Készülünk a Coffee Lake-re, a kormányt is érdekli a kiberbiztonság

Z370-es alaplapok, extrém sebességű memóriák, a T-Systems-BKK botrány új hírei.

Méregdrága alaplapok, javul a Windows

Egyes információk szerint október elején rajtolhatnak el az Intel asztali Coffee Lake processzorai, amelyekhez új lapkakészlet érkezik, de sajnos muszáj is lesz rá váltani. Ez pedig azt jelenti, hogy a gyártók már javában dolgoznak azon, hogy a CPU-k érkezésekor a boltokban a megfelelő alaplapok is a polcokon legyenek. Ezt bizonyítják az utóbbi időben előkerült hírek, amelyek az MSI és Gigabyte Z370-es lapkakészletre épülő alaplapjairól szólnak. Van itt minden, a milliomosoknak szánt, minden földi jóval megpakolt különlegességektől a kisméretű házakba szánt, microATX-es változatokig, vagyis úgy tűnik, október elején lesz majd miből válogatni.


[+]

Az új és főleg gyors számítógépben gondolkozókat célozta meg a héten két memóriagyártó is: előbb a G.Skill, majd pedig a Corsair jelentett be extrém gyors modulokat.

Mindeközben a már a Kaby Lake-R és Coffee Lake processzorokkal foglalkozó Intel még gyorsan bemutatta a NUC termékcsalád legújabb, Dawson Canyon nevű generációját, benne Kaby Lake processzorokkal, és aprótól a nagyon apróig terjedő méretekkel. Ha pedig már szóba kerültek a kisméretű gépek, a Zotac a Computexen történt demó után mostanra látta elérkezettnek az időt, hogy tényleg piacra dobja a Zbox Magnus EK és ER sorozatot. Ezek a minigépek Kaby Lake (EK) és Ryzen (ER) processzorokkal érkeznek, ami pedig különlegesség teszi őket, az az ötletesen megoldott, fejleszthető grafikus adapter.


[+]

Visszatérve az Intelre, a cég tovább nyesegeti a bevételt nem hozó részlegeket, és most, ráunva az évek óta csak ígérgetés szintjén mozgó projektre, bejelentette, hogy az idei évvel otthagyják a WiGig piacot.

Közben a Vega megjelenésével kicsit leülni látszik a grafikus kártyák körüli felhajtás, legfeljebb a bányászati igények által magasra emelt árszint borzolja a kedélyeket. Egy pletyka szerint viszont az NVIDIA arra készül, hogy meglévő GPU-sorozatába egy újabb modellt illesszen, GTX 1070 Ti néven, nyilvánvalóan a 1070 és a 1080 közé pozicionált tudással. Egyébként a bányászok számára sem múlt el érdekes újdonság nélkül a hét, a kínai Colorful ugyanis készített egy különleges alaplapot, C.B250A-BTC PLUS V20 néven. Ez nem a PCIe foglalatok számában akar versenyezni az Asusszal vagy a Biostarral, hanem a könnyű használhatóságban.


[+]

A szerverek költséghatékonyabb üzemeltetését ígéri az úgynevezett CCIX interfész, amelynek első demóját jövőre várhatjuk. Hogy mennyire jelentős fejlesztésről van szó, mutatja, hogy milyen cégekből áll a demonstrációt szervező csapat: a TSMC mellett az ARM, a Cadence és a Xilinx is szerepel benne, az pedig már csak hab a tortán, hogy a fontos alkatrészek 7 nm-es node-on készülnek majd.


[+]

A tágabb értelemben vett IT ipar egyik fontos programja volt a héten az Apple éves nagy eseménye, amelyet most az iPhone tizedik születésnapja tett még érdekesebbé – azon belül pedig számunkra az új, állítólag saját tervezésű és fejlesztésű A11-es rendszerchip, amely számos érdekességet tartalmaz.


[+]

Többen is vannak, akiknek a Windows 10 tavaszi alkotói frissítése nem javulást hozott, hanem akadozó játékokat. Bár lassan már nyakunkon az őszi alkotói frissítés, a Microsoftnak végre sikerült megtalálnia azt a hibát, ami ezt a belassulást okozta, így remélhetőleg hamarosan mindenki újra a régi sebességgel játszhat majd. Kevésbé lehetnek boldogok a Raptr szolgáltatásait használók, a cég ugyanis heteken belül lekapcsolja azokat, a felhasználóknak tehát nincs sok idejük a felhőben tárolt adatokat lementeni.

A játékok és a felhő kapcsolata egyébként több szempontból is érdekes: hiába szeretünk inkább a helyi gépen játszani, egyre többen mondják azt – többek között az EA egyik alelnöke is –, hogy a jövő a felhőben keresendő. Most már csak az a kérdés, hogy melyik felhőből futó játéknál találkozhatunk majd az ID Software új, id tech 7 videojáték-motorjával, amivel végre kihasználhatjuk az új processzorok egyre növekvő magszámát.


[+]

Tudunk némi jó hírrel szolgálni a Hisense különleges, a megszokott megoldásokhoz képest jóval olcsóbb lézeres tévéjére vágyóknak, a cég ugyanis végre úgy tűnik, kész arra, hogy Európában is piacra lépjen a 100 hüvelykes, UHD felbontású és HDR-képes tévével, még ha nem is hónapokon belül teszi ezt. Addig is, aki nagy képre vágyik, annak ott az Epson új, ultrarövid vetítési távolságú projektora, az EH-LS100, karácsonyra pedig megérkezhet a TCL QLED tévéje is, amiben saját fejlesztésű kvantumpontos LCD panel dolgozik.

BKK, ingyenes Wi-Fi, Kaspersky-botrány

A héten még csöpögtek információk a nagy vihart kiváltó BKK-T-Systems ügy fejleményeiről is. A legérdekesebb hírt a HWSW közölte, miután megtudták, hogy a botrány mégsem hagyta érintetlenül a céget belülről sem, ugyanis hiába védekeztek korábban vehemensen, majd tettek feljelentést az ismeretlen elkövető ellen, valójában tudták, hogy ők hibáztak, így el is bocsátották azt a két vezetőt, akiknek a felelősség terhét viselniük kellett volna. Ugyanebben az ügyben szólalt meg Pintér Sándor belügyminiszter, amikor egy országgyűlési képviselői kérdésre elmondta, hogy megítélése szerint a rendőrség helyesen járt el az ügyben. Érvelésének lényege: a feljelentés idején még tisztázatlanok voltak a körülmények, így a szokásos protokollt alkalmazták, pontosan az előírások szerint jártak el a gyanúsítottal szemben.

Kormányzati oldalról érkezett még más hír is: Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos kijelentése a héten terjedt el szélesebb körben: „A kormány felülvizsgálja az ország kiberbiztonsági stratégiáját, megfogalmazza a szükséges intézkedéseket, a biztonságot szolgáló uniós szabályokat pedig jogharmonizációs eljárásokat követően átveszi a következő egy évben.” Az utolsó rész magától értetődő, a jogharmonizáció az uniós tagállamok részére kötelező, határidőkhöz kötött. Az első része pedig érthető a közelmúlt szaporodó kiberbiztonsági incidensei miatt, az ilyen felülvizsgálatban Magyarország nem áll egyedül, sőt: az Európai Bizottság elnöke épp a héten jelentette ki, hogy óriási veszélyt jelentenek mind az állami, mind a bűnözői körök által végrehajtott akciók, ezek kezelése elsőrendű szempont kell legyen.

Az EU-ban egyébként megszületett egy fontos döntés is a héten – igaz, azt borítékolni lehetett, hogy az Európai Parlamentben (EP) ez a javaslat csont nélkül megy át. Ezek szerint az EP strasbourgi plenáris ülésén megszavazta az Európa közterületein ingyenesen használható vezeték nélküli internethálózat kiépítéséhez szükséges pénzügyi forrás első csomagját. A Digitális Unió kiteljesítését szolgáló, az EP képviselők által 582 szavazattal 98 ellenében 9 tartózkodással elfogadott kezdeményezés célja, hogy a közterületeken és közintézményekben mindenki ingyenesen, jó minőségű internethez férjen hozzá. Az EU külön alappal támogatja, hogy 2020-ig mintegy hatezer, eddig ingyenes Wi-Fivel le nem fedett településen építsenek ki hotspotokat a közösségi élet helyszínein. Az EU az infrastruktúra kialakítását támogatja.

Az EU-val kapcsolatos az a friss esemény is, hogy a Google a várakozásoknak megfelelően nem fogadta el az uniós versenyhatóságok által rájuk kiszabott gigabírságot, a döntést megfellebbezték, így arra, hogy végül is mi lesz a történet vége, a jogi eljárások lassúsága miatt éveket, talán egy évtizedet is várni kell.

A nemzetközi IT-piacról több fejlesztésről is érkezett több hír: az Ericsson bejelentette, hogy együttműködési megállapodást kötöttek az Autoliv és a Volvo Car Corporation közös vállalkozásaként létrehozott Zenuityvel. A gépjárműszoftverek fejlesztésére szakosodott cég feladata, hogy teljes körű lefedettséggel rendelkező platformot hozzanak létre a biztonságtechnikai hálózatok (Connected Safety), a fejlett gépjárművezetést támogató rendszerek (ADAS), valamint az autonóm járműfunkciók (AD) szoftverei és funkciói között.

Az Adobe közleményben jelentette be, hogy Experience Cloud platformján új lehetőségeket biztosítanak, mégpedig olyanokat, melyek az autóipart célozzák meg, hogy a gyártóknak analitikai, a személyre szabást segítő, illetve hirdetési opciókat biztosítsanak.

Csütörtökön pedig az Oracle vezetője mondott nagyot: Larry Ellison elnök és CTO közölte, hogy néhány hét múlva elindítják „a világ első, teljesen autonóm felhős adatbázis-szolgáltatását”. Ellison elmondta, hogy a gépi tanulásra alapozott rendszer üzemeltetéséhez vagy beállításához nem lesz szükség emberi beavatkozásra.

És persze folytatódik a Kaspersky vs. USA saga: az amerikai belbiztonsági minisztérium (US Dept. of Homeland Security – DHS) egy olyan kötelező érvényű irányelvet adott ki, melyben az összes szövetségi ügynökségen megtiltották a Kaspersky termékeinek használatát, arra hivatkozva, hogy a moszkvai központú vállalkozás szoros kapcsolatokat ápol a putyini vezetéssel – ezek után nem sokkal meghallgatásra hívták be az amerikai törvényhozásba a moszkvai központú vállalkozás vezetőjét, Jevgenyij Kaszperszkijt (aki egyébként maga ajánlotta fel ezt már korábban).

Kaspersky
[+]

És hát amellett, hogy a magyar szabad forrású aktivisták újabb szép eredményt mutattak fel a GNOME legújabb verziójának lokalizációjával, zajlott az élet Magyarországon is: Miskolc sikeresen jelentkezett be a FIRST LEGO League robotversenybe, átadták az idei Gyurós Tibor-díjakat, és kihirdették az „Év információbiztonsági szakdolgozata” címet.

dajkopali, Wombath

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés