Hirdetés

Enermax ház kék fénnyel

Külső

Az Enermax nevet elsősorban a tápok világából ismerjük, de a nagyszerűen megtervezett PC-s erőforrások mellett rengeteg mást is kínál a gyártó. Tavaly ősszel találkoztunk a Phoenix Neo házzal, most pedig az új Enermax Staray doboz került hozzánk a Bluechip.hu webáruháztól. Mondhatni, egy kategóriával lejjebb sorolható a nagy vörös ventilátorosnál, de mindjárt meglátjuk, hogy funkcionalitásban alig marad el mögötte. Külsejét tekintve egy átlagos, fekete miditorony. Ennek megfelelően valamivel magasabb, mint 40 cm, mélysége pedig 45 cm. Kicsomagolás közben feltűnt, hogy nagyon könnyű. Bár az Enermax honlapján nem találtuk a súlyra vonatkozó adatot, dokumentációjából kiderült, hogy csupán 4 kilogrammot nyom. A jobbak már nyilván sejtik, hogy ezt meglehetősen vékony fémburkolattal lehet elérni. Mindenesetre összerakva, látványra nem volt semmi kifogásunk vele kapcsolatban. Oldalra méretes szellőzőrácsot szereltek, ami a CPU és a VGA magasságában is biztosít friss levegőt.

Lyukacsos borítást kapott a teljes homlokzat, tehát a négy 5,25 hüvelykes és a 3,5 hüvelykes bővítőhely, illetve az alattuk lévő kerek, ventilátoros rész is. Az előlap fényes pereme dobja fel a külsőt, ami szerintünk egyszerűségével nagyszerű, bár rengeteg gyártó kínál hasonlót. Márkajelzés nélkül, a hátsó látványából nehéz lenne azonosítani a Staray-t. Felül van a tápja, az alaplap csatlakozói fölé univerzális – és láthatóan üres – ventilátorhelyet tettek, a bővítőkártyák mellett pedig a folyadékhűtés csöveinek kialakított rés látható. A biztonság érdekében kis lakattal vagy pecséttel zárható a gép bal oldallapja. A jobb nem, mert annak leemelésével semmit lényegeset nem tudunk eltávolítani belülről.

Egészen ügyesen, a fényes perembe integrálták a bekapcsoló és a reset gombot. Közöttük az alsó 3,5 hüvelykes helyet előlapi panel foglalja el. Okosan, távolra helyezték egymástól a két USB-t, melyeket a hangcsatlakozók választanak el egymástól. Szokatlan részlet a „Light” feliratú kapcsoló, mely az előlapi ventilátor fényeit állítja. Teljes világítást és körcikkenként pörgőt választhatunk, de szerencsére ki is kapcsolhatjuk az egészet.

Ahogy illik, egyetlen határozott rántással eltávolítható a teljes műanyag előlap. Bár a homlokzati kapcsolók és csatlakozók vezetékei hozzá vannak rögzítve, elég hosszúak, így nem fogjuk őket véletlenül kiszakítani.

Dicséretes, hogy az előlap minden rését porszűrővel látták el. Ráadásul ez nem a szokásos, szúnyoghálóra hasonlító, széleinél rendszerint elmálló rács, hanem korrekt, mosható szivacs még a bővítőhelyeknél is.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Enermax Staray
Elérhető színek fekete színben kék vagy vörös világítással
Mérete 450 x 411 x 185 mm
Tömege 4 kg
Anyaga acél, műanyag előlappal
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 4 db
3,5"-os helyek száma 1 db külső, 6 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl 120 x 120 x 25 mm-es világító ventilátor,
hátul univerzális ventilátorhely,
oldalt két 120 x 120 vagy 140 x 140 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, felülre
Extrák kivezetés vízhűtés csöveinek, kapcsoló a ventilátor világításához
Gyártó honlapja Enermax
Termék honlapja Staray
Forgalmazó Computer Emporium Kft.
Bruttó fogyasztói ár 15 000 Ft
Garancia 1 év

Belső

Két, kézzel oldható csavaron és az oldalfalon keresztül jutottunk az Enermax Staray belsejéhez, ahol ismerős kép fogadott. Virtuális csokoládét kapnak azok a kedves olvasók, akik megírják a fórumban, hol találkozhatunk ezzel a kialakítással.

Hátul a bővítőkártyák közös zárómechanizmusa érdemel említést. Ez egy-két kártya megtartásához elég stabil, de a dupla foglalatos grafikus kártyák panelje kifog rajta. Ilyenkor használhatunk hagyományos csavarokat. Elöl, a merevlemezek helye előtt jól látható a kéklapátos, 120 milliméteres ventilátor. Speciális, mágneses csapágyazása van, lapátos része pedig – az egyszerűbb tisztíthatóság érdekében – könnyedén kipattintható a foglalatból. Peremére tizenöt LED-et helyeztek el, ezek fénye csillan meg a hét polírozott lapáton. Tesztpéldányunkban kék LED-ek dolgoztak, emellett létezik vörös fényű változat is. Tápellátást alaplapról és négytűs tápcsatlakozóról egyaránt kaphat.

Méretes, 120 vagy 140 milliméteres ventilátorokat telepíthetünk az oldallapra. Ez a fémdarab tényleg meglehetősem vékony, de a körbefutó merevítőinek köszönhetően egyáltalán nem hajlott úgy, mint egyes gyártók hasonló takarólemezei.

Bár nem túl tágas az Enermax Staray, meglehetősen jól szerelhető. Meghajtók nélkül kényelmesen befért az ATX alaplap. Az 5,25 hüvelykeseket csak egyoldalas, a 3,5 hüvelykesek viszont kétoldalas rögzítést kaptak, így az utóbbiak beszereléséhez a másik oldallapot is el kell majd távolítani. Mivel csak 45 cm mély a ház, és a winchesteres részt nem fordították el, az alaplapnál hosszabb VGA-k esetében, mint amilyen a Radeon HD 5870 vagy a GeForce GTX 280, okosan kell majd elrendezni az adattárakat. Összesen öt helyünk van, szóval nem lehetetlen feladat ez.

Tesztelés, értékelés

Szokásos, mai viszonylatban meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott tesztkonfigurációnkat telepítettük az Enermax Staray-ba. Mivel csak egy ventilátort adtak hozzá, úgy döntöttünk, nem szerelünk be hátsót, meglátjuk, mire elég a gyári felállás. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk, de korábbi tesztjeink szereplői is feltűnnek a grafikonokon.

  • Intel Core 2 Duo QX9650 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 3850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Processzorhűtős tesztjeinkhez hasonlóan szakítottunk azzal a régi szokásunkkal, hogy a hőmérsékleteket időbeli grafikonon ábrázoljuk, mely a felfutást és a lecsengést is tartalmazza. Ugyanis ez szinte egyforma volt az azonos rendszerű – például léghűtéses – megoldásoknál. Helyette sokkal átláthatóbb ábrázolást használunk, amiben több korábbi tesztalany is szerepel. Ebben a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1800-as csúcsfordulaton hajtottuk. Mindkét házban maximális fordulaton jártak a ventilátorok. Az Enermax esetében ez percenként 1200-at jelentett az első ventilátornál. A Casetekben – a kisebb ventilátorok miatt – a fordulatszám percenként 2000, illetve 1400 volt. A mérések alatt a szobában 24 °C-os hőmérséklet uralkodott.

Szellőzés szempontjából a mai, elöl beszívó, hátul kifúvó, oldalt némileg szellőző házak alig különböznek egymástól. Emiatt nagyjából ugyanazokat a processzorhőmérsékleti értékeket kaptunk az Enermax Staray-nál, mint eddigi tesztalanyainknál. Bár tapasztaltunk némi rezonanciát a merevlemez felől, most még a különböző ventilátorok voltak a fő hangforrások.

A második körben lelassítottuk a processzorhűtőt. Ez a húzás többnyire a kisebb méretű házaknak szokott kedvezni, melyekben kevesebb levegőt kell megmozgatni. Most a Staray kicsivel közelebb került a Casetekhez, bár továbbra is maradt a harmadik helyen. Hangban itt már jól el lehetett különíteni a merevlemez írás-olvasás közben jelentkező kalapálását.

Harmadjára kikapcsoltuk a házak szellőzését, a levegő mozgatását csak a processzor és VGA hűtőjére, illetve a tápra hagytuk. Itt a Staray szépen az élre ugrott, feltehetőleg azért, mert a ventilátorok az eddig elölről érkező légáramlat helyett a méretes oldalsó nyílásokon keresztül kaptak friss levegőt. Mivel a ház viszonylag kicsi, nincs szükség túl nagy légszállításra a szellőztetéséhez.

Köszönhetően a méretes első ventilátornak, a merevlemez is jól érezte magát. Nyugalmi hőmérséklete nem érte el a harminc fokot, és az első két menetben nem melegedett 35 fok fölé. Az utolsóban, kisebb szellőzésénél már 36 fokot mértünk rajta. Úgy gondoljuk, egy hátrafelé szellőző processzorhűtővel ellátott házban célszerűbb előre, és nem hátra tenni kiegészítő ventilátort.

Értékelés

Egészen kellemes ház az Enermax Staray. Külseje nem hivalkodó, de megnyerő. Egyetlen látványeleme a kétféle üzemmódban világító első ventilátor, mely szerencsére könnyedén kikapcsolható. Szellőzése teljesen rendben van. Igény esetén négy méretes lapátkerékkel is megrakhatjuk, és a megfelelő porszűrésről is gondoskodtak. Legalábbis az előlapon, mert oldalra már nem jutott szűrő. Viszonylag kis mérete ellenére belseje egészen tágas, az alaplapon túllógó grafikus kártyákról sem kell lemondanunk. A tekerős meghajtórögzítők – bár nem a világ legjobb ilyen megoldásai –, de korrektül teszik a dolgukat. Összefoglalva tehát tetszett az Enermax Staray, de 15 000 forint körüli áránál például a Cooler Master Elite 335 lényegesen olcsóbban kínálja ugyanezt a belsőt nagyon hasonló külsővel.


Enermax Staray

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés