büszkesége. Szebb és jobban kezelhető felületet ígért, biztonságot (UAC), de ehelyett szoftveres inkompatibilitási problémákat, nehézkességet és túlbonyolított mappastruktúrát hozott. Túl friss még az emlék, hogy sokat taglaljuk, nem véletlenül volt bukás, béke poraira és nem kár érte. Szerencsére a Windows 7 nagyon jól építkezett a Vista alapjaira.

Windows Vista
Windows Vista [+]

Kicsit visszább, 2000-ig lépve az időben a Windows Me juthat még eszünkbe, mely a gyártó utolsó rendszere volt a Win95-ös kódbázison. Megítélése kettős, sokan dícsérték a valamivel szebb felület és a rengeteg apró javítás (jobb USB és FireWire támogatás, DVD Player, automatikus frissítések) miatt, de sokan panaszkodtak is rá, mert rengeteg szoftverrel nem volt kompatibilis és stabilitás szempontjából is hagyott kívánnivalókat maga után. Szerencsére két év múlva már jött is az XP. Ha esetleg lemaradt volna róla, a Windows 10 érkezése kapcsán összefoglaltuk, a Microsoft milyen operációs rendszerekkel állt elő az évek során, illetve azt is, hogy ezek milyen fogadtatásban részesültek.

Azóta történt

Előzmények