Hirdetés

22 colos kijelzők tesztje

Értékelés

A bemutatott monitorok közvetlen vetélytársak, még ha vannak olcsóbb és drágább modellek is, hiszen egyazon vásárlóközönség meghódítása a céljuk. A korábban letesztelt ViewSonic VX2235wm ára mostanra kb. 120 000 forintra csökkent, ennek megfelelően újraértékeljük. Mint a tesztből kiderült, a ma kapható összes 22 colos kijelző egyazon technológiára alapoz, hiszen mindegyik TN+film panelre épül, ennek megfelelően, ha a képminőségről van szó, akkor nagyjából megegyező tulajdonságokról beszélhetünk. Lássuk sorban, hogy mik is ezek! Színhelyességben vannak jobb és rosszabb modellek, mi azonban úgy gondoljuk, hogy ezek a monitorok alapvetően átlagfelhasználókat vesznek célba, ahol a színhelyesség nem annyira fontos. Profi munkára ezek a monitorok nem felelnek meg, de nem a színhelyesség, hanem a homogenitás és a szűkebb betekintési szögek miatt. Ezen a két területen úgy tűnik, hogy a bemutatott monitorok nagyjából megegyeznek, talán a Belinea 22W Artistline-t tudnánk kiemelni az átlagnál kicsit jobb oldalsó láthatósága miatt. Utánhúzásban a kikockázott tesztfelvételen meg tudjuk különböztetni az egyes modelleket, de mint már említettük, erre a mindennapi használat során esélyünk sincs. Az Asus MW221U-t és a Samsung 226BW-t is csak azért emeljük ki, mert esetünkben az overdrive okozta overshoot jelenség kicsit látszik. Összességében 22 colost mi inkább a felszereltség, a küllem, ergonómia és a garancia fontolóra vétele után választanánk. Mivel a felszereltséget tekintve is csak a Belinea 22W Artistline lóg ki a sorból (csak analóg jelbemenettel rendelkezik), marad a másik három szempont.

Az Asus MW221U külsőleg számunkra tetszetős, viszont ergonómiailag nem nyerte el tetszésünket, főleg a magasság állításának hiánya miatt, és a kezelőszervek is kicsit problémásak eleinte. A gyártó a monitor mellé ad mindenféle kábelt, és ha jó helyen vásárolunk, akkor a 36 hónap garancia mellé kapunk ZBD (Zero Bright Dot) pixelhiba-garanciát is (már egy világító pixelhibánál kicserélik a monitort), ellenkező esetben az ISO 13406-2 szabvány szerint járnak el pixelhiba esetén. A profibb felhasználásra szánt Asus monitorokra 1 év pixelhibamentességet vállal a gyártó, az MW221U-ra ez nem igaz. Összességében az MW221U jó monitor, ajánlott a vételre.

A Belinea 22W Artistline egy teljesen alap monitor. Azok számára készült, akik egyszerűen egy kijelzőt akarnak magukénak tudni, irodába, filmnézésre, játékra tökéletesen megfelel. Nem éppen szívmelengető külsővel áldották meg, és itt is belép a képbe, hogy ergonómiailag szintén problémás, a magasságállítás hiányzik. Emellé digitális jelbemenetet sem kapunk, cserébe a teszt többi szereplőjénél 15–20 000 forinttal olcsóbb. A Belinea monitorokra is 3 év garanciát kell kapnunk, és az ISO 13406-2 szabvány szerint járnak el pixelhiba esetén. Ha a leendő vevő számára nem fontos a digitális bemenet és a HDCP támogatása sem mérvadó, akkor a 22W Artistline szintén egy ajánlott monitor, hiszen a többinél jóval olcsóbb, a Belinea jól árazta be.

A Samsung 225BW az előző versenyzőtől eltérően külsőre is jó lett, szolid és egyszerű. Ergonómiailag a többieknél jobban sikerült, hiszen ez az egyetlen típus, melyen beállítható a magasság. A 225BW szintén rendelkezik digitális jelbemenettel, ráadásul opcionálisan felszerelhető hangszórót is kapunk mellé. A Samsung monitorokra 3 év garanciát vállal a gyártó, emellé 3 napon belül kicserélik akár egy szubpixelhiba esetén is. A vásárlástól számított 72 óra után itt is az ISO 13406-2 szabvány lép életbe. Összeségében az Asus MW221U áráért kicsit többet kapunk, mi a Samsung 225BW-t választanánk a most bemutatott modellek közül.

A Samsung 226BW bizonyos tekintetben visszalépés, más szempontok szerint viszont előrelépés a 225BW-hez képest. Előrelépés, ami a külsőt illeti, bár ennek megítélése szubjektív (csillogó burkolat és kezelőszervek). Visszalépés a magasság állításának hiánya miatt. Ugyancsak előrelépés a felhasznált panel miatt (magasabb kontrasztarány és alacsonyabb válaszidő). Bár úgy tűnhet, hogy a 226BW feljebbvaló a 225BW-nél, ezt mi nem tudjuk alátámasztani. Számunkra nem ér meg 10–15 000 forint többletköltséget (a 226BW ennyivel drágább a 225BW-nél) az új külső és az új panel; bár ez kétségtelenül előremutatóbb, a mindennapi használat során az alacsonyabb válaszidő észrevehetetlen, a dinamikus kontraszt pedig nem nyerte el tetszésünket (mi be sem kapcsolnánk). Ettől függetlenül bizonyára sokan lesznek, akik inkább a 226BW-t fogják választani, de a 225BW-tulajdonosokat megnyugtatjuk, nem maradnak le semmiről.

A ViewSonic VX2235wm körülbelül annyiba kerül, mint a Samsung 226BW. Ami a külsőt illeti, a két monitor azonos koncepciót követ, hiszen mindketten csillogó burkolattal rendelkeznek, viszont a ViewSonic kezelőszervei nem nyerték el tetszésünket. Magasságállításra a VX2235wm esetében sincs lehetőségünk. Amiben a ViewSonic többet tud, az a hangszóró megléte, viszont a Samsungban fejlettebb a panel (éppen olyan, mint a Samsung 225BW-ben, bár ennek előnyeiről nem vagyunk meggyőződve, lásd a 226BW értékelését), és a digitális bemenet HDCP-kompatibilis, míg a VX2235wm-ről ez nem mondható el. A ViewSonic monitorokra 3 év garanciát kell kapunk (ISO 13406-2). Mindezt figyelembe véve a két típus közül mi inkább a Samsungot vennénk, már csak az időtállóság (HDCP) miatt is.

Samsung SyncMaster 225BWAsus MW221U
Belinea 22W Artistline
Samsung SyncMaster 226BW

fLeSs

Az Asus és Belinea monitorokat az Expert Computer Kft.-től, a Samsung 225BW-t és a 997MB-t a HRP Hungary Kft.-től, a 226BW-t pedig a Samsung Magyarországtól kaptuk tesztelésre. A ViewSonic VX2235wm az RRC Hungary DiFO üzletágtól érkezett.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés