Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 2xar

    tag

    válasz Somatom #270 üzenetére

    Hagyd: nem akarja/tudja megérteni, hogy az övétől eltérő álláspont/világszemlélet is létezik, ami legalább annyira jogos/helyes/etikus mint az övé. Szemellenzőt hord.

    Végigolvastam az itt folyó vitát, és nagyon sok érdekes érvet láttam. Ha megengeditek, én is hozzá teszem a magam 2 centjét forintját.

    Mind az "erkölcs" és mind a "jog", amire itt sokan hivatkoznak (és összemosnak, meg kevernek) a társadalom (ön)szabályozó mechanizmusai. A szabályozásra szükség van, máskülönben igazságtalanság, egyenlőtlenség, elégedetlenség, káosz, háború lesz. Ezt gondolom senkinek sem kell magyarázni.

    A szabályok pontos kialakításánál a szerzői jogviszonyok kérdésében két fő érdek áll szemben egymással:
    1. Az egyén érdeke: minél nagyobb jutalom, haszon szerzése az általa előállított javakból. Ez motivációt ad a kreatív, kitartó, kemény munkára, az egyén tudja, hogy a befektetett munkája majd busásan megtérül. Az általa alkotott szellemi javak pedig segítik a társadalom összességét is, ezért védi az ő szellemi termékét a szerzői jog. Hogy a haszont mind ő fölözhesse le, egy ideig. A befolyó javakat pedig akár további kutatásokra is fordíthatja. A szerzői jogvédelem tehát motivációt és lehetőséget ad az egyéni kreatív munkára.

    2. A társadalom érdeke végső soron az, hogy a kreatív javak ne csak megalkotva legyenek, de minél hamarabb széles körben elterjedjenek, mindenki hasznot húzzon belőlük.

    Ez azonban ellent mond az előző pontnak, ezért valahol meg kell húzni a határt a kettő között. Ráadásul a szellemi javak is rengeteg különböző kategóriába sorolhatóak, amikre már most is más-más szabályozás van. Sztem jogos is hogy máshol húzzuk meg a határt egy könyv szerzői jogainál, mint mondjuk az emberiséget potenciálisan (önmagától) megmentő tiszta és megújuló energiaforrások technológia kidolgozására. Mérlegelni kell minden esetben az egyén befektetett energiáját és az egész emberiségre gyakorolt potenciális hasznát.

    A Nyugati világban az elmúlt 1-2 évszázadban az egyensúly nagyon eltolódott az 1-es pont felé, annak köszönhetően, hogy a szabadalmakat/ szellemi javakat már nem egyének hozzák létre, hanem mamut-vállalatok, akik erős lobbitevékenységükkel elérték ezt. A nyugati világ ezidő alatt egyébként épp elhúzott fejlettségben a világ többi része mellett, de az megkérdőjelezhető, hogy az egyensúly ilyen eltolódása miatt, vagy annak ellenére (esetleg függetlenül) történt. Ugyanis láthatjuk bőven a negatív hatásait az 1-es pont túlsúlyának: monopol helyzetbe kerülő (majd elkényelmesedő, ellustuló) multik, szabadalmi troll cégek, a fejlődés szándékos lassítása.

    Ázsiában ugyanakkor megmaradt egy korábbi felfogás, ami szerint "a másolás nem lopás" (lásd: széljegyzet). Kína (és 70 évvel korábban Japán, 20 évvel ezelőtt Korea stb.) teljesen nyilvánvalóan ennek a filozófiának köszönhetően éri/érte be gazdagságban és élet-színvonalban a nyugati világot (aki még mindig azt hiszi, hogy "Kínában egy tál rizsért dolgoznak" - az hülye). Tehát náluk most bizonyítottan működik az, hogy teljesen a 2-es pont felé van tolva az egyensúly. A kérdés az, hogy mi történik, amikor végül ténylegesen beérik a Nyugatot és már nincs kiről másolni? Pontosan Japán és Korea példája azt mutatja, hogy akkor sincs baj, a lendületük nem áll meg, csak lassul. A technológia másolása nem egyszerű dolog, majdnem olyan nehéz mint újat kitalálni, így az addigi tapasztalataikat hasznosítva átállnak a fejlesztésre (is). Saját tapasztalatból tudom, hogy ez már folyamatban van náluk - a cég ahol dolgozom olyan sok-százezer dolláros berendezéseket rendel kínából, feltörekvő cégektől, amit az amerikai, nagynevű, hagyományosan világelső vállalat $1 millióért sem tudott elfogadható minőségben legyártani.

    De közben másolják saját magukat is, ami újat kitalálnak futótűzként elterjed a szakmában és mindenki azonnal fejlődik, nem csak az a cég aki kitalálta. Az eredeti kitaláló jutalma tehát nem 20-50-80 év monopol helyzet, hanem csupán 1-2-5 év helyzeti előny, míg a többiek a másoláson dolgoznak. Ennyi idő pedig túl rövid ahhoz, hogy elkényelmesedjen. Ha meg akarja tartani az előnyét, rá van kényszerülve, hogy fejlesszen és kitalálja a következő dobást amivel lépéselőnyben maradhat.

    Mindezek alapján az én véleményem az, hogy technológia fejlesztések terén a közjót hatékonyabban szolgálja az ha a 2-es pont felé toljuk az egyensúlyt. Valamint a szórakoztató és művészeti alkotásoknál is túl van tolva a határ (pl könyveknél 70 év a szerző halála után?!) és ráadásul folyamatosan emelik. de ahogy mondtam a különböző típusú szellemi javaknál más-más limit lehet reális.

    Széljegyzet: A szellemi javak elosztása nem zéró végösszegű játék. Az anyagi javak elosztása zéró végösszegű (10 hektár földterületből nem tudsz 20-at csinálni). A szellemi javak/ tudás az nem ilyen, a vetésforgótól az elektronikusan tárolt zenéig minden ami pusztán információ formájában tárolható, másolható. Anélkül juthat el újabb személyekhez, hogy valaki mástól elvennénk. Ez tehát egy hatalmas különbség az anyagi lopáshoz képest, és ezért a szellemi lopást nem szabad összemosni vele!

    [ Szerkesztve ]

  • 2xar

    tag

    válasz D1Rect #279 üzenetére

    "Szerinted véletlen, hogy a mai ismert "modern világ" és az általad démonizált egyén érdekének kialakulása egybeesik?"

    Egész pontosan azt írtam, hogy erről lehet vitatkozni: "megkérdőjelezhető, hogy az egyensúly ilyen eltolódása miatt, vagy annak ellenére (esetleg függetlenül) történt. "

    Szövegértelmezésed tehát 1-es alá.

    "Ha igaz lenne amit állítasz(miszerint az a látásmód gyorsabb fejlődést eredményez), akkor nekünk kellett volna beérnünk őket..."

    Vitathatatlan TÉNY, hogy számukra ez a módszer az utóbbi évtizedekben gyorsabb fejlődést eredményezett.

    Az érvelésed alapja pedig, hogy mi előnybe kerültünk és ennek az előnynek csak egyetlen oka lehet: a szabadalmi rendszerünk. Ez egyszerűen non-szensz. Ha nem tudsz a többi kismillió tényezőről és különbségről, ami Ázsia és a Nyugat között van és volt és ami különböző pályára állított minket, akkor javaslom egy történelemkönyv kézbevételét. Meg fogsz lepődni!

    Amit a multikról írtál azt úgy hívják "szalmabáb" érvelés. Nem írtam semmi olyasmit amit te megpróbálsz ("gonosz multi", meg "munkaszervezés", hogy jött ide? LOL) a tollamba adni. Kérlek arra szorítkozz, amit én írtam és az ellen próbálj meg érvelni (az eddigieknél kicsit hatékonyabban), nem az ellen, amit Te belefantáziáltál és hozzáköltöttél. Köszönöm!

  • 2xar

    tag

    válasz D1Rect #286 üzenetére

    "az én szövegértéssemmel semmi baj."

    Na ezt örömmel hallom! Akkor esetleg igazolnád ezt azzal, hogy megpróbálod az imént bemutatott logikai bukfencedet és szalmabáb érvelésedet kijavítani valódi és helyes érveléssel? Vagy az nem megy? :U

    Segítek, ilyesmire gondolok például: "De, igenis a fejlődést annak köszönhetjük, hogy a szerzőt megvédi a jog. Ennek köszönhető, hogy az Apple az Ipod sikerét követően elég bevételre tudott szert tenni ahhoz, hogy abból kifejlessze az Iphone-t. Abból pedig az Ipad-et. Ha nincs a szerzői jogvédelem, nem lehetett volna Iphone sem."

    Amire én meg azt válaszolnám, hogy: "az Apple mindegyik esetben olyan technológiákat használt ki, amiket nem ő fejlesztett ki, csak megvett és a többiek orra elől elhalászott a tengernyi tőkéjének köszönhetően. Vele párhuzamosan mások is haladtak ugyanazon az úton és ha nem ők jönnek ki az első igazán jó érintőképernyős telefonnal, akkor más kb ugyanakkor (hisz a technológia akkor tette lehetővé - pl. kapacitív érintésérzékelés) és mivel utána nem lett volna akkora fék (szabadalmi perek Apple vs Világ rémlik?) akár még gyorsabb is lehetett volna a terjedése és fejlődése az ilyen termékeknek."

    Erre Te megint írsz valamit és így tovább. Mint egy normális vitában, tudod. De mint azt már korábban is igazoltad ezen a fórumon, és most is bizonyítod, Te normális vitát nem tudsz, csak személyeskedőt: "gyengébb képességű emberek nem is tudják felfogni."

    Az egyébként jogos részedről, hogy én is átcsaptam személyeskedésbe. Sajnálom, hogy lesüllyedtem a szintedre!

  • 2xar

    tag

    válasz D1Rect #292 üzenetére

    "aztán, ha nem szóról szóra idézik a zagyvaságaid, akkor szalmabábot kiáltasz."

    Ismét nem kaptam választ a kérdésemre, továbbra is csak a személyeskedés megy. :U
    Logikát, érveket miért nem próbálsz hozni?

    Soha egy fórumról sem "vágtak még ki", még csak hsz-emet sem szerkesztették vagy törölték. De ha úgy lenne ahogy írod, akkor sem tartozna ide. A terelés az megy. Az érveim cáfolatát továbbra is várom!

    (#302) D1Rect: "Szerintem inkább attól szoktak virágozni a társadalmak, ha az egyéneknek nagyfokú szabadságot adunk és a jogaikat megvédjük."

    Minden egyén szabadságát és jogait egy bizonyos pont fölött már csak a többi ember szabadsága és jogai kárára növelheted.

    "Ez egyfajta törvényszerűség is. 80/20 alias Pareto elv."

    Jó volt amíg úgy volt. Ma már ez az arány 90/10, és épp ez a baj.

    [ Szerkesztve ]

  • 2xar

    tag

    válasz D1Rect #304 üzenetére

    Várom is, bár tudom hogy hiába, mert olyanokkal nem tudsz szolgálni :DDD

  • 2xar

    tag

    válasz direwolf #317 üzenetére

    Az 1. eset ma már nem létezik. Kis János nem fog feltalálni semmit, mert nem tud. Amit egy ember otthon a sufnijába ki tudott találni, azt már kitalálták. Új dolgot ma már csak nagy cégek komoly fejlesztési munkával tudnak létrehozni, az esetek 99%-ban.

    Abban az 1%-ban pedig ha mégis kitalál valamit Kis János, azt vagy szimplán lenyúlja tőle egy cég (lásd Adidas), vagy max. kisemmizi pár Ft-tal X év huzavona és pereskedés után (lásd csőkulcs). Rosszabb esetben bekerül egy fiókba mert a feltalálónak nincs elég tőkéje sikerre vinni, a cégek pedig nem figyelnek fel rá.

    Ez egyébként igaz a kis cég- nagy cég viszonyára is.

    De ha szerinted Kis Jánosok rendszeresen találnak fel és gazdagodnak meg a találmányaik licenszeiből, akkor hozzál már pár példát. Még mielőtt beírnád: nem, a Paypalt nem Musk találta vagy fejlesztette ki. De még Bill Gates is csapatban, többekkel céget alapítva és az első PC-t gyártó cég, az Altair hathatós támogatásával írta az első oprendszerét. És az Apple-höz hasonlóan később ő is lopta a nagy durranást, a grafikus felület ötletét.

Új hozzászólás Aktív témák