Hirdetés

AMD DDR lapok tesztje! - 1. rész

Ismét egy összevetésbe kezdünk, AMD 760-as, VIA KT266-os és ALi MAGiK1-es DDR-es alaplapok terén. Első körben az AMD 760 alapú lapok szálltak ringbe (Abit, Epox, MSI, Gigabyte)...

Hirdetés

MSI K7 MASTER - "Godzilla"

Amikor megpillantottuk a dobozt, már láttuk, hogy a nagy méret nagy tudásról is árulkodik, bár a későbbiekben bebizonyosodott, hogy nem a méret a lényeg! Rögtön hozzá is láttunk (nehogy megromoljon), és elégedetten nyugtáztuk, hogy bizony jól meg van tömve a kérdéses doboz: igényes kézikönyvet, standard kábelszettet, 2db USB csatlakozót (ez az MSI lapokhoz már ALAP!), telepítő CD-t és szokásosnak mondható MSI naptárt/címkét kaptunk.


A master, de inkább tanítvány...

Típus MSI K7 Master (MS-6341) rev1.1
Támogatott procik AMD Athlon, Athlon XP, Duron
CPU foglalat Socket-462 (Socket A)
Rendszerbusz 200 MHz/266 MHz DDR
FSB értékek 100 - 166 MHz
Tuningot segítő opciók Nincs Jumper/DIP kapcsoló, BIOS-ból állítható: VCore, FSB MHz-enként, Szorzó
Processzor órajel 1200 MHz = 9 x 133 MHz
Mért órajel 1200.04 MHz = 9 x 133.34 MHz
Max. memória 2 GB
DDR slotok száma 2db
AGP 1db AGP Pro (4x)
PCI 5db Master PCI
CNR 1db
Ultra DMA 33/66/100 igen/igen/igen
IDE meghajtók 4db
Integrált hang AC'97 codec
Méret 30.5 cm x 25.9 cm
BIOS W6341MS v1.2 2001/07/09 (Award)
Homepage http://www.msi.com.tw

Az alaplap első ránézésre hihetetlenül üres (másodikra is), de van benne tartalék, gondolunk itt az Adaptec 7899-es SCSI vezérlőre (mely opcionális, és a mi esetünkben hiányzott). Az MSI volt az első, aki egy ilyen high-end SCSI vezérlőt rakott AMD alapú lapra (a helyzet most annyiban változott, hogy a Tyan Thunder 760MP alapú dual Athlonos lap is kapott egy Adaptec vezérlőt, bár egy 500 dolláros szerverlapnál ez nem meglepő...), az AMD-nek pedig ezek fontos győzelmek, hiszen továbbra is sok emberben él az a tévhiedelem, miszerint az "AMD komoly munkára nem alkalmas, mert nem megbízható".


Aki bújt aki nem... de hol vannak a többiek?

Mindegyik alaplapon volt a processzorfoglalatban hőmérő dióda, de az MSI esetében az átlagosnál magasabb értékeket kaptunk. A K7 Master-ben mutatott hőmérséklet 50-60 fok körül mozgott, míg más alaplapokban 40-50 fok volt tipikus.

Akadtak még egyéb csemegék is, mint például az MSI D-LED, ami lehetővé teszi bizonyos hibák kiszűrését. A leírásban mellékelve van egy táblázat, melynek segítségével a hibák könnyen azonosíthatóak.


MSI D-LED

A másik extra MSI feature a PC2PC, amivel két gépet USB-n keresztül összeköthetünk (Link to the Future? :)). A lap kimondottan "tuningbarátnak" bizonyult, a stabilitással sem voltak problémák. A BIOS-ból, kényelmesen beállíthatjuk a processzor órajelét, a szorzóját (de lefelé nem állítható!) és a feszültségét. Pozitívum a szokásostól eltérő, bőséges RAM Timing beállítás, amivel kedvünkre eljátszogathatunk...


A kép ferdít, az alaplap nem :)

Összegzés

Az MSI K7 Master egy stabil alaplap, ami nem szerepelt jól a benchmarkokban, ugyanakkor a kényelmes BIOS beállítások és az MSI extrák miatt dönthetünk a lap mellett. Sajnos a lapnak (nagy) ára is van, talán pont ezen extrák miatt.

Köszönjük a Kellytech Kft-nek, hogy biztosította számunkra az alaplapot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények

  • Repeszteszt: Soltek SL75-DRV

    Gyorsteszt a Soltek AMD alapú, DDR-es lapjáról, ami nem átallott 160 MHz-es FSB-n is stabilan működni!

  • Iwill KA266-R DDR

    Első DDR-es alaplaptesztünk egyben az első ilyen Magyarországon is. Köszönjük az ALinak a chipsetet és az Iwillnek az alaplapot.