Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz naszvalo #8 üzenetére

    Ne haragudj, de a Halloween nem amerikai eredetű "hagyomány". Az eredete a római időkig nyúlik vissza... Kelta szokás volt, majd az Írek és Skótok megtartották (All Hallow's Eve, ami a mindenszentek éjszakája felénk). Ezt követi az All Saints' Day ( vagy All Hallow's Day), ez pedig a mindenszentek napja november első napján. A Halloween kifejezés meg csak ennek egy közvetlen levezetése... az USA-ban pedig jóval felszabadultabb módon ünneplik ezt, de az eredeti formájában is jellemző volt a töklámpás és a hasonló most népszerű jelképek használata. Szóval Európából importálták ezt is, így kicsit nehéz elképzelni, hogy a mi kontinensünkről elvitt szokást most ránk tukmálják.

    Tény, hogy ez főleg a 19. és 20. században lett ismét népszerű (főleg utóbbiban), de nálunk érthető történelmi okokból ez az időszak arról szólt, hogy mélyen elzárkózunk a nyugati kultúrától.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz MIFtIli #11 üzenetére

    Ja, de még csak nincs is egy napon a két esemény. Halloween egy vagy két nappal a temetős, mécses gyújtogatós esemény előtt van (vagy inkább elő éjszakája annak).

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz CYBERIA #15 üzenetére

    Pedig ilyesmiről van szó. Ez a hagyomány nagyon is Európából ered és az USA-ba is a telepesek vitték (így értettem az importálást). Az a formája ahogy ma ismerjük persze már egy tovább gondolt "bulisabb" verzió és az kétségtelen, hogy az már az USA sajátja, de ez még mindig az eredeti kelta és keresztény-katolikus hagyományokból (főleg annak jelképeiből) tevődik össze. A túlvilági lények, élőholtak, vadállatok, szellemek a keltáktól eredeztethetők, míg a boszorkányok, fekete macska, töklámpás már a keresztény egyház "mondaköréből" jönnek, de a bulizásnak is vannak gyökerei, mivel a rómaiak ekkor ünnepelték az őszt (szüreteltek, bort vedeltek és fesztiváloztak). Aztán a történelem olvasztótégelyében ezek valahogy összemosódtak. Csak később a 19. és 20. században vált igazán népszerűvé, mert a popkultúrába is erősen beépült a Halloween.

    Amúgy meg a Valentin nap is kezd meghonosodni nálunk, mert az USA popkultúrája roppant népszerű. Vannak olyan ismerőseim akiknél a gyerekek már járnak "Trick or Treat"-et játszani (nem tudom mi ennek a magyar elnevezése... ha van), szóval szerintem a Halloween is hamarosan meghonosodhat. Hogy ez baj-e azt döntse el mindenki magának. Amúgy is sok olyan ünnepünk vagy "hagyományunk" van ami nem köthető a nemzetiséghez (pl: nőnap). Szerintem bőven elfér még.

Új hozzászólás Aktív témák