CM Storm Sentinel még pontosabb lézerrel

Advance II és Speed-RX

Több mint két éve már annak, hogy a Cooler Master égisze alá tartozó CM Storm bemutatta első egerét, a Sentinel Advance-ot, ami rögtön a csúcskategóriába kopogtatott be. Az egészen jól sikerült modellnek úgy egy éve jelent meg frissített, Sentinel Z3RO-G változata, mely lényegében csak színében különbözött az eredetitől, plusz adtak hozzá egy Shattered Horizon játékot. Most a Sentinel második generációs, Advance II változata kerül terítékre.

Hirdetés

Továbbra is megőrizték az eredeti, jobb kézhez igazított, tenyeres fogáshoz illeszkedő formát. Mutatós, sötétszürke színét a Z3RO-G változattól örökölte, csupán annyiban különbözik tőle, hogy a hüvelykujjas részén található két gombjából a hátsót TX felirattal látták el. Ezen felül két fő, egy görgő alatti, egy görgő előtti és két görgő mögötti gombot kapunk, melyek egy (a görgő előtti profilváltó) kivételével programozhatóak.

A legnagyobb – és lényegében egyetlen jelentős – újítás alul rejtőzik. Az eredetileg sem gyenge 5600 dpi-s, duplalézeres érzékelőt brutális, 8200 dpi-s maximumra képes Avago ADNS-9800 lézerszemre cserélték. Megmaradt mellette a két nagy csúszótalp, amit hátul harmadik egészít ki. Az egér dobozában találtunk egy tartalék készletet is. Szintén visszaköszönő elem az öt darab, fejenként 4,5 grammos nehezékből álló súlyozórendszer.

Természetesen a zsinóros burkolatú, 180 centiméteres vezeték és a komoly fényjáték sem maradhatott el. Már az első Sentinel óta láthatjuk a felső OLED kijelzőt, melyen az egér két tengelyének felbontása és egy tetszőleges kis ábra látható. Mögötte, és az egér alsó részének elején fényforrások rejtőznek, melyek színe állítható.

Új alátét is érkezett az új egérrel. A korábbi CM Storm modelleknél szerencsésebb nevet kapó újdonságot Speed-RX-nek hívják. Szövetből készült, de a keményebb fajták közé tartozik, így azok fogják majd szeretni, akik a gyors, akadálymentes siklást részesítik előnyben. Elsősorban optikai egerekhez ajánlja a gyártó, de a lézeresekkel is kiválóan együttműködik. Alapja a szokásosnál vastagabb, 5 milliméteres gumi, és a boltok polcaira háromféle méretben kerül. A legkisebb S-es 250 x 210 milliméteres, a közepes M-es 320 x 270 milliméteres, a legnagyobb L-es pedig 450 x 350 milliméter alapterületű; ez a méret az alacsony érzékenységgel és nagy rántásokkal játszóknak is megfelelő lehet.

Próba

Az első Sentinel Advance-hoz képest nem sokat változott az új egér kezelőfelülete, a Sentinel Z3RO-G-hez képest pedig csak minimális átrendezést tapasztaltunk. A hétből az első fülön található a gombok széles körű paraméterezése, az érzékelő felbontásának négy lépcsője, illetve az USB kommunikációs sebessége. Kár, hogy a felbontásoknál be kell állítanunk mind a négy értéket, sokaknak a kettő is bőven elég lenne. Minden ablak alján látható az öt profil dobozkája, ezekhez saját nevet és képet is rendelhetünk.

A második fülön vannak a világítás paraméterei, ahonnan számunkra a teljes kikapcsolás volt a leghasznosabb. Szintén erre a részre került az OLED kijelzőre feltölthető kis ábra, amiről ugyan elárulja a felület, hogy 32 bites, de monokróm BMP kell, hogy legyen, viszont a megfelelő felbontásról nem ad információt, úgyhogy beletelik majd egy kis időbe, mire kideríti a felhasználó, hányszor hány pixeles képet fogad el a rendszer. A harmadik fülre került a több korábbi CM Storm egéren látott Storm TX, vagyis Tactics funkció. Ez egyfajta „Shift” lehetőség, amivel további kilenc funkciót programozhatunk két vagy akár három gomb, esetleg a görgő együttes működtetéséhez. A következő két fülön fejlett makró és scriptelő részleg leledzik, utóbbin komoly, elágazásokkal, ciklusokkal és szubrutinokkal tarkított, akár 256 utasítás hosszú programot is létrehozhatunk. Fejlődés a Z3RO-G-hez képest, hogy a makrók és scriptek az egérgombok lenyomására, felengedésére és lenyomva tartására is többféleképpen (ismétlődve, egyszer, újabb lenyomásig stb.) aktiválódhatnak. Az utolsó előtti fülön az elkészült programokat rendezhetjük, a sor végén pedig pár, CM Storm weboldalra mutató, segítő linket találunk.

Kézbe kapva meglehetősen kényelmes, tenyeres fogású darabnak bizonyult a CM Storm Sentinel Advance II, ahogyan elődei is. Elég nagy és nehéz darab, üresen, a súlyok nélkül is 139 grammot nyom – mi a 22,5 grammnyi nehezéket mind kivettük belőle. Már korábban írtuk, hogy jobb kézhez szabták; fő gombjai elöl nem valami szélesek, de nagyon kellemesen, holtjáték nélkül járnak. A többi gomb keménységével és kattogásával viszont nem voltunk elégedettek, ebben a konkurensek sokkal jobbak. Hasonló gondban voltunk az első modell óta kissé olcsó hatást keltve járó görgővel. Igaz, hogy játékos körökben nem lényeges az oldalra dönthetőség, de mi azért szívesen láttuk volna ezt a funkciót.

Bár meglehetősen régen járt már nálunk, de úgy emlékszünk, hogy a Sentinel Z3RO-G pontosabban dolgozott az új Advance II-nél. A nagyfelbontású lézeres érzékelő játékban átlagos érzékenységgel használva egészen 3200 dpi felbontásig viszonylag rendben volt, fölötte viszont már normális helyzetekben rendszeresen előforduló mozdulatoknál is éreztünk némi pontatlanságot. Kis érzékenységre és nagy, hirtelen rántásokra váltva pedig tovább romlott a helyet. A viszonyítási alapnak használt Revoltec FightMouse Elite vagy a Logitech G500 lényegesen pontosabban tette a dolgát.

Siklás kapcsán azt kaptuk, amire számítottunk. A nehéz és nagy csúszófelületű egér az átlagosnál lomhábban mozog, ezért pont az olyan keményebb padokat érdemes alátenni, mint az új CM Storm Speed-RX vagy a még keményebb CM Storm HSM Battle Pad SSK; az átlagos szöveteken, mint a Steel Series QcK kicsit lassúnak érződhet. Az új Speed-RX pad szerintünk az egyik leggyorsabb szövetpad a hazai piacon, ha vékonyabb lenne az alatta lévő gumi, akkor talán még gyorsabb lehetne. Korábbi tapasztalatunk a hasonló, vastag gumi egéralátétekkel, hogy sarkuk hajlamos beleakadni a billentyűzetbe, és hamar elválik a gumi a szövettől. Erre a Speed-RX esetében is érdemes lehet majd odafigyelni.

Értékelés

Úgy érezzük, a CM Storm Sentinel Advance II fejlesztése nem sikerült a legjobban. A forma már több mint két éves, bár igaz, hogy jól eltalált, de például a fő gombok alakján (keskenyek) és egyes részek minőségén azért lehetne javítani, és ez igaz a görgőre is. Szoftveres téren nagyon komoly a CM Storm egere, de kicsit azért furcsálljuk, hogy az alapvetően csak programozási funkciókat ellátó szoftver 140 MB-os. A legnagyobb mínusz viszont az új, extra felbontású lézeres érzékelőt illeti. Sajnos nem csak a 8200 dpi-s maximumához közel, hanem a reálisan használt, 800-1600 dpi-s tartományban is lemarad mind az elődök, mind a konkurensek mögött. Mindehhez 20 000 forint fölötti árcédula tartozik, márpedig ennyiből bizony lényegesen jobb egeret is vásárolhatunk.

A CM Storm Speed-RX alátétek viszont nagyon rendben vannak. Aki fürge szövetpadot keres, annak ajánlott megnézni ezt a modellt a neki tetsző méretben. Nekünk is nagyon bejött, csak a megszokottnál nagyobb vastagságát nem szíveltük. Szerencsére nem drága: a kicsi 1990 forintba, a legtöbbek számára elegendő közepes 2890 forintba, a legnagyobb 4790 forintba kerül.


CM Storm Speed-RX egéralátét

rudi

A CM Storm termékeket az Cooler Master hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények