Hirdetés

Gigabyte 3D Aurora

Hirdetés

Ismerkedés

A főként alaplapjairól és videokártyáiról ismert gyártó az utóbbi időben jelentősen kiszélesítette termékpalettáját. Belépett a hordozható gépek és hálózati eszközök világába, de a hűtések terén is jelentős eredményeket ért el. Az utóbbi tényt szinte kötelezően követnie kellett egy Gigabyte háznak. A gyártó, nem kis kockázatot vállalva, egyből a prémium kategóriába vetette magát.

A 3D Aurora méretében, anyagában és kivitelezésében is az élmezőnybe tartozik. Az alumíniumból készült - csupán 7,1 kilogrammos - ház kétféle színben kapható, feketében és ezüstszürkében. Nálunk az előbbi színváltozat járt.

Az elegáns előlapon díszléces ajtó takarja a meghajtókat. Lejjebb egy Gigabyte Chassis logó látható, mellyel minden bizonnyal nem utoljára találkoztunk. A felirat alatt kék műanyag betét, majd egy termetes szellőző, alatta pedig 3D Aurora címke feszít. Az ajtót kinyitva szabaddá válik az öt darab 5,25-ös és a két előlapi 3,5-ös meghajtó helye. A bekapcsoló és a reset gomb színe szerintünk nem harmonizál a ház stílusával, de a méretük megfelelő.

Megelégedéssel nyugtáztuk, hogy az ajtó jó vastag alumíniumból készült, fém zsanérjait pedig csavarok tartják. Becsukva stabil mágnesek cuppantják helyére a fedelet. Egy ilyen masszív megoldásánál már tényleg van értelme a zárnak is.

A felső kategóriás házak ismerői már biztosan feltették magukban a kérdést: az előlapi csatlakozók a kék fedél alatt vannak? Nos, nem. A FireWire, a két USB és az audiocsatlakozó a kulcslyukkal együtt a ház peremére került.

Hátulról meghökkentő látványt nyújt a 3D Aurora. Mivel több, mint fél méter magas, két 12 centiméteres ventilátor került a hátsó fertályra. Észre kell venni, hogy a táp elég távol van az alaplaptól.

Vajon mi az a két fekete kör alul? Aki épített már vízhűtést, az biztosan tudja a választ. A gumírozott réseket a folyadékos hűtés csöveinek készítették elő.

A ház alján kihajtható lábakat és az első hiányosságot láthatjuk. A tappancsokra nem kerültek finom gumibetétek, így a rideg, rezgéseket jól vezető műanyag támaszkodik a talajhoz.

Belső

Az oldallapra nem plexiablak, hanem egy termetes szellőzőnyílás került. A megoldás előnye, hogy több levegőt enged a beltérbe. Hátránya - ha hátrány ez egyáltalán -, hogy eltakarja a belsőt. Egyelőre ablakos oldalú változatról nem hallottunk. A szellőző végében zárszerkezetet találunk, melynek működtetése nagyon kényelmes, minőségi érzést kelt.

A zár mechanikáját nagyon ügyesen alakították ki. A nyelv nem a kinyitást gátolja a hátlapba kapaszkodva, hanem a fogantyú nyitószerkezetét blokkolja. így sokkal nehezebb dolga van az illetéktelen behatolónak, nem tudja egy rántással kitépni a nem túl erős reteszt.

A hatalmas oldalsó nyílás meglehetősen ritka külső műanyag burkolata alatt egy belső, sűrűbb réteg bújik meg, mely stabilitást biztosít, és a befelé igyekvő por egy részét is távol tartja. A hatalmas oldallapon nem látni rögzítéséhez szolgáló füleket.

A nyitás ajtószerűen a panel első peremén fordulva történik.

Belül példás rendet találtunk. Fény derült a nagy méret ellenére csupán 7,1 kilogrammos tömeg okára is. A 3D Aurora váza is alumíniumból készült. A könnyű anyag ellenére is megfelelően masszív a tartása, ezt egy keresztmerevítő is segíti. A 90 fokkal elfordított merevlemeztartóban egy dobozra leltünk, melyben hasznos apróságokat tarthatunk. A merevlemeztartó előtt található a harmadik 12 centiméteres szellőztető. A kívülről elérhető meghajtó helyek csavarozás nélküli rögzítőt kaptak. Nagyon elegáns a 3D Aurora kábelezése, és a vezetékek hossza is minden igényt kielégít.

A meghajtók rögzítőihez nem kell sín, elég a műanyag elemet előrehúzni, máris stabil a tartás.

A merevlemezekre síneket kell szerelni, melyeket további kábelrendezést segítő kiegészítőkkel, csavarokkal és a két kulcskészlettel együtt a fekete ládikóban találtunk. A dobozból előkerült egy átlátszó műanyag valami is, aminek rendeltetésére egyelőre nem tudtunk rájönni.

Szerelés

Megbontottuk az előlapot is. A masszív fémtakaró meglepően nehéz, a ház tömegének jelentős részét teszi ki. Szétnyitva elénk tárult az előlapi csatlakozók panelje, az első ventilátor és a hozzá tartozó porszűrő.

A vászon előtt egy lámpácskára lettünk figyelmesek, lejjebb pillantva pedig egy 3D Aurora feliratú valamit láttunk, aminek formája nagyon hasonlított a dobozban talált, azonosíthatatlan funkciójú műanyagra. Nosza, kifeszegettük, és kiderült, hogy nem feliratról, hanem egy 3D Aurora szöveg formájú résről van szó - mondhatni negatív van a ház aljában. Ezt a tényt és a lemez fölött található lámpát összeadva rájöttünk, itt bizony vetítés lesz! Örömünket tovább fokozta, hogy az üres panelre saját képet is készíthetünk.

Nem csak az első ventilátor előtt, de rajta is található négy kék LED. Ugyanilyenek vannak a hátsó légkavarókon is, így összesen 13 kék fényforrás dolgozik a házban, reméljük, nem villognak.

A várható fényjátéktól izgatottan beköltöztettük tesztrendszerünket a 3D Aurorába. ATX formátumú alaplapunk kényelmesen elfért, és csak a legalsó 5,25 meghajtó hely volt vele egyvonalban. Amivel nem igazán tudtunk mit kezdeni, az a táp és az alaplap között tátongó jó tíz centiméteres űr. Ha már a hátsón ott van a két vízhűtésnek való lyuk, jó lett volna az alaplapot kicsit följebb helyezni, hogy a folyadékot keringető pumpának is maradjon hely.

A bővítőkártyákat egy közös rögzítő fogja, melynek működtetése nagyon egyszerű; az egyik - ha nem a legjobb - ilyen jellegű szerkezet. Retesze kellően erős és a magasabb kártyákkal is boldogul.

Az összeszerelés után beüzemeltük a mozit. Jó kis kék feliratot vetített maga elé az 3D Aurora. Kár, hogy a szöveg mögött egy kis vonal is megjelent. Idő szűkében saját embléma faragására nem vállalkoztuk.

A sok kék ventilátor kellemes fényt áraszt, jól illenek a fekete házhoz.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Gigabyte 3D Aurora
Elérhető színek ezüst, fekete
Mérete 205 x 522 x 510 mm
Anyaga alumínium előlap, borítás és váz
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 5 db
3,5"-os helyek száma 2 db külső, 5 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés

hátul két 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
elöl 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor porszűrővel,
oldalsó szellőző

Előlapi csatlakozók 2 db USB 2.0, FireWire, mikrofon, hangszóró
Beszerelhető táp szabványos ATX
Tömege táp nélkül 7,1 kg
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.gigabyte.com.tw
3D Aurora
Forgalmazó Co-Run Computer
Bruttó fogyasztói ára 27 900 Ft

Tesztelés - értékelés

A sok ventilátorral ellátott Gigabyte házba prescottos rendszerünket építettük. A processzor hűtésére Coolink U8 92 hűtőt használtunk. Összehasonlítási alapnak a Casetek 1020 házban is elvégeztük a méréseket. Tesztkonfiguráció:

 

  • Intel Pentium 4 3,2 GHz Prescott mag, nagyon korai, erősen melegedő modell
  • Coolink U8-92-1900
  • MSI 875P Neo-FISR
  • 2 x 256 MB Corsair DDR RAM
  • Elsa GeForce 6600 GT
  • 160 GB-os Samsung PATA-merevlemez
  • Cooler Master Real Power 450 táp
  • Casetek 1020 ház elöl 8 cm-es, hátul 9,2 cm-es Coolink ventilátorral

FONTOS! A tesztkonfigurációnk egyfajta legrosszabb esetet szimulál. Ugyan a 3,2 GHz-es Prescott első hallásra nem tűnik annyira veszélyes jószágnak, de a mi esetünkben egy extra processzorról van szó. Még a régebbi Socket 478-as foglalatba illeszkedik, és a legelső tesztpéldányok közé tartozik, egyenesen az Inteltől érkezett. Felépítését tekintve a legelső, nagyon melegedő, szivárgási árammal küzdő darabról van szó, mely ugyanazon körülmények között akár 10-15 fokkal is melegebb lehet, mint a hasonló teljesítményű, modernebb, LGA775-ös változatok.

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces 100 %-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon.

Bekapcsolás után idegesítő, vibráció okozta zajt hallottunk. Nem kellett sokáig kutakodni a forrása után. A merev alumíniumkeretben rideg műanyagon nyugvó Samsung merevlemez rezgése erősödött fel, ráadásul a felhelyezett oldalfal még további visszhangot produkált - kellemetlen. A problémán legegyszerűbben a merevlemezt tartó műanyagok lágyabbra cserélésével lehetne segíteni. Próbaként beraktuk az adattárat szivacsra állítva, így a rezonancia megszűnt. A ventilátorok felől nem sok zaj érkezett. A hátsók közös, háromtűs csatlakozót kaptak, így eredeti, percenként ezres fordulatszámuk tovább csökkenthető. Az első légkavaró szintén keveset pörgött, de mivel négytűs periféria csatlakozóról (melyet köznéven hibásan molexnek neveznek) kapja az áramot, pontos adatot nem tudunk róla. Annyit meg kell jegyezni, hogy - sok házzal ellentétben -, kellemesen csendesen dolgozott. A nagy oldalsó nyílás miatt bizony a belső zajok zavartalanul kijutnak, így a ház szellőzését kikapcsolva a 3D Aurora hangosabb volt a Casetek 1020-nál. Bekapcsolt szellőzéssel a Gigabyte ugyan egy gondolatnyival még hangosabb maradt, de a merevlemezeket sokkal hatékonyabban hűtötte.

A nagy ventilátorok és a nagy oldalsó nyílás előnye megmutatkozott a processzoron is. A 3D Aurora teljes lendületben pár fokkal jobban teljesített a Caseteknél.

A házak ventilátorait kikapcsolva a 3D Aurora előnye tovább nőtt, ez minden bizonnyal az oldalfal szellőzésének köszönhető.

Hasonló volt a helyzet a processzort hűtő ventilátor lelassítása és a házak szellőzésének visszakapcsolása után is. Látszik, hogy a Caseteknek szüksége van a ventilátoraira, míg a Gigabyte esetében a processzorhűtő huzata a hatékonyabb.

Szellőzés nélkül, keveset forgó processzorventilátorral teljesen egyformán teljesített a két ház. A kisebb légszállítással dolgozó hűtő már nem tudja annyira hasznosítani a nyitott oldalfalat. A Casetek hatékonyságát növelte, hogy a processzorhoz közelebb volt a 12 centiméteres ventilátorral szerelt Cooler Master táp.

Értékelés

A konkurenciával összevetve a Gigabyte 3D Aurora 27 900 forintos vételára elfogadható. A hasonló AOpen, Cooler Master vagy Thermaltake alumínium házak általában valamivel drágábbak, ráadásul gyakran csak a külső borításuk készül könnyűfémből, vázuk acél. A 3D Aurora nagyszerű előlapi ajtajához foghatót csak a Cooler Master Wavemasteren és a Thermaltake Tsunami Dreamen láthattunk, melyek kisebbek és drágábbak. Szintén kiváló a Gigabyte ház oldalsó zárszerkezete, sokkal szerencsésebb az AOpennél látottnál. További jó pontot érdemelnek a vízhűtésnek kihagyott rések, a nagy ventilátorok és a gondos belső kábelezés. Bár sokan nem kedvelik a világítást a házakban (ők leköthetik a LED-eket), nekünk nagyon tetszett az előlapi minimozi. Gyenge pontként a könnyű és merev kasztni rezgési hajlama hozható fel, de ez a rögzítősínek módosításával megoldható. Véleményünk szerint a nagy oldalablak fölösleges, hiszen a három hatalmas ventilátor nélküle is megfelelő huzatot biztosít, díjaznánk egy tömör oldalfalú, esetleg egy ablakos változatot is.

Mindent összevetve a Gigabyte első próbálkozása házak területén nagyon-nagyon jól sikerült, a 3D Aurora különösen ajánlott minősítést érdemel. Kíváncsian várjuk a további Gigabyte Chassis címkés termékeket.

Gigabyte 3D Aurora

rudi

A Gigabyte 3D Aurora házat a Co-Run Computer bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények