Hirdetés

RTX 2080 és 2080 Ti: ez most a csúcskategória

Cikksorozatban vesszük sorra az NVIDIA RTX szériájának tudását – kezdve mindjárt a csúcsmodellekkel!

Hirdetés

ASUS ROG Strix RTX 2080 OC 8GB és 2080 Ti OC 11GB

Nem véletlenül mutatjuk be a két kártyát együtt: annyira közeli testvérek, hogy kívülről csak a típusjelzést hordozó matrica segít megkülönböztetni őket. A szemfülesebbek persze biztos kiszúrják, hogy a 2080-as verzió rendelkezik valami extrával, amivel a 2080 Ti nem: a gyártó FanConnect II funkciójához tartozó ventilátor-kivezetésekkel. Ennek lényege, hogy a kártya képes az általa felvett teljesítmény függvényében két külső ventilátort vezérelni, ami lehetővé teszi például, hogy a ház szellőztetését magasabb fokozatra kapcsolja, ha éppen játszunk. Ugyanakkor a 2080 Ti változatról esetünkben csak azért hiányoznak a csatlakozók, mert ez egy nagyon korai modell, a végleges, boltokba kerülő példányokra már felkerül a két négytűs kivezetés. Felhívnánk még a figyelmet az apró kapcsolóra, mellyel Performance és Silence beállítás között lehet váltani – ez a hűtőventilátoroknál alkalmazott vezérlési görbe alakját módosítja.


[+]

A kártyákon alkalmazott hűtési megoldás már ismerős a korábbi ROG Strix Gaming szériáról, azaz három darab, 88 mm átmérőjű ventilátor dolgozik egy 2,7 foglalatnyi helyet elfoglaló hűtőborda-monstrumon. A ventilátorokat némileg átdolgozták tavaly óta, például változott a lapátok formája, mindezt a jobb hatékonyság érdekében. A ventilátorok alatt és felett található bevágásokban kaptak helyett az Aura Sync-kompatibilis RGB LED-ek – ezzel kapcsolatban jó hír, hogy a kártyák hátoldalán található nyomógombbal ezeket egy pillantás alatt kikapcsolhatjuk.


[+]

A bordázat maga nikkelezett, és valójában két, különálló részből áll: a tényleges bordák a GPU-t és a fő VRM részleget hűtik – ebben hat darab hővezető cső is segítségükre van, melyek minden irányba kanyarogva biztosítják, hogy a hő minél nagyobb területen oszoljon szét. A kártya merevítését, illetve a memóriák, és pár kiegészítő energiaellátó elem hűtését egy külön fémkeret látja el, amely a hátsó oldalt burkoló fémlemezzel van összecsavarozva, így szendvicsszerűen fogják közre az egyedi NYÁK-ot.


[+]

Tovább haladva a kártya belseje felé, az áramköri lapon már észrevehetőek a különbségek a 2080 Ti és a 2080 között: nemcsak a GPU különbözik (előbbinél TU102-300A, utóbbinál TU104-400A), de természetesen utóbbin kevesebb a RAM. Mindkét esetben ugyanazokat a Micron 8RA77-D9WCW DDR6 chipeket kapjuk, ebben tehát nincs eltérés, van viszont a tápellátásban, a nagyobb kártya ugyanis 16+3, kisebb testvére 10+2-es kialakítást kapott.

ROG Strix 2080 OC ROG Strix 2080 OC ROG Strix 2080 OC
ROG Strix 2080 OC [+]

ROG Strix 2080 Ti OC ROG Strix 2080 Ti OC ROG Strix 2080 Ti OC
ROG Strix 2080 Ti OC [+]

A kimenetek oldalán mindkét kártya öt csatlakozót kínál: két HDMI és két DisplayPort áll rendelkezésre, és persze megtaláljuk a Type-C konnektorként megjelenő VirtualLinket is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények