Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • krx21

    nagyúr

    válasz panpeter92 #278 üzenetére

    Mindig az előző évinél nem lehet már látni... Szokták mondani...
    Akkor azt mondták, hogy a 2010-es modelltől már nincsen... ;]
    Egyébként ez szem és TV darabja is válogatja...

  • dezz

    nagyúr

    válasz panpeter92 #321 üzenetére

    Persze, mert nem láttál még BFI-t. :)

    Csak azt sajnálom, hogy mozgás-interpoláció nélküli 1x felvillantás nincs, mert tartanak a fanyalgóktól a 50/60 Hz-es villogás miatt (pedig a plazma is villog). Pedig ez lenne igazán CRT TV szerű.

    Azt lenne még jó tudni, hogy van-e 50/60 Hz-es frissítés (tehát mozgás-interpoláció nélküli [ami a normál tévéadást illeti]) melletti 2x felvillantás. Itt a mozgás egy fokkal rosszabb, mert 2x jelenik meg ugyanaz a mozgásfázis, viszont a villogás 100/120 Hz, ami jóval kevésbé zavaró.

    Nem tudom, most mi a helyzet, de korábban még ez utóbbit sem alkalmazták, hanem mindenképpen kellett hozzá a 100/120 Hz-es frissítés mozgás-interpolációval, amit 1x villantott fel.

    Az viszont butaság, hogy a mozgás-interpoláció természetellenessé teszi a mozgást. Nem, egyszerűen csak olyan lesz, mintha 2x fps-es felvétel lenne. Miközben a valóság kvázi végtelen fps-es... (Most hagyjuk a kvantummechanikát.) Annyi, hogy a ~24 fps-es mozifilmek videófelvétel szerűek lesznek a magasabb ráta miatt (a videókamerák normális esetben 50/60 mozgásfázist rögzítenek), ez a szappanopera effektus.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz panpeter92 #332 üzenetére

    Természetesen nem 100%-osan ugyanaz. Már csak azért sem, mert 24p-n a záridő ehhez van igazítva, így a motion-blur erősebb, amit a mozgás-interpoláció nem tud lecsökkenteni. A 48p-t kisebb záridővel veszik fel, kisebb a motion-blur. És bizonyos artifactok is vannak.

    "indokolatlan gyorsulásokkal"

    Ilyen viszont nincs. Nem lesz semmi gyorsabb, csak folyamatosabb.

  • BBéci

    titán

    válasz panpeter92 #432 üzenetére

    Egy perccel ezelőtt álltam fel az 55 colos Samsung F8000 TV elől, amit 1,9 méterről néztem, mert az tűnt leginkább élvezetesnek és egyetlen pixelt sem láttam, pedig 5 percig direkt arra koncentráltam. Valamint az SD tévéadások sem voltak borzasztóak.
    Amíg nem mértem le a távolságot, azt hittem, kb. 220 centi lehet a szemeim és a TV között. Amikor oldalra húzódtam, pontosan a kép szélével szemből a túlsó széle már szürkült, fakult. Ez olyan LCD betegség, ami miatt pénzt biztosan nem adnék érte, de ajándékba elfogadnám.
    Eladnám és vennék helyette ST60-at. :K

    [ Szerkesztve ]

    Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

  • dezz

    nagyúr

    válasz panpeter92 #440 üzenetére

    Idézném magamat: "SD-hez szokott szemmel"...

    (Másik lehetőség: túl kicsit néz otthon túl messziről, azért csodálkozik rá a részletekre a nagy megjelenítőn. Nem ritka.)

    Nem tudom, hogy vagy vele, én még a '90-es évek végefelé kezdtem az ismerkedést a HD-val. Volt időm hozzászokni. Jópár éve kizárólag (F)HD-ban filmezek.

    Itthon egy 42"-est néztünk ~1,7m-ről, ami megfelel az elvi ajánlásnak. Monitorként jó is volt innen, de a filmes kép (term. FHD) egyszerűen nem volt elég éles ilyen közelről. És ez nem csoda, hiszen az effektív felbontása 1/4 a pixel-éles grafikához képest, mint pl. az a pepita minta. Márpedig ez a távolság az utóbbihoz passzol, nem pedig 1/4 éles képhez.

    A szoba berendezése miatt nem lehetett hátrébb menni. Végül inkább el is adtam. Akkor lesz itt újra ilyen, esetleg valamivel nagyobb megjelenítő, ha az már 4K-s lesz.

    Megjegyzem, ha valakinek van mondjuk egy -0,5 dioptriája, amihez annyira hozzászokott szintén, hogy más területen észre sem veszi, az pont elég lehet ahhoz, hogy ne lásson különbséget a pixel-éles grafika és a filmes kép között, adott felbontáson, ebből a távolságból.

    Én meg nem tudom nem észrevenni a különbséget.

    De amúgy térjünk vissza erre majd 2-3 év múlva, amikor már elterjedtebb lesz a 4K... Meglátjuk, akkor is azt mondod-e majd, hogy az FHD filmes kép tökéletesen éles, nincs szükséged élesebbre.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz panpeter92 #442 üzenetére

    Továbbra sem érted, azt hiszem. Egy normál látású egyén teljesen jól látja ilyen távolságból az 1-pixeles pepita mintát. Ez fizikai tény. (Mivel éppen ezt jelenti a normál látásélesség.) Az 1 pixel vastagságú vonalak lesznek az számára igazán élesek. Filmes képen azonban ilyen nincs.

    A filmes kép effektív felbontása viszont ennek a 1/4-e (az aliasing hatások elkerülése érdekében).

    Lehet, hogy neked ez nem számít, nekem igen.

    És szerintem nem vagyok egyedül: akik láttak már 4K-t (filmes tartalom), szinte mindenki arról számolt be, hogy "na ez éles"...

  • dezz

    nagyúr

    válasz panpeter92 #444 üzenetére

    Ha egy adott élességet még pont jól látsz, akkor szerinted a 1/4 olyan éleset nem látod életlenebbnek?

    Az a "poén", hogy a 4K filmes kép effektív felbontása feleltethető meg az FHD fizikai pixelfelbontásával (amit a pepita minta demonstrál), ami tehát az adott távolságból pont jól látható...

    És ez éppen egybeesik a látótérkitöltés alapján mozizásra ajánlott távolsággal...

    Ergo, az utóbbi alapján ajánlott távolságból a 4K filmes kép nyúlt a normál látásélességnek megfelelő látványt.

    A 8K meg a 16K viszont már olyan felbontások, amiket a házimozizáshoz ajánlottnál jóval nagyobb látótérkitöltést adó távolságból célszerű szemlélni. Egyszer majd eljön annak is az ideje: ha a szoba 1-1 fala 1-1 kijelző lesz... De talán ne szaladjunk annyira előre.

  • dezz

    nagyúr

    válasz panpeter92 #486 üzenetére

    Tévén még nem láttam, csak monitoron, de ott megdöbbentően jó volt, CRT szerű.

    (Egy tévével volt dolgom, még 2 évvel ezelőtt, ami elvileg BFI-s volt, de kapásból láttam, hogy nem működik rajta, amit fényképekkel is igazoltam, mert az eladó nem akarta elhinni. [Term. a menüben sem lehetett aktiválni. Talán a service menüben volt letiltva valamilyen oknál fogva vagy nem is olyan panelt szereltek bele, mint kellett volna.] Ez még 2 éve volt, akkor még újdonságnak számított.)

    Te amúgy milyen tévén nézted?

    "barmilyen szempontbol" - Ez viszont kissé túlzás, nem gondolod? Vannak egyes dolgok, amiben jobb lehet, pl. fényerő, felbontás. Nem tudom, a bizsergéssel hogy állnak ezek az újabb plazmák.

    De mindegy, mert itt most csak a mozgásról van szó.

    [ Szerkesztve ]

  • b.

    félisten

    válasz panpeter92 #486 üzenetére

    Én meg vagyok győzve a plazmák kiválóságáról, csak azt nem tudom hogy mindig a Pana van megemlítve. de a plazma Tv nem egyenlő a Panasoniccal,Persze ők a plazmák sőt ,talán úgy általában a tv-k királyai.
    Sok felhasználónak van Lg meg Samu meg JVC stb mert a ritkán előforduló plazmapéldányok a bevásárlókba ezek a márkák sajnos, anyagi vagy egyéb okok miatt.
    Gondolom ott azért nem ilyen egyértelmű a Plazma vs LCD helyzet, Olvastam teszteket , beástam magam a témába, de ott is voltak azért kritikán aluli Plazma tv-k. Ugyan így persze LCD fronton is. Azért ha egy átlag user bement anno a Madaras Bótba ( konkrétan én ott voltam ahol 40- 50 Tv közül 1 azaz egy darab plazma volt, egy 99 cm-s LG sima Hd ready felbontással, igaz egész jó árral. 99 ezerért.) és egy ilyen rosszabb plazmával találkozott , esetleg meglátta a fogyasztást az eladó megemlítette neki a beégést, a full Hd hiányát akkor gondolom el is esett egy használótól a plazma.
    Én sajnálom hogy a Pana nem fejleszt már plazma panelt.
    Most nagyon rá vagyok állva hogy veszek itt az apródon karácsonyra egy jobb plazmát, bár félek egy kicsit a sok ablaktól a nappalimba, mert sajnos csak valami olcsóbb de mindenképpen Panasonic tv re futja majd. Nem offensenek szánom . szóval relax.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • dezz

    nagyúr

    válasz panpeter92 #502 üzenetére

    Sajnálatos, hogy továbbra sem érted sem a pepitás, sem a szöveges dolog lényegét. Nem tudom, hogy a képesség vagy az akarat hiányzik-e hozzá. De az már felháborító, hogy továbbra is a pixelesség hiányáról beszélsz, holott világosan megmondtam neked, hogy éppen arról van szó, hogy az FHD filmes kép jóval (4x) életlenebb annál, mint amit valóban élesnek láthatunk ilyen távolságból. És nem szuper, csak egyszerű normál látásélességgel. Ez nem matek példa, hanem egyszerű tény.

    Nem tudom, a kedves vendégeid milyen filmeket néznek otthon milyen tévéken, milyen távolságból, nem utolsó sorban pedig milyen a szemük. Azt tudom, hogy arányaiban ugyanilyen távolságból én nem látom olyan élesnek az FHD filmes képet, hogy azt mondanám, hű, ennél már aztán nem kell élesebb.

    "És igen, minél távolabb mész, annál élesebb lesz, de annál több részlet el is fog veszni."

    2 és 3 méter között nem veszhet el semmi az FHD filmes képből, mert egyszerűen nincs rajta olyan élességű részlet! Ezt kellene már megérteni. Amit 3m-ről már nem látnánk, az a bizonyos pepita minta meg a néhány pixeles szöveg. De ilyen nincs. 3m-nél közelebbről csak az lát több részletet, aki előzőleg azért nem látta, mert nem normál látásélességű a szeme. A többiek viszont csak egyre életlenebb képet látnak, ahogy egyre közelebb mennek.

    Ez alól a 4K filmes kép a kivétel. Te meg azzal jössz, hogy a felbontásnak semmi jelentősége...?

    (#501) BBéci: Azoknak a sokaknak gőzük sincs a BFI-ről.

  • dezz

    nagyúr

    válasz panpeter92 #504 üzenetére

    Ott van a tévedésed, hogy de, általánosíthatok! Mert hiába nem tudsz róla, van egy olyan dolog, hogy normál látásélesség. Ez az 1.0-ás visus, azaz 5/5-ös (nem metrikus rendszerekben 20/20-as) látás. Ezt veszi alapul a szemész is.

    A látásélesség meghatározása

    Egy normál látásélességű egyén 1 szögperc alatt látható képrészleteket tud még kivenni. (Pl. egy olyan E betűt, aminek a vonalai, illetve a szárak közötti világos rész 1 szögperc alatt láthatók.)

    Egy 50"-es megjelenítő 1-1 fizikai pixele látható 1 szögperc alatt 2m-ről. Ezért mondom, hogy innen ki lehet venni pl. egy 1-pixeles pepita mintát, néhány pixelből álló karaktereket, stb. De ilyen (az adott felbontás mértékében) szuperéles képrészletek csak mesterségesen létrehozott képeken vannak. A filmes kép effektív felbontása az aliasing hatások (lépcsőzetesség, stb.) teljes elkerülése érdekében 1/4-e a fizikai pixelfelbontásnak. Azaz, 1/4 olyan éles képrészletek lehetnek a fenti példákhoz képest. Ennek tökéletes meglátásához nagyobb távolság is elég.

    Egyszer már kérdeztem, de nem válaszoltál: ha egy adott élességet még pont jól látsz, akkor szerinted a 1/4 olyan éleset nem látod életlenebbnek?

    Az egy dolog, hogy az SD-hez képest jóval élesebb a HD (és hüledezik tőle, aki az elsőhöz van szokva), de attól még a tény tény marad: 50"-en 2m-ről ez 1/4 olyan éles filmes képet eredményez, mint amit még jól ki tudunk venni és igazán élesnek látjuk.

    Az utóbbit a 4K-s filmes kép tudja nyújtani.

    Gondolom, hallottad már, hogy a jóhoz gyorsan hozzá lehet szokni... Pár nap/hét 4K-s filmezés után máris nem lesz olyan éles az FHD filmes kép...

    Mint tudjuk, nem valószínű, hogy plazmából lesz 4K-s. Gondolom, 4K-s LCD akkor sem kellene, ha ingyen adják. De remélem, azért annyira nem vagy beleszerelmesedve a plazmádba, hogy 4K OLED-et sem veszel majd soha. Nos, ha ez bekövetkezik, akkor térjünk majd vissza erre a kérdésre!

  • dezz

    nagyúr

    válasz panpeter92 #510 üzenetére

    Mondom, térjünk vissza erre, miután pár hétig 4K OLED-et néztek...

    Éppen a hagyományos, felbontásfüggő nézési távolsági ajánlás az elméleti alapú: a fizikai pixelméretből indul ki (onnan lesz 1 fizikai pixel egy szögperc alatt látható), nem veszi számításba a filmes kép kiseb effektív felbontását. (A másik féle ajánlás a látótérkitöltésből indul ki, ami kizárólag a képméretettől és a megjelenített kép képarányától függ.)

    Igen, 3m-ről már vesznek el részletek. De a 2m egészen bizonyosan közelebb van annál, mint ami az FHD filmes kép minden részletének meglátásához szükséges.

    Nem kérdés, hogy a plazma jobb. De az már enyhe túlzás, hogy hétköznapi tévézésre alkalmatlan lenne az LCD, illetve kompromisszumokkal filmezésre. (Utóbbira mellesleg nem mindenkinek van ideje, energiája. Másik eset, hogy olyankor lehúzza a vásznat és bekapcsolja a projektort.) És akkor még csak sima, BFI/scanning backlight nélküli LCD-ről beszéltünk, amik csak az utóbi időben indultak terjedésnek.

    Az LCD tulajokkal szembeni ellenséges magatartás is erős túlzás.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák