Értékelés
Tesztünk végéhez érkezve röviden megpróbáljuk összefoglalni, majd értékelni a látottakat, ezzel is segítve azokat, akik FM2 foglalatos, felsőkategóriás alaplap vásárlásán törik a fejüket.
Az ASUS F2A85-V PRO a korábbi F1A75-V PRO evolúciójának tekinthető, a gyártó kisebb-nagyobb változtatásokkal tovább finomította a konstrukciót. Meglátásunk szerint az ASUS egyik fő szempontja a tuningképességek javítása volt, ami szerintünk sikerült is. Ahogy már említettük, jelenleg ez a lap egyike azon keveseknek, amelyik a referencia órajel babrálása nélkül képes a 2400 MHz-es stabil DDR3 órajelre. Ennek tükrében mi elsősorban azoknak ajánljuk a 36 000 forintos F2A85-V PRO-t, akik "K" jelzésű APU-juk birtokában a CPU-ra, GPU-ra, valamint a RAM-okra egyaránt vonatkozó, átfogó tuningot terveznek.
Az ASUS-szal ellentétben az MSI egy teljesen új modellt tervezett az FM2-es APU-khoz. Az FM2-A85XA-G65 szerintünk néhány kisebb kifogásolható ponttól eltekintve jól sikerült. Ugyan lemaradtak róla olyan extrák mint a DrMOS vagy épp a POST CODE kijelző, de bizonyára vannak olyanok, akiknek ez kevésbé fog hiányozni. Ezek mellett a tuningképességekkel sem voltunk maradéktalanul elégedettek, ugyanis az integrált GPU-nál 94 MHz-es emelést tudtunk csak végrehajtani, valamint a DDR3-2400 módot az ASUS-szal ellentétben itt már nem találtuk meg. Utóbbi két probléma egy újabb BIOS/UEFI verzióval a jövőben remélhetőleg orvosolható lesz. Az alacsony fogyasztást előtérbe helyezőknek lehet egy fontos tény, hogy a három általunk tesztelt modell közül (most is) az MSI szolgálatatta a legkedvezőbb értékeket. A pozitívumokat, valamint a kedvezőnek nevezhető, 30 000 forintos árat figyelembe véve, nálunk az MSI modellje is ajánlott.
A Sapphire Pure Platinum A85XT a tavaly bemutatkozott Pure Platinum A75 közvetlen továbbfejlesztése. Jelentősebb módosításokról nem beszélhetünk, inkább csak kozmetikázott a gyártó. Ez alapvetően nem is lenne gond, ha az előd kifejezetten jól sikerült volna. Szerintünk az egyik legnagyobb fejlesztés a különböző PCI aljzatokat érintette, illetve tudomásunk szerint a Platinum A85XT lett az első, mSATA SSD-t támogató aljzattal szerelt AMD-s alaplap. Amit mi különösen hiányolunk, az az UEFI komolyabb átgyúrása, de ez – úgy fest – egyelőre várat magára. Sajnos az árazást szemlélve sem vagyunk túlzottan elragadtatva, ugyanis a három most tesztelt alaplap közül jelenleg a Sapphire modellje a legdrágább a maga 38 000 forintos címkéjével.
ASUS F2A85-V PRO alaplap
MSI FM2-A85XA-G65 alaplap
Oliverda
Az Asus F2A85-V PRO alaplapot az Asustól kaptuk, az MSI FM2-A85XA-G65-öt pedig az MSI biztosította. A Sapphire PURE Platinum A85XT alaplapot a Sapphire bocsátotta rendelkezésünkre.