Asmax routerek

Asmax BR 604

Az Asmax igazán költséghatékony hálózati termékeket kínál: miért fizessünk többet egy jól csengő márkanévért, ha ugyanazok a funkciók - ráadásul ugyanazzal az elektronikai megvalósítással - elérhetőek olcsóbban? Tesztlaborunkban három router vendégeskedett a Kelet-Európát megcélzó márka kínálatából.

Asmax BR 604

Az Asmax legkisebb szélessávú routere a BR 604. Méretét és megjelenését tekintve nem hivalkodó darab, de egy hálózati elemet nem is dekorációnak szánnak, inkább észrevétlen teszi a háttérben a dolgát.

A kiszerelés tartalmaz minden szükséges kiegészítőt, a táp mellé dokumentációt tartalmazó CD-t és nyomtatott használati utasítást is kapunk, mely magyar nyelvű – dicséretes. Főbb jellemzők:

  • kábel- és xDSL-modemhez kapcsolható szélessávú router
  • négyportos 10/100 Mbit-es Ethernet switch automatikus crosslink kábel felismeréssel
  • beépített tűzfal, NAT, DMZ, MAC- és IP-címszűrés, DoS, URL-blokkolás
  • 16 bites RDC 2020 RISC hálózati processzor
  • 16 MB memória
  • web-, e-mail- és FTP-kiszolgáló támogatása
  • webes kezelőfelület
  • méret: 145 x 85 x 25 mm
  • falra rögzíthető
  • bruttó fogyasztói ára: 8600 Ft

A gépecske megjelenése megfelel az iránta támasztott igényeknek, a működést és a portok állapotát visszajelző LED-ek az előlapon találhatóak, a csatlakozók és a reset gomb hátul kaptak helyet.

A hátlapon falra rögzítést lehetővé tevő felfogatókat és két matricát találunk. A kisebbiken a készülék hardvercíme olvasható.

A kis router belsejében rend uralkodik. Középen az RDC R2020 hálózati processzor trónol, tőle jobbra a G-Link Technology-tól származó 16 MB RAM, valamint a szoftvert és a beállításokat tároló flash memória látható. A hálózati csatlakozók fémdoboza fölött helyezkedik el a switch elektronikája. Mivel nem akartunk kárt tenni a hardverben, ezért nem feszegettük le a bordát a bal felső sarokban található chipről. Legfelül a kontroll LED-ek sorakoznak.

Asmax BR 604 beállítások

Lássuk a routert működés közben! A megfelelő IP cím, majd a jelszó megadása után egyszerű, de könnyen értelmezhető kezelőfelületen találjuk magunkat. A forgalomirányító helyes bekötési elvét mutató ábra mellett két lehetőség közül választhatunk.

A Setup Wizard-dal érdemes kezdeni. Először az időzónánkat állíthatjuk be, majd jöhet az internetkapcsolatunknak megfelelő konfigurálás.

Kábelmodemünkhöz csak a modem MAC címére volt szükség. A következő lépésben a router IP címét módosíthattuk, majd a DHCP dinamikus IP-k kiosztástartományát állíthattuk be. Egy automatikus újraindítás következett, – nem kellett a router hátoldalán matatni - és már életre is kelt internetkapcsolatunk.

Az „Advanced Setup” menüpont alatt öt csoportban találjuk a finomhangoláshoz szükséges opciókat. A legelső System csomagban alapvető információkat találunk a hardverről és MAC címekről, itt állítható a pontos időért felelős kiszolgáló címe, módosítható a jelszó – ez legyen az első feladatunk. A router belső szoftverét is itt frissíthetjük, külső állományból, valamint találunk egy reset kapcsolót, mellyel újraindítható a hardver, de a gyári beállításokat is visszatölthetjük.

A WAN menüben újra beállíthatjuk Internetes kapcsolatunkat, vagy dinamikus DNS szolgáltatót aktiválhatunk. A LAN menüben a korábban megismert IP és DHCP beállítások mellett fix IP-ket adhatunk meg a hálózatunkban szereplő gépeknek. A router első beüzemelésekor megkaptuk a DHCP kliensek – vagyis az elosztóra csatlakozó gépek – listáját, később ezt valamiért nem sikerült előcsalogatni. Ha a lista nem áll rendelkezésünkre, kénytelenek leszünk az IP kiosztáshoz más módszerrel megtudni a hálózati elemek MAC címét.

A NAT menüben virtuális szervereket állíthatunk be egyes funkciókhoz, vagy fix IP-s gépeinkhez rendelhetünk portokat.

A Firewall menüben DMZ kikerülőt hozhatunk létre eszközeinken, melyek nem működnek NAT tűzfal mögül, DoS védelmet kapcsolhatunk Ping és Echo támadás ellen. Fájó pont, hogy csak négy blokkolt URL-t tudunk beállítani, kizárólagosan engedélyezett linkek beállítására nincs lehetőség.

Portok, MAC és IP címek szűrésében már sokkal gazdagabbak a lehetőségek. Mindhárom esetben beállíthatunk tiltott és kizárólagosan engedélyezett tételeket, IP címekből a belső hálózaton külön szabályozást alkalmazhatunk. Az IP címek gazdag állítási lehetőségével ellensúlyozható az URL állítási lehetőségek szegényessége.

A funkció egyetlen hiányossága, hogy a tiltások és engedélyek listáján nincs feltüntetve hogy korlátozó vagy éppen engedélyező intézkedés van-e érvényben.

Az Asmax BR 604 router működésével meg voltunk elégedve, a beüzemelés után teljesen el lehetett róla feledkezni, csendben tette a dolgát. Biztonsági oldalról a www.grc.com ShieldsUP! hálózati védettséget ellenőrző tesztjén jelesre vizsgázott.

Asmax BR 704n+

Asmax BR 704n+

Az Asmax BR 704n+ komolyabb jószág, mint a 604-es, méretre is nagyobb, és jár hozzá egy hálózati kábel is.

Főbb paraméterek:

  • kábel- és xDSL-modemhez kapcsolható szélessávú router
  • négyportos 10/100 megabites Ethernet switch automatikus crosslink kábel felismeréssel
  • beépített tűzfal, NAT, DMZ, MAC- és IP-címszűrés, DoS, URL-blokkolás
  • Infineon ADM6996L RISC processzor
  • 16 MB RAM
  • 1 MB FlashROM
  • web-, e-mail- és FTP-kiszolgáló támogatása
  • webes kezelőfelület
  • méret: 181 x 122 x 41 mm
  • tömeg: 250 g
  • falra rögzíthető
  • bruttó fogyasztói ára: 12 700 Ft

A BR 704n+ szögletes alakja kényelmes elhelyezést biztosít, a falra rögzítő fülek és a hardvercím is megtalálható az alján.

A hátoldalt szemrevételezve a szokásos portok, a tápcsatlakozó és a reset mellett egy bekapcsológombot is találunk.

Belül is példás rend uralkodik. Ugyanilyen, Infineotól származó, ADMtek 6996L hálózati processzor dolgozik a Linksys routereiben is. Baloldalon feltehetőleg a vezeték nélküli WiFi elektronikának kihagyott hely látható.

Asmax BR 704n+ beállítások

A BR 704n+ konfigurációs felülete jelentősen eltér az előző modellétől.

A Quick Start opcióval kezdtünk, de automatikus IP beállítást igénylő, kábeles internetkapcsolatunkat nem sikerült beállítani; a kezdő „rendszergarázdák” bizony bajban lehetnek, mert az ISP beállításait máshol kell keresni. A Configuration menü WAN pontjában már megadhattuk MAC címünket, de még egy kézi mentésre volt szükség, melyet egy újraindulás követett.

Az internetkapcsolat életre keltése után lássuk a konfigurációs lehetőségeket. A Status menüben megtekinthetjük eszközünk beállításait, LAN és WAN címeit, a belső szoftverek verziószámát.

A BR 704n+ feljegyzi a rendszerrel és a hálózati biztonsággal kapcsolatos eseményeket, a log-okat el is menthetjük. Megtekinthetjük az ARP, DHCP és router táblát, valamint a VPN kapcsolatok állapotát is.

A Configuration menüben találhatóak a finomhangolás eszközei. A LAN pontban a router IP-jét, valamint a kiosztásra szolgáló címek tartományát szabhatjuk meg.

A WAN részlegen Internet kapcsolatunk beállítását végezhetjük el, kábelmodemünk MAC címét itt adtuk meg, de az aDSL jelszót és egyéb paramétereket is itt lehet módosítani.

A System almenüben jelszó, időzóna, firmware frissítés, gyári állapot visszaállítása és reset található.

A tűzfal beállítása nagyon sokrétű. A csomagok tiltásánál IP címeket is megadhatunk, a tiltást vagy engedélyezést külön megszabhatjuk a kifelé és a befelé irányuló forgalomra.

A MAC címek tiltása vagy engedélyezése már egyszerűbb. A hackerek felderített támadásairól akár levélben is értesíthet mindet a BR 704n+.

Az URL-ek blokkolási beállításai is jelzik, hogy nem csupán otthonra, hanem munkahelyre szánt irányítóval van dolgunk. A blokkolás időtartama napra és órára pontosan megszabható, beállíthatjuk, hogy munkaidőben csak a feltétlenül szükséges oldalak legyenek elérhetőek.

A VPN beállítások is sokrétűek, PPTP, IPSec és L2TP konfigurálására van lehetőség.

A Virtual Server beállítása is részletes, a DMZ opciót is ide rejtették.

Az Advanced almenüben távoli konfigurálással és forgalomirányítással kapcsolatos tételeket találunk, valamint email-lekérdezés állítható be. Az állítgatás végeztével a „Save Config to Flash” tételre klikkelve visszaszámolás után újraindul a router.

Ugyan a virtuális szerver és széleskörű VPN beállításokat nem vizsgáltuk behatóbban, de www.grc.com ShieldsUP! hálózati védettséget ellenőrző tesztjét lefuttattuk; a hálózatunk biztonságát megfelelőnek találta. Az Asmax 704n+ ára gazdag beállítási lehetőségeit figyelembe véve kedvezőnek mondható.

Asmax BR 804V II

Asmax BR 804V II

A készlet ismét az alapfelszereltséget tartalmazza, de ki kell emelni a közel száz oldalas, minden részletre kiterjedő, magyar használati utasítást.

Főbb paraméterek:

  • analóg-, kábel- és xDSL-modemhez kapcsolható szélessávú router
  • négyportos, 10/100 megabites Ethernet switch
  • beépített tűzfal, NAT, SoD, URL-blokkolás
  • ARM0415 RISC processzor
  • 16 MB RAM
  • 1 MB FlashROM
  • web-, e-mail- és FTP-kiszolgáló támogatása
  • webes kezelőfelület
  • méret 200 x 150 x 40 mm
  • bruttó fogyasztói ára: 31 000 Ft

Az Asmax BR 804V router külsőre eltér társaitól. Az előlapra pillantva régi ismerős köszön vissza: a szokásos lámpák mellett egy Serial feliratút is találunk.

A készülék hátuljára pillantva a jelzőfényhez tartozó soros csatlakozót is megtaláljuk, mely a régi jó analóg modem, esetleg ISDN vonal üzemeltetésére szolgál. A funkció elsőre elavultnak tűnhet, de az elődleges internetkapcsolat becsődölésekor életmentő lehet a tartalék vonal.

Alul nem találunk füleket a falra rögzítéshez, viszont kapunk négy gumilábat és matricákat a fontosabb adatokkal.

A motorházban kicsit kaotikus a helyzet. Az ARM 0415 RISC hálózati processzor a Samsung boszorkánykonyhájából származik, de közelebbi információt nem találtunk róla. A 16 MB memória két nyolcas modul formájában van jelen, melyeket a Kreton szállított, akit az Elixir memóriamodulokhoz lehet kötni. Szerepel a szokásos flash memória, a switch funkciókért pedig IC Plus 175A áramkör felelős.

Asmax BR 804V II beállítások

A harmadik Asmax routernél harmadik beállítási felületet ismerhetünk meg. A bejelentkező kép hét menüpontjából a Setup Wizarddal érdemes indítani.

Az internetkapcsolat konfigurálása ismét az időzóna beállításával kezdődik, majd a router IP címét módosíthatjuk, ezután jön a csatlakozási mód kiválasztása, majd esetünkben a kábelmodem hardvercíme. Itt azonnal beállíthatjuk az esetleges IPSec paramétereket, végül egy automatikus mentés és újraindítás zárja a folyamatot.

A Device Status-ra klikkelve szemléletes ábrát kapunk hálózatunk működéséről, melyen animáció jelzi a működő kapcsolatokat. Nem alkalmaztunk tartalék vonalat, így megszakított modemes kapcsolat látható a képen. Emellett megtekinthetjük a DHCP és VPN logot.

A finomhangolás ismét az Advanced Settings menüpont alatt érhető el, DHCP és virtuális kiszolgáló beállításai mellett LAN és WAN szűrést konfigurálhatunk. Az IP cím mellé megadhatunk portokat is. Ki kell emelni, hogy a robusztus hálózati chip egyszerre akár harminc virtuális szállal is megbirkózik.

Jelszót módosítani és külső elérést beállítani az Administration Settings menüpontban lehet, egyéni konfigurációs lehetőségeket (System Log, IPSec Log, UPnP) is itt találunk.

Az URL szűrésben csak tiltani lehet.

Ha valaki rossz útra téved, a következő üzenet várja:

E-mail Alert funkcióval azonnal értesítést kaphatunk, ha valaki tiltott vizekre evezne.

A System Tools menüben az illetéktelen behatolási kísérletekről, forgalomirányítási tábláról és a router állapotáról kapuk információt, valamint itt menthetjük fájlba beállításainkat.

Sem DMZ-t, sem DoS-t nem találtunk, a tűzfal szó sem szerepelt a konfigurációs felületen, a ShieldsUP! hálózati védettséget ellenőrző teszt mégis minden portot biztonságosan rejtettnek talált. Az Asmax 804V II biztonsági tartalék kapcsolatot és izmos hálózati processzort kínál, tudásához képest nagyon kedvező áron.

rudi

Az Asmax routereket az Integrity Kft. és a Prime Computer Kft. forgalmazza.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Asmax

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés