Hirdetés

22 colos kijelzők tesztje

Samsung SyncMaster 225BW


Samsung 225BW [+]

Harmadik tesztalanyunk a Samsung 225BW, mellyel a nagy nevű gyártó méltán számíthat sokak szimpátiájára, hiszen az eddigiektől eltérően kicsit más monitorról lesz szó. Ez a másság elsődlegesen ergonómiailag értendő, hiszen a mezőnyben egyedül a 225BW-nek állítható a magassága. Ezenkívül a 225BW-hez jár egy opcionális hangszóró is, említést kell tennünk a HDCP-kompatibilis DVI-D bemenetről és az Asus MW221U-hoz közeli árról, ami közvetlen vetélytársakká teszi őket. A 225BW egy barnás dobozban érkezett, benne a monitor mellett egy garanciapapírt, egy leírást, egy tápkábelt, egy analóg jelkábelt, egy DVI-D kábelt, egy-egy audio- és mikrofonkábelt, illetve egy felszerelhető hangszórót találtunk. A hangszórót elsőre kicsit nehéz a helyére illeszteni, de miután rájöttünk a mikéntjére, már hipp-hopp sikerül a fel- vagy leszerelés.

Monitor típusaSamsung SyncMaster 225BW
TechnológiaTN+film
A panel gyártója / típusaCHI MEI Optoelectronics M220Z1-L03 (vagy Samsung LTM220M1?)
Válaszidő5 ms tipikus
Felbontás1680x1050 (pixelméret: 0,282 mm)
Kontrasztarány700:1
Fényerő280 cd/m2
Vízszintes betekintési szög160 fok (5:1)
Függőleges betekintési szög160 fok (5:1)
Színek száma16,7 millió
A panel mérete22 hüvelyk
CsatlakozókD-Sub, DVI-D (HDCP), a felszerelhető hangszórókon audio ki-be
Teljesítményfelvételmax. 55 watt
Bruttó fogyasztói ár105–110 000 forint
Gyártó honlapja
Termék honlapja
Samsung
Samsung SyncMaster 225BW

A Samsung 225BW nem csak külseje miatt érdekes a számunkra. Történt ugyanis, hogy a Samsung kicsit késve jelent meg saját 22 colos paneljával, így kénytelen volt (a versenyben maradás miatt) a 225BW-be a CMO panelját beszerelni. Ez csak azért furcsa, mert a Samsung mint a legnagyobb panelgyártó nem éppen arról híres, hogy más panelgyártók termékeire fanyalodjon. A 225BW esetében pedig ez a helyzet, legalábbis több forrás szerint is a monitor alapja ugyanaz a CMO panel, amely az Asus MW221U-ban és a ViewSonic VX2235wm-ben található. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a termelés felfutásával megjelenik egy új verzió, amelyben már a Samsung saját készítésű panelja van (vannak, akik erre esküsznek), de ha a paramétereket (és a tapasztalatainkat) vesszük tekintetbe, akkor megkockáztatjuk kimondani, hogy az általunk tesztelt példány CMO paneles. A paramétereket nézve a 225BW szinte megegyezik az Asus MW221U-val, csak az alacsonyabb fényerőt lehet különbségként felhozni, de ezen a téren a gyártók szeretnek játszadozni a számokkal, 20–50 cd/m2-es fényerő plusz vagy mínusz teljesen mindegy, legalábbis nekik (viszont jó tudni, hogy az alacsonyabb fényerő ugyanazon kontrasztarányhoz megadva mélyebb feketét eredményez, elviekben).


Szemből (hangszóróval és anélkül) és hátulról [+]

A 225BW külsőre nagyon hasonlít a korábban bemutatott 205BW-re, a szürke káván a bal felső sarokban találjuk meg a 225BW típusjelzést, középen, a kijelző alatt pedig a Samsung logót. Ettől jobbra látjuk a kezelőszerveket, legalul pedig a felszerelt hangszórót. A paneltartó állvány különbözik a 205BW-nél látottól, hiszen a 225BW esetében teleszkópos szerkezet segíti a kijelző fel-le mozgatását. A panel sajnos nem szellőzik sehol.


Oldalról és a talp [+]

A kijelző előre 5, hátra pedig kb. 20 fokkal dönthető, a magassága pedig kb. 10 cm-es intervallumon belül állítható. A monitor nem támogatja a portré módot, viszont a talpat úgy alakították ki, hogy a tapadós kis csúszásgátlók segítségével elforgatható legyen.


Csatlakozók [+]

A panel hátoldalán, alul találjuk a csatlakozókat. A monitor beépített táppal rendelkezik, ennek félreérthetetlen jele a külső tápkapcsoló. Emellett láthatjuk a tápcsatlakozót, beljebb pedig a digitális és analóg bemeneteket, illetve a külső hangszóró tápcsatlakozóját.


Kezelőszervek [+]

A kezelőgombok a 225BW-n megegyeznek a 205BW-n látottakkal. A feliratok a gombokra kerültek, sötétben és világosban is jól láthatók. A power gomb bekapcsolt állapotban zölden világít.


OSD [+]

Az OSD is követi a hagyományokat, és a Samsungnál megszokott elemekre épül. A menürendszerben minden lényeges opció megtalálható, amivel egy modern monitor tökéletesen beállítható.


A 225BW-t is kipróbáltuk [+]

A 225BW annak ellenére, hogy az Asusban is megtalálható panelra épül, teljesen máshogyan viselkedett. Gyári állapotban gyengécske eredményt ért el a színhűség tesztjében, de nem csak ott, hiszen úgy en bloc rosszul volt beállítva, alacsony gamma, a színhőmérséklet is rossz, a fényerő persze a maximumon, hogy kisüsse a szemünket a monitor. Mindezek mellé a 225BW-n is tapasztaltuk azt a gradiensproblémát, amit először az Asus MW221U-n vettünk észre, tehát a 225BW, bár külsőleg jól indult, belsőleg nem kápráztatott el minket. Elővettük a kalibrátort, és megnéztük, hogy a 225BW mit tud profi körülmények között. 120 cd/m2-re kalibrálva szokás szerint 0,2 cd/m2-es fényerőt mértünk a feketén. 50% kontraszt mellett 48, 100% kontraszt mellett pedig mindössze 61 cd/m2-es fényerőt mutatott fel a 225BW, ami nagyon alacsony érték, hasonlóan tesztünk korábbi szereplőihez. Megnéztük a maximális fényerőt is, amiben viszont éllovas lett a Samsung, hiszen a specifikációkban meghatározott 280 cd/m2-hez képest 279 cd/m2-t mértünk ki, emellé pedig 0,4 cd/m2-es feketét regisztráltunk, ami az átlagot erősíti. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy ebben a monitorban egy közel 700:1-hez kontrasztarányú panel található. Mivel a kimért fényerő nagyon közel van a specifikálthoz, ezért valószínűsíthető, hogy a panel maximális kontrasztaránya tényleg 700:1-hez, ez pedig megegyezik a CMO panel paramétereivel.

Samsung 225BWfényerőkontrasztvöröszöldkékICC profil
120 cd/6500K/2,2 gamma3074473950>katt<

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés