Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 04ahgy

    nagyúr

    Nagyon frankó a cikk eddig, én azért a Gigabyte GA-990FXA-UD7-et nem kissé hiányolom belőle. Oké, hogy a Gigabyte nem adott, de az AsRockot is az Expert adta, és van nekik raktáron 990FXA-UD7, kérhettetek volna.

    "Az ASRock 12+2 fázisként elkönyvelt megoldása korábban már látott szisztémán alapszik, azaz minden fázishoz két tekercs tartozik, és az ASUS-hoz hasonlóan az ASRock is ezek számát könyveli el fázisoknak."

    Tehát akkor oszthatjuk is kettővel, azaz 6+1 fázis a valós. Ezt támasztja alá az alkalmazott CHL8328 típusú PWM IC is, ami 7+1 fázist kezel (egyet nem kötöttek be a tervezők). De végre elismerik, hogy is számolják a "fázisszámot". Természetesen ez a lap értékéből mit sem von le, a GA-X58A-OC is csak 6 fázisú, amit egy külön iTE IT8275E phase-switching áramkör alakít a duplájára interleave technika révén. Ilyen áramkört ennél az AsRock VRM-nél nem alkalmaztak.

    "Az analóg megoldást a CHiL chipje vezérli."

    Digitális megoldás, az AsRock oldalán is úgy hirdetik a Fatal1ty 990FX Professional-t, és a PWM IC adatlapján is digitálisnak mondják azt. Ugyan úgy digitális, mint a HD6870 referenciamegoldáson a CHiL CHL8228 által szabályzott VRM.

    "A tekercsek MPFC (Max Power Ferrite Choke) névre hallgatnak, melyek egyenként 50 amperes áramerősséget képesek elviselni."

    És igen, a Gigabyte X58A-OC volt ezen a téren is a zászlóshajó: Xtremesystems X58A-OC Review + VRM Analysis.

    "A hátlap itt egy PS2-es különálló billentyűzet és egér porttal kezd" - Végre! Komolyabb tuningnál jól jöhet, mert így teljesen tiltható akár a komplett USB szekció...

    "Ez az úgynevezett „Fatal1ty” USB port, amit kifejezetten vezetékes egerekhez találtak ki. A port mintavételezése 500 Hz-ig állítható, ami részletesebb, kifinomultabb mozdulatokhoz vezethet egy megfelelő egérrel kombinálva."

    Én a Logitech G5 esetén a sima hagyományos USB esetén is állítottam a mintavételezésen, és nem 500Hz, hanem 1000Hz-ig... Overclock.net tutorial erről.

    "Természetesen az ASRock sem maradhatott ki az UEFI-őrületből, így már ez a gyártó is kizárólag ilyen rendszerrel tervezi alaplapjait."

    A Gigabyte 990FXA-UD7 (ha a tesztbe belekerült volna) szép kontrasztot állíthatott volna itt a hagyományos BIOS-ával és valóban analóg VRM-jével.

    "Ezen felül az UEFI-ben a 2133, valamint 2400 MHz-es DDR3 szorzó is kiválasztható, ezek RAM tuningál jöhetnek nagyon jól."

    De még milyen jól, a RAM órajel WR-t is FX-8150-nel tartják jelenleg, jó munkát végzett az AMD a memóriavezérlőt illetően.

    "A DDR3 slotok ennél a modellnél meglehetősen közel kerültek az AM3+ foglalathoz, mely bizonyos hűtők és magas bordájú memóriák esetében bezavarhat. Erre a húzásra minden bizonnyal a minél acélosabb memóriatuning miatt volt szükség."/OFF]

    Általában extrém memóriatuningnál a távolabbi foglalatokba rakják a RAM-okat, a hosszabb hozzávezetések miatt fellépő, csekély mértékben magasabb parazita reaktanciák (kapacitív és induktív) sokat segítenek a stabilizálásban. A RAM slotok közelsége folyékony nitrogénes és nagy hűtős (Noctua, Scythe és társaik) tuningnál is inkább csak probléma.

    "Mindez gyakorlatilag egy 4+1 fázisú analóg kialakítást takar, melyet itt is a Digi+ névre keresztelt vezérlőchip szabályoz."

    A VRM itt is digitális (analóg VRM esetén BIOS-ból általában nem szokott állítható lenni a kapcsolófrekvencia, és nincs is értelme), csak nem DrMOS jellegűen egybeintegrált a végfok. Kicsit ködösít ugyan maga az ASUS ROG fórumbéli hozzászólás is, de egy VRM nem a felhasznált végfoktól lesz "digitális" vagy "analóg", hanem az alkalmazott visszacsatolás miatt.
    Analóg: műveleti erősítőn keresztül történik a visszacsatolás, és egy különbségjel, meghatározott karakterisztika alapján növeli vagy csökkenti a kitöltési tényezőt.
    Digitális: a VRM kimenőfeszültség egy A/D átalakításon megy keresztül, és ez kerül már bináris formában feldolgozásra. A korábbi Xtremesystems-es VRM analízis írás ezt szépen elmagyarázza angolul, és azt is, hogy csak a megoldás tér el manapság, ugyanolyan jó egy digitális és egy analóg VRM is.

    "Az ASRockhoz hasonlóan az ASUS is a tekercseket értelmezi fázis gyanánt, így az ő olvasatukban ez 8+2 fázist takar."

    Itt egy kicsit érdekesebb a helyzet, mert a korábbi, ROG fórumos linken található sematikus ábra alapján itt viszont van fázisonkénti interleaving, azaz duplázható a fázisszám, mert nem ugyanakkot kapja az impulzust a két szomszédos tekercs, mint az AsRock esetében. Ezt azonban egyelőre meg kell vizsgálni, mert a VRM-ről készített fotón nem látható ilyesmiért felelős IC, ha a hátoldalon van ilyen, akkor az valós 8+2 fázist, ha nincs, akkor a cikk szerinti 4+1 fázist jelent.
    Közben megtaláltam amit kerestem, ezt a tesztet: [link], az EPU ASP1000C-A41 egy átszitázott CHL8328, ugyanaz, mint az AsRockon, ami nyolc fázist kezel összesen. Itt úgy döntöttek a tervezők, hogy hármat nem használnak ki, és valóban 4+1 fázisú, kettesével párhuzamosan működtetett komponensekkel a VRM.

    "Ennél a modellnél összesen hat PCI slotból gazdálkodhatunk."

    Én csak egyet látok, és 5db, különféle machanikai és elektromos hosszúságú PCI Express-t. Habár továbbolvasva nyilvánvalóvá vált számomra, hogy a slotok összességét akarja a cikkíró ezzel a fogalmazással számosítani, azonban mégis eléggé pongyolára sikerült. Nevezzük őket inkább bővítőfoglalatoknak, ha a konkrét fajtájuktól (PCI-E, PCI, PCI-X, ISA, st.) függetlenül általánosságban szeretnénk hivatkozni rájuk.

    "Összesen 10 valódi fázis számoltunk meg, ami a korábbi GD70-es modellekhez képest már duplázást jelent. A Military Class II keretein belül itt is a a már jól bevált komponensekre építkezett az MSI. Ez röviden alumíniumbelsejű kondenzátorokat, prémium minőségű tekercseket, nagy vezetőképességű polimer Hi-C CAP (Highly-Conductive Polymerized Capacitor) elnevezésű kondenzátorokat és az MSI által már évek óta használt, DrMOS nevű megoldásának második generációját takarja. Utóbbi lényege, hogy az egyszerűbb D-PAK és a náluk jobb kapcsolási tulajdonságú Power-PAK tokozású, diszkrét tranzisztorokkal ellentétben egy összetettebb áramkört használ, amelyben két MOSFET és egy vezérlőchip van. Az így létrejött megoldás szinte minden paraméterében jobb a klasszikus analóg kivitelezésnél. Fogyasztása 27,6%-kal kisebb, mint a D-PAK megoldásoknak, 30%-kal kevésbé melegszik, és átlagosan több mint 70%-kal kevesebb helyet foglal el. Tuningnál lehet fontos, hogy a DrMOS lényegesen kisebb tüskével és gyorsabban kapcsol, mint a klasszikus megoldások. Ez konkrétan 1000 kHz-es üzemi frekvenciát jelent a szokásos normál analóg kivitel 250 kHz-ével szemben."

    Erre csak ezt tudom linkelni, amivel maximálisan egyetértek: [link]. Fontos kiemelni, hogy az MSI lapnál is a 10 fázisból kettő a CPU_VDDA táplálásra szolgál, a Vcore előállítás csak nyolc fázist kap. Azt, hogy valós-e az a nyolc, vagy ugyanúgy csak négy, mint az ASUS esetén, részletes VRM fotó hiányában egyelőre nehéz megállapítani.

    Ugyanez áll a Sapphire lapra is, a 10 fázis ott is 8+2, és vagy valós, vagy duplázott a fázisszám. Olvasható fotó kellene a PWM vezérlőről ennek eldöntéséhez, valamint ahhoz is, hogy analóg vagy digitális VRM-mel állunk-e szemben.

    Habár ebből a tesztből kimaradt, megjegyzem, hogy a 990FXA-UD7 is 8+2 fázist használ, amit 4+1 fázisú ISL6330 vezérel, ISL6617 fáziskétszerezőkkel.

    Az értékelés résznél van néhány typo: "Ugyan az ASUS-os kapcsolat mér évekkel ezelőtt megszűnt", "az ASRock meglátásunk szerint most jó utón halad"

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Oliverda #46 üzenetére

    "Attól a chiptől még analóg marad. Majd ha ehhez hasonlót látunk akkor lehet joggal marketingelni és használni a digitális jelzőt."

    Az analóg és digitális VRM nem a végfokban felhasznált tranzisztorok / integrált DrMOS és egyéb elnevezésű chipek miatt analóg és digitális, hanem a szabályozás jellegéből adódóan, ami nem következik a felhasznált végfokozatból.

    Szerk.: legközelebb, ha a Gigabyte nem akar adni, vagy az Expert, szólj nekem, és adok tesztelni való Gigabyte csúcslapot. Feltéve ha a PH! célja még mindig az objektív és széles körű tájékoztatás. ;]

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz FireKeeper #49 üzenetére

    Nem azon van a hangsúly, hanem azon, hogy ez nem az AsRock által kitalált dolog, hanem régóta létező.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Oliverda #52 üzenetére

    Linkeltem a módját. Megteszem most is: [link]. Nálam eddig a leginkább low-end kategóriás, tíz éves teszkós golyós egérnél is működött.

    "Nem szívesen kérünk kölcsön, csak ha nagyon nincs más lehetőségünk. Amennyiben az adott gyártó valamiért kevésbé érdekelt abban, hogy a terméke le legyen tesztelve, plusz olyan cuccról van szó ami mondjuk komolyabban jó ha 10 embert érint itt, akkor nem megyünk tűzön-vízen át, csak azért hogy plusz egy alaplap legyen a tesztben."

    Nem is kértem ilyet. Csak azt, hogy privát csatornán jelezd, hogy nincs, és adok önként, hogy legyen. :) Nem kell érte tűzön-vízen átmenni.

    HGyu

    Szerk.: mi van a RI/OS motorral? Másodszor csinálja, hogy oda is OFF taget tesz, ahova én nem. :U

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz FireKeeper #56 üzenetére

    Mármint az alaplap részéről tuti hibátlan 500Hz-es mintavételezést. Mert ha az egér nem bírja, arról az AsRock nem tehet.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Archer #61 üzenetére

    Az MSI nagyon nyomatja a tuningos lapokat, tuningversenyeket mostanság.

    Azt sem szabad elfelejteni, hogy ott a 990FXA-UD7 is a CH5F nyomában, nitró alatt mindkettőnek van naposabb és árnyaltabb oldala, amúgy kb. egálban vannak. Az UD7 például 3DMark 2001 alatt jobban adja a pontot. :D Árban is csak pár ezressel olcsóbb, mint a CH5F.

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Sz.Miki #66 üzenetére

    Mérd a feszültségeket a mérőpontokon, multiméterrel.

    (#78) KAMELOT: csak egy-két dolgot részleteztem a VRM-mel kapcsolatos részeknél. A cikk egészét megcsinálni biztos nem lett volna türelmem.

    A G1.Assassin kb. olyan VRM-mel rendelkezik, mint az X58A-UD3R rev.1.0, azaz gyengébbel, mint az X58A-UD3R rev.2.0. Az kb. pariban van az X58A-UD5-tel, annál kicsit erősebb az X58A-UD7 rev.2.0 VRM-je. A rev.1.0 abból is elég harmatos. Az X58A-UD9 az egy brutális VRM-et kapott, pontosabban két egymástól függetlent, ahol a második igény esetén különböző módokon tud együttműködni a master VRM-mel. Az X58A-OC megoldása bizonyos tekintetben túllépi, de másban meg alulmúlja az UD9-ét. Összes teljesítményben az UD9 a nyerő, az tudja a legtöbb teljesítményt a socket felé továbbítani, a marketinganyagokban írtakat figyelmen kívül kell hagyni. Az X58A-OC meg a két párosított VRM helyett egyet alkalmazva sokkal jobb tranziens reakciós válaszidőt tudhat magáénak.

    A P6T7 WS Supercomputer VRM-jének elemzéséhez ismerni kellene a vezérlő IC-t, és a környéken található egyéb integrált áramköröket.

    HGYu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz vanye #91 üzenetére

    Nekem is egyet kell értenem. Nagyon sok tuningos csúcslapon van PCI, épp amiatt. A tuning miatt bármi instabillá válhat, és olyankor jól jöhet egy eszköz a fixált PCI buszon. :D

    Van PCI a GIGABYTE GA-990FXA-UD7-en, az ASRock Fatal1ty 990FX-en, az ASUS Crosshair V Formulán, az MSI 990FXA-GD80-on is.
    Természetesen ezen gyártók csúcs LGA1366-os lapjain is. Még az LGA1155-ös lapokra is raktak, pedig ott már külön chip kell a meghajtásához. Emiatt, meg a helyhiány miatt azonban a legtöbb csúcs LGA2011-es lapra már tényleg nem fért fel.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Tomcat #101 üzenetére

    Én is ajánlottam Oliverdának, hogy adok 990FXA-UD7-et tesztelni. :D

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz siriq #107 üzenetére

    Ennyi... :C

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

Új hozzászólás Aktív témák