Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz Tin #50 üzenetére

    Minden alternativa arversenyt generalhat, a technologiai mellett, ami mindig jol jon.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Mumukuki

    aktív tag

    válasz Tin #50 üzenetére

    "Azért nagyon remélem, hogy nem lesz domináns, mert ha az IT jövője az Apple, az elég borús jövő."

    És akkor még birkapásztornak sem mehetek mert arra sincs kereslet. Szerintem lesz itt még ebből baj az elkövetkező években.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz Tin #99 üzenetére

    Vajon van/lesz ra valamilyen virtualis gep, vagy docker?

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Mr Bond 007

    őstag

    válasz Tin #99 üzenetére

    Igen, de azt is vegyük figyelembe hogy az apple nem ma kezdte ezt, már 10 éve fut ez a chip család, itt csak belerakták a számítógépekbe is. Visszamenőleg meg lehet nézni hogyan fejlődtek generációról generációra, évről évre. Mellé rakva ennek a görbének az intelt vagy az amd-t a közelében sincsenek folytonosság tekintetében. Ha évente növelni akarod a teljesítményt, abban egyik se tud stabil partner lenni.

  • jegesib

    aktív tag

    válasz Tin #99 üzenetére

    kb ezt probáltam megfogalmazni magamban, h emberek itt összekeverik a risc-et a cisc-el, meg összemérni az erejüket. Meg idenyomni h nem lehet rajta tervezőprogramot használni, és a windows sem fut rajta... Mondjuk a gépek pozízionálásából nekem az jön le h ez egy átlagfelhasználóknak szóló termékpaletta. Netezni, emailezni, zenét hallgatni, filmezni fényképeket rendezgetni, esetleg minimálisan szerkeszteni a saját képeid, megvágni a saját családi videóid, éspervagy a általános irodai felhazsnálásra szánták (word, excel, powerpoint, zoom, teams, etc) amire ma tömegek használnak i3 vagy i5-el szerelt beépített GPU-val rendelkező átlagos laptopot. Amire szvsz tökéletes lehet, brutál akkuidővel. Vhol kicsit reménykedtem benne h az air árát még lejjebb viszik (amolyan ipadosan) és mennyiséget akarnak belőle eladni, sajnos ez nem következett be...
    Igen lehet most jönni h dehát lett belőle PRO is, de az is legkisebbb PRO-kat váltotta, ami eddig is kompromisszumos volt PRO felhasználóknak, tehát itt is inkább azokra a userekre lőnek akik apple ökoszisztémán belül maradnak, és zenét, képet, videót szerkesztenek a támogatott progikkal.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tin #99 üzenetére

    Kérdés, hogy laptop kategóriában az AMD és általában az x86 mennyire tudja tartani a ár / fogyasztás / teljesítmény hármast az ARM rendszerekkel szemben.

    Most szvsz nem az x86 válaszreakciói lesznek az érdekesek, mert azok legfeljebb a rövid vagy max. középtávnak szólnak, hanem hogy az ARM felvásárlás után az Nvidia hogyan kavarja meg a piacot az Apple soc-okkal konkurens megoldásaival.

    Az már most jól látszik, hogy az Apple nem a nyers cpu erőre épít, hanem a soc-ba integrált hardveres gyorsítókra. Így egyes funkciók a hardver-OS-szoftver optimalizációnak köszönhetően olyan előnyre tehetnek szert az x86-windows PC-kkel szemben, ami a jelenlegi technológiai vonalat követve behoztatatlan lesz.
    Pl. FCPX-be beletolsz 48 órányi nyers családi videót, a program pedig magától szétválogatja és felcímkézi a snitteket attól függően, hogy ki szerepel bennük.
    Vagy egy app a kedvenc zenéidet realtime karaoke módban játsza le, szétválasztva az éneket a hangszeres kísérettől, vagy akár egyetlen hangszert leválasztva gyakorolni tudod a gitárszólót az eredeti felvételen.
    Az nvidiának meglenne az ilyen területekre a célhardvere, de jelenleg max. videókártyákba integrálva tudná eljuttatni a felhasználókhoz és akkor még ott lenne a támogató platform (és az egységes memória) hiánya.

    Ezért úgy gondolom, hogy a következő 10-15 év nem az x86 és az arm csatájáról fog szólni, mert - legalábbis a PC kategóriában - a nyers CPU erő hosszabb távon nem vezet sehova, hanem a különböző integrált hardveres gyorsítókra épülő arm soc-okéról.

  • Mr Bond 007

    őstag

    válasz Tin #123 üzenetére

    Ez törvényszerű. Az amd is el fog intelesedni, ha ez így megy tovább. Ez nem a máltai szeretetszolgálat, itt mindenki kaszálni akar.
    Én amúgy arra akartam rámutatni hogy ami évről évre fejlődik minimum 40-80%-ot az sejthetően jövőbiztosabb mint ami 5-10-et.
    Én anno 2016-ban mikor az apple-nek volt pofája 2 magos macbook pro-t kiadni már elküldtem őket a csába.

    Azért az tény hogy évek óta csak a fingreszelés ment x86-on, minden fél részéről. Ok most az amd hála az égnek bele csapott a lecsóba, de nem vagyok annyira derűlátó a jövőt nézve tekintve hogy már 2x sikerült a sztratoszférából bele állni a földbe teljesítmény és ár/érték tekintetében.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tin #123 üzenetére

    " Ertsd: eljon az Apple Intel-korszaka. "

    Az Apple-nek mindenképpen lesz versenytársa, mert ahogy a mobil szegmensben, úgy desktopon sem fog az Apple rámozdulni az árérzékeny piacokra és ezt az űrt valaki úgyis betölti.

    Szerintem az Apple vs. Nvidia korszak jön el.
    Azt nem látni még, hogy a Google megint beelőzi-e a Microsoftot, azaz az x86-Windows PC-ket nvidia-Windows vagy nvidia-Google(droid, chromeos, akármi) váltja-e.

    "egy RISC-en maximum emulalni tudsz egy CISC procit"

    A mai CISC procik is valójában RISC-ek, de nyilvánvalóan egy tök más architektúra csak emulálni tudja a másikat.
    Ha viszont a fogyasztás felülről korlátos (mobil informatika) és az adott TDP keretből az arm több teljesítmény tud kipaszírozni, akkor az a teljesítmény töblet fedezheti az emuláció költségeit.
    Azaz ha ugyanakkora fogyasztás mellett az arm 2-3szor gyorsabb egy i7-nél, akkor képes lehet ugyanazt a teljesítményt hozni x86 emulációval, mintha i7-et használna.
    Ez pedig az átmeneti időszakban már elég (a powerpc-intel átálláskor is elég volt). Az emberek megveszik az új vasat, a natív alkalmazásokban érzékelik a teljesítmény ugrást, és ha a régebbi appok nem lassulnak számottevően, akkor elégedettek a cuccal.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tin #126 üzenetére

    Az arm-nak általánosságban az a fő baja, hogy a fejlesztő platform mind a mai napig x86 alapú.
    Erről Linus is beszélt: versenyképes arm desktop nélkül nem lesz számottevő fejlődés az arm szerver fronton sem.

    Azaz ahogy terjed a mobil informatika és ahogy szorul kifelé a PC a háztartásokból az irodákba (ahová eredetileg az IBM tervezte ugyebár), úgy lesz egyre komolyabb az igény az arm alapú fejlesztőkörnyezetre. Az Apple ezt lépte most meg.
    Mindenki a jobb laptop üzemidőről beszél, pedig ennél sokkal fontosabb, hogy mostantól iOS-re ugyanazon a hardveren lehet fejleszteni, mint amin a szoftver majd futni fog.
    A Big Sur már képes natívban futtatni az iOS appokat, a xcode arm-on már képes az x86-os sebességre, azaz x86-ra egyszerűen nincs többet szüksége az ökoszisztémának (nyilván most nem rövid távról beszélek).
    Ezt a többiek is kénytelenek lesznek követni, a google egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy az iOS fejlesztések ennyire elhúzzanak.

    A másik, amit feljebb már írtam, a hardveres gyorsítás. Számos olyan pro alkalmazás fog megjelenni a jövőben, ami már alapjaiban épít a hardveres gyorsítókra.
    Pont a tegnapi Apple eventtel egy időben zajlott az Unreal Virtual Production szeminárium, itt a producerek beszélgetésén már azt taglalták, hogy már most ott tartanak, hogy a látványtervező kimegy a helyszínre, iPad Pro-n lidar scannerrel feltérképezi a terepet, az operatőr meg a rendező pedig otthonról VR-ben bejárják a helyszínt. Ezzel rengeteg pénzt és időt tudnak megspórolni.
    Az ilyen munkamódszerek nagyon gyorsan el fognak terjedni és ezeket a piacokat az nyeri meg, aki out of the box megoldásokat tud produkálni minél hamarabb.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz Tin #123 üzenetére

    "...de a legtobben arra hasznaljak az Air-t, amit egy mai Samsung telefonon wireless DEX-el egy teven keresztul is megoldasz."

    A legtobben az osszes notit/asztali gepet arra hasznaljak...sot azoknak a tobbsegehez meg az Air is overkill...es nem csak ez, de pl. az en jelenleg hasznalt 8! eves alap Air-em is.

    2012 mid 2 magos 8GB 128GB (igaz kibovitve jelenleg 128GB SD + 128GB mikro pendrive-al a hattertar oldalan. Ezen most fut a Safari 10 ablakkal, Chrome 5 ablakkal, Mail, VScode 2 ablakban, Apache, MySQL, Postrge, Docker es nem erzem hogy keves lenne, ja es egy 34-es ultrawide monitor van rakotve, amit csuklas nelkul visz a sokkal nagyobb felbontas ellenere. A hattertar is meg Sata 2-3 interface-es.

    Tenyleg arrol van szo, hogy ahogy a telefonok eseten is, itt is sokkal kisebb a valodi igeny a nagyobb teljesitmenyre, mint amilyen gepet vesznek az emberek.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tin #143 üzenetére

    "Kepzeld csak el, ha mondod a ceged vezetojenek, hogy akkor most at kellene fejleszteni az alkalmazasokat ARM-ra. "

    Eleve az Apple nem lő a nagyvállalati szegmensre, így kár is azon dilemmázni, hogy konkrétan most mit lépnek erre a vállalati felhasználók.
    De.
    A 90-es évek végén ugyebár hasonló volt a helyzet: a nagyvállalati szegmenst olyan cégek uralták, mint SUN, DEC, SGI, az Intel meg csak a mikrogép piacon rúghatott labdába.
    Aztán az Intel a consumer piacból származó végtelen erőforrásaival szépen lassan leszalámizta a SUN, DEC, SGI, stb. piacait. Akkor is pontosan ez volt a dilemma: a teljes ökoszisztémát át kell állítani más platformra, ez így nem éri meg. Aztán volt egy pont, amikor mégis.

    Tehát az Apple nyilván nem fogja meghódítani a vállalati felhasználókat, de ugyanezt már nem jelenteném ki ugyanekkora magabiztossággal a jövőbeli nvidia, google, ms, kínai vagy dél-koreai arm megoldásairól. Márpedig ők is a consumer szegmensből fognak lassan de biztosan beszivárogni a vállalati szférába, ha tehát a consumer piacon az Apple új trendet indít el, az - a konkurensei révén - végső soron kihatással lesz a vállalati szegmensre is.

    Ami a szórakoztató ipart illeti: a mozik ugyan szívnak, de az online streaming szárnyal, tehát a tartalomgyártás nem állt le és a piac erősen bővül, a járványhelyzet normalizálódásával pedig egyenesen boom várható.
    Amúgy a filmes felhasználást csak példaként hoztam, hogy a pro piacon is számtalan olyan terület van, ami profitálni fog az új trendből, mert a hardveres gyorsítók soc-ba integrálása olyan megoldásokat tesz lehetővé, amiknek eddig még a gondolata sem merült fel.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tin #198 üzenetére

    "Ma ez tok mashogy van. Az Apple jelenlegi lepese a KENYELEMFAKTOR NOVELESEROL szol, nem masrol."

    Ennél most pont, hogy sokkal többről van szó.
    A soc-ba integrált MI olyan funkciókat képes hozzáadni a rendszerhez, ami a hagyományos, önálló CPU+GPU+akármi architektúrával kb. lehetetlen.
    Nézd csak meg a Two Minute Papers csatornát, heti rendszerességgel számol be MI újdonságoktól, amik max. pár évre vannak a gyakorlati felhasználástól.
    Pl. egy szereplő leradírozása egy videóról komoly kompozit tudást és némi tehetséget igényel, ez nemsokára MI rutinfeladat lehet.
    Ez már nem arról szól, hogy melyik hardveren lehet kisebb fogyasztással, passzív hűtéssel, ergonomikusabban megoldani, hanem hogy tudja-e a vas vagy nem.

    Ezért példálóztam az nvidia-val: hiába állnak náluk hegyekben az Apple-énél akár jobb MI megoldások, ha nincs architektúra és szoftver környezet, amivel a konzumer piacon el tudják adni, ezért előbb-utóbb szükségük lesz saját arm soc-ra.

    Az általad is említett 90-es évek meredek fejlődési görbéjét sem a nettó teljesítmény iránti sóvárgás generálta, hiszen az emberek többsége által használt szövegszerkesztőket és táblázatkezelőket egy 1991-es 20MHz-es 386-os is simán vitte, hanem az olyan új fícsörök megjelenése, ami egy évvel korábban még fel sem merült. Audió CD lejátszás, CD-ROM, netes file letöltés, 3d játékok, mp3, dvd, divx, hd film nézés, stb. ezek évről évre új funkciókat adtak a PC-nek és többlet teljesítményt igényeltek. Ez generálta a piaci igényt a nagyobb teljesítmény iránt, ami pedig motíválta a fejlesztéseket.

    Az MI gyorsítók megjelenése is ezért kritikus: évről évre újabb és újabb funkciók jelennek meg, amik igénylik az egyre fejlettebb hardveres gyorsítást és ezt a teljesímény igényt a hagyományos architektúrák már nem lesznek képesek kiszolgálni.

    Nyilván ez a váltás nem egyik napról a másikra fog történni és lesznek területek, amiket egyáltalán nem érint, de szvsz alapvető trendfordulóhoz érkeztünk.

  • Reggie0

    félisten

    válasz Tin #232 üzenetére

    Konkretan ez az NPU a prociban semmi extrat nem tesz lehetove, ugyanezt GPU-val rohogve lehet szamolni. Nagyobb az energiahatekonysaga, de hat nvidia socban a gpuval 16TOPS-ot kihoz 10W-bol mikozben az nem nagyon van fogyasztasra optimalizalva. Szoval a 10TOPS az olyan 6.5W lehet, na kb. ennyit sporolnak az NPU-val.

    [ Szerkesztve ]

  • VirsLee

    őstag

    válasz Tin #144 üzenetére

    Mi ezzel a baj? Elfelejtetted, hogy Macbook Air bemutató volt? :) Összehasonlították az új Macbook Air-t az előzővel, ráadásul a nagyobb, 4 magos változattal?
    Mihez kellett volna hasonlítani egy passzív Air-t? Egy 10900k-hoz, amin rajta van egy 1.2kg-os léghűtés?

    Csak tájékoztatásul közlöm, nem 14 nm-es procik voltak az Air-ben eddig, hanem 10nm-es IceLake.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tin #232 üzenetére

    Egy szóval sem mondtam, hogy konkrétan ezek az Apple termékek fogják megváltoztatni az iparágat, csak hogy azt, hogy a konzumer szegmensben elindítanak egy olyan trendet, amit a többi konzumer gyártó kénytelen lesz követni és majd az fogja elindítani a pradigmaváltást, hogy az egyre több energiát zabáló, egyre több legacy megoldást magával cipelő x86-os architektúrát felváltják az arm soc-okba integrált, célfeladatokra optimalizált hardveres gyorsítók.

    "Nézd, akkor leszek tök őszinte: ez csak egy pénzkereseti lehetőség az Apple számára. "

    Nyilvánvalóan nincs egyetlen olyan piaci szereplő egyetlen iparágban sem, ami bármilyen fejlesztésben ne a pénzkereseti lehetőséget keresné. A kérdés sokkal inkább az, hogy ez a fejlesztés versenyelőnyt jelent-e majd az Apple-nek és ha igen, akkor követik-e a többiek.

    Ami a segédkártya megoldást illeti: gondold meg mekkora versenyhátrányt jelentene a windows pc-knek, ha a fogyasztás és hőtermelés felkúszna 1KW-ra, dedikált CPU, GPU, MI gyorsító, vízhűtés, stb. miközben az apple egy MacPro-ba belepakolna 8db. saját gyártású apple soc-ot, 64 mag, 88billió MI művelet, stb. mindezt gyakorlatilag passzív hűtéssel, ráadásul házon belül legyártva fillérekért.
    És akkor még az egységes szoftver környezet hiányáról nem is beszéltünk.
    Ráadásul az Apple tudatosan kerül egyes piacokat, sem az árérzékeny alsó konzumer szegmens, sem a nagyvállalati szféra nem érdekli. Ezekre a területekre pedig valaki be fog törni, ahogy a Google is ellopta a mobil piacot a Microsoft elől, amikor Ballmer túlkavarta magát.

  • jegesib

    aktív tag

    válasz Tin #251 üzenetére

    azt majd az idő megmutatja mennyire fogy, de ezek a gépek messze nem a vállalati szegmensbe jönnek, ez consumer piac. Eddig is fogytak az air-ek, ezután is fogyni fognak, 5 év múlva többet tudunk. Az h a laptop piac kihal ez olyan mint amikor a PC kihalásáról diskurálunk 20 éve. Akinek windows kell, nem ezt fogja vásárolni, bár semmi felmérés nincs birtokomban, meggyőződésem, h aki macbookot vesz, mérési hiba alatt használja windows-zal.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tin #251 üzenetére

    Megpróbálok máshogy fogalmazni, mert nem jött át a lényeg.

    Amikor a 80-as években megjelentek az első mikrogépek senki sem gondolta komolyan, hogy majd a C64, mint konkrét termék fogja megváltoztatni az iparágat. És a C64 nem is változtatta meg, de a mikorgépek, mint koncepció elindítottak egy olyan fejlődési folyamatot, ami idővel a vállalati szektort is fenekestől felforgatta.

    Az apple soc-ba intergrált hardveres gyorsítói is ebből a szempontból érdekesek: előrejeleznek egy folyamatot, amivel az x86 architektúra hosszabb távon nem lesz versenyképes. Nem holnap vagy holnap után, de 5-10-15 éves távlatban.

    Ebből a szempontból halál tök mindegy, hogy jelenleg elég-e a laptopod teljesítménye arra, amire használod. (Nekem is egy dual xeon pc mellett egy 2012-es macbook pro-m van, amit a big sur már nem is támogat, mégsem tervezem lecserélni a következő pár évben, mert mindenre elég, amire nekem kell.) Ahogy anno a mikrogépek esetében, úgy most is a paradigmaváltás a lényeg, ami idővel ki fogja szorítani az x86-ot a piacról függetlenül attól, hogy az AMD hány nanométeren gyárt majd, mert egy soc-ba integrált hardveres gyorsítóval nem tudja felvenni a versenyt egyetlen általános célú cpu sem.
    Hogy az általános célú cpu-kat milyen területekre optimalizált, milyen hardveres gyorsítók fogják kiváltani, na az itt a valódi kérdés. Lehet, hogy lesz n+1 gyártónak n^2 megoldása, lehet hogy letisztul a piac és lesz két-három meghatározó szereplő, ezt nyilván senki sem tudja előre jósolni. De maga a trend változás ettől még nyilvánvaló, mint ahogy az volt a 80-as években is.

  • cog777

    senior tag

    válasz Tin #251 üzenetére

    "Nincs az a szkenario, ahol es majd egy kavehazban uldogelve fogok dolgozni a gepen"
    "A jovo nem a laptop. Itthon van maganhasznalatra ketto, az egyik 4, a masik 6 eves, es kivaloan mukodnek, megis a legtobbszor mindenki a telefonjan olvas, nez YT-ot, illetve ha gepezni akarok, ott az asztali a kenyelmes szekkel, iroasztallal, fejhallgatommal, labtartommal"

    Ugy gondolom pont az ellenkezoje tortenik. Atlag embernek nincs dedikalt asztala szamitogeppel. Van konzolja jatekra, van tabletje vagy "kicsit geekebbnek" laptopja ami nagyon kenyelmes hurcolaszni ki a teraszra, suliba, agyban heverve stb. Telefont azert nezi mindenki mert keznel van, de nagyobb kepernyomeret kenyelmesebb. Ezt latom a mai fiatal generacional.

    "Szerintem ez egy jo irany, ami fejlesztesre sarkallja a tobbieket de..."
    Ebben egyetertek. Majd meglatjuk mi sul ki.

    "a teljesitmeny meg 5 eve eleg mindenre IS"
    Nem lattal meg beakadt Teams, Skype kliens-t megedve 1.5 CPU-t kulon kulon, tovabba egyes weboldalak ugyanmugy megesznek egy CPU magot uresjaratban. En meg takaritok, de az atlag biztos hogy nem veszi eszre hogy a Teams meg par weblap napok ota zabaljak a procit. :D

    HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

  • VirsLee

    őstag

    válasz Tin #245 üzenetére

    De itt azt kellene megérteni, hogy van egy gyártó, aki gyárt egy modellt, ami a MacBook Air. Ebből most kijött egy frissités, amit összehasonlitottak az előző verzióval. Alma az almával. Az Apple nem egy darab processzort akar eladni neked, mint az AMD, Intel, stb. Az eddigi legnagyobb teljesitményű Air-t hasonlitották az újhoz. Szerinted mit kellett volna másként csinálni? Azért az M1 volt a fókuszban, mert ez most az újdonság. Ettől még nem lesz az M1 megvásárolható se az Ipon-ban, se Alzán, se OEM gyártóknak bárhol. Kiadták az új notebookot és meg akarják mutatni, hogy mennyiben változott a korábbihoz képest. Az alkalmazás nem volt ugyanaz? Én úgy tudtam, hogy ugyanannak az alkalmazásnak a nativ verzióit vetették össze. Nem igy volt?

  • <Lacy85>

    addikt

    válasz Tin #245 üzenetére

    Teljesen jó volt az összehasonlítás. Engem sem az érdekel, hogy mennyivel lassabb / gyorsabb, mint pl. egy 10700K, hanem hogy mennyivel gyorsabb, mint az előző gen. és van-e értelme váltani.
    Mint ahogy kb. mindenki így gondolkodik, akinek van Macbook otthon. Nem vágom, mit nem lehet ezen érteni...

  • bunfi

    őstag

    válasz Tin #264 üzenetére

    Jól látod azt, hogy itt az App Store a lényeg, a platform fölötti teljes és tökéletes uralom.

    Csábító az Apple, szép készülékek, jól optimalizált szoftver, de abban a pillanatban, hogy mást vagy máshogy szeretnél, mint ahogy ők elképzelték, még a sokat szapult windowsnál is rosszabb lesz a felhasználói élmény. Persze ha egyáltalán lesz, mert simán benne van, hogy nem fog működni, mert pl. valami csak hardveres gyorsítással lesz hajlandó működni.

    János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

  • cog777

    senior tag

    válasz Tin #267 üzenetére

    Igazabol ugyanarrol beszelunk :D, egyetertek.

    En mondjuk kifejezetten szeretek vandorolni a kert es a dolgozoszoba kozott :)
    Neha kell egy valtozas stimulacionak.
    Csak a mostani inteles laposok hihetetlen lassuak a desktophoz kepest. Ugy oldottam meg hogy tavolrol belepek es ott inditom el a buildet.

    HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

  • Mr Bond 007

    őstag

    válasz Tin #269 üzenetére

    "ha a kedvenc x86-os prograomd elinditod rajta, feleannyit nem fog tudni teljesitmenyben." Azért az ilyen kijelentésekkel várjuk már meg a real life teszteket! :U

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tin #264 üzenetére

    " de ha figyelted, az x86 procikba is kerultek hardveres gyorsitasos utasitaskeszletek, es most nem csak az MMX-rol beszelek, hanem akar az X265-rol"

    Éppen ez az, hogy az apple soc-al a hardveres gyorsítás és az új szabvány egyszerre érkezik, míg az x86-okba épülő hardveres gyorsítások mindig lekövetik a piacot és nem vezetik.

    "Egy 10 eves x86 program vigan fut ma is, de egy ARM-on maximum akkor, ha ujrairod."

    És ezért cserébe az x86 hatalmas mennyiségű legacy megoldást hurcol magával.

    Alapvetően ott a szemléletbeli eltérés, hogy nem a feladat, hanem a megoldás felől közelítik meg a kérdést. Nem szöveget akar írni, hanem MS Word-öt használni, vagy nem rajzolni akar, hanem "fotosopolni", miközben az adott user adott feladatára simán lehet jobb megoldás, mint a word vagy a photoshop.

    Az Apple előnye az, hogy mivel egy kézben lévő hardver-os-szoftver ökoszisztéma, egyrészt megteheti, hogy egységidőnként leszámol a legacy megoldásokkal, másrészt a feladat és nem a megszokás irányából fejleszt.

    "Amire a vegere erunk, szerinted nem lesz AMD, ami hozza ugyanazt a teljesitmenyt, hasonlo (de legyen valamivel rosszabb) holeadassal es fogyasztassal, csak eppen nem kell ujrairni hozza semmit?"

    Nem. Mert mire az aktuális hardveres gyorsítók is bekerülnek, addigra az arm soc megoldások megint évekkel előttük fognak járni. Ettől még nem fog megszűnni az x86 piac, de a hangsúly áttevődik arm-ra, ahogy a mainframek se szűntek meg, de a hangsúly áttevődött a mikrogépekre.

    "Viszont, 2 even belul csak az App Store-bol fogsz a Mac-re alkalmazast letolteni, es a ra fejlesztett programokat majd az Apple ellenorzi megjelenes elott."

    Ne haragudj, de ez így nettó hülyeség. Intel alapon is bezárhatták volna a macos-t, ha nagyon akarták volna, de nem tették, az arm-ra váltásnak ehhez semmi köze.

  • cog777

    senior tag

    válasz Tin #317 üzenetére

    Egyetertek 1-2 dolgot kiveve. Valoszinuleg ugy fog megvaltozni a piac ahogy leirtad, viszont a tamogatas az a sarokkove az egesznek es ebben az Apple jo. A ceges telefonom XR es poccre mukodik a legujabb IOS-el.

    Szerintem az lesz hogy par korabbi generaciot tamogatni fog egy fontos program uj verzioja (lehet h az Apple meg is koveteli ezt), aztan regi hardweren az uj verzio atkapcsol szoftveres modba es nem tamogatja az x evvel korabbi hw gyorsitot.
    De ha x >= 5 ev akkor mar okes a dolog.

    Emlitetted a 30 evet jatekok kapcsan, de ez meg a wintel vilagban sem egyszeru. Amikor elovettem a regi 2000-2010 -es jatekokat, hat 10-bol 2/3-aduk nem indult el es csak fejvakaras volt a valasz a neten.

    A jelenlegi szoftvereket amugy is ujra kell irni mert meg mindig nehezkesen tamogatjak a tobb szalas futtatast es sokkal konnyebb teljesitmenyt kiszedni egy tobbmagos procibol (procigyartoknak) mint egy egyszalas cpu teljesitmenyet novelni. Igy altalanos feladatra szant szoftverek uj verzioi is gyorsulni fognal az uj hardveren a tobbszal miatt.

    En annyira nem erzem tragikusnak a helyzetet, persze sok fugg attol, hogy hogyan vezenylik le a gyartok - ebben az esetben az Apple, de akar a tobbi ha kovetik ezt a trendet.

    [ Szerkesztve ]

    HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Tin #317 üzenetére

    Nem vagyok azért biztos benne, hogy gyakorlatban emuláció nélkül képes lennél futtatni 30 éves dolgokat egy friss x86 hardveren. Már szerintem egy WXP-ig is nehezen tudnánk visszamenni, nem hogy W95 vagy DOS6.x környékére.
    Linuxon még kevésbé van visszafelé kompatibilitás, már 10 évet nem tudsz visszamenni legtöbb esetben, mert nem érhetők el azok a library-k, hacsak nincs neked lementve valahol.
    Szóval hiába x86, de itt is legtöbb esetben max úgy tudsz visszamenni, ha egy VM-be feldobod a teljes akkori szoftveres környezetet, de ez meg bármilyen hardveren működhet, amin van virtualizáció.

  • Mr Bond 007

    őstag

    válasz Tin #330 üzenetére

    “'rvara nem szeretnem, ha a jovo egy zart rendszer lenne, amit egy olyan ceg hosztol”
    Ezeket te honnan szeded? Van egy al topik a laposföld hívők fórumán? Vagy a gyíkemberesen? Linkeld már be!

    [ Szerkesztve ]

  • Mr Bond 007

    őstag

    válasz Tin #332 üzenetére

    Akkor ne írkálj már ilyen konteós hülyeségeket, mert nehéz komolyan venni. A mac eddig se volt zárt, ezután se lesz.
    Annyira fogják a platformot ahogy az ms a surface-t.
    Nem vagy az app store-hoz kötve, bármit leszedhetsz bárhonnan!

    [ Szerkesztve ]

  • cog777

    senior tag

    válasz Tin #330 üzenetére

    Apple mondanivaloddal egyetertek. Ha tamogatja a tobbi gyarto ezt az iranyt amit az Apple behoz, akkor remelem az open source vilagnak is ugyanugy meg lesz a helye mint most, mert sokat koszonhetunk neki.

    "Az egyszalas teljesitmeny mindig szamitani fog, az alkalmazok tobbsegenel nagyon is."
    A tobbszalassaggal kapcsolatban meg nincs igazad, meg az 1 szalas feladatot is lehet tobbszalasitani: a GUI mukodjon masik szalon :D (mar ha van GUI ofc)
    Viccet felreteve, lattam ilyet hogy beraktak a GUI szalba csak 1 szalas feladatot es akadt az egesz GUI :( mindezt 2020-ban. Hat, nem egy nagy elmeny hasznalni a szoftvert.

    Persze, vannak specialis feladatok amiket nem lehet tobbszalasitani, de egy desktopon ha vegignezek, bongeszotol a tomorito programig, jatekokon keresztul a multimedias lejatsszoig, kb mindenhol lehet tobbszalasitani. Meg a szovegszerkesztot is: hangfelismeres es diktalas.
    Tehat a reszponzivitast is lehet nagyban novelni. Foleg a bongeszo alapu megoldasoknal :D ami szerintem terjed, ha mar fejlesztorendszereket irnak benne (legalabb igy platformfuggetlen lasd platformio, vscode).
    Kevesbe hatekony a szoftver mintha nativat irnanak, de kevesebb koltseg a karbantartasa is igy.

    HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

  • Reggie0

    félisten

    válasz Tin #363 üzenetére

    Valtozo, mobil procin azert nehezebb, mert az eloszamitas is hamar falakba utkozik, mivel energiat pazarol el. Desktopon peldaul ha wordben gepelsz, akkor elore tud a helyesiras ellenorzo par karaktert gondolkodni, hogy milyen kimenetelek lehetnek es akkor legeneralja elore a lehetseges problemak megoldasait, igy sokkal gyorsabbnak tunik a gep. Szoval lehet azert valamit trukkozni, csak kerdes, hogy mi a koltsege. Juzer input joslasaval azert hamar elszalad a lo.

    [ Szerkesztve ]

  • cog777

    senior tag

    válasz Tin #363 üzenetére

    "Amit lehetett es erdemes parhuzamositani, azt mar reg megtettek. "
    Nem akarok rugozni es puffogni egy teman novelve a zajt az interneten, de szerintem tavolrol sem tettek meg mindent. Siman legacy cuccok mukodnek optimalizalatlanul meg ma is.

    Windows-ban az update (lasd 100% cpu hasznalat hiba 1 core-on), .NET optimalizalok. Linuxon az apt tovabbra is 1 cpu core-t hasznal, pedig ha a fuggosegeket kulon kezelnek, akkor szet lehetne bontani az update folyamatot es ezaltal parhuzamositani azt. Miert varjak arra hogy a bongeszo frissitessel vegez, ha a gcc-t is frissiteni akarom?

    Bocs, ezt a szalat elengedem, nincs osszefuggesben szorosan az Apple M1-el :)

    [ Szerkesztve ]

    HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

  • -Skylake-

    addikt

    válasz Tin #405 üzenetére

    A moderáció mindig is ilyen volt. Mint mikor LoL-ba megírom valakinek, hogy kbaszott szarul játszik, inkább törölje és menjen fortnite-ozni és akkor ő áll belém, hogy reportol flame miatt :D gg , ez ugyan ez. Bár lemaradtam róla, hogy mi volt, de mindig ez van...

    "Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tin #317 üzenetére

    " szerinted a celhardvereke a jovo, ahol direkt Photoshophoz meg Final Cut Pro-hoz veszel hardvert, amit aztan hasznalsz, amig tamogatott"

    Éppen az ellenkezőjét próbáltam mondani: nem photoshophoz meg final cut pro-hoz kell hardvert venni, hanem képszerkesztés és videó editálási feladatokhoz az azokat a lehető leghatékonyabban és legergonomikusabban elvégző rendszert, amibe hardver-os-szoftver egyaránt beletartozik.
    Ha a feladatokból indulsz ki, akkor az arra optimalizált rendszert csak akkor kell cserélned, ha maga a feladatkör változik.

  • Xero

    nagyúr

    válasz Tin #436 üzenetére

    Kamera NAGYON messze van a jotol. Oke nem azt mondom, hogy Cisco Telepresence room szintjen kell lennie, de egy iPad szintu kamerat igazan belerakhatnanak igy a home office vilagaban.

    Az x86 meg piszok messze van a bukastol. Ameddig a nagy public cloud szolgaltatasok nagy resze x86 alapokon megy (AWS, Azure, Google), addig meg nagyon is eletkepes. Az AMD is veszi fel a fonalat, szoval turelem.

  • válasz Tin #454 üzenetére

    Nem, az R23 óta van natív is, a fenti eredmény ilyen. De Rosetta2-vel emulálva is megmarad a teljesítmény 2/3-a.

    A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

  • emvy

    nagyúr

    válasz Tin #458 üzenetére

    Van egy par egyeb dolog a gyartastechnologia mellett.

    - nagyon szeles dekoder egyseg
    - nagyon mely instruction reordering window

    Szoval vannak erdekes architekturalis dontesek. Az nyilvan segit nekik, hogy nem ugyanaz a CPU megy szerverbe es passzivan hutott laptopba.

    while (!sleep) sheep++;

Új hozzászólás Aktív témák