Hirdetés

Eizo ColorEdge CS2420 professzionális monitor

A lelke japán, a szíve koreai – utánajártunk, melyik határozza meg inkább az összképet.

Bevezető, külső

Az Eizo nem is olyan régen jelentette be, hogy új professzionális kijelzőkkel fogja bombázni a piacot, név szerint a CS2420 és CG2420-as modellekkel. Az előbbi, mondhatni olcsóbb típus érkezett hozzánk tesztre, melyről tudni kell, hogy a CS240-et váltja le. Nagy változásokra nem kell gondolni, a CS2420 technikai paraméterei nagyon hasonlóak az elődhöz, de modernizálták a külsejét és néhány apróságot. A legfőbb tulajdonságok, vagyis az Adobe RGB színtér támogatása, a valódi 24 hüvelykes képátló 1920x1200 képpontos felbontással, illetve a hardveres kalibrálási lehetőség viszont változatlan, ami minden bizonnyal jó hír azok számára, akik ebben a kategóriában kutakodnak.


[+]

A tesztalany megjelenéséről nehéz lenne ódákat zengeni, hiszen hagyományos monitorkülseje van, nem próbáltak pengevékony dizájnt, káva nélküli megjelenést ránk erőltetni, de ettől még nem lesz ormótlan, hála a keskeny kávának és a nem túl sok helyet elfoglaló kerek talpnak.


[+]

Hátulról azért látható, hogy "van benne anyag". Az állványzat roppant vaskos, a kijelzőház sem vékony, de legalább mindkettő masszív.


[+]

Az állvánnyal kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a magasságot 155 milliméteres úton engedi változtatni, de az ezt megvalósító szerkezet két részből áll: a +35 és -5 fokos dönthetőséget kínáló zsanér alatt az állvány csúszik egymásba, a zsanér feletti részen pedig maga a kijelző csúszik egy sínben. Ez a megoldás rendkívül stabil, az asztalt keményen lökdösve is úgy állt a kijelző az állványon, mint amit odaragasztottak, pedig a portré módról még nem is tettünk említést, ami tovább ronthatna a stabilitáson, de úgy tűnik, a japán mérnökök sokat foglalkoztak ennek kiküszöbölésével. Természetesen a forgathatóság sem maradt le, ezt a talpba épített forgógyűrűvel sikerült kivitelezni.


[+]

Az extrák és egyéb szolgáltatások sorában fellelhető a háromportos USB 3.0-s hub, a talpra rakható kábelrendező gyűrű, valamint a fogantyú.


[+]

Megvizsgálva a csatlakozók környékét a gyártó a régi iskolát követi, tehát a billenős áramtalanító a belső tápegység csatlakozója mellett nem hiányozhat. Analóg bemenet már nincs, de van DVI-D, HDMI 1.4 és DisplayPort 1.2, valamint itt található az USB hubhoz szükséges uplink csatlakozó is.

Belső, specifikációk

Főbb paraméterek
Monitor típusa Eizo ColorEdge CS2420
Technológia IPS panel (60 Hz)
Háttérvilágítás típusa Wide gamut LED
Kijelző mérete 24 hüvelyk (61,1 cm), 16:10 szélesvásznú
Felbontás 1920x1200 (94 ppi)
Válaszidő 15 ms (g2g)
Kontrasztarány 1000:1
Fényerő 350 cd/m²
Betekintési szögek 178°/178°
Megjelenített színek száma 1,07 milliárd (10 bit)
Színtérlefedettség 99% Adobe RGB
Csatlakozók 1 db HDMI 1.4, 1 db DVI-D, 1 db DisplayPort 1.2, USB 3.0 hub
Teljesítményfelvétel 92 watt maximum, 26 watt tipikus; belső tápegység
Gyártó honlapja www.eizo.hu
Termék honlapja Eizo ColorEdge CS2420
Fogyasztói ár 219 900 Ft
Garancia 5 év

Nincs semmi trükk a monitor paneljében, hiszen az (AH-)IPS panelt már ismerjük, technikai specifikációk terén nem mutat újdonságot – nem úgy, mint nagyobb testvére, a CG2420, ahol 1500:1 kontrasztarányt ígérnek papíron, szintén IPS panellel. A felülete félfényes, minimális tükröződéssel, ami nem mondható zavarónak, a káva pedig – ahogy az a képeken is látszik – hagyományos, tehát semmi "cinema screen" és virtuális keret nélküli megoldás, hiszen ez a monitor nem annak a célcsoportnak készült.

A háttérvilágítást a gyártó elintézte annyival, hogy wide gamut LED, teljes tartományban vibrálásmentességet ígér, és a kép alapján az Eizo kijelzője PWM-mentesnek tűnik (utánanézve, a Prad.de 17,8 kHz-es frekvenciát mért).


[+]

A széles betekintési szögekkel nincs probléma, ezen a téren a CS2420 szépen teljesít, csak minimális fényerő- és kontrasztvesztés tapasztalható.


[+]

A jelenlegi IPS panelek hátránya kiütközik ennél a modellnél is, nevezetesen az IPS glow, mely kevéssé méltó egy professzionális modellhez.

Mérések, kalibrálás

Alapbeállítások

Kalibrálás és állítgatás nélkül végigmértük, hogy milyen a tesztalany fénysűrűség-menete a teljes skálán.


[+]

Az Eizo CS2420 esetében a "brightness" opció állításával szinte teljesen lineárisan csökken vagy nő a fénysűrűség, és a minimum érték is elég alacsony ahhoz, hogy sötétben ne bántsa az erre érzékenyek szemét. A beígért 350 cd/m² maximum természetesen elérhető, de a kijelző alapból bekapcsolt homogenitáskorrekcióval érkezik, ami valamelyest csökkenti a maximális értéket.

Hirdetés

A dobozból kivéve a monitor nem kalibrált állapotban érkezik, így e feladat majd ránk hárul, de ez nem akadályozott meg bennünket, hogy így is bemérjük a kijelzőt. Bemelegítést követően mérve az átlagos színeltérés 1,86, a maximum pedig 6,72 a saját méréseink szerint. A fénysűrűség 122,53 cd/m², míg a feketén 0,1512 cd/m² értéket adott, ami nem túl magas, 811:1 kontrasztarányt eredményezett. A gamma mérés eredménye 2,17, a színhőmérsékleté pedig 6672 K lett. A színeltérés persze profi munkához nem elegendő, de ezekkel az értékekkel már el lehet kezdeni használni a monitort anélkül, hogy bármit módosítani kellene. Egy-két kalibrálás viszont nem árt a tökéletes eredmények eléréséhez, már csak azért sem, mert a kijelző hardveresen is kalibrálható, amelynek elmentésére három profilt is kínál!

Kalibrálás sRGB

Szoftveres kalibrálással 0,35 átlagos delta E értéket kaptunk, míg a legnagyobb eltérés értéke 2,48. A dispcalGUI naplója szerint 100%-os fehéren 114,84 cd/m², míg a feketén 0,1593 cd/m² volt a fényerősség, ami 757,6:1 kontrasztarányt eredményez. A gamma mérés pontos eredménye 2,19, a színhőmérsékleté pedig 6565 K lett. A kontrasztarány leszámítva, ami sajnos alacsonyabb lett, a kapott értékek rendben vannak. Részletesebb kalibrálási napló ide kattintva érhető el!

120 cd/m² – 6500K – 2,2 gamma fényerő kontraszt vörös zöld kék ICC profil
Eizo ColorEdge CS2420 - sRGB 35 alap 100 95 78 >katt<

Kalibrálás Adobe RGB

Szintén szoftveres kalibrálással Adobe RGB színtérre 0,35 átlagos delta E értéket kaptunk, míg a legnagyobb eltérés értéke 3,53. A dispcalGUI naplója szerint 100%-os fehéren 120,1 cd/m², míg a feketén 0,1596 cd/m² volt a fényerősség, ami 752,8:1 kontrasztarányt eredményez. A gamma mérés pontos eredménye 2,2, a színhőmérsékleté pedig 6560 K lett. A kontrasztarány még mindig nem kiemelkedő, de a kapott értékek ez esetben is elfogadhatóak. Részletesebb napló a kalibrálásról ide kattintva érhető el!

120 cd/m² – 6500K – 2,2 gamma fényerő kontraszt vörös zöld kék ICC profil
Eizo ColorEdge CS2420 - Adobe RGB 35 alap 100 94 76 >katt<

Hardveres kalibrálás Adobe RGB

Az Eizo ColorEdge 6 szoftverrel végrehajtottuk az Adobe RGB színtér kalibrálását, amivel 0,21 átlagos delta E értéket kaptunk, míg a legnagyobb eltérés értéke 1,43 lett. A szoftver saját naplója szerint 100%-os fehéren 119,6 cd/m², míg a feketén 0,14 cd/m² volt a fényerősség, ami 842:1 kontrasztarányt eredményez. A gamma mérés pontos eredménye 2,2, a színhőmérsékleté pedig 6493 K lett. A kontrasztarány még mindig nem kiemelkedő, de jobb lett, mint amit szoftveres úton tudtunk elérni, illetve a színeltérést is sikerült lejjebb húzni.


[+]

Színtérlefedettség


Színtérlefedettség natív, Adobe RGB és sRGB beállítással [+]

A színtérlefedettség a következőképpen alakult: a képet felnagyítva a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia (sorban a natív, Adobe RGB és sRGB) színteret, míg a színes háromszög a mért színteret ábrázolja.

  • Natív módban a kijelző az Adobe RGB színteret 115,8%-ban fedi le, de a pontosság (azaz a kilógó részeket nem számítva) csak 99,8%-os.
  • AdobeRGB beállítás mellett a színteret 99,3%-ban fedi, de csak 96,8%-os a pontosság.
  • Az sRGB-re váltva valós sRGB emulációt kapunk, mivel 102,8%-os az sRGB lefedettség, 97,2%-os pontosság mellett.

További mérések

Válaszidő és input lag

Az Eizo kijelzője nem játékra való, a gyorsítás nem kapcsolható, mivel lényegében nem is igazán van, erről tanúskodik az adatlapon szereplő 15 ezredmásodperces válaszidő is.


[+]

A gyakorlati tesztek és a mérések is az mutatják, hogy a CS2420 esetében bizony visszafogott a teljesítmény, tehát van némi utánhúzás, így gyors megjelenítést igénylő feladatokra, játékra nem annyira alkalmas a modell. Az input lag mérése során 22,1 ezredmásodpercet mértünk, ami inkább átlagosnak mondható, mint kiemelkedőnek.

Háttérvilágítás, homogenitás


[+]

A fekete homogenitással és a beszűrődést illetően nem voltunk teljesen elégedettek, legalábbis többet vártunk ebben az árkategóriában. Tapasztalható volt némi foltosság és egy picit rontotta az élményt az IPS glow is.


[+]

A fehéren mért homogenitásra viszont nincs jobb szó, mint az eszméletlen, ha bekapcsolva hagyjuk a homogenitáskorrekciót. Ez megmagyarázza ugyanis az alacsony eltéréseket, amelyek közül a legrosszabb is csupán 3,2% volt. Ez az érték más, korrekcióval rendelkező monitorokhoz képest is kiváló érték. Kikapcsolva 12% a legnagyobb eltérés, de ha nincs szükség a maximális fényerőre, érdemes bekapcsolva hagyni.

OSD menü

A japán mérnökök valószínűleg átgondolták az előlapi gombok elrendezését, kialakítását és működését, akárcsak magát a menüt is.


[+]

A káva jobb alsó részére helyezett kezelőpult ugyanis érintőgombos, amit sikerült úgy megoldani, hogy vizuálisan és tapintással egyaránt kiválóan vezesse az ujjakat. A gombok helyét LED-ek jelzik, ezeket pedig picit besüllyesztették, így az ujjak akkor sem tévednek el, ha vakon kellene nyomkodni. Feliratozás nincs, de erre nincs is szükség, mert a menü kijelzőn történő felbukkanásakor mindegyik felett megjelenik felirat formájában a rá vonatkozó funkció.


[+]

A menü kissé puritánnak tűnhet, de a sötét alapon fehér betűk kiválóan olvashatóak, jelentésük egyértelmű, és a kezelhetőség is rendben van. Talán az egyes beállítások csoportosításán lehetett volna még finomítani, de összességében így is igazán elégedettek lehetünk.

Vélemény, értékelés

Összességében kicsit vegyes képet mutat a tesztalany, hiszen amit jól tud, azt nagyon jól tudja, ugyanakkor számos ponton bele tudunk kötni. Kezdjük azzal, hogy a külső rendben van, továbbra is megadja a munkához elengedhetetlen masszív felépítést és azt az állványzatot, amit legfeljebb egy komolyabb földrengéssel lehet kilengésre kényszeríteni, de akkor már úgyis mindegy. A többi gyártó igazán tanulhatna tőlük ezen a téren. Ugyanakkor a dobozból hiányoljuk az árnyékolót, ami csak opcionális kiegészítőként szerezhető be hozzá, jó sok pénzért.


[+]

Ha szigorúak akarunk lenni, akkor azt mondhatjuk, hogy a monitor minden része, aminek köze van a japánokhoz, az rendben van; az olyanokkal kezdve, mint az állvány vagy a homogenitáskorrekció, bezárólag az apróságokkal, mint a menü, amiben rendkívül aprólékosan lehet a színeket állítgatni. A panellel (ami viszont valószínűleg az LG-től származik) kevésbé voltunk elégedettek, mind a háttérvilágítás beszűrődése, mind a viszonylag alacsony kontrasztarány kifogásolható, de főleg az előbbi zavaró. Más téren (hogy mást ne mondjunk, mint a gradienseket) a képminőség kiváló, remek betekintési szögekkel megáldva, és az amúgy mindenhol feláras hardveres kalibrációról, valamint a működő színtérbeállításokról se feledkezzünk meg!


[+]

Ugyanakkor igazságtalanok lennénk, ha csak nem néznénk az összképet, ami egyáltalán nem rossz. Figyelembe kell venni azt is, hogy a CS2420 csak a felsőbb kategória küszöbét kapargatja, hiszen felette van még a CX és a CG sorozat is, ehhez mérten pedig tudása tetszetős, még ha nem is tökéletes.


Eizo ColorEdge CS2420 monitor

Daywalker

A tesztelt Eizo ColorEdge CS2420 monitort a Oázis Computer bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • EIZO

Azóta történt

Előzmények