Csatlakozók, kezelőszervek, képminőség
A monitor hátoldalán egy műanyag lapocska lepattintása után hozzáférünk a csatlakozósorhoz (a panel falra is szerelhető az opcionálisan megvásárolható szelvénnyel. A felfogatás négy csavarral történik. A fenti képen ezen csavarhelyekből kettőt látni...). Igen, sorhoz, mert annak ellenére, hogy hiányzik a DVI, még vannak más csatlakozói az F-317-esnek. A tulajdonságok listájában a sasszeműek már kiszúrhatták, hogy a monitor rendelkezik S-videó és kompozit jelbemenetekkel is! Ez ritkaságnak számít, de ha mindez nem volna elég, a monitor kép-a-képben megjelenítésével nézhetünk videofilmet úgy, hogy a munkaasztal egyik sarkában jelenik csak meg a film képe.
A mellékelt D-SUB jelkábel két végén zajszűrő található. Sajnos, ezek a szűrők pont olyan messze vannak magától a vezeték végétől, hogy csatlakoztatás után nem lehet a videokábelt a megfelelő elvezetésbe helyezni, mert a zajszűrő útban van és a műanyag fedlapot nem lehet a helyére vissza pattintani. Micsoda malőr! Addig-addig csűrtük-csavartuk a videókanócot, míg nagy-nehezen rápréseltük a fedelet. Ez veszélyes is lehet, mert a jelvezeték igen filigrán és hamar megtörik. Nekünk szerencsénk volt...
Hirdetés
De, lássuk végre a monitor elejét - eleget szaglásztuk hátulról... A feketének van egyfajta eleganciája, ami a PROHARDVER! tagjaira is hatással volt: véleményünk egyezett abban, hogy az F-317 kifejezetten csinos darab! Többen tapiztuk, simogattuk és vizsgálgattuk a kávát s annak anyagát. Hmm! A kezelőszervek is frissítően új elrendezésűek; már-már unalmasak voltak a szokványos vízszintes elrendezésű gombok.
Mint kiderült, szélességéhez és magasságához képest az AG Neovo monitora nem egy vastag darab:
A monitor a helyén, akcióban
Miután mindenki megfogdosta és kigyönyörködte magát az F-317-esben, munkára fogtuk. Pillanatok alatt üzembe helyeztük, majd a megfelelő beállítások elvégzése után elkezdtük kalibrálni a monitort a tesztekhez. Kalibráció közben feltűnt, hogy a színhőmérsékletet 9300 Kelvinre állítva kapunk olyan fehéret, mint más LCD-knél 6500 Kelvinnél. Érdekes. - Pár perces bemelegítés után jöttek az első tesztek, a fekete, a fehér, a szűrkeárnyalatok és a színátmenetek vizsgálatai. Általánosságban elmondható, hogy a színek élénkek, de picit mintha hiányozna a teltségük, valamint a kép nem annyira tűnik élesnek, mint drágább LCD monitoroknál.. A fehér kissé rózsaszín beütésű, míg a fekete nem homogén, sőt, annak ellenére, hogy a fénycsövek intenzitása menüből állítható (!), ezek látszanak s fényük alul és felül már majdnem zavaró. A szürke átmenetek folyamatosak voltak, a színeknél sem volt gond ilyen téren. Észrevettük, hogy a 'green on magenta' tesztnél a zöld szöveg kissé szellemképes.
A specifikációban szerepel (ezt ki is emeltük), hogy a tipikus válaszidő (response time) 15, illetve 10 millisecundum (összesen 25 ms). Ez jónak mondható, így tüzetesebben meg is vizsgáltuk a monitor képességeit fps-téren. Ilyen célból elővettük az fps játékok méltó képviselőjét, a Quake3 Arénát. Bármennyire is gúvasztottuk szemeinket, nem láttunk semmiféle különbséget az eddig bemutatott LCD-khez képest, így közvetlen összehasonlítás végett újra kicsomagoltuk a korábban már letesztelt EIZO L465-K monitort, aminek a leírás alapján jóval magasabb ez az értéke. Semmi. Ugyan úgy ment a kvék, mind a kettő elcédén: minimális utánhúzással (blur) pörgött a játék. Valószínűnek tartjuk, hogy gyártónként változik e érték meghatározásának szigora, de az is lehet, hogy épp szemmel ez a különbség nem felfogható, nem mérhető...
Mindenesetre a Viewsonic VP171b e tekintetben továbbra is abszolút rekorder.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!