Canon Ixus 1000 HS - egy jó gép

Bemutatjuk a Canon Ixus sorozatának legújabb tagját, amely nagy sebességű filmek felvételére is képes.

Külső, ergonómia

Annak, aki a Canon Ixus gépeit figyelemmel kíséri, bizonyára nem lesz újdonság, hogy az Ixus 1000 HS is roppant igényes kivitelű, igen jó minőségű készülék. A gyártó kompakt fényképezőinek az Ixus sorozat viszi az exkluzív „felsőfokú stílus” vonalát. Formavilágában azonban valamelyest eltér elődeitől - az újonc nem követi az egyszerű, lekerekített „szappantartószerű” formát, hanem ék alakú, sarkított vonalakkal keményít.

A fémből kialakított borítás szintén hozzáad a minőségérzethez, így a masinát kézbe véve sem csalódunk: a megmunkálás tökéletes, pontatlan illesztésnek nyomát sem látni. Az Ixus 1000 HS többféle színkombinációban kapható, nálunk a barna/bézs vendégszerepelt. A frontpanel fényes, míg a hátsó rész matt fényezésű. Sajnos, ennek megfelelően az összes ujjlenyomat és maszat meglátszik a fényképező előlapján.

Krómhatású az optika díszítőkerete, melynek jobb felső peremébe helyezték az AF segédfényét. A készülék jobb oldali sarkába került a kis villanó, amelyet így nem takarunk el kezünkkel.

A hátlapon egy 3”-os PureColor II G TFT kijelző látható, amely 16:9 oldalaránnyal rendelkezik. Bár képe szép, felbontása alacsony, csupán 230 000 pixel. Mellette jobbra található - fentről lefelé - a közvetlen filmfelvételt indító gomb, a multifunkciós tárcsa, a menü és a képvisszanézést indító nyomógomb. A többfunkciós tárcsa négy irányba meg is nyomható, így ezzel a vakut, az időzítést, a makrót és a kijelzett információk mennyiségét tudjuk beállítani.

A gépecske csatlakozói annak jobb felső sarkába lettek elhelyezve. Itt találjuk az USB és a HDMI aljzatot, melyeket egy kis műanyag fedél véd a szennyeződésektől. Az lapka alatt a csuklópánt rögzítési pontja látható. Ez süllyesztett, így kissé körülményes befűzni a pántot. Műanyagból készült, de kellően masszív benyomást kelt.

A megszokottól eltérően a gép alján ezúttal nem egy közös szekcióba került a memóriakártya és az akku, hanem a könnyebb cserélhetőség végett (ha a fényképező állványra lenne szerelve) két külön rekeszbe. Kár, hogy az állványmenet műanyagból készült, így valószínűleg könnyebb lesz elnyírni a menetet.

Nem csak az elrendezés, maga az akku is új: a Canon 870 mAh-s akksija valamivel vaskosabb és rövidebb, mint egy hagyományos ceruzaelem. A „kicsi a bors, de erős” mondás most sajnos mellétrafált, később látni fogjuk, hogy a kis méret nem okoz meglepetést: rövid használati időtartamot is jelent.

A masina tetején a hangszóró nyílását, a módválasztó csúszókapcsolót (amely, azért valljuk be, nem igazán illik a gép jellegéhez), a bekapcsolót és a kioldót találjuk az őt övező zoomgyűrűvel. A készülék tervezője talán kávézni sietett, a fényképező felső része nincs igazán összhangban a többivel.

A Canon Ixus 1000 HS-t jó érzés kézbe venni. Formája és tömege révén kellemesen simul kezünkbe, fogása egy kézzel is stabil, sőt a kioldón kívül a filmfelvétel gombja is szépen elérhető. Mivel a vaku - hátulról nézve - a készülék bal oldalára került, ezért amiatt sem kell aggódnunk, hogy esetleg kezünkkel eltakarjuk, vagy belelógunk a fényébe. A gép csinos kialakításán csak a tetőlap esztétikája és a módválasztó igénytelen megoldása ront.

Adatlap

Canon Ixus 1000 HS
Érzékelő típusa, mérete CMOS, 1/2.3"
Effektív felbontás 10 MP
Optika Canon Zoom Lens (36-360 mm) 10x
Optika kezdő fényereje (W-T) F3.4-F5.6
Képstabilizátor van
Képstabilizátor jellege érzékelőeltolásos
Záridő 1/4000-15 mp
LCD 3" Pure Color II G TFT LCD
Belső memória nincs
Támogatott memóriakártyák SD, SDHC, SDXC, MMC, MMCplus, HCMMCplus
AF típusa TTL AF
AF módok egyszeres, szervó AF, arcfelismerés
AF élességállítási tartománya 1 cm-től
ISO érzékenységtartomány auto, 125, 200, 400, 800, 1600, 3200
Fénymérés módja kiértékelő, középre súlyozott átlagoló, szpot
Fehéregyensúly auto, napfény, felhős, izzó, fluoreszcens, fluoreszcens H, egyedi
Vaku 1 cm - 350 cm
Vakuüzemmódok auto, be/ki, lassú szinkron
Exponálás egy kép, sorozat, önkioldó
Üzemmódok automata, P, filmfelvétel
Scene üzemmódok portré, gyerekek és házi kedvencek, intelligens zár (mosoly, kacsintásra induló önkioldó, arcra induló önkioldó), nagysebességű rögzítés (2,5 MP), legjobb kép kiválasztása (2,5 MP), kézi éjszakai üzemmód, gyenge megvilágítás (2,5 MP), szuperélénk, poszterhatás, színkiemelés, színcsere, halszemoptika-hatás, miniatűr effektus, vízpart, lombok, hó, tűzijáték, hosszú záridő, illesztéssegéd
Első kép elkészítésének ideje 3,76 mp
Két kép közötti idő 2,92 mp
Felbontás 3648x2736, 2816x2112, 1600x1200, 640x480, 3648x2048
Nyers (RAW) fájl nincs
Effektek saját színek, élénk, semleges, szépia, fekete-fehér, film pozitív, világosabb bőrszín, sötétebb bőrszín, élénk kék, élénk zöld, élénk piros, egyéni szín
Videofelvétel van, MOV (H.264)
Videó minősége (Full HD) 1920x1080 @ 24 kép/mp, (HD) 1280x720 @ 30 kép/mp, (L) 640x480 @ 30 kép/mp, (M) 320x240 @ 30 kép/mp,
dioráma effektus (HD, L) 6 kép/mp, 3 kép/mp, 1,5 kép/mp
Videó maximális hossza Full HD és HD max. 4 GB vagy 10 perc 00 mp, L és M max. 4 GB vagy 1 óra, Szuperlassú videó 30 mp
Extrák szuperlassú videófelvétel, Full HD felbontású videófelvétel
I/O interfész USB 2.0, HDMI
Áramellátás Li-ion akku NB-9L (3,5 V, 870 mAh, 3,1 Wh - kb. 150 kép vagy 270 perc visszajátszás)
Méret 101,3 x 58,5 x 22,3 mm
Tömeg 190 gramm akkuval és memóriakártyával
Bruttó fogyasztói ár 99 990 Ft
Garancia 1 év

Menürendszer

A Canon kompaktjainál megszokott menürendszer csupán két fő szekciót vonultat fel: az egyik a fényképezéssel kapcsolatos, a másik pedig az általános beállításokat gyűjti egy-egy halmazba. Az első olyan elemeket tartalmaz, mint például az AF keret, az AF keret mérete, a digitális zoom, a vaku beállításai, az i-Contrast, a képstabilizátor, a pislogásészlelés és hasonlók. A második szekció elemei többek közt: némítás, hangbeállítások, tippek, LCD fényereje, indító kép, formázás, fájlszámozás, dátum és idő, nyelv stb. Amennyiben kérjük, a készülék a menü legalsó sorában rövid magyarázatot jelenít meg az egyes menüpontok könnyebb értelmezése végett.

A fényképezőgép többféle módon jeleníthet meg információkat a fényképezés vagy a képvisszanézés során. Ha a multifunkciós tárcsát lefelé megnyomjuk, válthatunk az egyes információmegjelenítési módok közt.

A fényképezőgép sajnos csak a bekapcsolást követően rövid ideig jeleníti meg a többfunkciós tárcsa által elérhető szolgáltatásokat, így vagy többször újra kell indítani, hogy tudatosuljon a funkciók elérhetősége, vagy felkészülten kell a megfelelő helyre figyelni a kijelzőn, hogy ezeket leolvashassuk.

A készülék kijelzőjén olyan információk olvashatók le, mint például az akku töltöttségi szintje, a választott működési mód, a felbontás, a képminőség, a memóriakártyán fennmaradó képek száma, a választott filmfelbontás, az ebben a felbontásban felvehető filmek teljes hossza, a vaku állapota, az ISO érték és az AF mező.

Képeink visszanézésekor a menü három fő szekcióra oszlik: képvisszanézés (diavetítés, törlés, védelem, elforgatás, kedvencek, képkivágás stb.), nyomtatás és általános beállítások.

A Canon Ixus 1000 HS gyorsmenüvel is rendelkezik, amely a „func. set” gomb megnyomásával válik elérhetővé. Ez a menü a kijelző bal szélén jelenik meg, s olyan elemeket tartalmaz, mint például az üzemmód (mivel a sémák a módválasztó kapcsolón nem kaptak külön jelölést, ezért innen választható a kívánt séma), az expozíciókorrekció, a felvételi üzemmód, a videó minősége, a képméret, a tömörítés, a fénymérés, a saját színbeállítások, a fehéregyensúly, valamint az érzékenység.

A készülék a lehető legegyszerűbb menürendszert kapta, amely magyarul is elérhető. Könnyen kiismerhető, de pár fogalom nem mindenkinek lehet elsőre egyértelmű.

Működés

A Canon Ixus 1000 HS tudástárát elemezve, az jó pár figyelemre méltó funkciót, szolgáltatást vonultat fel: a tízszeres optikai átfogás ilyen zsebméretű fényképezőnél azért nem mindennapos, csakúgy, mint a Full HD felbontású mozgóképek felvétele, illetve a „szuperlassú videó”, amely 240 képkockát rögzít másodpercenként 320x240 pixeles felbontás mellett (erről később a filmfelvétel és értékelés oldaon).


Klikk!

Említést érdemel még mindenképp a gyártó HS rendszere, amely a „High Speed” rövidítése. És hogy ez mit takar? Nos, például a majdnem 9 kép/mp (8,8 kép/mp a termék műszaki adatlapja szerint) sebességű sorozatfelvételt, melynek köszönhetően legfeljebb 2,5 MP felbontásban annyi képet lőhetünk, amennyi helyünk még van a memóriakártyán. De a HS rendszer égisze alatt fut még a legjobb kép kiválasztása (szintén 2,5 MP), és a gyenge megvilágítás mód (2,5 MP felbontás max.).

Említettük a tízszeres optikai átfogást, amely kisfilmes értékben kifejezve 36-360 mm-es gyújtótávolsági tartománynak felel meg. Ehhez kapcsolódik a képstabilizátor, amely eltekintve attól, hogy kissé melléfókuszált lett a kép, egész jó eredményt ért el az exponáláskor élesedő üzemmódjában.

Hogy ne legyen minden ennyire fényes: HS rendszer ide vagy oda, a Canon Ixus 1000 HS működési sebessége nem tartozik a leggyorsabbak közé. Bekapcsolást követően 3,76 mp telik el, mire az első képet exponálhatjuk, de a két legnagyobb felbontású, legjobb minőségű JPEG kép között is majdnem 3 másodperc a kényszerpihenő egyképes módban. Szerencsére megmarad a ráérős tempó zoomoláskor, így a gyújtótávolságot pontosan beállíthatjuk. A léptetőmotornak 2,68 mp-re van szüksége a teljes tartomány megtételéhez.

A gép szolgáltatásai között szerepel a panoráma funkció is, melynek segítségével viszonylag egyszerűen készíthetünk látképeket kedvenc témáinkról. Azonban egyes más gyártókkal ellentétben itt csak segédet kapunk, a képeket végül nekünk kell számítógépünkön összeilleszteni.

Kritika éri a készülék akkuját is: a kis mérethez sajnos kis teljesítmény párosul. Már a termék hivatalos adatlapja sem túl bizalomgerjesztő, ott ugyanis csak 150 kép elkészítésére tartják elegendőnek a mini telepet. A valóságban valamivel jobban teljesített a csöppség, nálunk egy teljes töltés után (kb. 2 óra alatt töltött fel az akku) 226 képre és összesen nyolc és fél percnyi videóra volt elegendő a szuflája (átlag 23 °C hőmérséklet mellett). Bár ez mindenképp jobb, mint az adatlapon szereplő érték, azonban még mindig keservesen kevés. Észrevételünk sajnos egyre több zsebgép akkujára érvényes - ritka az olyan, amellyel akár 5-600 fotó is elkészíthető lenne.

A beépített kis villanó három méteren belül kellő teljesítményt nyújt, fénye azonban erősen meleg tónust ad képeinknek. A nyusziszemeket szépen korrigálja az elektronika, ráadásul arra az esetre, ha nem sikerülne a fotó elkészítésekor alkalmazni a javítást, ezt később, képeink visszanézésekor is megtehetjük még készüléken belül.

Az intelligens kioldás séma mellett bekapcsolható a mosolyérzékelés. Ha szeretnénk élni e funkcióval, nyomjuk meg felfelé irányba a többfunkciós tárcsát. Ha most a gép mosolyt (vagy vigyort, röhögést) érzékel, akkor automatikusan elkészít három felvételt.

A felsoroltakon kívül a Canon Ixus 1000 HS még rendelkezik több más szolgáltatással is, mint például a kacsintásra kioldás, vagy a Smart Auto mód. Előbbi az önkioldást indítja el, ha portréalanyunk rákacsint a gépre. Utóbbi pedig a fényképezőgép totálisan és teljesen automata módját jelenti, ahol gyakorlatilag csak annyi feladata van a fotósnak, hogy a téma felé fordítsa az objektívet és megnyomja a kioldót. Mint manapság egyre több fényképezőgépben, úgy ebben is megtalálható pár digitalizált képi hatás. Ilyen például a miniatűr, amely a tilt/shift optikák képét utánozza, vagy a halszemhatás (ez nyilván nem igényel magyarázatot), de a színcsere is megtalálható az 1000 HS repertoárjában.

Az Ixus 1000 HS több hasznos funkciót kínál felhasználójának, azonban a közepes működési sebesség és az elég karcsú teljesítményű akku belerondít az amúgy pozitív képbe.

Képminőség

A legjobb minőségű, legokosabb fényképezőgép sem ér sokat, ha pont a képminőségével van gond. Nos, a Canon Ixus 1000 HS esetében szerencsére itt minden rendben, a mérnökök kihoztak mindent, amit ebből a körömpiszok méretű érzékelőből csak ki lehet. A tesztképek szemrevételezése közben tartsuk szem előtt, hogy ez egy kompakt fényképezőgép, melyben egy 1/2,3” méretű szenzor dolgozik, így ne hasonlítsuk össze a dimenziókkal nagyobb APS-C, APS-H, ne adj’ Isten full frame érzékelővel szerelt masinákkal.

Mivel az Ixus 1000 HS optikája ekvivalens 36 mm-ről indul, ezért nem vészes a hordótorzítása. Így túlzottan sem optikai, sem digitális korrekcióra nem volt szükség. Aki 28 vagy 24 mm-nek megfelelő nagylátóval szerelt gépet keres, az itt sajnos rossz helyen jár.

Való világban készült képmintáinkból kiderül, hogy a gyártó nagyszerűen eltalálta az optika-érzékelő-képalkotó algoritmushármast. Az objektív felbontóképessége megfelel az érzékelő kívánalmainak, a képalkotás pedig jó minőségű JPEG-eket gyárt. Ugyan találkozni itt-ott minimális CA-val, de a becsillanásoknak szépen ellenáll az optika. A képsarkakban látható torzulások is minimális mértékűek.

Zajos képeinken látszik, hogy egészen ISO 800-ig (inkluzíve) teljesen rendben van a kép. A színzaj szinte nem látható, a részletek sem mosódnak el. ISO 1600-on aztán jön egy ugrás, ahol a szűrőalgoritmus elhomályosítja kissé a képet. Ezen felül itt az is észre vehető, hogy a fehéregyensúly felborul; minden zajos képünk azt mutatja, hogy az addig valósághű színek elmennek a vöröses-sárgás felé. További jó pont, hogy ISO 1600 és ISO 3200 között már csak minimális a minőségromlás.

Tényleg nem lehet belekötni (dehogynem, mindenbe bele lehet...) az Ixus 1000 HS képminőségébe. Ami egy ekkora érzékelőtől várható, azt meg is kapjuk hála a jól választott optikának és a jó képalkotó motornak. Még egyszer szeretnénk hangsúlyozni: ne akarjunk egy kompakt gépet egy dSLR masinával összehasonlítani!

Filmfelvétel, értékelés

Cikkünkben korábban már említettük, hogy a Canon 1000 HS tündököl filmfelvétel terén. Ez alatt azt kell érteni, hogy két olyan fő szolgáltatást kapunk, ami a mai kompakt fényképezőgépekben még igen ritka. Az egyik, hogy akár Full HD (1080p) felbontásban is képes filmeket felvenni a készülék, a másik pedig, hogy nagysebességű videók rögzítésére is lehetőségünk van, ráadásul nem bélyegméretben, hanem 320x240 pixelben. Igaz, a sebesség kissé elmarad például a Samsung WB2000 szupergyors videójától, hiszen az ottani 1000 fps helyett itt csak 240 kép/mp a tempó. A hangfelvétel sztereó, a hangminőség jó, a hang ereje közepes, azonban a mikrofon igen érzékeny a szélzajra. Lehet használni felvétel közben az optikai zoomot, s a léptetőmotor zaja nagyon halk, nem zavarja a felvételt. Az elektronika lassan reagál a fényviszonyok változására, szerencsére az AF gyors, hosszabb gyújtótávolságok esetén néha „vadászik”. A képminőség jó, de például a már említett Samsung WB2000 láthatóan jobbat produkál. Teljes felbontásban 4,14 MB/mp tárigénnyel kell számolnunk, ha videót veszünk fel. Tesztfilm1, tesztfilm2, tesztfilm3, tesztfilm4.

Értékelés

A Canon Ixus 1000 HS tetszetős külsejével, elfogadható használati kényelmével és jó képminőségével hívja fel magára a figyelmet. Filmfelvétel téren azonban hiába tud 1920x1080 felbontású videókat rögzíteni, ráadásul mindezt viszonylag magas, 33,1 Mbit/mp adatsűrűséggel, a végeredmény mégis gyengébb, mint például a Samsung WB2000-nél. Az Ixus 1000 HS több olyan hasznos funkciót és szolgáltatást sorakoztat fel, amelyre a hétköznapokban szüksége lehet a fotósnak. Ilyen például a nagysebességű filmfelvétel, vagy a digitális szűrők (miniatűr, halszem stb.). A gyártó szerintünk megtalálta a képalkotó szentháromság ideális összetevőit, az Ixus 1000 HS-ben tökéletes az összhang az optika, az érzékelő és a JPEG motor között. Ezen felül a Canon mérnökei nagy valószínűséggel kihozták a maximumot, ami az ilyen körömpiszoknyi szenzorból kipréselhető.

Termék megnevezése Canon Ixus 1000 HS
Jellemzés Kompakt ultrazoom jó képminőséggel.
Pro + Igényes formavilág,
+ nagyon jó minőségű felépítés,
+ hasznos szolgáltatások, funkciók (pl. digitális szűrők, nagysebességű filmfelvétel),
+ jól teljesítő optika,
+ Full HD filmes felbontás jó mozgóképminőséggel,
+ nagyon halk az optika léptetőmotorjának működése, filmfelvételbe nem hallatszik bele,
+ a szűrőket filmfelvételhez is lehet használni,
+ nagyon jó állóképminőség.
Kontra - hamar merülő akku,
- nem mindig meggyőző mozgóképminőség,
- a vaku fénye erősen melegíti a fehéregyensúlyt (képek vöröses/sárgás tónust kapnak),
- kissé lassú működés.
Ergonómia
Képminőség
Mozgóképek minősége
Ár/érték
Felépítés, anyaghasználat
Ennyire kellene
Alternatívák Samsung WB2000, Casio Exilim EX-FC100


Canon Ixus 1000 HS

MLaca

A Canon Ixus 1000 HS fényképezőgépet a Canon Hungária Kft.-től kaptuk tesztelésre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Azóta történt

Előzmények