Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz vati #277 üzenetére

    ''..és valószínűleg a feszültségesésen kívül mást is vizsgál (NiMH-nál nem tudná észrevenni a fesz.esést) mert valami miatt mégis lekapcsol méghozzá inkább előbb mint később.''
    Az igazán igényes gyorstöltők figyelik a - konstans töltőáram melletti - feszültséggörbe inflexiós pontját is. Ennek két előnye van: NiMH-celláknál is detektálható, ill. hamarabb következik be, mint a fesz.csökkenés (ez már valamivel 100% töltöttség felett jelentkezik, enyhe túltöltést eredményezve). Hátránya, hogy még bonyolultabb elektronikát - kontrollert, vagy cél IC-t - igényel.
    ''..lehet, hogy a töltőáram nagyságát figyeli még..''
    Ha az tényleg konstans, akkor azt hiába figyeli ;). Márpedig a -dV és az ''inflexiós pont''-módszerekhez nem árt állandónal lennie.
    ''Úgy tudom, a mai NiMH cellák 200-250 mA töltőáramot simán ki kell bírjanak.''
    Akkora kapacitással a különálló cellák sokat kibírhatnak, de az összes disszipált hő (kb. 6V x 0.24A) már a W-os nagyságrendbe esik, tokozott pakknál ez gond lehet.
    ''...VAGY addig amíg melegedést nem érzékelek az akkun, amikor is végleg leállok. Ha jól értem, ekkor nem lesz fullra feltöltve, csak majdnem - de a <3 óra lehetséges töltési idő nem elhanyagolható előny..''
    A NiMH-cellák a NiCd-dal ellentétben a töltés folyamán végig melegszenek (persze nem egyenletesen), ebből nehéz pontos következtetéseket levonni.
    ''A memóriahatást megelőzendő, időnként túltölteném, de nem ezzel, hanem egy külön megépített ellenállástöltővel. Ez ''lenullázza'' a memóriahatást, nem?''
    A memóriahatás megszűntetésére nem az egyszeri túltöltés (vagy a mélykisütés) a jó megoldás. Egyszerűen több - normál kapacitásig történő - töltés ill. teljes (nem mély!) kisütési cikluson át kell használni az akkut. A memóriaeffektus így fokozatosan csökken, egyre több töltés vehető ki a cellákból, végül a teljes kapacitás kihasználható lesz.

Új hozzászólás Aktív témák