Külső
Olvasóink többsége biztosan rendelkezik valamiféle hátizsákkal, amiben laptopját, tabletjét, vagy egyszerűen csak napi ellátmányát szállítja. Zsúfolt helyen, mondjuk tömegközlekedési eszközön a hátizsák kisebb-nagyobb zsebei mágnesként vonzzák a zsebtolvajokat. Hiszen az embernek hátul nincs szeme, a tömegben meg semmiből sem áll kioldani egy cipzárt vagy akár kivágni egy zsebet, sőt az elvetemültebbek akár az egész zsákot levágják az ember hátáról.
Mai tesztalanyunk egy lopásbiztos hátizsák, amit az ikonikus angol rendőrökről stílusosan Bobbynak neveztek el. Az XD Design üdvöskéjének elsődleges védelmi technikája a cipzárak elrejtése az avatatlan szemek elől. Ezt úgy oldották meg, hogy nincsenek látható külső zsebei, központi rekeszét pedig a viselő hátának támaszkodó oldalról lehet elérni. Így aztán a külső meglehetősen letisztult lett.
Hirdetés
A fekete, teljesen sima első rész és az alsó szekció műbőr tapintású, a többi szövetre emlékeztet, de mindenhol 600D poliésztert használtak, ami korlátozott mértékben vízálló – a ráfröccsenő víznek vagy gyengébb esőnek ellenáll. Nálunk még nem a végleges verzió járt, ezen csak a fekete hátlap közepén és a felső részen volt két fényvisszaverő betét, a kereskedelmi forgalomba kerülő verzió oldalaira fényvisszaverő XD Design feliratot kapnak a vásárlók. A kritikus részeket, tehát a hátsó falat és az oldalsó paneleket átvágást megnehezítő fóliával és kemény műanyagbetéttel bélelték.
A hátrész jó alaposan ki lett párnázva, de nincs extra merevítése, ennek köszönhetően a hátizsák könnyű, mindössze 850 grammot nyom, de tartása is jó, bár nem olyan stabil, mint a belső vázas, elsősorban túrázásra vagy iskolatáskának szánt modellek. Hasznos kiegészítője a keresztpánt, amivel gurulós bőrönd fogantyújára fűzhető fel. Ezen a részen, deréktájon van az első, kívülről is elérhető zseb, és még kettőt találunk oldalt, melyekbe telefon vagy akár kisebb tárca is befér. Cipzáraik hordás közben jól el vannak zárva, mert ráfordulnak a viselő oldalára. Belépőkártyának vagy bérletnek a közepesen széles vállpántokon alakítottak ki oldalanként egy-egy kis zsebet, ezeket viszont nem zárja semmi, így kicsit ellentmondanak a teljes hátizsák filozófiájának.
Előre kell hajtani a peremet, hogy hozzáférhessünk a cipzárhoz
A hordozásra szolgáló fület a vállpántokhoz rögzítették. Fogása elég stabil, és úgy tűnik, hogy jól a zsák szerkezetéhez igazították az elhelyezését, nem fog idővel kiszakadni a helyéről. Jó a vállpántok hosszát szabályozó heveder is. Ez egy tipikus támadási felület a tolvajoknak, de a Bobbynál egy olyasmi, erős szövésű anyagot alkalmaztak, mint a biztonsági öveknél, amit átlagos késsel nehéz észrevétlenül átvágni. Hosszuk elég ahhoz, hogy a magasabbaknak is kényelmes legyen a zsák, a túllógó fölösleget pedig fel lehet tekerni a végén lévő tépőzáras rögzítőre, így nem fog zavarni.
Jól ki van párnázva a deréktájéki rejtett zseb
Belső
A hátizsákba bejutni a hátunk felőli oldal peremén körbefutó cipzáron keresztül lehet. Ezt levett hátizsákkal is elég nehéz elérni, vissza kell hozzá hajtani a felső és oldalsó rész peremét, ami kissé macerás művelet még a hosszú cipzárhúzókák ellenére is. A zsák alapvetően csak 30 fokos szögben engedi kinyílni a hát felőli részt; ahhoz, hogy 90 fokra tudjuk kinyitni, le kell kapcsolni a patentekkel és tépőzárral rögzített, oldalsó toldalékokat, ekkor viszont már teljesen, 180 fokban is kinyitható. Mindezek a részletek a cikkünk következő oldalán található videóban szemléletesebben láthatóak.
Szűk nyitásnál tartanak az oldalsó betétek...
Szerkezetileg úgy néz ki a Bobby, hogy van a lapos, párnázott, viselő hátára támaszkodó rész, erre rögzítették a notebook tárolására való rekeszt, aminek a hátán van még egy tabletnek való zseb is. A laptoptartó 27 cm széles és 33 cm magas, de a rögzítésre szolgáló gumipántokig felnyúlva 40 cm-ből gazdálkodhatunk. A zseb 3,5 cm széles, tehát a legtöbb 15,6 hüvelykes notebook elfér majd benne. A tabletes zseb 1 cm vastag, 25,5 cm széles és 12 cm mély, de még 6 cm túlnyúlás van a gumi rögzítőkig, ebbe a 9,7 colos iPadig terjedő modellek férnek bele.
... amelyek teljes nyitásnál útban lehetnek
Az első rész a megerősített oldalfalakkal együtt mondhatni egy vályút alkot. Felül van egy 2 cm vastag, 20 cm széles és 10 cm mély, a notebookoshoz hasonlóan párnázott rekesz, aminek a külső részére még tolltartó és egy cipzáras zseb is került. Alulra még két zsebet tettek, amelyek már 5 cm vastagok, 13,5 cm magasak, az egyik 9, a másik 13 cm mély.
Balra akár másfél literes, jobbra fél literes palack fér el
Ritkán látott különlegesség a hátizsákba integrált USB csatlakozó, ami mobil eszközök töltésére szolgál. Ha a hátunkra vesszük, akkor a jobb oldali oldalsó zseb mellett van egy klasszikus USB aljzat, amibe mondjuk a telefonunk töltőkábelét dughatjuk. Belül egy USB kábel vezet ehhez az aljzathoz, ide csatlakoztathatjuk akkupakkunkat. A kisebb pakkok elférnek majd a belső oldalon kialakított zsebben, de a mellékelt kábel elég hosszú ahhoz, hogy az előbb leírt belső zsebek bármelyikéhez elérjen.
Az USB töltő csatlakozója és belső kábele
Tapasztalatok
Kifejezetten csinos, letisztult darab a Bobby, igazi modern, utcai viselet. Anyaghasználata is ehhez igazodik, a fekete hátsó rész műbőrszerű, és a többi, világosabb emel szövetszerű tapintásával. Nálunk még egy nullszériás darab járt, pár apró varrásbeli pontatlanságtól eltekintve semmi kiviteli kivetnivalót nem találunk rajta. Nagyjából három hétig hordoztuk napi rendszerességgel, ezalatt két olyan részt fedeztünk fel, ahol idővel elfáradhat, megtöredezhet az anyag. Az egyik a fenéklemez, ami minden hátizsáknál erősen terhelt rész. A másik a felső burkolat, aminél fogva sokszor emeltük meg a zsákot, mert a hátrészre lehajló fül általában nem állt kézre.
A vállpánt alsó bekötési pontjánál látható az egyetlen gyenge kivitelű részlet
Igazán komoly baja a Bobby-nak, hogy annyira megnehezítették a hozzáférést a belsejéhez, hogy nem csak az illetéktelen behatolót, hanem a jogos használót is korlátozza. Elég macerás volt minduntalan felhajtani a túlnyúló részt, hogy hozzáférjünk a cipzárhoz, ráadásul ahol a felső és oldalsó rész találkozik, hajlamos volt a cipzár elakadni a fordulóban. A türelmetlenebb felhasználók biztosan sokat rángatják majd, ami nem vezet semmi jóhoz. Még komolyabb volt ez a probléma az oldalfalak és alsó rész találkozásánál, bár idáig ritkán húztuk le a cipzárt. Mindenesetre egy könnyebben járó, nagyobb fogú megoldásnak jobban örültünk volna. Szívattak minket a kinyitást 30 fokra korlátozó oldalsó betétek is. Ezeknek a rögzítését át kellene gondolni, mert 90 fokra nyitás-zárás közben, amikor használaton kívül voltak, akkor minduntalan a cipzár útjába fordultak.
Szevedni fog a cipzár ebben a szűk kanyarban
A sok sima felület és a háthoz támaszkodó részen túlnyúló, biztonsági oldallapok miatt elég nagynak tűnhet a Bobby. A 30 cm-es szélesség és 45 cm-es magasság rendben van, de a 16,5 cm-es mélységből a zsebtolvajok ellen védő túlnyúlások miatt csak 10 cm marad belül. Ez pedig nem valami sok, a belső kapacitás csak 13 liter, pedig az ember a külsőt látva másfél-kétszeresére számítana. Az elrendezés viszont nagyszerű, minden apróbb dolgunknak találunk majd helyet.
A nagyobb tárgyakkal sem lesz komolyabb probléma, persze a térfogatbeli korlátozással számolni kell. A Dell Insprion 15 3000, ami – a gamer modellek kivételével – a legnagyobb az aktuális 15,6 hüvelykes notebookok kínálatában, épp hogy csak, de befért. Ha nem raktuk meg a felső zsebet, akkor egy másfél literes vizes palackot vagy váltás cipőt is elé tudtunk tenni, ilyenkor viszont már A4-es füzeteknek nem maradt hely. Kisebb notebook mellé viszont szépen elfért a napi ellátmány, töltő, akkupakk, kisebb vizes palack, tárca, telefon, némi étel és ami még kellhet. Jó trükk a beépített töltő is, bár szerintünk az esetek többségében bőven megteszi, ha a táskán belül tölteni tudjuk a telefonunkat, tabletünket.
4 hüvelyknél nagyobb telefonok nehézkesen férnek be ide
Kifejezetten kényelmes viselet volt a Bobby. Jó a súlyelosztása, bárhogy pakoltuk is meg, nem volt olyan érzésünk, hogy rossz irányba húzna. Talpára állítva is elég stabil, nem dőlt el minduntalan. A vállpántok hevedereit könnyű meglazítani és újra meghúzni, ha valaki így szereti fel-/levenni a hátizsákját, aki pedig egy fix méreten tartaná, az ügyesen feltekerheti a maradék szalagot, hogy ne zavarja. Hordozófülét is stabilnak, masszívnak és kényelmesnek éreztük, bár nem minden irányból könnyű elkapni, mert a vállpántokkal együtt a hátrészbe hanyatlik.
Értékelés
Nagyon jó ötlet a zsebtolvajbiztos hátizsák, rengeteg városban, zsúfolt környezetben közlekedő embert menthet meg a kellemetlen pillanatoktól. Ezen a téren a Bobby nagyszerű, tényleg sokkal nehezebb támadási pontot találni rajta, mint egy hagyományos modellen. Azzal, hogy nincsenek külső zsebei, és háton viselve semmiféle bejutási pontot nem látni, biztos, hogy kevésbé lesz érdekes célpont a zsebeseknek. Aki pedig mégis megpróbálkozik vele, beleütközik majd a keményített oldalfalakba, és a vállpánt átvágása sem könnyű feladat.
A biztonság viszont magával hozott egy adag kényelmetlenséget is. A fő cipzár kinyitása küzdős, a felső szállító fület nem minden esetben kényelmes elérni. Tervezési gyengeség, hogy a nyitást 30 fokra korlátozó toldalékok kioldva útban vannak. A külső megjelenés szerintünk nagyszerű, de a belső méret csalóka, a vártnál kisebb, mindössze 13 liter. A zsebek kialakítása remek, a térfogatot figyelembe véve jól pakolható a Bobby.
Jelenleg háromféle színben – fekete, szürke-fekete és vörös-fekete – kínálják 27 000 forint körüli áron, ami nem éppen alacsony összeg, de a termék különlegességét figyelembe véve nem tartjuk olyan vészesnek. Az XD Design Bobby hátizsákja nekünk tetszett, alapkoncepciója kiváló, bár akadnak még rajta csiszolnivaló részletek.
XD Desing Bobby hátizsák
Az XD Design Bobby hátizsák a Firstshotz bocsátotta rendelkezésünkre.