Téli hardverszemle

Az SSD-k, jópofa házak és korrekt billentyűzetek mellett notebookok is kerültek termékválogatásunkba.

SSD-k, számítógépházak


Cikkünket a rovatot szponzoráló számítástechnikai kereskedések aktuális ajánlataiból állítjuk össze. A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képezzük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Akutális ajánlónkat SSD-kkel és számítógépházakkal indítjuk, melyeket a PCX árlistáját böngészve gyűjtöttünk csokorba. Első delikvensünk az 512 GB-os kapacitással megáldott GoodRAM IRDM M.2 SSD, ami x4-es PCI Express 3.0 interfészt és 1.3-as NVMe protokollt használ az alaplappal történő kommunikációhoz.

GoodRAM IRDM M.2 SSD
GoodRAM IRDM M.2 SSD [+]

A 22 x 80 mm-es formátumú tároló fedélzetén egy DRAM bufferrel megtámogatott, nyolccsatornás Phison PS5012-E12 kontroller dirigálja a 3D TLC NAND flash lapkákat. A szekvenciális olvasás/írás sebességének maximuma 3200/3000 MB/s; ez a tempó a véletlenszerű (4K-s) lemezműveletek pástján 295 000/500 000 IOPS-ot jelent, és az írástűrés 300 TBW-ben lett meghatározva. A számlánkon közelítőleg 27 000 forint, illetve 5 éves garancia áll majd, s ez utóbbi közel sem elhanyagolandó tényező.

A relatíve nagy tárkapacitású külső (flash-alapú) meghajtókra vadászó egyének nyugodt szívvel vethetnek egy pillantást a Silicon Power PC60-as 960 GB-os kiszerelésére. A műanyag burkolatú mobil háttértár USB Type-C/USB (3.2 Gen 2) Type-A vezetékkel csatlakozik a célgéphez, és adatátvitelének irama a SATA korlátait feszegetve 540/500 MB/s.

Silicon Power PC60
Silicon Power PC60 [+]

A szoftvercsomagnak hála lehetőségünk nyílik 256 bites AES titkosítás alkalmazására, biztonsági mentés készítésére vagy az állományok visszaállítására, esetleg felhős szolgáltatások igénybevételére. A hozzávetőlegesen 50 000 forintba kerülő, 80 mm széles, 80 mm mély és 11,2 mm vastag, 46 grammos ketyerére 36 hónapos garanciát vállalnak. Érdekességként hozzfűznénk még, hogy a készülékház egyik sarkában található lyuk közreműködésével kulcscsomóra is fűzhetjük a tajvani székhelyű multi pehelysúlyú üdvöskéjét.

Az elmúlt hetekben többször rivaldafénybe kerültek az Azza házai, mert mutatós külsejükhöz érdemi belbecs párosult, ezért most újból feltűnnek a láthatáron. A 7 bővítőhelyes, Raven 420 DF1 névre keresztelt, kétkamrás miditorony Mini-ITX-es, microATX-es és ATX-es deszkákkal kompatibilis, és bár kissé retró hangulatú, RGB-s logóval díszített előlapja első blikkre abszolút zártnak tűnik, azért fellelhető rajta néhány szellőzőnyílás. A processzorhűtők 155 mm-es magasságig, a videokártyák 370 mm-es hosszig férnek el az egyik oldalról edzett üveglappal határolt, két porszűrővel védett beltérben, és legfeljebb négy 2,5, valamint két 3,5 hüvelykes (vagy hat 2,5 hüvelykes) tárhelyet foghatunk benne munkára.

Azza Raven 420 (DF1)
Azza Raven 420 (DF1) [+]

A hardverek hűtéséről hat ventilátor/két (240 mm-es) radiátor gondoskodhat, és a ház szóban forgó, DF1 utótagos változatához alapból jár egy 120 mm-es, DRGB-s légkavaró. Az I/O szigeten két USB 3.0 port állomásozik a két audio jacken, a bekapcsoló, a reset és a LED-eket vezérlő gombokon kívül. A 480 mm magas, 205 mm széles és 425 mm mély, 6 kilogrammos, integrált RGB kontrollerrel szállított géplak 23 000 forint körüli áron vihető haza.

Ha a 7 bővítőhelyes, Mini-ITX, microATX és ATX lapokkal kompatibilis, panorámás Azza Iris 330 kuckóra nézünk, nekünk (talán a szögletes osztottság miatt) a '80-as évek végi, '90-es évek eleji, exkluzív munkaállomások jutnak az eszünkbe, amennyiben az 5,25 hüvelykes keret hiányától és az előre mellékelt, mesh mögé bújó, 120 mm-es, DRGB-s ventilátoroktól eltekintünk. CPU-hűtőnk itt is 155 mm magasra nőhet, azonban a VGA-k 380 mm-es hosszúságig támogatottak, a beépíthető légkavarók száma pedig nyolc, és elöl 360 mm-es radiátor is elfér. A kukkolóréssel ellátott tápkamrában nyugvó, két 3,5 hüvelykes merevlemezt fogadó keret elmozgatható/eltávolítható, 2,5 hüvelykes adattárainkat pedig az alaplapi tálca hátoldalán rögzíthetjük, összesen hármat.

Azza Iris 330
Azza Iris 330 [+]

A szokásos csatlakozók az előlap bal oldalán, függőlegesen helyezkednek el; egy USB 3.0 és két USB 2.0 aljzat, a jack ki- és bemenet, illetve a power és reset gomb került ide. Az előlap rácsozata alatt vízszintesen futó csík és az előbb felsorolt portok címezhető RGB fényekben pislákolnak, míg masinánk bendőjének tisztán tartásában egy felül elhelyezett, mágneses porszűrő betét és egy alsó fémháló segédkezik. A tetszetős, 447 mm magas, 216 mm széles és 440 mm mély Iris 330-ast körülbelül 25 000 forintra taksálják.

Billentyűzetek

A billentyűzet tipikusan az az eszköz, amin sokan szeretnek spórolni, noha az egyéb perifériákhoz hasonlóan (például egér, monitor, fejhallgató, hangfal) ezen keresztül jön létre az ember-gép kapcsolat, ezáltal számottevő mértékben befolyásolja a felhasználói élményt. Szerencsére napjainkra a mechanikus klaviatúrák ára jelentőset esett, és már 10 000 forint tájékán is találni egészen korrekt opciókat, ám ezeknek nyilván megvannak a maguk gyengeségei (anyaghasználat, kapcsolók, kupakok, a világítás implementációja, de folytathatnánk a sort), ezért nem mindenkinél ütik meg a mércét.

Az igényesebb tasztatúrákra vágyók persze akár építhetnek is egy teljesen személyre szabott darabot, elemenként válogatva össze azt, de ez nagyon költséges mulatság, hiszen a végösszeg simán lehet akár hatszámjegyű is. A végletek közt nagyjából félúton helyezkednek el a közkedvelt Ducky billentyűzetek, melyek általánosságban véve egy igen kellemes nívót képviselnek, és híresek a szoftver nélküli makrózási képességeikről.

A feketében feszítő Ducky Shine 7 Blackout Edition szürke fémházas (cinkötvözet) variánsát korábban már teszteltük, és igencsak pozitívak voltak róla a benyomásaink. Az 1440 grammot nyomó apparátus meglehetősen masszív érzetet kelt, és gombonként címezhető RGB-je 12 effektet tud, két világítási zónán átívelve. A gyártó teljes értékű (numpados) megoldása magyar kiosztással is elérhető, ráadásul számos kapcsoló közül választhatunk, mivel Cherry MX Red, MX Silent Red, MX Brown, MX Blue, MX Black és MX Speed Silver switchek szerepelnek a menün. A dobozában található 11 grátisz kupak, egy kupakszedő csipesz és a régen alapnak vett, viszont mára érthetetlen módon feledésbe merült porvédő, amit őszintén díjazunk.

Ducky Shine 7 Blackout Edition
Ducky Shine 7 Blackout Edition [+]

Ahogy már fentebb elhintettük, a plug and play makrózás szinte zavarbaejtően sokrétű, de erre botorság volna negatívumként tekinteni. A leválasztható USB kábel hasznos bónusz (és sérülés esetén könnyedén cserélhető), egyedül a kábelvezető csatornát hiányolhatjuk vele kapcsolatban. A dőlésszög két lépcsőfokban állítható, a csúszásgátló gumitappancsok pedig példásan teszik dolgukat. Az NKRO majdhogynem említésre sem méltó, ellenben azt érdemes megjegyezni, hogy míg a hazai változat OEM profilú, lézerrel gravírozott billentyűsapkái ABS műanyagból készülnek, és csak az extraként megkapott kupakok készültek PBT-ből, addig az angol verzió kizárólag a doubleshot PBT-t "ismeri". Az árak nagyjából 55 000 és 62 000 forint között alakulnak attól függően, hogy milyen kiosztásra és kapcsolóra tesszük le voksunkat.

Következő kiszemeltünk, a Ducky One 2 RGB, szintén megjárta szerkesztőségünket és kiérdemelte a tetszett díjunkat. E modell a CaseKing kínálatában Cherry MX Red, MX Silent Red, MX Blue, MX Brown és MX Speed Silver kapcsolókkal érhető el, és a billentyűsapkák vonatkozásában ugyanazt mondhatjuk el, mint a Shine 7 Blackoutról. A két típus közt valójában annyi a különbség, hogy a One 2-esnek nem csak az alja, de a fedőlapja is műanyag, így kevésbé érezzük a prémium érzést, viszont akad rajta kábelvezető csatorna és számtalan kivitelben gyártják.

Ducky One 2 RGB
Ducky One 2 RGB [+]

Az sem feltétlenül mellékes, hogy a Shine 7 korlátozott ideig lesz hozzáférhető, és ha egyszer elhagyta a kereskedések polcait, nem célszerű arra számítanunk, hogy újra a gyártósorra kerül, tehát addig javallott beszerezni, amíg még lehet. Az árcédulákon tanyázó összeg 48 000 és 54 000 forint közé esik, újfent annak függvényében, hogy milyen kiosztást és switch-eket zsákolunk be.

A 60 százalékos, lebegő dizájnú Ducky Mecha Mini abból a szempontból kifejezetten a játékosokat részesíti előnyben, hogy kompakt méretének köszönhetően komfortosabb pozitúrát vehetünk fel a képernyő előtt, ugyanis az egérpadunk közelebb helyezhető a klaviatúrához és nem kell annyira terpesztenünk karunkkal, mintha egy numerikus paddal szerelt példányon püfölnénk a WASD szent kvartettjének környékét. Az alumíniumvázas, 827 grammos apróságot Cherry MX Red, MX Silent Red, MX Blue, MX Brown, MX Black és MX Speed Silver kapcsolókkal kérhetjük, de csakúgy, mint a többi változatnál, a magyar karakterekkel lézerezett kupakok anyaga ABS.

Ducky Mecha Mini
Ducky Mecha Mini [+]

A dőlésszöget két szinten szabályozó talpakat cinkötvözetből gyártották, a lecsatlakoztatható, gumis USB vezeték pedig 160 cm hosszú. A Plug and play programozhatóságot természetesen nem babrálták, a termék kartonjából előhalászható extrák változatlanok, a címezhető fényjáték továbbra is 3528-as SMD RGB chipeket használ, ugyanakkor a nyomtatott áramköri lap már nem kettő, hanem négy rétegből áll. Ha az arzenálunkban kívánjuk tudni a Ducky csöppségét, körülbelül 49 000 forinttal kell megkönnyíteni pénztárcánkat.

Notebookok

December második Hazai Pályáját noteszgépekkel zárjuk, melyeket az USAnotebook felhozatalából választottunk. A 299 990 forintért árusított, 1,74 kilogrammos, refurbished Lenovo Yoga 520 2-az-1-ben gép belsejében egy 15 wattos, 3,5 GHz-es turbó órajellel rendelkező, kétmagos/négyszálas Intel Core i7-7500U processzor, 8 GB 2133 MHz-es DDR4 memória, egy 2 GB-os (GDDR5) NVIDIA GeForce 940 MX GPU és egy 256 GB-os NVMe SSD teljesít szolgálatot. A 14,1 hüvelykes, Full HD-s IPS/WVA multi-touch érintőképernyő 360 fokban elforgó zsanért kapott, a magyar kiosztású klaviatúrának van háttérvilágítása, és a sztereó hangszórók Harman Audio tanúsítvánnyal büszkélkedhetnek.

Lenovo Yoga 520
Lenovo Yoga 520 [+]

A specifikációk között ott figyel még a HD webkamera, a 4.1-es Bluetooth, a Wi-Fi 5, a 4-az-1-ben (SD/SDHC/SDXC/MMC) kártyaolvasó és az 52 wattórás akkumulátor. A HDMI kimenetet egy audio jack, két USB 3.0 Type-A és egy USB Type-C konnektor egészíti ki. A garancia 2 évre szól és az árban benne foglaltatik egy 64 bites Windows 10 Home is.

A Lenovo ThinkPad T495s 389 900 forintos konfigurációjában egy Radeon Vega 8 IGP-vel operáló, négymagos/nyolcszálas, 3,7 GHz-ig boostoló AMD Ryzen 5 PRO 3500U APU dolgozik 16 GB DDR4-2666 memória és 256 GB-os M.2 NVMe SSD társaságában. A laptop 14,1 hüvelykes, 60 Hz-es IPS/WVA kijelzője 1920x1080 képpont megjelenítését teszi lehetővé, és cseppálló, háttérvilágítással megspékelt billentyűzetének kiosztása magyar.

Lenovo ThinkPad T495s
Lenovo ThinkPad T495s [+]

A hálózati részlegen egy 5.0-s Bluetooth modul és egy Wi-Fi 5-ös lapka serénykedik, de a TrackPoint pöcköcske, az infravörös HD webkamera, az ujjlenyomat-olvasó vagy a SmartCard-olvasó sem hiányzik a notebook repertoárjából. Az akkumulátor 57 wattórás, csatlakozókból egy 2.0-s HDMI kimenetet, egy audio kombójacket, két USB 3.1 Gen1 Type-A, illetve egy USB Type-C csatolót kapunk, az operációs rendszer pedig 64 bites Windows 10 Pro.

Lenovo ThinkPad T495s
Lenovo ThinkPad T495s [+]

A notesz megvásárolható Radeon Vega 10 IGP-vel érkező, négymagos/nyolcszálas, 4 GHz-ig skálázódó Ryzen 7 PRO 3700U APU-val is, és ehhez a 414 900 forintot kóstáló alternatívához 512 GB-os NVMe SSD-t, Gigabit Ethernet csatlakozót, microSD kártyaolvasót és dTPM 2.0 egységet is passzintottak. Az IPS panel fénysűrűségének maximuma itt 250 helyett már 400 cd/m², és az USB 3.1 (Gen2) Type-C portokból kettő jár, és ezek jó barátságban vannak a DisplayPort alt móddal, illetve energiatovábbításra is képesek. Az integrált LTE modem révén Wi-Fi jel vagy kábel nélkül is megvalósítható az interneten való szörfözés. A garanciák időtartama egységesen három esztendő.

Synthwave

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés