Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • didyman

    őstag

    Jó kis olvasnivaló, tetszik a cikk, de ehhez az MSI katonai dologhoz hozzáteszek pár szót.

    "alumíniumbelsejű kondenzátorokat"
    Ezt ki se kéne emelni. Minden hagyományos elkó "alumíniumbelsős". A helyzet az, hogy ezek alkalmazása mellett még a polimer bázisúak mellett is van érv!

    "prémium minőségű tekercseket"
    Ezek ferrit magos tekercsek, megfelelő vastag rézvezetékkel (kisebb rézveszteség) és nagyfrekis üzemhez ideális kialakítással (kevesebb szórt mágneses mező). Ezek minden neves gyártónál (pl. a TDK) elérhető, semmilyen különlegességet nem hordozó tekercsek. Korábban ezeket a ferrit magosokat az MSI a lágyvasas tekercsekhez hasonlította, hát olyat alaplapon nagyon régen használtak, a Pentium III-ak körül láttam utoljára talán Intel lapon.

    "tantálmagos, nagy vezetőképességű polimer Hi-C CAP (Highly-Conductive Polymerized Capacitor)"
    Ez két külön fogalom, így egybe írva hiba! A tantál elkók olyan 20-30 éve vannak piacon, ismert előnyük a kicsi szivárgási áram, alacsony ESR, és az igen jó stabilitás. Viszont kényesek (laptopok alaplapján sok hiba forrása, rendszerint nem könnyű felismerni sem). A vezető polimerbázisú, vagy szilárdelektrolitos (végülis a tantál is az, de ezzel a névvel inkább a polimereknél találkozunk) kondik amióta volt a kondipestis, azóta pár gyártó mantrázott terméke, élettartamot és hőállóságot érvelve mellettük. Nos, ez az a két dolog, amiben a hagyományos elkóknak még van némi előnye, ha az árat is az egyenletbe hozzuk és mondjuk nagynevű japán cégtől vásárolunk. A polimer elkóknak az élettartama a specifikált magasabb üzemi hőmérsékleten drasztikusan esik, ugyanakkor az alumínium elkókhoz képest alig ötöde kapacitás elég belőlük. Cserébe drágák, és hajlamosabbak meghibásodni egyéb okból.
    Az MSI alaplapon a CPU VRM (apropó, hívjuk nevén: A VRM a Voltage Regulator Modul, aminek része és működési elve a PWM, tehát az elnevezéskor VRM a helyes-ami miatt a PWM megmaradhatott, azok a szenzor programok, melyek nem a táp melegét látják ilyenkor, hanem a PWM áramkör saját mérőjét) körüli kondik például tantálok, míg az alumínium sapkásak a polimer bázisúak, hagyományos elkót első ránézésre nem látni (bár olykor azokat is tokozzák kopaszon, ehhez típusjelet kéne nézni).

    "lényege, hogy az egyszerűbb D-PAK, és a náluk jobb kapcsolási tulajdonságú Power-PAK tokozású diszkrét tranzisztorokkal ellentétben egy összetettebb áramkört használ, amelyben két MOSFET és egy vezérlőchip van"
    A kapcsolási tulajdonság nem tokozásfüggő! Pláne a DPAK-D2PAK, PPAK kapcsán, melynek inkább a helykihasználás és a hővezetés a lényege, na meg a nagyobb áramsűrűség. Annyi igaz ebből, hogy amennyiben a PWM meghajtás és a kapcsolóeszköz egy tokba kerül, akkor a kapcsolóeszköz minden üzemi paramétere (drain áram, záróréteg hőmérséklet..) jobban kézben tartható és a gate vezérlése, annak kapacitása és a hozzávezetés induktivitása egészen remekül tervezhető, összehangolható, NYÁK-tervezéstől függetlenné tehető. Vélhetően ez a DrMOS zászlója, hiszen így növelhető a PWM alapfrekvencia és a hatásfok ennek következtében jelentősen javítható. De ez a megoldás létezik rengeteg, piacon kapható integrált megoldásban sok-sok éve, legyen szó akár offline hálózati megoldásokról, mint mobiltelefon töltők, tápok készenléti köre (TOPSwitch, TNY...), vagy törpefeszültségűekről (LM2600-es sorozatú SimpleSwitcher például). Ezek mind a hatásfokukkal tűnnek ki (96% lazán megvan). Az alaplapi VRM-ek területe nyilván egy erősen specializált modell, 1V alatti stabil kimeneti feszültség és 50-100A körüli áramerősséggel.

    "Ez a megoldás minden paraméterében jobb a klasszikus analóg kivitelezésnél"
    A klasszikus itt nem analóg!! Analógnak a disszipatív soros (78xx stabIC), vagy párhuzamos (zener dióda, TL431 jellegű beállíthatók) hívjuk! Minden alaplapi, PWM-re épülő VRM kapcsolóüzemű! Talán a diszkrét a megfelelő szó, bár az integráltság foka elég sokfelé eltér.

    A kisebb tüskét azt nem akarom most fejtegetni. Lényeg, hogy az MSI erősen marketingbe köntösölte a megoldását, a közölt százalékokat meg nem tudjuk mihez hasonlítani, hiszen már maguk a mért eredmények is felvetnek kérdéseket, megoldásokat, melyek nem feltétlenül a VRM kialakításából fakadnak és az objektív összevetést megnehezítik-Hiszen egy alaplap ebben a tekintetben rendkívül összetett eszköz. Az elért 15W eltérés mindent összevetve azért impresszív, de ismétlem, ez nem egy objektív adat, amíg az alaplapon található fogyasztókat nem tételesen vetjük össze.

    A katonai minőségű elektronikáról csak tényleg nagyon dióhéjban, lábjegyzetben annyit, hogy ez az alaplap attól nagyon messze van. Sajnos ez jó marketingfogás, de sajnálatos, hogy egy akár tényleg jól sikerült megoldást ebbe kell burkolni ahhoz, hogy eladhatóbb legyen.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

Új hozzászólás Aktív témák