Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kornel #75512 üzenetére

    Azért odaírtam volna, hogy üzletben láttad, vagy házi körülmények között, és még utóbbinál is megfontolandó, hogy mennyire szakszerűen volt belőve.

    Tucat LCD-t én nem nagyon láttam (és itt arról beszélek, amit volt módom otthon, esti mozizásban összehasonlítani), ami versenybe szállhatna akár egy LG plazmával is. Bár az is igaz, enyémnél a fekete tuningolva lett, a gyári beállításhoz képest.

    De ezt is megértük sajnos 2015-re, eddig az LCD alatt volt egy plazma menüpont, mostanra törlődött, mert hülye nem vagyok:

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Pro Koryak #75526 üzenetére

    Még SD-n belül sem mindegy, hogy milyen szolgáltatás, például UPC, Digi, MinDigTV, ebben a sorrendben csökkenő a minőség (bitsebesség).

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz DM-Fan #75530 üzenetére

    Szerintetek az Intel-driver alábbi opciója – amit ha bejelölök, sokkal szebb, kontrasztosabb a kép az alaplap HDMI-kimenetén – szintén azzal van összefüggésben?

    Hozzátenném, az opció csak akkor jelenik meg, amikor a driver TV-t érzékel (monitornál nem).

    Plusz még egy érdekesség, hogy ezen a rendszeren a standard Overlay Render adja a legszebb képet, míg a madVR túlvezérli a videókimenetet. Vagyis a kontraszt túllövődik, fehér részletek sérülnek. Van ugyan a madVR-nél mindenféle hegesztési lehetőség, de az sem igazán segített.

    De ez most mellékes is, mert az overlay viszont bevált.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Dudee #75716 üzenetére

    Szintén olyan helyen vettem 5 méteres kínai kábelt 3000 körül, teljesen hibátlan. Korábban 5 m DVI-HDMI, azzal sem volt gond.

    Arra kell figyelni szerintem, nehogy a vékonyított fajta gagyi legyen, hanem a normál vastagságú kábel. Csatlakozókat is megnézni, nincs-e valami szembeötlő kidolgozatlanság, már amennyire lehetséges.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Heffi #75719 üzenetére

    Lehet olyan, hogy ez egyik drágábban vékony, másik meg olcsóbban vastag.

    Mindenesetre, szakmabeliként én ellene vagyok a különböző sznobériáknak. De az is lehet, csak az irigység beszél belőlem, hogy készülékszerviz helyett miért nem fogtam olyan vállalkozásba, ami a sznob igényekre épít, irreális pénzekkel lehúzva a fizikához nem értő laikusokat.

    Ez egy jó üzlet kétségtelenül, de én soha nem voltam egy kereskedő típus, úgyhogy nekem ez nem megy.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz yankoo #75756 üzenetére

    ABL - Automatic Brightness Limiter

    De nem árt ellenőrizni a beállításokat is, hogy nincs-e valamilyen energiatakarékos opció, ami korlátozza a felvehető teljesítményt.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz hunspikey #75762 üzenetére

    Nem tudod szoftveresen buherálni, mert eleve gyengébbre van tervezve a tápegység is, valamint a panelmeghajtó áramkörök.

    Teljesítményben minden egymással szorosan össze van hangolva egy ilyen készülékben. Semmit nem szoktak már manapság túlméretezni, hiszen épp arról szól minden, hogy határértékre, vagy inkább az alá egy kevéssel. Nehogy véletlenül örökké tartson.

    Nem zárom ki, hogy a teljesítménykorlátozás elsődleges oka az alkatrészeken való spórolás, ezáltal olcsóbb gyártás, ami akár a reklámozhatóságban is megjelenik, mint például az LG-nél, amikor arra "verik a mellüket", hogy ez már kevesebbet fogyaszt, mint a régi gépek.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz geucsa #75858 üzenetére

    Próbáltam én is zoomolással nézni a Híradót, de eléggé minősíthetetlen volt, lelógó fejek, hiányos felirat. Főleg a MinDigTV SD adásán, az amúgy is alacsony minőséget tovább rontani? (Ennél a szolgáltatónál ugyebár nem csak a felbontás alacsony, de még a bitsebesség is.) Tehát ez már nem csak egyszerűen visszalépés az időben, hanem még annál is rosszabb, hiszen egy képcsöves TV+box kimondottan szép képet ad, még a MinDigTV-vel is.

    Nem látom ennek értelmét, akkor már inkább nézem számítógépen, USB-tunerrel, vagy legyen plazma, de lejjebb veszem a kontrasztot, kibírja. Ha új TV-t vásárolnék, bizonyára jobban félteném, de nálam speciális a helyzet, a szervizszakmában nem nagyon érdemes új készülékben gondolkodni.

    Mostani plazmámon is van egy kis RTL-kár, de már fel szinte sem tűnik, csak világos felületen látszik, nem olyan vészes. Ahhoz képest, hogy ez is a leginkább kártékony, dinamikus módba volt állítva, amikor hozzám került, túl nagy baja nem lett.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Mezga Aladár #75863 üzenetére

    Plazma-sajátosság, hogy a hideg kijelző így viselkedik, LG-nél is van ilyen jelenség. Bemelegszik, hamar elmúlik.

    Egyébként én is alkalmazom a profilváltást, de nem emiatt. Számítógépről megy a mozi, két epizód között néha benézek a netre is, akár feliratot, letöltést keresni, indítani, akár fórumra benézni, vagy IMDB, akármi.

    Ilyenkor nem mindig váltok vissza a monitorra, de azért a plazmát sem akarnám szétégetni, inkább átváltok egy másik profilra, ami le van szabályozva. Vagy rövid időre még azt sem, mint például egy felirat átnevezése stb.

    Az érdekesség kedvéért, van egy plazmabarát fájlkezelőm is, fekete háttérrel, egy átszabott TC.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz tutitibi #75884 üzenetére

    Konnektorból kihúzás után nem kattanhat a relé, legfeljebb a hőtágulás utáni összehúzódás miatti reccsenésekre szoktak panaszkodni ügyfelek. De ilyen panaszok már a képcsöves TV-knél is voltak, káva illesztések, rögzítési pontok, akármi pattoghat.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz M_AND_Ms #75890 üzenetére

    Nincs ilyen, hogy 5 percenként kattintgat, vagy félpercenként kattan még hármat, áramtalanítás után.

    A primer oldali pufferben tárolt töltést az áramtalanítás pillanatában kiszipkázza a készülék. A relék tápkörében lévő kondi is elég hamar kisül, vagy csak minimális ideig tart valamit.

    Indulási kattanásoknak is más oka van. Bekapcsoláskor a tápegység tekintélyes áramimpulzussal indulna, a nagykapacitású puffer miatt. Ennek korlátozására beiktatnak egy soros NTC ellenállást, aminek hidegen nagy az ellenállása, áram hatására gyorsan felfűt, emiatt az ellenállás lecsökken (Negative Thermal Charasteric). Ez eddig megegyezik a PC-tápoknál is alkalmazott megoldással.

    Plazmatápoknál azonban bekapcsolás után az NTC-t (ami a feladatát akkorra már elvégezte) egy relé késleltetve rövidre zárja, így az NTC nem termeli folyamatosan a hőt, nem esik rajta feszültség, üzem közben.

    Vagyis két reléről beszélünk:

    1. relé: tápot bekapcsolja (azonnal).
    2. relé: NTC-t kiiktatja (késleltetve).

    Kikapcsoláskor mindkét relé elenged.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Gicz #75893 üzenetére

    Szerintem azért áramtalanította, mert azt hitte, akkor nem fog pattogni. De mivel feltehetően a kihűlés miatt pattog, így tökmindegy.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kernel #75892 üzenetére

    Most látom, gratulálok magamnak az angol rövidítéshez, ha nem a Google-keresőből másolom (de csak azért, hogy biztosan jó legyen), szerintem le tudtam volna írni egyedül is: "characteristics".

    Így meg bemásoltam a hülyeséget, agyrém...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz tutitibi #75900 üzenetére

    Tudja valaki mi kattog a PANA plazmákban azután hogy ki lett húzva a konnektorból ???

    No comment...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz patakidr #75930 üzenetére

    Úgy, hogy ez a Panasonic professzionális szériához tartozó készülék, kereskedelmi forgalomban nem is kapható, egyedi megrendelésre szállítják stúdiók, cégek részére.

    Ha rákeresel a típusra, nem véletlenül vannak ilyen találatok: "The half-million-dollar TV".

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Citroware #75955 üzenetére

    LG-nél például profilt szoktam váltani, a másik profilban le van szabályozva a kontraszt és a fény.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Attila xy #75961 üzenetére

    Üzlete válogatja, egyrészt demoanyagok mennek pendrive-ról egyedileg, vagy lejátszó + HDMI-hub, egyes helyeken Digikábel DVB-C, vagy MinDigTV, műholdvevő stb.

    T-Home IPTV-n vannak SD-adások is, az sem mindegy, mint nézel. Egyébként a box menüjében lehet a HDMI-kimenet felbontását állítani.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Attila xy #75965 üzenetére

    Tulajdonképpen csak ott lehet, de azért is tettem hozzá, mert volt egy megérzésem, hogy nem jó helyen nézed.

    IPTV-n is vannak HD adások, előfizethető csomagok, utána kellene nézni pontosabban, egyébként én is csak másoknál szoktam látni ezeket a boxokat, nekem nincs IPTV.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz sinick #76047 üzenetére

    A MinDigTV-nél is van bekapcsolható TXT-felirat, rendesen írja a képhez a magyar vagy angol szöveget, amikor van. Fekete alapon, jó csúnya betűkkel, persze ez készülékfüggő is. Alapértelmezett nyelv a menüben állítható, aktiválható. Van olyan set top box, ami beüzemelés után alapból írja ezeket a ronda szövegeket, úgy kell külön kilőni.

    A kábeles DIGI legtöbb adója kártya nélkül nézhető. A csak kártyával fogható adások rögzített anyagai azonban jogvédettnek minősülnek, kíváncsi lennék, hogy az is streamelhető DLNA-n?

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Jenő76 #76169 üzenetére

    Nyilván a terhelések fordított arányában oszlik el a feszültség, egyfajta "virtuális" csillagpont jön létre, a rögzített 0-potenciál helyett, ha vektorosan ábrázolnánk a három fázist.

    Ilyen károkkal én is szoktam találkozni, amikor az áramszolgáltató szerelési hibája miatt (karbantartás az utcában, trafócsere stb.) szállnak el készülékek. Ilyenkor szakvéleményt szoktam írni, hogy mi okozta a kárt, meg persze számlával együtt, amit a tulajdonosnak kifizet az áramszolgáltató, vagy annak biztosítója.

    Mindamellett 230 x gyök3 = 400 V vonali feszültségről beszélünk, a 380 már a múlté. Legfeljebb a +/- 10% tűrésbe belefér még az is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz DM-Fan #76172 üzenetére

    Kapcsolóüzemű tápegységek sajátossága, hogy széles bemeneti tartományban képesek működni, akár 90-260 VAC között is, ha úgy van tervezve. Ilyenkor üzemszerűen működik 110 V-ról is, csak értelemszerűen nagyobb áramot vesz fel, azonos teljesítmény biztosításához. (P=UI szorzat állandósága.)

    Alatta meg simán leáll, mivel kifut a PWM-szabályzási tartományból, vagy a túláram miatt. Nem tudnék most olyan példát mondani, ahol kárt okozna a túl alacsony feszültség, inkább a szeszélyes ingadozás, áramkör szakadozása, kontakthiba okozhat gondot. Akár hardveresen is, de Flash / EEROM-tartalom sérülésének veszélye is fennállhat. De még itt is elég nagy a tűréshatár.

    Reléket legkevésbé kell félteni egyébként, az egy strapabíró alkatrész, maga az áramkörök indulása jár némi impulzussal, de általában külön relét alkalmaznak épp az indítási áramlökés kivédésére, mint azt már korábban fejtegettem.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz DM-Fan #76177 üzenetére

    Azért is írtam, hogy amelyik úgy van tervezve, készülék hátán is feltüntetik a 90-250 VAC tartományt. Másik megoldás, amikor átkapcsoló van, azzal nyilván vigyázni kell.

    Mindamellett azt sem árt tudni, hogy az üzemszerű tartományon belüli ingadozás (legyen akármilyen véletlenszerű) egy ilyen tápegység számára nem kihívás, mivel az a dolga, hogy kiszabályozza a PWM, a bemenőoldali ingadozást ugyanúgy, mint a kimeneti terhelésváltozást.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Surda- #76206 üzenetére

    Valószínűleg úgy jött vissza az áram, hogy volt egy rövid feszültségcsúcs, amitől leállt a tápegység oszcillációja, vagyis a PWM. Ilyenkor a hálózati pufferek feltöltött állapotban maradnak, nincs ami kisüsse. Újraindulni meg csak (majdnem) 0 V-ról tud.

    Normális esetben a TV működése szívja le a maradék töltést a pufferből, a betáp megszűnésének pillanatában. Ha védelem miatt áll le, akkor viszont csak egy kisütőellenállás, de az jóval lassabban.

    Hasonló a helyzet PC-tápnál is, amikor kimeneti zárlat miatt leáll a PWM. Áramtalanítani kell, várni valamennyit. Csak itt nem kimeneti zárlat volt, hanem kaphatott a TV egy kis túlfeszt, amitől primeroldalon lépett fel túláram.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Surda- #76239 üzenetére

    Az nem hiba, amit írtam, csak egy tény.

    Nem kell ellene védekezni, csak áramtalanítani készüléket és megvárni, míg elmúlik.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz BBéci #76256 üzenetére

    Mindegy szerintem, hányan számolnak be, ez nem a technika működésével kapcsolatos kérdés, hanem az emberek működésével, pszichológiával kapcsolatos téma, ennélfogva orvosi témakörökbe tudnám sorolni. Nem plazma topikba.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz liszi70 #76261 üzenetére

    A plazma TV zúgó hangjai elsősorban a Z- és Y-sustain (utóbbi a hangosabb) vezérlőpanelek áramimpulzusaiból származnak. 200 V körüli feszültségek kapcsolgatása, tranzisztorok sorozatával, ad ki egy ilyen hangot, ami a relatív alacsony frekvencia (100 Hz nagyságrend + felharmonikusok) miatt hallhatóvá válik.

    A cellák gyújtása, kioltása a TV működésének velejárója. A zúgó hang intenzitása a kijelzőre átadott teljesítménnyel arányos. Ha kevésbé zúg, akkor kevésbé világít, ez csak ennyi. A plazmacellák vezérlése nem analóg, hanem impulzusok szélességével, sűrűségével operál.

    Úgyhogy már ezen a ponton kb. annyi értelme van az egész feltételezésnek, mint a HDMI-kábelekkel kapcsolatos laikus képzelgéseknek.

    A vezérlőpanelek 200 V, illetve 65 V-os stabilizált, simított DC tápfeszültségében egyébként sem jelenhet meg olyan "információ", változás, ami összefüggésben lenne a hálózati feszültség bármilyen változásával. Ez a kapcsolóüzemű tápegységek működéséből következik.

    A bemenő 230 V ugyanis olyan többrétű átalakuláson, szűréseken, stabilizáláson megy át, mire a DC-tápok előállnak, hogy annak már nem sok köze van a hálózathoz, azon kívül, hogy az energiaforrást biztosítja. Nagy vonalakban:

    230 V AC --> RFI-szűrőkörök, egyenirányítás (DC), aktív PFC, pufferelés, PWM-szaggatás (AC), transzformálás, egyenirányítás (DC), szűrés, pufferelés --> plusz a kimenetről egy negatív visszacsatolás a PWM-felé, ami ezáltal kiszabályoz minden változást, vagyis stabilizál.

    Aki erre azt mondja, hogy a bemeneten pár LC-tag változást okoz a kimeneten, annak nyilvánvalóan fogalma sincs semmiről.

    Maga a tápegység amúgy nem zúg jobban, mint egy azonos teljesítményű, aktív PFC-s PC-táp, a ventilátortól eltekintve. Eleve a PWM-frekvencia 30-40 kHz, ami nem hallható egyáltalán.

    RFI-szűrőtagok pedig egyébként is vannak minden ilyen tápegység bemenetén, minél nagyobb teljesítményű, annál hatékonyabb kivitelű szűrőkörök kellenek.

    A készülék elé beiktatott szűrőtagok már csak kiegészítik a beépítettet. Mindez legfeljebb a hálózati vezeték rádiófrekvenciás kisugárzását mérsékli, aminek hatását esetleg addig sem vettük észre, mert nem zavarta az AM-rádiót, amit nem hallgatunk.

    Tehát innen kezdve én leginkább a kezelőorvosok gondjaira tudnám bízni ezeket a laikus kitalációkat.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz tutitibi #76274 üzenetére

    Még az is lehet, hogy a túlfeszvédelem is be lett építve csak nem tudunk róla.

    Minden TV-ben, már a képcsövesekben is szokás volt kialakítani a nyomtatott áramkörön olyan szikraközöket, ami a villámlás másodlagos hatása ellen véd, lehetőség szerint, illetve mérsékelve a további károkat. Villámkáros készülékeknél szokott is látszani a szikraközöknél az átütés nyoma.

    szerintem egy VT60-as Pana plazma mérnökei, nem követnek el akkora hibát, hogy hasonló működési elvű beépített tápot ne terveznének a TV-be már gyárilag.

    A vitatott áramkör nem táp, hanem csak EMI / RFI-szűrőnek minősíthető áramkör, ami egyébként is kötelezően van minden TV-ben, mint már említettem. Anélkül át sem menne a hatósági vizsgálatokon. De sokan tévedésben vannak ezzel kapcsolatban, ilyen szűrőkör (mint a ferritgyűrű is) elsősorban nem a TV-t védi a hálózat zavaraitól.

    A hálózatot védi a TV tápegysége által generált impulzusoktól, ami a vezetéken kisugározva rádiózavart okozhat, valamint a hálózat zavarszennyezettségét növelné.

    Pótlólag beiktatott szerkezettel rásegíteni a belső szűrőre szép dolog, csak gyakorlati értelme nem nagyon van általában.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz BBéci #76286 üzenetére

    Szerepelt cikkben olyan mérés, fotó, ami arról készült, hogy valaki ráakasztott egy oszcilloszkópot a TV belsejében, az Y-sustain meghajtópanel 200 V tápfeszültségre, megnézte a jelalakot a csodaszerkezettel és anélkül? Z-sus panel 65 V tápján ugyanez?

    Ez ugyanis nem varázslás kérdése, egyértelműen kimutatható dolgokról beszélünk.

    Ha nincs ilyen bizonyíték, akkor csak szemfényvesztés az egész, laikusok, sznobok, valamint sznob laikusok etetése.

    Látta egyáltalán valaki párhuzamos teszten, két egyforma, egymás mellé pakolt TV-n is az eredményt? A psziché érdekes dolgokra képes, arról is oldalakat lehetne írni, kvázi hobbim néha a zemberek működése is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz zolaas #76288 üzenetére

    Szakmai szemmel nézve ezek egyszerű, átlátható dolgok, nincsenek rejtélyek, a fizikának ezen a szintjén főleg.

    Kizárt dolognak tartom, hogy akinek volt képessége egy ilyen szűrő tervezéséhez, ne akarná mérésekkel, ábrákkal bizonyítani a hatását, mint ahogy én magam is tenném. Itt nyilván nem a hálózati szinusz zavaraira gyakorolt hatásról beszélek, mert azt könnyű prezentálni.

    De csak kössön rá egy számítógépet, figyelje meg a tápegység 5 és 12 V kimenetére gyakorolt hatást. Egy TV-tápegység is ugyanaz lényegében, csak más feszültségeket ad le.

    Nem tud mit bizonyítani, ezért nincs is a cikkekben ilyenről szó, gondolom sehol.

    Másik dolog, hogy régen, még a HiFi-magazinos korszakban azt volt a szokás, hogy párhuzamos vakteszteket végeztek, átkapcsolók segítségével kapcsolgattak ide-oda hangszórókat, erősítőket stb. (Most abba ne menjünk bele, hogy az átkapcsoló szerkezeteknek is lehetne hatása, de legalább mindegyik tesztpéldányra.)

    Olyan nehéz lenne két egyforma TV-t egymás mellé pakolni, megnézni a különbséget? Főleg, ha ebből próbálok nagy üzletet csinálni. Vagy mégis van valami titkolnivaló?

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz BBéci #76352 üzenetére

    A bennük lévő alkatrészek nem a képet befolyásolják, hanem az "áramot", ami nélkül nincs kép a tévén.

    Nem nagyon értem, hogy aki szórakoztatóelektronikával foglalkozik, miért nem tud utánanézni legalább alapfogalmaknak, hogy legalább ilyen balgaságokat ne írna le.

    A tápegységek diódás egyenirányítója egy pufferkondenzátort a hálózati szinusz csúcsértékére tölt. Ebből következően egészen mellékes, hogy a szinuszjel milyen torzításokat, zavarokat tartalmaz.

    A csúcsokban bekövetkező terhelés magára a hálózatra nézve kellemetlen, sok helyen akár szemmel is megfigyelhető (oszcilloszkóppal) a szinusz tetejének lapulása, "beharapódásai", a mára mindenhol elterjedt tápegységek miatt.

    A torzítások miatt az 50 Hz alapjel mellett felharmonikusok jelennek meg, ami mérhető is. Minden bizonnyal a linkelt "műszer" is erre reagál, csak kicsit komolytalan módon, mert ezt ugyebár torzításmérésének, felharmonikusmérésnek nevezni igen erős túlzás.

    De a "műszernek" nem is célja, hogy korrekt adatot szolgáltasson. A megvezethető laikusok számára elég annyit prezentálni, hogy zavarok, zajok vannak a hálózaton, szűrőáramkörökkel csökkenthetők is. Azt már nem fontos hangsúlyozni, hogy ezeket a zavarokat a diódás egyenirányítók keltik, míg maga a tápegység – a pufferes elv miatt – pont nem érzékeny rá.

    A hálózaton a szinuszjel torzulása több problémát felvet, ezek részben energetikai kérdések, részben az arra érzékeny fogyasztók működési zavarait is kiválthatják. Például csak egy dokumentum, amit most hirtelen találtam, a liftek vezérlésére történő hatásra tér ki.

    Torzult szinuszjel kellemetlen lehet a hagyományos, vasmagos transzformátorral működő erősítők számára például, ahol a trafó nem kívánatos zúgását eredményezheti. Mindamellett a trafó után ott is diódás-pufferes csúcsegyenirányítás történik, így a probléma leginkább csak a trafóra nézve érdekes.

    A szinuszjel aszimmetriája (DC-komponens megjelenése) is okozhat gondokat.

    Csak épp a kapcsolóüzemű tápegységek "élvezik" a helyzetet, szennyezik a hálózatot, míg maguk zavartalanul működnek. A helyzet javítására kellett kitalálni a tápegységek PFC-áramkörrel történő kiegészítését. A PFC (fázistényező-javítás), mint erősáramú fogalom, eredetileg csak az áram-feszültség időbeni eltolásainak kiegyenlítésével foglalkozik, ami az induktív-kapacitív terhelések természetes velejárója.

    Ezekben a tápegységekben azonban egy másik feladat is hárul a PFC-áramkörre, mégpedig a diódás egyenirányítás miatti csúcsterhelés eloszlatása a szinuszhullám egészére, ezáltal a torzító hatás mérséklése.

    A manapság már minden TV-ben (illetve csak kb. 80 -100 W teljesítmény felett elvárás, vagyis kénytelenek beépíteni, különben a zavaró hatások miatt nem menne át a készülék a hatósági engedélyezésen) alkalmazott aktív-PFC működése külön téma lenne, de röviden annyit róla, ez is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a bemenő 230 V "hullámzásainak", zavarainak annyi köze van egy TV működéséhez, hogy energiát biztosít. Míg a tápegység kimenő oldalára már semmi hatása.

    Kb. annyira közömbös, mint amikor két autó 100-zal halad egymás mellett, csak az egyik benzinnel, másik gázolajjal.

    Arról nem beszélve, hogy LCD és plazma egészen más elvek mentén működik, de amint látom, a csodafilternek még ez is mindegy, ő csak rendületlenül javít a képen.

    Nyilván mindegy neki, hogy LCD-nél az energiafelvétel zömét a háttérvilágítás adja, míg a képminőséget közvetlenül befolyásoló áramkörök (T-Con, alaplap) ehhez képest elenyésző (ezáltal könnyen szűrhető) árama, többszörös szűrés, stabilizálás után pláne nyomokban sem tartalmazhat hálózati zavarokat.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz schumy1 #76410 üzenetére

    Itt fotóval is szemléltetik az RGB - YCbCr témát:

    http://logout.hu/bejegyzes/szaszlaci/kepmegjelenito_alapszintu_kalibralasa.html

    Pont úgy jelentkezett nálam is egyébként, ahogy a cikk fotóján szerepel.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz DM-Fan #76458 üzenetére

    +/- 10 % tűrés a hálózaton megengedett, többnyire elkerülhetetlen is, mert az utcai elosztótrafó közelében többnek kell lennie, hogy a távolabbi pontokon is elérje a minimumot. Ezen legfeljebb a trafók sűrítésével, illetve a vezetékek keresztmetszetnövelésével lehetne javítani, ami nyilván gazdaságossági kérdés is. Meg persze az is előfordulhat, hogy ezt a tűrést sem tudja mindenhol tartani a szolgáltató.

    De nálunk a 230 V-os rendszeren 253 V még hivatalosan is belefér. Ehhez képest a tápegységeket valamivel többre kell tervezni, hogy azért ne menjen határértéken, legalább 260 V-ot bírnia kell. A valóságban még egy kicsivel több is beleférhet.

    Azonos szekunder teljesítmény biztosításához a tápegység, a feszültség növekedésével csökkenti az áramfelvételt a primer oldalon, ez a PWM-elvből következik, illetve a P = UI szorzatból.

    Feszültség szempontjából persze jobban igénybe vannak véve egyes alkatrészek, de ez inkább úgy szokott működni, hogy vagy bírja, vagy elpukkan. Még az is előfordulhat, hogy egy ponton leáll a PWM-szabályzás, ilyenkor elég a TV-t áramtalanítani és újraindítani.

    Ez persze nem vonatkozik arra az esetre, amikor szerelési hiba, nulla-szakadás stb. miatt a 230 V fázisfeszültség helyett 400 V vonali feszültség kerül a készülékekre, azt már nem bírja ki a tápegység.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz DM-Fan #76463 üzenetére

    EU területen 230 V 50 Hz a szabvány (sőt egyes UK régiókban 250 V is lehet), USA, Kanada 120 V, 60 Hz.

    Találkoztam olyan DVD-lejátszóval, amin 120 V szerepelt a készüléken, ennek ellenére 230 V-ról használták, működött is sokáig. Szétszedve kiderült, hogy 400 V-os primer pufferkondi található benne.

    230 x gyök2 = 325 V a szinusz csúcsértéke, ezért nálunk a tápegységekben 400 V-os puffert szokás alkalmazni (aktív PFC-hez 450 V, mert az még dob rajta). 120 V-os tápegységhez elég lenne 200 V-os puffer is.

    Minden egyéb jel szerint is úgy tűnt, a szóban forgó szerkezet a 120 V felirat ellenére 230 V-os tápegységet tartalmazott, sőt ami elhasználódott benne, az sem ezzel volt összefüggésben, javítás után üzemszerűen működött tovább.

    A kimeneti oldal stabilizált feszültségeit mindez nem befolyásolja, ahonnan minden működik. Support meg néha érdekes tud lenni:

    http://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_44943-44943.html

    Tehát ez egy vasmagos-trafós tápegység, a supportnak pedig fogalma sem volt róla, hogy ők ilyen verziót is gyártottak, ami szimplán 115 V-os primerrel rendelkezik, átkötése lehetetlen. (Összesen 2 szál vezeték van a trafó primer oldalán.)

    Mindamellett a magánimport nem ugyanaz, mint amikor egy hivatalosan forgalmazott, hatósági engedéllyel is rendelkező, 230 V-ra specifikált TV-ről beszélünk, aminek nem okozhat gondot a 260 V sem.

    Úgyhogy, aki európai piacra tervez bármit, az ne nagyon hivatkozzon ilyen kifogásokra (mérnök ilyet nem is mondana), ez csak ilyen laikus mellébeszélésnek tűnik, már maga a LED-ek emlegetése is. Keveri a dolgokat az illető szerintem, valahol hallott valamit, ami máshol igaz, de az adott kontextusban egyáltalán nem így működik.

    Esete válogatja, bizonyára van szakértő support is, vagy máskor csak betesznek oda valami alulfizetett kezdőt, bemagolt szövegekkel.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz DM-Fan #76467 üzenetére

    Standby LED-et a rendszervezérlő-processzor működteti, vagy közvetlenül, vagy tranzisztoron keresztül, másik vége stabilizált feszültségre szokott kapcsolódni általában, az ilyenkor törvényszerűen szükséges soros munkaellenállással együtt.

    A megfelelő ellenállás méretezése elemi dolog. Ha feltételezzük, hogy stabilizálatlan feszültségre kapcsolódik (amit kevéssé tartok valószínűnek, főleg ilyen kétfokozatú megoldásnál), akkor is nyilván úgy kell méretezni, hogy a lehetséges maximumot elbírja. Ha nem, akkor az tervezési hiba, vagy selejt volt a kék LED.

    Átlagos szórakoztatóelektronikai készülékekben standby LED-ek soha nem mennek tönkre, soha nem kell cserélni, vagy ilyet én évtizedek alatt nem láttam, nem emlékszem rá. Soha nem mennek tönkre tápegységek simán a hálózati feszültség miatt, ami 230V +/-10 %. A legócskább kínai stb. készülékeknek sincs ezzel gondja.

    De akkor a High End kategóriának elismerésem, hogy ilyen nevetséges problémákkal kell megküzdeni. Bizonyára nem volt anyagi forrás az elvárható biztonsági tartalék betervezésére, spórolni kellett az alkatrészeken.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz DM-Fan #76469 üzenetére

    Balfogások előfordulnak bármelyik kategóriában. Hibás LED-széria, túl nagyra méretezett áram, elképzelhető. A kék LED-ek amúgy is kényesebbek elvileg, mint a klasszikus piros, zöld, sárga LED.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Konfigos #76505 üzenetére

    Nekem színteret kellett állítani, ami Intel GPU-nál így néz ki, másnál nem tudom.

    Plusz, amit a fenti linken írtam, a kimeneti renderről, szintén a saját rendszeremre érvényes.

    Itt a cikk első két fotója szemlélteti a különbséget:

    http://logout.hu/bejegyzes/szaszlaci/kepmegjelenito_alapszintu_kalibralasa.html

    Viszont LG-nél van egy érdekes jelenség, plazmánál és LCD-nél is tapasztaltam. Az is elképzelhető, hogy csak az Intel-driverrel együttműködve jelentkezik, de azért leírom, hogy mégis miről van szó.

    Drivernél bejelölöm az YCbCr opciót, ezután a feketeszint a TV-n elmászik egy hibás szintre. Utána a TV profilváltójával (Normál, Mozi stb.), bármilyen váltást csinálok (lehet oda-vissza is), ekkor a TV beáll a rendes feketeszintre.

    Ha ekkor átváltok a TV-tunerre, majd vissza a HDMI-bemenetre, az Intel-driver érzékel valamit a kábelen keresztül, egyszerűen kitörli az YCbCr opciót, kezdhetem elölről az egészet.

    De ha a TV-t előbb állítom HDMI-re (vagy már eleve úgy indult készenlétről), majd a számítógépet utána váltom át a monitorról a TV-re, akkor az YCbCr opció megmarad, feketeszint sem állítódik el. Mindez részben bosszantó is, de végeredményben gördülékenyen megy, amikor már kitapasztalja az ember.

    Vagy valami médialejátszót kell nézni, csak én jobban szeretem PC-ről tolni, több okból is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz panada #76568 üzenetére

    Nincs ebben semmi furcsa, helyileg átmelegedik a kijelző, a sötét rész lehűl, ennyi. Később kiegyenlítődik a hőmérséklet, ghost is eltűnik.

    Én úgy szoktam beállítani, hogy kétsoros feliratnál a felső sor még a képre esik, alsó sor pedig a sötét részre. Épp a két sor között vágja el a határvonal.

    Szürke betűt nem csak a kijelző kímélése miatt használok, de a szemem is bántotta az erős felirat. Egyik hozzászólásomban szerepelt egy kép az általam használt feliratról (de ez egy 16:9 sorozat), ami így monitoron nézve valóban szürkének tűnik, pedig a plazmakijelzőn kellemes fehérnek látom.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Gabor970 #76599 üzenetére

    Szét kell szedni, melegítés üzemi hőfokra, Y-sustain panelon a SET_UP és SET_DN trimmerekkel finomítani a gyújtási és kioltási időzítést, közben állóképnél figyelve, hogy a fehérátmenetek tisztasága se romoljon el.

    Mint például arcok, bőrfelületek kékárnyalatos elszíneződése, vagy felhők pirosas beszűrődése, amikor túltekerjük a trimmert. Vagyis mindezek és a feketeszint, annak szemcsézettsége (cellagyújtási bizonytalanság) közötti kompromisszum megtalálása.

    A gyári beállításnál kellemesebb eredményt lehet elérni általában, mivel ők előre bekalkulálják a kijelző várható öregedését, valószínűleg emiatt több "előgyújtást" adnak neki. Finomítással viszont nagyjából hozható az a "képcsöves élmény", amit minimum elvár az ember egy plazmától is.

    De laikusoknak nem ajánlanám, garancia is elvész, pláne ha a csavarhúzóval megsérti a beállítószerveket, aminek látható nyoma lesz, vagy szét is gányolódhat, ha úgy nyúlnak hozzá.

    Különösen nem ajánlanám a külföldi fórumokon olvasott további potméterek kontrollálatlan tekergetését, amivel a tápfeszültségeket is megemelik, emiatt az Y-sus panel elszállhat.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Blasku #76602 üzenetére

    Oszcilloszkóp nem szükséges hozzá, csak szürkeárnyalatos tesztábra, valamint olyan jelenetek, állóképek keresése, amin fekete is van, arcok, árnyalatok is vannak, ezt ki lehet tapasztalni, hogy bizonyos képeknél jobban kiütközik a dolog.

    Szürkeárnyalatos ábrákból is olyanokat kell keresni, amivel a képernyő felülete több ponton is ellenőrizhető, egy sávátmenet önmagában nem annyira mérvadó.

    Szervizzel, szerelővel megegyezés kérdése, utánállításra a kijelző több éves elhasználódása során egyébként is szükség lehet. De garanciális szerviz keretében elképzelhető, hogy nem mennek bele ilyenbe, ezt az LG-szervizesek tudnák megmondani.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz rappit4 #76660 üzenetére

    Minden HDMI-bemenet PC-kompatibilis, az egyes TV-ken látható PC-HDMI felirat csak arra utal, hogy ahhoz a bemenethez társul, illetve társítható az analóg RCA/Jack hangbemenet, a hangkártyáról.

    Tehát aki nem a hangkártyáról veszi a hangot, annak ez a "PC-jelzés" a HDMI-csatlakozó mellett teljesen lényegtelen.

    Ott inkább a számítógéppel / videobeállításokkal nem stimmel valami. Esetleg már károsodott a TV-bemenet, de az tesztelhető más készülékkel.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kar07 #76722 üzenetére

    Lehet rá küldeni natív 1024x768 felbontást 60 Hz-en, de mivel ez 4:3 arány, a lejátszóprogramban be kell állítani a 16:9-re való pixelnyújtást lényegében. PotPlayer, KMPlayer, MPC-HC rendelkezik például ilyen opcióval. Játékoknál nem tudom, van-e ilyen egyáltalán.

    A lejátszási kép ilyenkor korrekt, viszont a desktop, böngésző stb. a jellegzetes torz képarányt veszik fel. Mintha egy 1024x768-as monitort "széthúznánk" 16:9-re.

    Lehet rá küldeni 1366x768 kimenetet is, ami már eleve 16:9, ilyenkor nem kell a lejátszón állítani, desktop is helyes arányban jelenik meg. Az 1366 --> 768 skálázást a TV intézi.

    Meg értelemszerűen a standard 1920x1080-at is feldolgozza, 1024x768-ra skálázza, a szükséges nyújtással együtt.

    Minden be-ki kapcsolás egy hődilatációs folyamattal jár együtt, ami idővel szokott hibákat, forrasztások, érintkezések lazulását okozni, ezért rövidebb időre inkább kikapcsolni sem érdemes.

    Gyerek szempontjából előfordul, hogy egy játék a kijelzőben landol, ami az LCD végét jelenti, ezek a plazmák azonban védő (meg sötétítő) plexivel rendelkeznek, légrés is van mögötte, tehát ez előny.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kernel #76726 üzenetére

    Egy kis elírás, az említett esetben a 768 sor marad változatlan, a szélesség változik:1366 -->1024.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz dszabi #76827 üzenetére

    Házimozirendszert nem a laptophoz kalibrálják, hanem a BD-lejátszóhoz, illetve médialejátszóhoz.

    PC-hez akkor van értelme, ha arról történik a lejátszás.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz robin112 #76861 üzenetére

    Konkrétan Y Pb Pr komponenseket kellene tudnia, de azokhoz a kártyákhoz, illetve laptophoz már gyári tartozékként is mellékelnek ilyen kábelt (gyakorlatilag kivezetést), ami ilyen képességgel rendelkezik.

    Ilyenkor a D-Sub RGB-komponensei helyett adja ki a másféle komponenseket, ami szoftveresen átállítható. Meg olyan is van, hogy amikor bedugom a kivezetést, az rövidre zár két pontot, a driver ebből érzékeli, hogy át kell váltani mondjuk az adott esetben Y Pb Pr kimenetre.

    Ebből is kiderül, hogy ezek nem szabványosított, gyártóspecifikus pótmegoldások (melyik két pontot kell rövidre zárni stb.).

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz robin112 #76870 üzenetére

    Az a gond, hogy a linkelt eszköz csak analóg SD kimenetekkel rendelkezik, ami lehet PAL vagy NTSC, erre nem tér ki a cikk írója sem. (Az említett 1024x768 felbontás csak a PC-kimenetre vonatkozik, de ezzel kapcsolatban is említi, hogy probléma esetén lejjebb kell venni.)

    NTSC jellemzője a 60 Hz interlaced átvitel, 480 látható sor.
    PAL: 50 Hz interlaced, 576 sor.

    Ha nem vált frekvenciát az átalakító, akkor elképzelhető, hogy NTSC-ben tolja, a számítógép 60 Hz-es kimenetét. Mellékes ilyen szempontból, hogy a SCART rendelkezik RGB-kimenettel is, de az is csak standard SD PAL/NTSC szokott lenni. Még mindig jobb persze, mint a kompozit vagy S-video.

    Noha vannak olyan DVB-T set top boxok, amin a SCART-kimenet átállítható RGB helyett Y Pb Pr kimenetre is (menüben a YUV opció látható). Ez már HD felbontásokat is tud.

    De nem hinném, hogy a fenti ilyen, így mindent összevetve maximum egy jó DVD-minőség érhető el vele.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz makszi #76872 üzenetére

    Előfordul olyan is, hogy a Jack-dugót nem nyomják be rendesen ütközésig, mert van egy kis szorulása, nem merik erőltetni.

    Külön a fejhallgatót is lehet ellenőrizni, noha újonnan vásárolt nagy eséllyel nem hibás, de másik készülékbe dugva, vagy multiméterrel rámérni (ellenállást, szakadást). Ilyenkor mérés közben halk recsegés is jelzi a működést.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz kpal #76925 üzenetére

    Számtech. üzletben vettem 5 méteres kínai eredetű kábelt, az is ilyen 2500-as kategória volt, DVI-HDMI, később HDMI-HDMI, egyikkel sem volt gond. Azt figyeltem, hogy ne vékonyított fajta gagyi legyen (aminek mondjuk spóroltak az árnyékolásával), hanem normál vastagságú kábel.

    Más kérdés, hogy a vékonyból is létezik márkás, de az drágább is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz zozy84 #76945 üzenetére

    Csak annyiból én kettőt vettem, semmi gond vele, de nézzünk inkább más hozzászólást: [link]

    Az illető röntgenképet is tudott készíteni a termékről, aminek a működésével probléma van.

    http://www.ebay.com/itm/200555783610

    Láthatóan a csatlakozó fémes árnyékoló burkolattal nem rendelkezik, az már nem látszik, hogy a kábel mennyire árnyékolt. Piros nyíllal jelöltem a GND-szálat, ami normális esetben a kábel árnyékolásához vezet.

    Akit esetleg érdekel, HDMI-krimpelés bemutatása videón:

    http://www.radiostore.de/shop/Lyndahl-SL-P-Montagezange-Leihgeraet-7-Tage.html

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz M_AND_Ms #76950 üzenetére

    A kábel külső árnyékolóharisnyájára utaltam és a készülékvázhoz csatlakozó fémrészre. Nyilván az érpárak is külön árnyékolva vannak, de ez látható a linkelt videóban is, pontosan hogyan kell bekötni, meg itt is: [link]

    Nem akartam részletesebben belemenni, hogy konkrétan a csatlakozó árnyékolatlansága szerintem sem olyan vészes, legfeljebb amikor kézzel közelítünk hozzá, vehetne fel némi brummot, de annak hatása is vitatható, az alacsony impedancia és a szimmetrikus jelátvitel miatt.

    Erősebb zavarsugárzás okozhatna kellemetlenséget, mindamellett az a biztos, ha van ott normális árnyékolás.

    Az nem igaz, hogy csak a kábel egyik végén kellene bekötni az árnyékolást. Sőt, kötelező összeköttetést biztosítani a külső fémrészek között, a két készülék fémvázát azonos potenciálra kell hozni. De ezt bárki ellenőrizheti egy multiméterrel is. Nekem csak olyanok vannak, ami vezet. Kínai gagyiról olvastam, hogy nem vezetett. Pedig ennek fontos szerepe van a károsodások kivédésében, amikor áram alatt dugdossák a készülékeket.

    A HDMI eredetileg úgy lett kitalálva, hogy hotplug-kompatibilis, aminek legfontosabb feltétele, hogy a bedugás pillanatában először a külső fémrészeknek kell érintkezni. Más kérdés, hogy a gyakorlatban, ez nem mindig jön össze, károsodik a HDMI-port.

    Üzem közben is lényeges, hogy két készülék fémváza az árnyékolóharisnyán keresztül is közösítve legyen, a harisnya kisebb ellenállású, inkább azon menjenek bizonyos kiegyenlítő áramok, amit okozhat a központi antenna, tápok RFI-szűrőköre, villámláskor fellépő impulzusok stb.

    Az analóg jelátvitelben okozhat problémát, amikor az árnyékolás kétoldali bekötése földhurkot hoz létre, persze azt ott sem lehet megtenni, hogy a kimenet és bemenet viszonyítási pontja ne legyen azonos potenciálon, mindamellett ott aszimmetrikus (földhöz viszonyított) jelátvitelről beszélünk, míg a HDMI szimmetrikus (érpáras), vagyis földfüggetlen, amellett "digitális", de nem bánnám, ha kivételesen nem kötne bele senki a "digitális" szóba. Mindenki tudja, miről van szó, ne fárasszuk egymást feleslegesen. Csak a különbséget próbáltam érzékeltetni, hogy több szempontból sem ugyanaz, mint az analóg jelátvitel.

    (#76951) echterion

    Plazma topik nem LCD. Amúgy nem biztos, hogy érdekelne, legfeljebb átugrom, de valamit, valamiért.

    Ez a hozzászólás nem született volna meg, de szerintem az nem megengedhető, hogy olyasmivel cáfoljanak, ami nem állja meg a helyét. De ha tudtam volna, hogy ez ekkora probléma valakinek, nem írom a délelőttit sem. Mióta leállt a plazmagyártás, a topik sem pörög már, azt hittem, elfér.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Gabor970 #76974 üzenetére

    Nem lett volna fontos ide betenni, nem csak azért, mert egyáltalán nem tartozik ide, még csak nem is plazma.

    Azért is problémás az ügy, mert olyan szavakat fogalmaz meg bennem, amit ha leírnék, engem moderálnának azért, miután sértegettelek téged, hogy tudod kivel szórakozz és stb.

    Bárki tévedhet ember, talán még te is.

    Még csak nem is az a fő gond, hogy mondjuk poénból megrendeled, de ez a panasz, fenyegetőzés, vizsgálat, ez már elképesztő arcátlanságra vall.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák