Hirdetés

Elit P4-es hűtők tesztje

Közel tucatnyi coolert felvonultató tesztünkben fény derül arra, hogy mivel érdemes hűteni az Intel kazánjait.

Zalman CNPS7000-AlCu

Ha van pénzed, vegyél Zalmant! – olvasható oly sokszor a mi fórumainkon is. A felszólítás pedig a CNPS család 7000-es ágával van kapcsolatban, ugyanis a cég nagyot alkotott. Nem csak arról van szó, hogy a CNPS7000A jelzésű coolerek P4-től kezdve Socket A-s Athlonokon át egészen az Athlon 64-ig bármire felrakhatók, hanem arról is, hogy alacsony zajszint mellett is brutális hűtésre képesek. Nagyon pozitív tehát a CNPS7000 fogadtatása hazánkban. Azt azért meg kell hagyni, hogy nettó 7200 forint nem kis összeg egy hűtőért.

Hűtő távolról

Nálunk az AlCu verzió járt, a Cu verzió még erre is rátesz egy lapáttal, az tiszta vörösréz, és általában 2-3 fokkal hűvösebb az AlCu-nál. A mi példányunk a CNPS6500B-hez hasonlóan szép és praktikus dobozban érkezett, nincs belül zsúfoltság, ám mégis tele van mindenféle hasznos kütyüvel. A hűtő mellett több tonna rögzítőelem található, elvégre Socket 478-ra (P4), Socket A-ra (Athlon) és Socket 754-re (Athlon 64) is másként lehet felrakni a hűtőket. Ezeken kívül használati útmutatót is találtunk, ami szerintünk nagyon korrekt, elolvasása után bárki fel tudja szerelni a coolert. Hőátadó paszta, fankontroller és a gyermekded lelkű hűtőteszterek lekenyerezésére szolgáló Zalman matrica is volt a dobozban.

Hirdetés

Ventilátor

Bár a ventilátor szokatlanul néz ki, ugyanis nincs kerete, a bordába van integrálva, mégis ismerjük már ezt a típust, az előbb bemutatott CNPS6500B esetében is ezt a 9,2 centis légkeverőt láthattuk. Ez azt jelenti, hogy adataikban is megegyeznek, vagyis a gyakorlatban 1360 és 2500 rpm között 20 és 33 dBA között változik a zajszint, a légszállításról pedig továbbra sincs információnk. A csendes üzemmód határa 1800 rpm körül van, a kontroller pedig ugyanaz, mint amellyel a CNPS6500B esetében találkoztunk, tehát itt sem voltunk megelégedve, a Coolink szabályozójához képest ez kényelmetlenebb, valamint nem vezethető ki a gépházon kívülre.

Borda

A Zalman nem képes hagyományos kinézetű és elrendezésű bordákat gyártani, ám a jelek szerint ez a CNPS7000 esetében nem is probléma. Egy kinyíló virághoz hasonlítható, bár teljesen mindegy, hogy mihez hasonlít, a lényeg az, hogy nagyon jól van elkészítve. Azzal, hogy a ventit a bordák közé süllyesztették, sokkal kevesebb levegő szökik el feleslegesen, ráadásul a kialakításnak köszönhetően óriási a hőleadó felület. Ötletes a felhasználása, és a CNPS6500B-vel szemben itt nem csak egy vékony csíkként manifesztálódik a vörösréz. A hatalmas, 109 x 109 x 62 mm-es borda ráadásul nem is olyan nehéz, a fél kilót sem éri el, így az alaplapot sem kell félteni.

Talp

A talp tükröződik, a vörösréz integrálása szinte kiváló, ráadásul a Coolink Armor2-höz hasonlóan nem túl széles a talp, vagyis a ventiből kiáramló levegő a talp mellett és elmehet, ez pedig az Armor2-nél tárgyalt előnyöket hozza magával. Összességében elmondható, hogy a Zalman koncepciója végre beérett, igényes kialakítás jellemzi a CNPS7000 szériát, a bordáktól a talpig mindenhol.

Rögzítés

Ha trükkös rögzítést akarunk látni, akkor vegyük elő a Zalman CNPS7000-AlCu-t. Először két fémrudat kell a leszorítókeretben beakasztani, befektetni az útmutató által leírt módon. Aztán jön a cooler, melynek talpából két csonk áll ki, melyeken lyukak találhatók, ahogy a két rúdon is. Ebből már a leleményesebbek rájöhettek, hogy a mellékelt csavarok segítségével a rudakhoz kell csavarozni a hűtőt. Igazából rossz szavunk nem lehet erre a megoldásra, hiszen biztonságos, és túlzottan nem is kényelmetlen, de azért kicsit bonyolult, és helytelenül használva kárt lehet tenni a procitól kezdve az alaplapig mindenben. Viszont elfogadjuk ilyennek, mert ez egy komplikált cooler.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények