Hirdetés

Három digitális képkeret a Samsungtól

Hárman párban

A Samsung viszonylag könnyű helyzetben van, ha a digitális képkeretek lelkét alkotó megjelenítő panelekre gondolunk, hiszen a cégnek több saját LCD-gyártó üzem is van a birtokában. Ezekben az eszközökben leginkább az olcsóbb TN+film technológián alapuló kijelzőket találni, és ez a most bemutatásra kerülő modellek esetében sincs másként. Elnevezésükben magukban hordozzák a képernyő hasznos méretét is, az SPF-71ES hét, az SPF-87H nyolc, az SPF-107H pedig tízhüvelykes képátlóval rendelkezik.


[+]

A csomagolásukon is észrevehető, hogy a két nagyobbik modell külsőre megegyezik, míg a legkisebb még egy régebbi elgondolás szerint készült. Mindhárom dobozból szinte ugyanazok a kellékek kerültek elő, a gondosan bebugyolált képkeretek mellett hálózati adaptert, táp- és USB kábelt, használati útmutatót és a garancialevelet találtunk. Az egyetlen különbség, hogy az SPF-71ES-es kitámasztóját utólag lehet felszerelni rá, ugyanúgy, mint egy régebben tesztelt modell esetében, a másik kettőn pedig egy kihajtható és elforgatható lábat találni.


Balra az SPF-107H, jobbra az SPF-71ES [+]

Külsejüket tekintve jól látható, hogy a tervezők a modernebb anyagok felé fordultak. Az SPF-71ES még egyszerű műanyag burkolatot kapott, melyet jelen esetben rózsaszínűre festettek, de kapható feketében is. Az újabb SPF-87H és az SPF-107H fekete kereténél viszont egy üveghez hasonló hatást biztosító anyagot használtak fel, ugyanúgy, mint a Samsung monitoroknál kialakított Touch of Color dizájn esetében. Ez nagyon jól mutat, viszont a rárakódott por és az ujjlenyomatok is kitűnően látszanak rajta.


[+]

Egyszerű, alapfunkciók ellátására készült digitális képkeretekről lévén szó, nem bonyolítoták túl a bővíthetőségi lehetőségeket. Mindhárom típus 1 GB beépített memóriával rendelkezik, ami több ezer kép tárolását teszi lehetővé, de SD kártyaolvasójuknak és két USB csatlakozójuknak köszönhetően ez könnyen bővíthető. A portok közül a mini USB-t lehet használni a számítógéphez való csatlakoztatáshoz a mellékelt kábel segítségével, így menedzselhetővé válik a képkeretek tartalma, a másik pendrive-ok fogadására alkalmas.


[+]

A külsőt kivesézve az alábbi táblázatban összefoglaltuk, hogy az eszközök milyen képességekkel rendelkeznek:

Terméknév SPF-71ES SPF-87H SPF-107H
Képernyő mérete 7 hüvelyk 8 hüvelyk 10 hüvelyk
Felbontás 480x234 800x480 1024x600
Fényerő 200 cd/m2 200 cd/m2 250 cd/m2
Kontrasztarány 500:1 500:1 500:1
Méret 216 x 149 x 43 mm 236 x 160 x 23
280 x 188 x 23
Tömeg 480 g 500 g 600 g
Beépített memória 1 GB 1 GB 1 GB
Külső memóriafoglalat SD SD SD
USB 2 db USB 2.0 1 db USB 1.1, 1 db USB 2.0 1 db USB 1.1, 1 db USB 2.0
Támogatott fájlformátum JPG JPG JPG
Extrák - mini monitor mini monitor
Termék honlapja SPF-71ES SPF-87H SPF-107H
Ár kb. 19 000 Ft kb. 25 000 Ft kb. 38 000 Ft

Beállítás

A hátlapon találjuk a bekapcsoló- és vezérlőgombokat, ezek mindhárom modellen ugyanazokat a funkciókat látják el, és ugyanabban a sorrendben helyezkednek el. Kezelésük némi gyakorlatot igényel, ugyanis a kijelzőt figyelve úgymond vakon kell tapogatózni a beállítások elvégzéséhez. A menüelemek közötti léptetésre használható négyirányú nyomógomb ezúttal nem fordítottan működik, ezt tehát kijavították a tavalyi tesztben kivesézett képkerethez viszonyítva.


Kezelőszervek [+]

A menü pontjai és elrendezése is megegyezik mindhárom változat esetében, ezért az SPF-87H-t használva mutatnánk be azt. A készüléket csatlakoztattuk a hálózathoz és bekapcsoltuk, majd a gyárilag rátöltött képek automatikusan elinduló slideshow-ját átugorva beléptünk a menübe. Az óra semmi meglepetést nem tartogatott, az aktuális dátumot és a pontos időt lehetett beállítani.


[+]

A Settings menüben három almenüt találtunk. Az elsőben kiválaszthattuk, milyen nyelven kommunikáljon a képkeret (magyarul sajnos nem tud), megadhattuk a kijelző fényességét, és ki- vagy bekapcsolhattuk a portréképek automatikus átméretezését.


[+]

A Frame Memory Copy engedélyezésével a külső adattárolóról a belső memóriába másolt képek automatikus átméretezését tudjuk lehetővé tenni, így azok a kijelző felbontásával megegyező méretűek lesznek és zavaró fekete keret nélkül jelenhetnek meg.

Tovább haladva megadhattuk, hogy bekapcsoláskor mi történjen (slideshow, az utolsó használt beállítás vagy a főmenü jelenhet meg), a képernyőkímélőnél az alapértelmezett vetítés mellett, az óra funkció is választható. Az alapértelmezett helyett saját hátteret állíthattunk be, végül az időzítőben megadott időtartam letelte után pihenőt szabhattunk ki a képkeret számára.


[+]

Az utolsó pont karbantartási funkciókra használható. Itt lehet a Samsung honlapjáról letöltött frissebb firmware-et feltelepíteni a készülékekre egy pendrive vagy egy SD kártya segítségével. Ezt akkor érdemes elvégezni, ha valami problémánk akadna a termékkel vagy új, hasznos funkciókkal tudjuk bővíteni. Ha nagyon elállítgattuk képkeretünket, egy gombnyomással a gyári alapbeállításokat is vissza tudjuk hozni.


[+]

A Photo menüpontban minden részletre kiterjedően beállíthatjuk a képek megjelenését, törölhetjük őket vagy háttérképnek választhatjuk ki a nekünk tetszőket. Megadhatjuk, hogy a diavetítés során milyen effekteket szeretnénk látni, három sebességben állíthatunk a váltás sebességén, de akár ki is kapcsolhatjuk. A fotókat megtekinthetjük kinagyítva és elforgatva is, plusz a kijelző felbontásától eltérők esetén az igazítás módját is megszabhatjuk.

Tesztelés, értékelés

A Samsung képkeretein pendrive-ról és SD kártyáról is nyitottunk meg képeket, az adathordozókat mindegyik modell probléma nélkül tudta kezelni. A fájltípusok tekintetében csak a JPG-kkel boldogultak, de ez nem igazán nevezhető negatívumnak, hiszen elsősorban digitális fényképezőgépek készítette képek megjelenítésére készültek, amelyek javarészt szintén ezt a formátumot használják. Tudják olvasni a beágyazott exif adatokat is, viszont ezek elvesznek, ha az automatikus átméretezést használva átmásoljuk őket a fedélzeti memóriába.


[+]

A képkereteket a számítógéphez csatlakoztatva használhattuk háttértárolóként, ami megkönnyíti a képek rendezését és átvitelét. A két modernebb változatba egy hasznos képességet is beépítettek, ugyanis kiegészítő, másodlagos monitorként képesek funkcionálni. Ennek használatához a Samsung honlapjáról kellett letöltenünk a Frame Manager nevű programot, melynek Windows XP-hez és Vistához készült változata is van. A szoftver ikonja az óra mellé telepedett, és egy gombnyomásra felbukkanó menüben kapcsolhattuk be ezt az üzemmódot. Sajnos ez a valóságban igen nehézkesen működik, a képfrissítés lassú, emiatt például filmnézésre nemigen alkalmas. Arra viszont jó lehet, hogy ha az elsődleges monitorunkon egy teljesképenyős alkalmazást, például játékot futtatunk, ezen figyelemmel követhetjük a levelezésünket, vagy észrevehetjük, ha valaki éppen üzenetet küld nekünk egy IM szoftveren keresztül.


[+]

Mindhárom Samsung digitális képkeret letisztult, kifinomult formatervezést kapott, nekünk jobban tetszett a modernebb változatok üvegszerű hatást kiváltó dizájnja. A megjelenített képek élesek (a képeken látható csíkozódás szabad szemmel nem látható), színekben gazdagok voltak, és fényerejük is elegendőnek bizonyult, még erősebb megvilágításnál is jól láthatóak maradtak, persze az alkalmazott TN+film technológia sajátosságai miatt a betekintési szögek nem a legjobbak. Jó ötlet, hogy az SPF-87H-t és SPF-107H-t kiegészítő monitorként is lehet használni, de ennek tényleges használhatóságán még lenne mit csiszolni. Talán egy firmware-frissítés javíthat a reakcióidőkön. A lassúságot a képek manuális lapozgatásakor is észre lehet venni, a kijelzők számára ideális felbontásúnál nagyobb méretű fotók léptetésekor néha 1-2 másodperc is eltelt. Cserébe viszont a megfelelő beállítások alkalmazásával mindig a teljes képernyőt kitöltő fotókban gyönyörködhetünk, melyekből a nagyméretű fedélzeti memóriának köszönhetően rengeteg elfér.


[+]

Thrawn

A Samsung digitális képkereteket a Samsung Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés