Húsvét után - mit hozott a nyúl?

Powercom Imperial 625

A nyár közeledtével ismét felkészülhetnek a számítógépek tulajdonosai egy kétségtelenül látványos, ám a PC-k számára olykor meglehetősen megrázó természeti jelenség gyakori eljövetelére. A villámlás amellett, hogy helyrehozhatatlan károkat okozhat a számítógép alkatrészei számára, sok esetben hosszabb-rövidebb áramkimaradást eredményezhet. Ilyenkor jól jöhet egy olyan eszköz, amely megvédi nagy becsben tartott masinánkat ezektől a behatásoktól, nem beszélve arról, hogy a játék hevében vagy munka közben kifejezetten kellemetlen élményként érheti a felhasználót egy ilyen áramszünet.

Erre a problémára szerencsére igen régóta létezik kézenfekvő, viszonylag egyszerű és olcsó megoldás szünetmentes tápegységek (UPS) formájában. Ezeknek a dobozkáknak a lelkét egy akkumulátor és egy inverter párosa alkotja, melyek gyorsan és hatékonyan képesek beavatkozni abban az esetben, ha a hálózati feszültség bizonyos szint alá csökken.

Hirdetés

Ilyen UPS-eket tucatnyi cég gyárt világszerte, ezek közül az egyik legnagyobb tajvani versenyző a Powercom, mely elsősorban munkaállomások mellé kínál nagy választékban szünetmentesítési megoldásokat. A gyártó nemrég egy újabb, kis- és közepes teljesítményű PC-k számára áthidalást és védelmet nyújtó termékcsaláddal jelentkezett, ezek közül az egyiket rövid ideig módunkban állt szerkesztőségünkben is vizsgálni.

A Powercom új Imperial családja negyven különböző teljesítményű és felszereltségű szünetmentes tápegységből áll a 425 voltamperes alapmodelltől kezdve a 2000 voltamperes, LCD-kijelzővel ellátott, telefonvonali és adathálózati védelmet is nyújtó csúcsmodellig. Az Imperial UPS-ek mindegyike line-interactive topológiájú, azaz képesek a rátáplálásra és leszabályozásra, megvédik a rá csatlakoztatott érzékeny elektronikai berendezéseket a halálos tüskéktől, illetve képesek szűrni a gyakran megmagyarázhatatlan, hibás működéshez vezető elektromos zajt is.

Az Imperial UPS-ek bizonyos típusai hajlandóak kommunikálni is a számítógéppel, így a tulajdonost több-kevésbé pontosan tájékoztatják az elektromos hálózat paramétereiről, az akkumulátor töltöttségéről, de ennek az interfésznek a segítségével állítható be például az is, hogy a gép bizonyos idő elteltével automatikusan leállítsa magát áramszünet esetén. Ez a tulajdonság különösen akkor jöhet jól, ha a gép tulajdonosa éppen nem tartózkodik a közelben ilyenkor.

A mi próbapéldányunk egy 625 voltamperes teljesítménnyel rendelkező Imperial volt, mely éppen nem rendelkezett ezzel a kommunikációs felülettel. A korábbi dizájntól jelentősen eltérő, szürke-fekete készülékház annak ellenére jókora tömeggel rendelkezik, hogy viszonylag kis teljesítményű példánnyal állunk szemben, ez mindenképpen jó jelnek tűnik elsőre.

A működési állapotról három LED segítségével tájékoztató Imperial 625A elméletileg csaknem 400 wattig terhelhető, ám itt a tartásidő vélhetően drasztikusan lecsökken. Mi valamivel kevesebb, mint 100 wattot kapcsoltunk rá, és kommunikációs felület híján stopperrel mértük, hogy a Powercom új UPS-e meddig képes árammal táplálni több mint egy napos feltöltési ciklus után a fogyasztót. Sajnos az akkumulátor kilenc és fél percnél nem bírta tovább, ez pedig igen távol áll az adatlapon szereplő, 15 hüvelykes monitorral ellátott PC-hez kalkulált 25 perces maximális áthidalási időtől.

A Powercom Imperial UPS-ektől nem vártunk csodát, és ez a várakozásunk gyakorlatilag be is jött maradéktalanul. Hozzá kell tenni ugyanakkor, hogy 16 000 forintért egyik gyártó sem kínál ennél jobb műszaki paraméterekkel és áthidalási idővel rendelkező szünetmentes áramforrást. A Powercom megoldása így bizonyos esetekben mégiscsak megtérülő beruházás lehet, hiszen áramszünet esetén annyi időt mindenképpen hagy tulajdonosa számára, hogy egy közepes áramfelvételű számítógépet biztonságosan, kényelmesen leállíthasson, mindemellett plusz védelemben is részesíti a PC-t, és ez az, ami néha bizony felbecsülhetetlen értékű segítséget jelenthet.

Rudi, Renwick