Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dkess

    őstag

    válasz Ixion77 #5 üzenetére

    Maga a sebességérzet esetleg függhet a CPU/RAM -tól is, mert amennyiben pl. az előbbi hamarabb "elfogy", mint az SSD, akkor valóban nem érzel esetleg érdemi javulást. Miről váltottál Samsung PM961 -re (3000/1700 MB/s ha jól látom)? Ahhoz képest sincs javulás a sebességben illetve ugyanazon műveletekhez szükséges időkben?

    Nem tudom, hogy van-e saját tapasztalat ilyen "5000/4400 MB/s" szerű SSD -kkel is? Avagy hallottál ilyen véleményeket olyantól akinek van ilyen?

    Nekem egyszerre van a gépemben ilyen PCIe v4 illetve SATA SSD is:

    - 4950/4250 MB/s - Corsair Force Series MP600 PCIe Gen4 1 TB
    - 550/520 MB/s - Samsung 860 EVO 2 TB

    Mindenekelőtt a gyakorlatban is tudják azt ami rájuk van írva. Zongorázni lehet a különbséget a kettő között. Az a közel nagyságrendnyi különbség tényleg kijön a gyakorlatban. Most csak 3 példa:

    - meghajtón belül történő másolgatás - főleg nagyobb méretű file -oknál. Bizony ott van a papíron is levő különbség ...
    - szoktam saját részre mux -olgatni illetve konvertálgatni. Két külön világ a két SSD ...
    - igaz régebben, de elég sokat BF5 -ztem. Volt mind a kettő SSD -re telepítve - ekkor ugye a SATA -sra telepített esetben ráadásul nem is azon volt a Windows (azaz még így is gyorsabban töltött be egy pályát annál, akinek SATA -s SSD -n volt a rendszerrel együtt). Így az NVMe SSD -n van a Win -el együtt sokkal gyorsabb a betöltés is - gyakorlatilag egy pálya "pikk-pakk" ...

    Szó se róla csak adatnak vagy esetleg csak filmet nézni elég a SATA -s is illetve ilyen célra valóban nem sok a különbség. Ugyanakkor van különbség a kettő között és érezhető is ...

    Nézzük az árakat. Amikor vettem az NVMe SSD -met (tavaly szeptember), akkor az 1 TB -os méretben a most meglevő illetve a 970 EVO Plus 1 TB (ami az alternatíva lett volna) között alig pár ezer HUF volt a különbség. Ez ebben a árkategóriában már nem volt releváns különbség ...

    A 970 Pro 1 TB (ami jerry311 -nek is van) pedig ár tekintetében egy másik világ volt. A kérdés: Te melyiket vetted volna akkor?

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz Kendek #9 üzenetére

    Úgy látom azt írod, hogy: "hagyományos M.2 SSD-vel lehet majd bővíteni".

    A PS5 -el kapcsolatos hírekben/tech spec -ekben nem vagyok sajnos naprakész. Abban tudnál segíteni, hogy miben illetve miért kevés egy 5000/4400 MB/s SSD a PS5 -höz (amit a 3. hsz -edben is írtál)?

    Mi lesz a PS5 -ben, ami ennél sokkal durvább illetve mi az oka annak az igénynek, hogy a mostani leggyorsabb consumer SSD -k sem elegek - mihez kell ez a teljesítmény a PS5 -nek? Link is jöhet, ha úgy kényelmesebb Neked vagy akár egy-két mondatban. Előre is köszönöm.

  • dkess

    őstag

    válasz Kendek #15 üzenetére

    Köszönöm szépen a video -t - nagyon hasznos volt. Az első 25 percet néztem végig - úgy láttam itt gyakorlatilag kiveséztek az SSD -kről ami érdekes lehet e szempontból.

    Most persze amennyiben a "game creators matters" jellegű marketing b@..shit -eken túllendülünk (remélem ezen nem sértődik majd be senki ... :) ), akkor alapvetően két részre érdemes bontani a kérdést:

    - a PS5 beépített SSD része,
    - bővíthetőség.

    Az elsővel kapcsolatban írja illetve mondja a következő két dolgot (a harmadikat később):

    - maga az SSD: "5 GB/s (at least)" . Azaz "at least" (legalább) részt ugyanakkor részletezi is a következő pontban mindjárt,
    - SSD flash controller (önmagában csak): 5,5 GB/s (kihangsúlyozva, hogy elméleti maximum). Azt vegyük észre, hogy így az "at least" rész kb. felesleges is, mivel a NAND chip -ek illetve annak elrendezése alapján 5 GB/s -nél nem jön ki több - ld. egyes pont.

    Azaz vegyük észre, hogy a jelenlegi PCIe v4 NVMe SSD -k mindegyike - a jelenlegi cikk tárgya is - teljesíteni tudja ezt a feltételt. Ugyanakkor ez az SSD nem cserélhető ...

    Mi is a harmadik emlegetett pont? Magában a PS5 "I/O Complex" -ben (nem az SSD -ben!) a Kraken Decompressor 22 GB/s (elméleti max. - gyakorlatban jóval kevesebb általában) is tudhat. Azt hangsúlyozza, hogy a gyakorlatban ez azért jóval kevesebb lesz. Ennek a dolognak semmi köze az SSD -hez, mint HW -hez. Egyszerűen arról van szó, hogy telepítéskor/frissítéskor az SSD -re az adatok tömörítve kerülnek kiírásra és azt menet közben "on the fly" egy HW chip -el kitömörítenek. Az aktuális adat tömöríthetőségének mértéke fog számítani, hogy mennyit gyorsul a dolog (meg persze a beépített SSD gyorsaságé is, de az 5 GB/s -nél semmiképpen nem lehet gyorsabb ugye).

    A bővíthetőség tekintetében beszél: optimális bővíthetőség - HDD (kb. 100 MB/s) . Na most ezt a részét hagyjuk, mert nem érdekes a PCIe v4 NVMe SSD -k szemszögéből ... :)

    Említi, hogy a jelenleg elterjedt PCIe v3 NVMe SSD -k használata esetén a jellemző maximum 3,5 GB/s és ez nem teljesen ugyanazt az élményt adná, mint a beépített max. 5 GB/s (PCIe v4 NVMe) SSD. Azaz további érdekesség a korábban többek által pedzegetett kérdéssel kapcsolatban, hogy szerinte nemhogy a SATA SSD -khez képest (kb. max. 550 MB/s) előrelépes a 5 GB/s (PCIe v4 NVMe) SSD, hanem már a 3,5 GB/s -es NVMe SSD -khez képest is (!!) ...

    A fentebb aláhúzott mondatot ízlelgessük ... Persze említi, hogy majd valamikor a távoli jövőben egy messzi-messzi galaxisban találkozhatunk majd akár PCIe v4 NVMe SSD -k esetén maximum 7 GB/s -el is (ezt pont a PCIe v3 SSD -k 3,5 GB/s -éből vezeti le), de jelenleg ennek túl sok jelentőséget nem tanúsított ...

  • dkess

    őstag

    válasz Kendek #20 üzenetére

    Ezt nem én gondolom így, hanem a jóember emlegette a videóban. Valamint ugye a PS5 belső SSD -je sem lesz gyorsabb ...

    Méretre 825 GB -ot emlegetett a belső SSD -vel kapcsolatban. Azaz az alaptípus 1 TB -os lesz - így valószínűleg az írási sebességgel sem lesz gond ...

  • dkess

    őstag

    válasz jerry311 #27 üzenetére

    Igen, használj rendszer alá is - lehetőleg vagy 10 éves 2.5" -os - HDD -t. Mind a szekvenciális sebesség tekintetében, de különösen a véletlenszerű eléréssel kapcsolatosan kizárólag a placebo hatást éreznéd mondjuk egy 5000/4400 MB/s SSD -hez képest ... :)

    @piftuka

    Mi a magyarázat? Nem a legjobb példa lesz (mivel HDD is be lesz vonva), de talán érzékletes. Két eset (figyelembe véve a Te saját konfigurációdat):

    - másolj át az SSD -ről egy pár GB -os file -t a HDD -re,
    - másolj át 2 db pár GB -os file -t a HDD -re,

    Az utóbbi esetben a két külön szálon történő másolásra nagyságrendileg a fele-fele sebességet kapod (és nem ugyanazt a sebességet, mint az első esetben - csak kétszer).

    Azaz a Windows az alatta levő meghajtót használja számos célból akár játék közben is. Csak egy hülye példa - lapozófile -ok kezelése (persze amennyiben az a rendszermeghajtóra van állítva) stb. stb. Ráadásul ebben az esetben nem arról van szó, hogy n+1 "szekvenciális" elérés osztozik a rendszer meghajtó sávszélességén, hanem előtérbe kerül a véletlenszerű elérés oldalról is a teljesítmény (azaz az egyes terhelések összege nem adja ki a maximális szekvenciális olvasás értékét). SSD -k esetén nem nem annyira látványos az "összeszakadás" véletlenszerű elérés esetén a HDD -khez viszonyítva, de van. Természetesen e mellett az eredeti példához hasonlóan az is ott van, hogy egyszerűen több minden használja a meghajtót - akkor csak az egyik folyamatot vizsgálva nem kapom meg az elméleti max szekvenciális olvasás eredményt.

    Hogy mely területeken jön elő az (gyorsabb) SSD előnye adott esetben még? Az általad idézett dolgot megelőzően pont írtam is két esetet példának abban a hozzászólásomban. Mindenesetre élvezem a "placebo" hatást azon esetekben is ...

Új hozzászólás Aktív témák