HyperThreading - Intel Pentium 4 3.06 GHz

Érvek pro és kontra

Ami nekünk fontos: a teljesítmény, ám erről egyelőre csak az Intel mérései állnak rendelkezésünkre...


...hangsúlyozom, szerintük...

...és kontra

Na igen, a kétségek. Az Intel által megadott teljesítményadatok szépek, de átgondolva, hogy a két logikai processzor ugyanazon erőforrásokat használja, valós környezetben soknak tűnnek (bár lehet hogy kénytelenek leszünk visszavonni véleményünket a tesztek után). Az operációs rendszernek teljes mértékben támogatni kell az architektúrát - érdemes újra azokra a grafikonokra gondolni, amelyeken a valós többprocesszoros rendszerek Windows XP alatt először 50%, majd 25%, 10%-ot profitálnak egy-egy újabb processzorból. Itt még igazi erőforrástöbblet sem lesz. Másrészt elemzők szerint a valós életben előforduló programok általában egymás után több szálon ugyanazokat a processzor-erőforrásokat használják, itt semmiképpen nem gyorsabb a Hyperthreading. Végül pedig érdemes megjegyezni, hogy bár a név nagyon hangzatos, és mint új dolog tűnt fel, de mind a Sun, mind az IBM tervezett és gyártott már ilyen processzorokat. A sebességnövelés e módszere akkor kerül terítékre, amikor több tranzisztort már nehéz elhelyezni a magon, de ha megnézzük az AMD Quantispeed technológiáját, akkor láthatjuk, hogy azonos számú tranzisztorból nagyobb teljesítmény lehet kicsikarni a puszta erőforrások növelésével.

Végső soron azt mondhatjuk, hogy az Intel jelentős lépést tett afelé, hogy a processzorai ne csak a nagy órajel miatt teljesítsenek jól, és ezt a lépést várhatóan kevés "anyagárból" hozta. Reméljük hogy az operációs rendszerek is támogatni fogják ezt a relatíve olcsó teljesítménynövelést, mind a virtuális, mind a valós többprocesszoros rendszereknél. Senki se várjon azonban olyan eredményeket, mint néhol az Interneten olvasható: "Intel innovation could double chip power", ami azért nagyon messze áll a valóságtól.

Az architektúra az összes P4-ben benne van, a Xeonokban már régóta engedélyezve, ám a normál P4-ekben a 3.06 Ghz-s verziótól. Hivatalosan. Mert újabban egyre több helyen arról cikkeznek, hogy nem is annyira a 3.06 GHz, mint inkább a C1-es stepping a lényeg. Ha ez igaz, akkor kitűnően tuningolható C1-es 1.8A GHz-es P4-eseket is vásárolhatnak a spórolni vágyó, ám minden technológiát kihasználó hardcore felhasználók.

(Emvy)

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés