Hirdetés
Közelkép
Az alaplap egy meglehetősen nagyra sikeredett dobozban foglal helyet, melyen egy alaplapra leszálló ufó látható. A fantáziátlan kép ellenére a csomagolás informatív, hiszen a chipsetspecifikus szolgáltatások mind leolvashatóak róla.
Az alaplap követi a hagyományos ATX-méreteket, és kék nyákra épül, melyen a memóriafoglalatok és az AGP-foglalat eltérő színnel lett megjelölve. A memóriafoglalatok esetében a kétcsatornás üzemmód üzembe helyezésének megkönnyítése érdekében a foglalatpárok sárga és kék színnel lettek elkülönítve. Az AGP-foglalat alatt öt PCI-bővítőhelyet találunk, azonban ezek közül a legfelső nem használható AGP-s videokártya mellett. A PCI-foglalatok alatt a nyákon egy CNR-foglalatmaradvány is látható. A tápcsatlakozó szerintünk jó helyre került, míg az IDE-csatlakozók szokatlan módon egymás alatt találhatóak, a tápcsatlakozóval párhuzamosan. Az effajta elhelyezés az esetek többségében kábelezés és szellőzés szempontjából előnyösebbnek bizonyul, mint a már más alaplapoknál megszokott formáció. A processzorfoglalat mellett megtalálható egy már szokásosnak számító +12 V-os, négypines tápcsatlakozó is.
A chipseten egy nagy, Foxconn-logóval ellátott, zöld színűre "festett" alumínium hűtőborda telepedett meg, amely passzivitásának hála hangtalan (szerencsére egyre több gyártó gondolkodik így), és megfelelően hűt. Fájó pont viszont a vízhűtésben gondolkodóknak, hogy a hűtőborda nem lyukakon keresztül van lefogatva.
Sajnos a videokártya kiemelése az AGP-foglalatból nem a legegyszerűbb feladat, ugyanis a lefogató módszer miatt oda kell férnünk a foglalat végéhez, ezt azonban a kondenzátorok és tekercsek mezeje nem könnyíti meg. Továbbá ha hosszabb videokártyával rendelkezünk (legalább Radeon 9800 vagy GeForce FX 5700), akkor a memóriabővítéshez kénytelenek leszünk először a videokártyát kiszerelni. A jobboldali képen viszont látszik (vagyis nem látszik, ez a jó benne), hogy az IDE-kábeleket az IDE-csatlakozók elhelyezkedésének következtében semmi sem zavarja, illetve maguk az IDE-kábelek sem zavarnak semmilyen más kábelt és a szellőzést sem gátolják.
A Foxconn nem is tagadhatná le, hogy az Intel részére gyárt alaplapokat, ugyanis a most bemutatott példányra az Intel-féle CSA buszon keresztül közvetlenül a chipsethez kapcsolódó Intel hálózati vezérlőt integrálta. A CSA busz nem más, mint az Intel Hub Link 2.0-nak a "másolata", amely jelen pillanatban az északi hidat nem a déli híddal, hanem a hálózati vezérlővel köti össze. Az Intel Hub Link 2.0 által biztosított 266 MB/s-os sávszélesség pontosan kielégíti a gigabites hálózati vezérlő sávszélesség-igényét. Az integrált Realtek ALC650-es hangkeltő minőségével továbbra sem vagyunk kibékülve, bár egy olcsó alaplapon ennél jobbat a közeljövőben sem igen fogunk látni.
Olcsó alaplapok esetében ritkaságszámba megy a Firewire-vezérlő, melyből egy VIA VT6307 típusút kapott a Foxconn-lap. További pluszpont, hogy az alaplapon az ICH5R-es déli híd trónol, így a lap nem csak a SATA csatlakozású eszközöket kezeli, hanem a SATA RAID 0-s és 1-es tömböket is (ellentétben pl. a Soltek 875-ös lapjával, melyen szintén ICH5R van, de még nem kezeli a RAID-et).
Újabb pluszpontot érdemel az alaplapon a SATA- és PATA-csatlakozók között található ledsor, mely funkciójában az Epox-lapokon megtalálható P80P diagnosztikai jelrendszerhez hasonlítható. Az öt egymás alatt elhelyezkedő led villogása folyamatosan változik, a jelzőrendszer "kódjai" a ledek mellől a nyákról leolvashatóak. A ledek kijelzik, ha a processzor vagy a chipset működésképtelen, illetve a POST folyamata közben jelzik az éppen zajló folyamatot (memóriaellenőrzés, processzordetektálás, órajelgenerátor detektálása, stb.) is. Amint alaplapunk meghibásodik, elég a ledekre rápillantanunk, és nagy valószínűséggel leolvashatjuk a meghibásodás okát.
A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, egy soros és egy párhuzamos port, négy USB port, egy RJ-45-ös csatlakozó, egy IEEE1394-es csatlakozó, és három audioport (Line-In, Line-Out, Mic-In).
Az alaplap mellett a dobozban találtunk egy felhasználói kézikönyvet, egy Intel LAN CD-t, egy drivereket és programokat tartalmazó CD-t, egy SATA-RAID installációs floppylemezt, egy-egy ATA100-as és floppykábelt, illetve egy-egy SATA-kábelt és SATA-tápkábelt. A hátlapon található négy USB portot egy hátlapi USB-panel beszerzésével egészíthetjük ki, ugyanis az alaplapon további négy USB-port van (a chipset velejárója).
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!