To flame or not to flame?
A gyártók
Fórumokon zajló "véres viták", "flame-háborúk", márkacsaták. Mindennapos dolgok bármilyen portálon, és sajnos a PROHARDVER! sem kivétel. ASUS kontra Abit, ATI versus nVidia, Intel vagy AMD, és még sorolhatnánk. Ezek a "kérdések" bár értelmesek, hiszen tényleg dönteni kell a termékcsoportok között, annyira biztos nem fontosak, mint amilyen elánnal gyepálják egymást az érintett felek.
Hirdetés
A világon legyártott összes alaplap több mint 50 százaléka Tajvanon készül. Ugyanez a szám a grafikus kártyák esetében 60%. Történik mindez úgy, hogy Tajvan nagyjából akkora, mint Svájc, de a dimbes-dombos tájvidék miatt még kevesebb a lakható terület. Tajpej - per pillanat nyilván a Computex miatt, de a helyiek szerint máskor is - tele van ház méretű számítástechnikai témájú hirdetésekkel. Gigabyte, BenQ, Intel, nVidia, stb. Látszik, hogy ezek a cégek itt "otthon" vannak (ha nem is a szó szoros értelmében, hiszen jópár cég amerikai...).
A Computex 2004-es kiállításnak köszönhetően most - főleg földrajzi, de személyes értelemben is - közelebb kerültünk a gyártókhoz, mint eddig bármikor. A hardveres világ innen nézve picit másképp fest, mint - feltehetően - bárhonnan máshonnan. Nehéz ádáz ellenségekként látni konkurens cégeket, amikor a mérnökeik és alkalmazottaik rendre együtt buliznak, személyesen és régóta ismerik egymást. Kicsi a világ, szokták mondani. Hát ha a világ kicsi, a hardveres világ egészen miniatűr.
JH monogramú ismerősünk a Gigabyte-nál dolgozott pár évig, majd a GeCube-hoz igazolt, ám azóta már a Biostarnál keresendő. VK az Iwilltől az Abithoz igazolt, de még érdekesebb, ahogy ST Kanadából Tajvanra költözött, hogy az Abitnál dolgozhasson, ahonnan aztán a DFI-hoz került, majd a "fél DFI stábot" (kis túlzással) visszavitte az Abithoz. Most is az Abitnál dolgozik. Illetve tegnapelőtt még biztosan ott volt... (ez itt a smiley helye). A fluktuáció tényleg óriási, egész ritka az olyan alkalmazott, aki mondjuk 10 éve egy cégnél "dekkol".
Érthető, ha ilyen viszonyok mellett nem az ellenségeskedés a tipikus viselkedésforma. Már csak azért sem egyébként, mert a nyugati társadalmakban tapasztalt stresszes élet, zárkózott és nem-túl-segítőkész mentalitás itt biztosan sokkalta kevésbé jellemző. Az emberek - számunkra egészen meglepő módon - kedvesek, boldogok, ha segíthetnek, nyugodtak, alázatosak. Legkevésbé sem probléma, hogy az átlagember egy szót sem tud angolul (és mi sem kínaiul...); ha segítséget kérünk tőlük, mindent megtesznek, amit lehet. Tanulhatnánk tőlük.
A média
Ha nem lett volna elég érdekes számunkra, hogy milyen innen nézve a hardveres világ, úgy a szaksajtó is szolgált számos kuriózummal. A konkurencia annyira talán nem nyilvánvaló a média esetében, hiszen leginkább különböző országok szerkesztői járják a pavilonokat. Angol nyelvű kiadványoknál már nem ilyen egyértelmű a helyzet, és a Tom's Hardware Guide eladásáról indított rosszindulatú pletyka jól példázza ezt.
Mégis, itt is az a jellemzőbb, hogy a szakmabeliek ismerik és kedvelik egymást, számos közös programot szerveznek, kontaktokat cserélnek és nyoma sincs semmilyen rivalizálásnak.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!