Húsvét után - mit hozott a nyúl?

Megjelenítés




Ismét eltelt egy mozgalmas tavaszi hét, ami seregnyi hardveres újdonságot és érdekességet hozott. Vágjunk is bele a felsorolásba! A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20 % áfa hozzászámításával.

Valamicskét javult a csúcskategóriás GeForce videokártyák hazai helyzete. Az Expert Computer Kft. is megkezdte a Club 3D videokártyák forgalmazását. A márkanév alatt Radeonokat és GeForce-okat is találunk kedvező árfekvésben. A legfrissebb és legérdekesebb termékek kínálatukban az NVIDIA-hoz kapcsolódnak. A csúcskategóriás GeForce 7900 GTX és az eggyel kisebb 7900 GT is kapható, áruk 148 000 Ft és 87 900 Ft. A Gigabyte GeForce 7900 GTX-e is megérkezett a hazai piacra. Ára 146 500 Ft, de számítani kell rá, hogy ebből a modellből sem jön túl sok.

ATI nagyvasat is kínál a Club 3D. A csúcskategóriában jelenleg alacsonyabb ára, elérhetősége és meggyőző teljesítménye miatt is jól szerepel a Radeon X1900 XT, melyet 512 MB memóriával 131 500 forintért kínálnak.

Hirdetés

Szintén érdekes a középkategóriába célzott GeForce 7600 GS. A többi gyártóval ellentétben a Club 3D aktív hűtést szerelt erre a modellre is, mely felépítésben megegyezik a 7600 GT-vel, csak órajelei alacsonyabbak. A kisebb frekvenciák mellett az árcédulán is kisebb szám szerepel. A Club 3D GeForce 7600 GS 35 000 forintos vételára nagyon baráti, hiszen a négy futószalaggal rövidebb GeForce 6600 GT áránál alig 2000 forinttal magasabb.

A monitorok piacán a Kelly-Tech Kft. repertoárja bővült. A BenQ kínálatából olyan modellek forgalmazását kezdték meg, melyek kedvező áruk miatt számíthatnak sikerre. A 17 hüvelykes T705 alapmodellért 57 900 forintot kell fizetni. Cserébe egy 13 ms válaszidejű TN paneles jószágot kapunk, melynek fényereje 250 cd/nm, kontrasztaránya 500:1, betekintési szögei pedig 140 és 130 fokosak. Belépő modellről lévén szó csupán analóg jelet fogad. A 62 000 forintos FP71G+ 8 ms-os válaszidejével emelkedik márkatársa fölé, és fényereje is jobb valamivel. Kár, hogy digitális bemenet erre a modellre sem jutott. Szintén jó árban van a 19 hüvelykes BenQ FP91G. A 12 ms-os válaszidejű TN panelre digitális bemeneten keresztül is varázsolhatunk képet, és csupán 77 800 forintba kerül.

A Viewsonic tovább csökkentette nagyobb kijelzőinek árát. A 19 hüvelykes, szélesvásznú, 1440x900 pixel felbontású VA1912w monitorért néhány hónapja még közel 93 000 forintot kellett fizetni, ma már tízezerrel kevesebbért is megkaphatjuk. Szintén lejjebb ment az ára az egy hüvelykkel nagyobb, 1680x1050 képpontos VA2012w-nek. Nagyjából egy hónapja említettük, hogy ára már 130 000 Ft alatt van, most tovább csökkent, egészen 110 000 forint alá.

NGS egerek

A mutatóeszközök és egyéb kisebb kiegészítők kínálatában is feltűnt egy új márka. A Senerit Hungary Kft. az NGS termékeinek forgalmazásába kezdett. Egyelőre csak egerek szerepelnek a palettán, de nemsokára fülhallgatók és egyéb javak is várhatóak. A legegyszerűbb NGS rágcsáló a Beetle (bogár) nevet kapta. A gyermekek és a kisebb kezűek fogják szeretni a mindössze 9,5 cm hosszú optikai apróságot, melyért csupán 2500 forintot kell fizetni. Felszereltsége alapszintű; három gombja és egy görgője van.

Formában a Logitech korábbi termékeire emlékeztet az NGS Evo Wireless. Az alapfelszereltséget – 3 gomb és görgő – további két programozható hüvelykujjgomb egészíti ki. A rádiós adóvevő picike USB kulcs formájú. A 800 dpi-s vezeték nélküli egérért 4100 forintot kell fizetni. Szintén kábelmentes az NGS Evo Expert. Áramellátásáról beépített akkumulátor gondoskodik, melyet a vevőegységgel összeépített töltővel etethetünk. Vételára 5700 Ft.


NGS Evo Wireless és Evo Expert

Kis mérete miatt elsősorban notebookokhoz ajánlható az NGS Black Plume. Az érdekes formájú jószág szintén USB-s vevőegységet és 800 dpi-s optikát kapott. Két fő gombja mellett a görgő alatt is van egy programozható gomb. Az NGS Black Plume vételára 6900 Ft.

A Evo Expert felépítéséhez hasonlít, de más a formája a fehér NGS Frostnak. Nevéhez illően, nagyon elegáns, fehér a színe. Ahogyan a Frostért, úgy az NGS Satellire-ért is 8000 forintot kell fizetni. A két egérnek nem csak az ára egyforma, hanem a megjelenése is, különbség csak a színükben van.

Lézeres egeret is kínál az NGS, bár nem olyan értelemben, ahogyan számítanánk rá. Az NGS Laser társaihoz hasonlóan hagyományos optikával dolgozik, de elejébe egy lézerpointert építettek. Formájában leginkább a Black Plume-ra hasonlít, és ezt a modellt is notebookokhoz szánják. A mutatópálca előadásokon lehet hasznos. A rágcsáló áramellátásáról akkumulátor gondoskodik, amit a vevőegységgel lehet tölteni. Az NGS Laser vételára 11 200 Ft.

Az NGS Wallaby kettő az egyben egér. A szokásos méretű, vezeték nélküli egér gyomrában egy kisebb lapul, mely akkor lehet hasznos, ha szűk helyen kell dolgoznunk. A párost úgy alakították ki, hogy amikor nagyobbikkal dolgozunk, akkor is a benne rejtőző kisebb rágcsáló érzékelőjét használjuk. A mókás párosért 14 500 forintot kell fizetni.

Mindenféle

Az Asus és a D-Link után az Edimax is előrukkolt MIMO termékeivel. Az EW7608PG PCMCIA kártyának, EW7628IG PCI kártyának és BR6216MG routernek több érdekessége is van. Elsősorban figyelemre méltó, hogy áruk alig magasabb a hagyományos eszközökénél. A két kártyát 9-10 000 forint között kínálják, és a routerért sem kell többet fizetni 25 400 forintnál. Ne feledjük, hogy a konkurensek MIMO termékei ennek a duplájába kerülnek. Az Edimax weboldala szerint a MIMO XR technológia a sebességet nem, csak a hatótávolságot növeli, de három antenna így is kell hozzá, ami a PCI kártyán meglehetősen mókásan mutat.

Akcióba lendült az Antec. A nagyszerű házairól és tápjairól ismert gyártó most három PC lakását táp nélkül is kínálja. Az érintett trió legegyszerűbb tagja, a SLK 2650-BQE csupán 10 560 forintba kerül. Klasszikus formájú, átlagos igényeket kielégítő házról van szó. Elfér benne négy 5,25"-os és ugyanennyi 3,5"-os meghajtó. Az utóbbiak közül kettő elölről, kettő pedig belülről érhető el, és rezgésgátlók is járnak hozzá. A homlokzat felőli bővítőket elegáns ajtó takarja. A szellőzésről hátul 12 centiméteres ventilátor, elöl 8 centiméteres ventilátorhely, és az oldallapban szellőzőjárat gondoskodik.

Sokkal komolyabb jószág a Sonata II. Három 5,25"-os és két előlapi 3,5"-os meghajtóhelyét ajtó takarja, mely 270 fokban nyílik, így szépen a ház oldalához simul. Belülre rakhatunk még négy 3,5"-os merevlemezt 90 fokkal elforgatva. A szellőzésről hátul 12 centiméteres ventilátor gondoskodik. Elöl még egy 12-esnek, oldalt pedig egy 9,2 és egy 8 centiméteres légkavarónak van hely. A továbbfejlesztett Sonata vételára 21 600 Ft.

Igazi csemege a táp nélkül 27 600 forintért megvehető Antec P150. Az ezüst-fehér miditorony belsejében több zajcsillapítási érdekesség is rejlik. A külsőt úgy tervezték, hogy csak hátrafelé engedjen ki hangot, és az oldalfalakra zajcsillapító réteg került. Négy merevlemezt szerelhetünk be, de használhatjuk a speciális gumiszalagos rögzítőket is, melyekkel ugyan csak három adattár rögzíthető, de megszabadulunk mindennemű rezonanciától.

Jelentősen csökkentette DVD-íróinak árát a LiteON. Az átlagos képességű 1635S modellért már csak 7900 forintot kell fizetni. A Lightscribe technológiával címkéket gravírozó 16H5S pár hónapja még több mint 14 000 forintba került, ma már 11 500 forint ellenében a miénk lehet.

Macintosh-szerű mókás egérrel és néhány olcsóbb billentyűzettel örvendeztetett meg minket a Kolink. Az MOI033 rágcsáló kristályosan átlátszó, de amúgy egyszerű, háromgombos, görgős optikai jószág; 1200 forint körüli vételára is nagyon barátságos.

A Kolink KM3802B billentyűzetnek lassan szokványossága lesz szokatlan. Nem fordították el a kurzormozgató billentyűk fölötti hatost, nincs a közelükben energiagazdálkodó gomb, az enter is kétsoros. Apró szépséghibája, hogy a backspace és a bal shift is kicsi. Kárpótlásul viszont kapunk egy hadseregnyi kiegészítő funkcióbillentyűt és nagyon kellemes, 1800-as számot az árcédulára.

Annak ellenére, hogy alsó kategóriás modell, nagyon jó képességű az iDak M-339 MP3-lejátszó. Sigmatel vezérlőjének köszönhetően nagyon jó a hangminősége, megbirkózik a változó bitrátájú MP3 állományokkal, továbbá a WMA és ASF formátummal is. Egy darab AAA méretű elemmel vagy ugyanekkora akkumulátorral működik. Kezeli az ID3 tageket és könyvtárrendszert is létrehozhatunk, nem kell minden zenénket egy mappába másolni. A lejátszó mellett van FM rádió, diktafon és pendrive-ként is működik a divatos apróság. A kis LCD-n magyarul olvashatjuk a menüt – ez alsó kategóriában nagyon ritka – és hétféle háttérvilágítás közül válogathatunk. Az iDak M-339 háromféle méretben kapható – 256 MB, 512 MB és 1 GB. Vételáruk rendre 11 900 Ft, 15 900 Ft és 20 900 Ft.

Powercom Imperial 625

A nyár közeledtével ismét felkészülhetnek a számítógépek tulajdonosai egy kétségtelenül látványos, ám a PC-k számára olykor meglehetősen megrázó természeti jelenség gyakori eljövetelére. A villámlás amellett, hogy helyrehozhatatlan károkat okozhat a számítógép alkatrészei számára, sok esetben hosszabb-rövidebb áramkimaradást eredményezhet. Ilyenkor jól jöhet egy olyan eszköz, amely megvédi nagy becsben tartott masinánkat ezektől a behatásoktól, nem beszélve arról, hogy a játék hevében vagy munka közben kifejezetten kellemetlen élményként érheti a felhasználót egy ilyen áramszünet.

Erre a problémára szerencsére igen régóta létezik kézenfekvő, viszonylag egyszerű és olcsó megoldás szünetmentes tápegységek (UPS) formájában. Ezeknek a dobozkáknak a lelkét egy akkumulátor és egy inverter párosa alkotja, melyek gyorsan és hatékonyan képesek beavatkozni abban az esetben, ha a hálózati feszültség bizonyos szint alá csökken.

Ilyen UPS-eket tucatnyi cég gyárt világszerte, ezek közül az egyik legnagyobb tajvani versenyző a Powercom, mely elsősorban munkaállomások mellé kínál nagy választékban szünetmentesítési megoldásokat. A gyártó nemrég egy újabb, kis- és közepes teljesítményű PC-k számára áthidalást és védelmet nyújtó termékcsaláddal jelentkezett, ezek közül az egyiket rövid ideig módunkban állt szerkesztőségünkben is vizsgálni.

A Powercom új Imperial családja negyven különböző teljesítményű és felszereltségű szünetmentes tápegységből áll a 425 voltamperes alapmodelltől kezdve a 2000 voltamperes, LCD-kijelzővel ellátott, telefonvonali és adathálózati védelmet is nyújtó csúcsmodellig. Az Imperial UPS-ek mindegyike line-interactive topológiájú, azaz képesek a rátáplálásra és leszabályozásra, megvédik a rá csatlakoztatott érzékeny elektronikai berendezéseket a halálos tüskéktől, illetve képesek szűrni a gyakran megmagyarázhatatlan, hibás működéshez vezető elektromos zajt is.

Az Imperial UPS-ek bizonyos típusai hajlandóak kommunikálni is a számítógéppel, így a tulajdonost több-kevésbé pontosan tájékoztatják az elektromos hálózat paramétereiről, az akkumulátor töltöttségéről, de ennek az interfésznek a segítségével állítható be például az is, hogy a gép bizonyos idő elteltével automatikusan leállítsa magát áramszünet esetén. Ez a tulajdonság különösen akkor jöhet jól, ha a gép tulajdonosa éppen nem tartózkodik a közelben ilyenkor.

A mi próbapéldányunk egy 625 voltamperes teljesítménnyel rendelkező Imperial volt, mely éppen nem rendelkezett ezzel a kommunikációs felülettel. A korábbi dizájntól jelentősen eltérő, szürke-fekete készülékház annak ellenére jókora tömeggel rendelkezik, hogy viszonylag kis teljesítményű példánnyal állunk szemben, ez mindenképpen jó jelnek tűnik elsőre.

A működési állapotról három LED segítségével tájékoztató Imperial 625A elméletileg csaknem 400 wattig terhelhető, ám itt a tartásidő vélhetően drasztikusan lecsökken. Mi valamivel kevesebb, mint 100 wattot kapcsoltunk rá, és kommunikációs felület híján stopperrel mértük, hogy a Powercom új UPS-e meddig képes árammal táplálni több mint egy napos feltöltési ciklus után a fogyasztót. Sajnos az akkumulátor kilenc és fél percnél nem bírta tovább, ez pedig igen távol áll az adatlapon szereplő, 15 hüvelykes monitorral ellátott PC-hez kalkulált 25 perces maximális áthidalási időtől.

A Powercom Imperial UPS-ektől nem vártunk csodát, és ez a várakozásunk gyakorlatilag be is jött maradéktalanul. Hozzá kell tenni ugyanakkor, hogy 16 000 forintért egyik gyártó sem kínál ennél jobb műszaki paraméterekkel és áthidalási idővel rendelkező szünetmentes áramforrást. A Powercom megoldása így bizonyos esetekben mégiscsak megtérülő beruházás lehet, hiszen áramszünet esetén annyi időt mindenképpen hagy tulajdonosa számára, hogy egy közepes áramfelvételű számítógépet biztonságosan, kényelmesen leállíthasson, mindemellett plusz védelemben is részesíti a PC-t, és ez az, ami néha bizony felbecsülhetetlen értékű segítséget jelenthet.

Rudi, Renwick