Hirdetés

Computex '04 - gyártók másképp

To flame or not to flame?

A gyártók

Fórumokon zajló "véres viták", "flame-háborúk", márkacsaták. Mindennapos dolgok bármilyen portálon, és sajnos a PROHARDVER! sem kivétel. ASUS kontra Abit, ATI versus nVidia, Intel vagy AMD, és még sorolhatnánk. Ezek a "kérdések" bár értelmesek, hiszen tényleg dönteni kell a termékcsoportok között, annyira biztos nem fontosak, mint amilyen elánnal gyepálják egymást az érintett felek.

Hirdetés

A világon legyártott összes alaplap több mint 50 százaléka Tajvanon készül. Ugyanez a szám a grafikus kártyák esetében 60%. Történik mindez úgy, hogy Tajvan nagyjából akkora, mint Svájc, de a dimbes-dombos tájvidék miatt még kevesebb a lakható terület. Tajpej - per pillanat nyilván a Computex miatt, de a helyiek szerint máskor is - tele van ház méretű számítástechnikai témájú hirdetésekkel. Gigabyte, BenQ, Intel, nVidia, stb. Látszik, hogy ezek a cégek itt "otthon" vannak (ha nem is a szó szoros értelmében, hiszen jópár cég amerikai...).

A Computex 2004-es kiállításnak köszönhetően most - főleg földrajzi, de személyes értelemben is - közelebb kerültünk a gyártókhoz, mint eddig bármikor. A hardveres világ innen nézve picit másképp fest, mint - feltehetően - bárhonnan máshonnan. Nehéz ádáz ellenségekként látni konkurens cégeket, amikor a mérnökeik és alkalmazottaik rendre együtt buliznak, személyesen és régóta ismerik egymást. Kicsi a világ, szokták mondani. Hát ha a világ kicsi, a hardveres világ egészen miniatűr.

JH monogramú ismerősünk a Gigabyte-nál dolgozott pár évig, majd a GeCube-hoz igazolt, ám azóta már a Biostarnál keresendő. VK az Iwilltől az Abithoz igazolt, de még érdekesebb, ahogy ST Kanadából Tajvanra költözött, hogy az Abitnál dolgozhasson, ahonnan aztán a DFI-hoz került, majd a "fél DFI stábot" (kis túlzással) visszavitte az Abithoz. Most is az Abitnál dolgozik. Illetve tegnapelőtt még biztosan ott volt... (ez itt a smiley helye). A fluktuáció tényleg óriási, egész ritka az olyan alkalmazott, aki mondjuk 10 éve egy cégnél "dekkol".

Érthető, ha ilyen viszonyok mellett nem az ellenségeskedés a tipikus viselkedésforma. Már csak azért sem egyébként, mert a nyugati társadalmakban tapasztalt stresszes élet, zárkózott és nem-túl-segítőkész mentalitás itt biztosan sokkalta kevésbé jellemző. Az emberek - számunkra egészen meglepő módon - kedvesek, boldogok, ha segíthetnek, nyugodtak, alázatosak. Legkevésbé sem probléma, hogy az átlagember egy szót sem tud angolul (és mi sem kínaiul...); ha segítséget kérünk tőlük, mindent megtesznek, amit lehet. Tanulhatnánk tőlük.

A média

Ha nem lett volna elég érdekes számunkra, hogy milyen innen nézve a hardveres világ, úgy a szaksajtó is szolgált számos kuriózummal. A konkurencia annyira talán nem nyilvánvaló a média esetében, hiszen leginkább különböző országok szerkesztői járják a pavilonokat. Angol nyelvű kiadványoknál már nem ilyen egyértelmű a helyzet, és a Tom's Hardware Guide eladásáról indított rosszindulatú pletyka jól példázza ezt.

Mégis, itt is az a jellemzőbb, hogy a szakmabeliek ismerik és kedvelik egymást, számos közös programot szerveznek, kontaktokat cserélnek és nyoma sincs semmilyen rivalizálásnak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Elképesztő, 60 millió forintos összdíjazású AI hackathon Budapesten!

PR Budapesten rendezi meg egy magyar tech cég az első nemzetközi, 24 órás AI hackathonját! Bárki jelentkezhet, aki a mesterséges intelligenciában jártas és képes 24 óra alatt valami egyedit, kreatívat alkotni!

Azóta történt

  • Computex L!VE: 1. nap

    Cooler Master, Zalman, Prodisc, Fujitsu, Kolink, valamint az AMD nagy napja. A boldogság pillanatai, képekben.

  • Computex L!VE: 2. nap

    A tajvani Computex 2005 második napján a SiS, az MSI és a Gigabyte standján jártunk.

  • Computex L!VE: 3. nap

    A Computex kiállítás harmadik napján az Abit, a VIA és az ASUS vendégei voltunk.

Előzmények

Hirdetés