Használat
Tiszta telepítés és a Kezelőfelület cseréje
Ha ezt a pontot választjuk, megint kapunk néhány oldalnyi marketinget, majd egy felhasználói szerződést is. Mindezek után eljutunk egy olyan részére a programnak, amikor kezelőfelületet kell választanunk. A Preview verzióban 3, a fizetős Professional változatban 4 shell közül választhatunk. Ezek:
1. SLEEK
Itt a Windows-hoz a Windows 95 OSR2.5 előtti kezelőfelületet passzinthatjuk. A verzió megkötésnek az a lényege, hogy az OSR 2.5-től van a Windows 95-nek integrált Internet Explorere (4.0), de pont az a célja az egész műveletnek, hogy az IE-t és a web-integrációt kiirtsuk. Ha valamennyire mégis szükség van (mondjuk egy alternatív böngészőn felül), akkor a következő pontot érdemes elolvasni... Természetesen, ha ezt a shellt szeretnénk, akkor szükségünk lesz a Windows 95 telepítőanyagára is.
Hirdetés
2. CHUBBY
Itt az eredeti Windows 98-as/ME-s kezelőfelület megmarad, de az Active Desktop és a View as a Web Page funkciók teljes kiirtásra kerülnek. Ezeket persze ki is lehet kapcsolni, de ha nincsenek letörölve, az Explorer a háttérben több felesleges munkát is elvégez. Ezt a kezelőfelületet alkalmazva a kényelmi funkciók nagy része megmarad (pl. egyszeres kattintás, quick-launch bar, Start menü szerkesztése). Nem olyan gyors, mint a SLEEK felület, de csak Windows 98-as/ME-s állományokat tartalmaz és az eredeti kezelőfelületnél lényegesen gyorsabb, stabilabb.
3. OVER-WEIGHT
Ez az opció nem más, mint az eredeti kezelőfelület (a 98lite lehetővé teszi nekünk a választást a különböző shellek között). Itt is eltávolítható az IE, de az összes web-alapú opció megmarad (thumbnails, web-view), így ezen megoldás a leglassabb az összes választási lehetőség közül.
4. 98MICRO
Itt a teljes MS HTML motor ki van gyomlálva a rendszerből! Semmiféle lefordított help file nem nézhető, semmilyen olyan program, amely igényli a MS HTML motor meglétét (pl. Outlook, Frontpage, Money) nem futtatható, ellenben minden olyan program működni fog, melynek erre nincs szüksége (pl. Office 97). A létező legkisebb Windows, hozzáértéssel és kis ügyeskedéssel megközelíthető a 40-egynéhány Megabyte-os méret. Itt is szükségünk lesz egy Windows 95-ös lemezre.
Ha kiválasztottuk a nekünk tetsző kezelőfelületet, a 98lite kérni fogja, hogy mutassuk meg neki, hol találja a szükséges telepítőfile-okat. Ha nem CDROM-ot adunk meg forrásként, akkor beírhatjuk a pontos elérési utat. Itt van egy hiba a programban, elsőre ugyanis azt mondja, hogy ott nincs semmi, amire neki szüksége van, de ha nyomunk egy Entert, akkor minden további nélkül képes dolgozni a file-okkal.
Eztán a 98lite a saját könyvtárába másolja a szükséges állományokat, majd módosítja őket (nem árt, ha bootoláskor elindítjuk a SMARTDRV-t, vagy más szoftveres winchester cache-elő programot, különben iszonyat lassú lesz a művelet), amiről aztán szép kis listát is láthatunk a képernyőn.
Ha végzett, mindenféle hókuszpókusz (reboot) nélkül elindítja a Windows telepítőt. Elsőre semmi érdekeset nem látunk, de ha elérkezünk ahhoz a ponthoz, ahol kiválasztjuk, mit is szeretnénk tulajdonképpen telepíteni, már láthatjuk a 98lite áldásos tevékenységének eredményét: korábban soha nem látott összetevők választhatóak vagy éppen eltávolíthatóak igény szerint. Itt most nem térnénk ki arra, mi mit jelent, szerintem aki ezt a cikket olvassa, úgyis láthatta már néhányszor ezeket a dolgokat. Ha a Windows feltelepült, akkor a Start - Settings - Control Panel - Add/Remove Programs alatt a Windows Setup fülön is láthatjuk ugyanazokat a választási lehetőségeket, amiket telepítéskor.
A kezelőfelület cseréjekor gyakorlatilag a fentebb említett 4 felület között váltogathatunk anélkül, hogy minden egyes alkalommal újra kellene telepíteni a Windows-t. A program szintén elkéri az elérési utat, módosítja a file-okat, majd egy Windows újraindítás után beállítja azt a shellt, amit választottunk.
Egyenlőre ennyit szerettünk volna mondani a 98lite-ról és a Windows karcsúsításáról. A következő részben egy másik programot, az X-Setup nevű tweakert vesszük nagyító alá, melynek segítségével nagyon sok jó és hasznos dolgot állíthatunk be anélkül, hogy ismernénk a Windows Registry-t. Addig is, jó fogyókúráztatást mindenkinek!
(Shadow)
Köszönjük Shadownak, becenevén Shadnek, hogy megírta ezt a tanulságos cikket! Reméljük sokak esnek most neki megújulásra váró, régebbi gépeiknek, sikerrel. Az adatmentést természetesen kifejezetten javasoljuk minden ilyen jellegű beavatkozás előtt!