Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kardkovacsi

    senior tag

    https://telex.hu/gazdasag/2020/11/27/a-novemberi-nap-es-szelmentes-hidegparna-a-jovo-tartos-aramszuneteire-figyelmeztet
    Ezt a tanulmányt megnézném, érdekes lehet.

  • Chal

    addikt

    válasz Rolly #8499 üzenetére

    Itt van egy jó összefoglaló. A 6.2.2.4-es pont lehet hogy érvényes rám, de nagyon nehéz kimérni a nélkül hogy kimásszak a tetőre, és pont 10m körül billeg a dolog. Remélem azért, hogy belül lesz. Persze az egész elvi kérdés igazából, szinte biztos, hogy soha senki nem fog felmenni a tetőre méregetni, és 10cm-eken rugózni. Na de ha eleve felrúgjuk a szabályokat, akkor rúgjuk fel rendesen, és ne is legyen felszerelve ez a szar ugye :)

    Fifi: Kb. elkerülhetetlen hibrid rendszert építeni (azaz vezeték + wifi + valamelyik iot mesh megoldás, pl. zigbee, vagy zwave), itt persze azért érdemes letenni a voksot valamelyik két utóbbi között (zigbee vs zwave), mert felesleges háromnál több megoldást terelgetni.

    A Blitzwolf jó, a kérdés az, hogy cserélhető e rajta a firmware éppen, nem követem, mert nekem nincs (wifi esetén Shellyket használok, vagy saját építésű dolgokat). A kettes számú szabály ugyanis az, hogy cloud only cuccot nem engedünk be a házba, vagy ha gyárilag mégis az, akkor legyen hozzá alternatív firmware, amitől nem lesz az.

    Ha nulláról kezded az egészet, akkor pedig eleve javaslom a Home Assistantot a Domoticz helyett, sokkal fejeltebb, nagyobb fejlesztői közösséggel rendelkező megoldás, a Domoticz kezd egyre inkább háttérbe szorulni. De ez itt nagyon off, ajánlom a szomszédos okosotthon topicot, ott 100%-ban ez a téma, és kb. minden második kollégának van Blitzwolf SHP-je.

    [ Szerkesztve ]

  • Fifi

    őstag

    válasz Chal #8502 üzenetére

    Köszi!
    Iránymutatásnak nekem ez már jó. Bekönyvjelzőztem az Okos Otthon topikot, elkezdem olvasgatni.

    Ui: Annak a fórumnak az összefoglalója meg 99%-ban pont Domoticz-ról szól. :U

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Fifi #8503 üzenetére

    Igen mert nem nagyon frissítjük, senkinek nincs rá ideje. Szerintem aki írta, már az is migrált HA-ra :)

  • axioma

    veterán

    válasz Fifi #8498 üzenetére

    En blitzwolf-ot vettem de normal konnektort... igaz itt mar nem fogok okosotthonozni, talan majd ha epitkezunk me'g.

  • Dr.Én

    veterán

    Hali!

    Azt szeretném meg kérdezni hogy mennyire jó elektromos fűtéses rendszerre át állni?
    Egy régi 90 éves tégla és kő építésű paraszt házat újítók fel apránként. Fa fűtés szeretném egyszerűbbé tenni.. Pontosabban kiváltani. Ablakokat és ajtót most cseréltem, szigetelés még nem tudom.
    Norvég elektromos fűtőpanelokban gondolkodom. Egy nagy szobát fűteni (25 m2), a kis szobát (8m2) és a konyhát ami szintén( 8 m2) nagyjából.. Hozzájuk megfelelő elektromos hálózat kiepítése. Napelem is van tervben, csak mindenre első körben ön erőből nehéz :) illetve a Tetőt gondolom kell hozzá erősíteni a régi házból ki indulva.
    Van valakinek tapasztalata hasonló fűtőpanel téren? Villany számlát mennyire emelné meg? :) ( persze ha, a tűzi fa árát elosztott fűtés szezonra, akkor nem lehet vészes l
    :R :R :R

    WOT: kissio

  • ati888

    senior tag

    Sziasztok!

    Én még májusban elindítottam egy 0%-os MFB hiteles 6kW-os rendszer telepítését, megcsinálták az energetikai tanusítványt (63e Ft), a tervezés, engedélyeztetést(63eFt), lecseréltettem a villanyórát 3x16A-re, kivágattam egy nagy fát, hogy ne árnyékoljon.

    Utána vártam hónapokat, most meg benyögi a kivitelező cég, hogy kiürült a hitelkeret és nincs pénz.

    Választhatok, hogy

    a. kifizetem egyben (ad 15% kedvezményt)
    b. megvárom az otthonfelújítási programot és abba beleteszem (mást tervezek abba)
    c. megvárom a 40-50%-os jövő évi támogatási rendszert, ami valószínűleg bruttó elszámolású lesz.

    Nem tudom mi lenne a jó megoldás, legszívesebben hagynám már az egészet a fenébe, de már sokat fizettem bele. Igazából még mindig nem vagyok biztos benne, hogy megéri, főleg ha így csűrik csavarják a későbbiekben az elszámolást, stb.

    Vélemény?

  • OPiiPO

    addikt

    válasz kardkovacsi #8501 üzenetére

    voltmá :P

    "Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

  • DUB Inc.

    aktív tag

    válasz ati888 #8507 üzenetére

    Mi mult hónapban indítottuk el és most várunk a pénzre. Ez nem jó hír, mert akkor nekünk sem lesz...

  • wonderx

    újonc

    válasz ati888 #8507 üzenetére

    Be LETT adva az MFB ponton az igény 2020. 11. 05.-ig?
    Mert akkor elfogják bírálni.

    Mikor lett beadva?

    ---

    Ha nem lett beadva akkor vajon miért nem?!

  • wonderx

    újonc

    válasz Dr.Én #8506 üzenetére

    Tájkép... a villany alapú fűtéshez.
    http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=156270274&t=9055259

    Alighanem a hőszigetelés növelése lesz a kulcs
    "Egy régi 90 éves tégla és kő építésű paraszt ház"
    esetén, ahhoz hogy ésszerű legyen a felújítása.

    -----
    Okosságok errefelé: https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9084059
    A téli hosszú estéken érdemes 5-6 évet átnézni belőle.

  • Fifi

    őstag

    válasz ati888 #8507 üzenetére

    Huh jól elhúztátok. :U
    Mi tartott eddig májustól? Ráhagytál minden ügyintézést a kivitelezőre :F

    Én
    06.30-én töltöttem le az MFB-s hitel dokumentumait tanulmányozásra
    08.14-én adtam le az MFB pontban a komplett kölcsönkérelmet minden igazolással
    10.21-én voltam közjegyzőnél

    Ha nem kell hiánypótlás és legkésőbb 11.05-én befogadták a kérelmet az MFB ponton, akkor még szerintem lesz hiteled.

  • ati888

    senior tag

    válasz wonderx #8510 üzenetére

    Szerintem nem adták be, mert kellett egy energetikai vizsgálat és nem voltak még bent az új ablakok (régiek sem, csak a helyük), ezért akadékoskodtak valamit. Azt mondták, ha be lesznek szerelve, akkor szóljak megint vagy küldjek képeket. Nem volt elég nekik a szerződés az ablakostól.

    Fifi: igen megbíztam az eu-solart, azok intézték. Azért húzódott el, mert közben az eonnal le kellett cseréltetni az órát is három fázisúra. Az sem ment gyorsan.

    [ Szerkesztve ]

  • wonderx

    újonc

    válasz ati888 #8513 üzenetére

    "megbíztam az eu-solart, azok intézték.

    Nagy hiba volt pont őket megbízni...
    (extrém drágaság, töketlenség, széles orca)

  • ati888

    senior tag

    válasz wonderx #8515 üzenetére

    Honnan tudhattam volna? Az árakat megnéztem máshol is, ugyanannyi volt mindenhol.

  • ati888

    senior tag

    Amúgy azt lehet tudni, hogy ha a jövő évi otthontámogatással építem ki, akkor milyen elszámolás fog rá vonatkozni?

  • OPiiPO

    addikt

    válasz ati888 #8517 üzenetére

    olvasss picit vissza légyszives, napok óta ez ( is ) megy . . .

    "Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

  • Gremy

    újonc

    válasz ati888 #8507 üzenetére

    Nekem 10.21-én fogattak el mindent megvolt a közjegyző , bank stb. Tehát elvileg megvan a pénz csak azóta a telepítésre várok. TE csinálná de még nem adtak telepítési időpontot.
    A TE-ről nektek mi a véleményetek? . Ilyen sokat kell egyébként várni a telepítésre? Vélemények?

  • Nahát!

    tag

    válasz Chal #8492 üzenetére

    Én a neten nem találtam erre utalást (tűzvédelmi kapcsoló felgyújtja a házat).

    Amennyiben valakinek van konkrét információja, hogy történt már ilyen, kérem ossza meg.

  • Nahát!

    tag

    válasz Chal #8521 üzenetére

    Időpont és helyszín megjelöléssel?
    Vagy csak írogatnak, hogy hát így, meg úgy veszélyes?

    Konkrét információt szeretnék (mikor, hol, hány alkalommal).
    Nem csak a riogatást, szóbeszédet.
    Nem állítom, hogy nem volt ilyen, de én nem találtam rá semmilyen adatot.
    Dolgozzunk tényekkel, ha már.

  • Chal

    addikt

    válasz Nahát! #8522 üzenetére

    Ha ilyen infó kell, akkor szerintem írj azoknak magánban akik írtak ezekről a problémákról. Nem gondolnám, hogy napelemes fórumokra publikusan, jegyzőkönyv szerűen fognak eseteket leírni, lakcímmel, meg egyebekkel.

    Egyébként meg a kezdeti dühöt leszámítva (mert kötelező, drága, saját maga is okozhat tüzet ha évi X alkalommal nincs működtetve, stb..) nyilván én is próbálom a helyén kezelni a dolgot. Viszont ha fenti formában (időponttal, helyszínekkel, mikor, hol, hány alkalommal, stb..) nem találok infókat, akkor az még nem jelenti azt, hogy akkor ezek az emberek biztos szándékosan riogatnak (érdekes hobbi lehet amúgy Santon tűzvédelmi kapcsolókról szándékosan rémhíreket terjeszteni internetes fórumokon, gondolom jelentős haszonra lehet ezzel szert tenni :)).

    [ Szerkesztve ]

  • Nahát!

    tag

    válasz Chal #8523 üzenetére

    Természetesen nem házszám szintű infora gondolok, de az időpont és a város megadása jó lenne, mert akkor rá tudnák keresni.

    Google-ben nekem nincs találat.

    Gúnyolódással ideológiát gyártani a félelmeinkhez - na ez a jó sport. :N
    (Ja, majd ne felejtsd el a légzsákokat is kiszereltetni az autódból, mert volt, ami balesetet okozott - és erre példát is találsz a neten. Műszaki vizsgán úgy sem kukucskálnak a borítás mögé, nem bontják ki, hogy megnézzék meg van-e.)

    Én azt gondolom a tényekkel megyünk valamire. Ez racionális.

    Geresics dobta be ezt a témát, várjuk meg milyen konkrét eset(ek)ről tud.

  • Chal

    addikt

    válasz Nahát! #8524 üzenetére

    Neked mégis mi a franc bajod van? Belém kötsz mert hangosan gondolkodom, tényeket és olyan statisztikákat kérsz rajtam számon, amiket kb. egy országos hatósági vizsgálat után kaphatnál meg X év múlva. Mindezt annak fényében, hogy nyilvánvaló a számodra, hogy nem fogok tudni válaszolni. Ez milyen sport?

    Légzsák? Az is csak magyarországon kötelező 2018 óta, és csak egy cég gyártja? És az a cég azt mondja, hogy évi X alkalommal nyisd ki, mert amúgy az arcodba robbanhat 130-nál egyszer? Szólj lécci ha ott is így van (én nem tudok róla, de nem is néztem utána), mert akkor kiszerelem azonnal.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz bonat #8526 üzenetére

    Amúgy vicces persze, de nem annak szántam, és gúnyolódni sem akartam Nahát!-al, sajnálom hogy annak vette, néha szeretek szarkasztikusan fogalmazni, ennyi.

    Nahát!: a problémánk abból adódik, hogy teljesen feleslegesen kötünk bele a másikba, nekem még nincs ilyen eszközöm, annyit tudok róla amennyit itt olvastam, neked meg van, és érthető okokból felkaptad a fejed. Nyilvánvalóan nem tudunk semmit megbeszélni egymással, pláne ha csak tények fogadhatóak el, ötletek vagy "hangosan gondolkodás" nem. ez így teljes zsákutca, és felesleges. Szóval részemről elnézést kérek. Az eddigi információk alapján kialakult véleményemet ettől még tartom, és nem gondolom azt sem, hogy felelőtlen vagyok ha ki akarom hagyni a rendszerből ezt a szart. Ha valamilyen plusz infót megtudok, mindenképpen megosztom. Pl. fel akarom venni a TE-vel a kapcsolatot, ha jól veszem ki, ők a hazai forgalmazói a Santon DFS-eknek, kérek tőlük egy állásfoglalást. Ha te jutsz valamire, akkor azt szintén szívesen látom/látjuk.

    Annyit még sikerült kiderítenem, hogy a Santon gyári leírásában nincs szó arról, hogy X időnként működtetni kellene. Van egy magyar doksi (by TE), de ez 1:1-ben az az eredeti gyári angol nyelvű manual fordítsa. Egyikben sincs ilyen. Ha viszont a probléma valóban adott, akkor ez így pláne gáz.

    [ Szerkesztve ]

  • Emu

    őstag

    Sziasztok!
    Eddig nem is tudtam, hogy van ilyen fórum ph!-n, most sikerült ráakadnom. Először az összefoglaló szerinti kötelezettségemnek tennék eleget. Röviden összefoglalva:

    Az igény felmerülésétől hogy jutottál el a kivitelezésig?
    Mikor építettük a házat, már akkor is tudtam, hogy lesz napelem. Ahonnan költöztünk (édesapámék), már volt és nagyon jól működött, ott édesapám elég sok mindent kiváltott vele. Nálunk az első év után kiderült (téli fűtés gázköltsége cca. 100e Ft volt), hogy a fűtés átalakítása soha meg nem térülő beruházás kategória lenne, így csak a teljes áramfogyasztás kiváltására mentünk rá.
    Első éves fogyasztás 3250KW volt, innen indult ki a matek.

    Hol kértél ajánlatokat?
    Egy helyi vállalkozótól aki tudtam, hogy ezzel foglalkozik, ezen kívül az EON-tól (hozzájuk tartozunk), illetve attól a cégtől akik édesapámnál végezték a napelem szerelést.

    Mi alapján szelektáltál? Hol informálódtál? Kik segítettek (akár nyilvánosan, akár privátban)? Mik voltak a fő szempontok? Miért azt a kivitelezőt választottad, amit?
    Ez volt a legegyszerűbb, már az ajánlatokat is úgy kértem, hogy kizártam a kínai napelemeket, illetve előre szóltam, hogy MFB-s ügylet lesz. Minden ajánlat 5% árkülönbségen belül szóródott. Elsősorban interneten olvasott cikkek alapján informálódtam, meg persze édesapám tapasztalatai is segítettek. Végül azért döntöttünk az EON mellett, mert kaptunk egy olyan kedvezményt, hogyha 1 hónapon belül megrendeljük, akkor elengedik az inverter árának 50%-t (így lett solaredge). Persze szimpatikus volt a kulcsra kész befejezés is.

    Mit csinálnál másképp? Mi volt, ami bosszantott? Mit tapasztaltált az ügyintézés során? Mennyi idő volt mindez?
    Az árajánlat elfogadásakor 2018.június-t írtunk. A kis hely miatt 9db 335wp LG napelem került volna fel. Sajnos pont ebben az időszakban szervezték át az EON szerződéskötő részlegét, és nagyon nehezen jutottunk el odaáig, hogy megkapjuk a szerződésünket. 2018 szeptember végén benyargaltam az OTP-be (ismerős dolgozott ott), hogy megvan az EON szerződésem, indítsuk el az MFB hitelt. Megkaptam a komplett dokumentációt (akkor ránézésre minden EON-os papír OK-nak tűnt), meg listát arról, hogy még lábmértemre is szükségük van. Sebaj, október végére minden összeállt, bementünk aláírtunk minden papírt, végre minden sínen van. November második felében hívtak az OTP-ből, hogy nem jó az egyik EON-os nyilatkozat mert hibás adatokkal töltötték ki. Hívtam egyből az EON-t hogy töltsék ki újra a nyilatkozatot és ASAP postázzák részemre. Ügyintéző kérte a türelmemet, utánanéz, ha nincs semmi gond küldi a nyilatkozatokat. 2 nap múlva csörög a telefon, hogy nagy baj van: év végén megszüntetik az LG napelemek forgalmazását, és ez a rendszer év végéig biztosan nem kerül fel a tetőre. Értékesítő kollégának átadja az ügyet 1 héten belül keresni fognak, ha nem történik meg akkor szóljak. Természetesen nagyon boldog voltam, szóltam az OTP-nek, hogy mi a helyzet, vissza kellett vonni a hitelkérelmet. Számos idegeskedés majd értékesítő váltás után (érdekes módon a területi vezetővel gördülékenyen ment minden), 2019 márciusára lett ismét aláírt szerződésem. Utána le kellett futnom a múltkori köröket újra, május elejére ismét bent volt az MFB-s kérelem az OTP-ben. Volt még pár kör (nyilatkozat cserék, mert közben változott az MFB program) de végül 2019 júniusában (már az első lépéstől eltelt 1 év) aláírhattam az MFB hitelt, akkor még nem is sejtettem mennyire szerencsés vagyok, hogy év végéig kértem a rendelkezésre tartást. Az EON szerződésben az szerepelt, hogy az előleg elutalását követő 60 napon belül szerelik a rendszert, ez végül augusztus helyett október utolsó napjaiban történt meg, az óracsere november végén, már majdnem (2019.december) karácsony volt mire anyagilag is minden rendeződött (1 év 6 hónap).

    Mi volt, amit szerettél volna, de nem valósult meg? Mi volt, amit nem terveztél, de végül mégis meglett? Mik az elvárásaid?
    Kicsit nagyobb rendszert szerettem volna, de az MFB csak 10% pluszt engedett. Csak egy tetősíkra szerettem volna napelemet, mert a másikat részben árnyékolja a szomszéd fája. Végül 11 tábla 275wp canadian solar tábla került fel 8 a jó tetősíkra 3 az árnyékosabbra. A rendszer teljesítménye 3,03kwp, első éves termelés 3798KWh volt a monitorzó app szerint, ami nagyjából valós is lehet, mert a villanyórán 300KWh pluszban vagyunk, és idén volt bőven home office, digitális oktatás, meg sokkal többet locsoltunk kerti szivattyúról.

    Hogy a végén kérdezzek is egyet: szerintetek erre a rendszerre felrakhatok még 3db panelt?

  • Nahát!

    tag

    válasz Chal #8525 üzenetére

    Nem rajtad kérem számon, csak adatokat szeretnék - melyre Te válaszoltál.

    A légzsákot példának szántam: adott gyártó, bizonyos időszakban gyártott légzsákjai szállhatnak el a nem megfelelő anyagú gyújtó miatt. Tehát ismerve a gyártót, gyártási időszakot, az alkalmazott anyagot - vagyis a konkrét adatokat, hogy valóban veszélyes - racionális döntés hozható. (Azonnal ki kell cseréltetni a légzsákot.) Ez egyébként nem itt, hanem az USA-ban fordult elő.

    A leválasztó kapcsolónál is erre gondolok, jó lenne tudni, mikor, hol fordult elő, melyik alkatrész a hibás, azóta javították-e ezt a hibát, stb. Azt írják a weboldalukon, hogy több, mint 12 millió db ilyen leválasztó kapcsoló van használatban szerte a világon. Ebből mennyit érintett ez a probléma?

    Főként Geresicstől várok adatokat, hiszen ő írta, hogy veszélyes a Santon:
    "évente többször működésbe kell hoznod, különben beéghetnek a csatlakozó felületek, és tűzveszélyessé válik. Nem érdemes elgelejteni ezt, mert tényleg konkrét tüzet okoz, ezt már többször idehaza is bebizonyította..."
    Ehhez képest fura nekem, hogy a neten nem találok erre vonatkozóan semmit.
    Geresics, mint aki napelemes rendszerekkel foglalkozik, ilyen körökben mozog és tölt be tisztséget a szövetségben nyilván rendelkezik is információkkal ilyen esetekről.

    Ha ugyanis többször is a tüzet maga a tűzvédelmi leválasztó kapcsoló okozta, akkor nyilvánvalóan hibás konstrukció (tűz- és életveszélyes), tehát újakat nem szabad beépíteni, a már installáltakat pedig cserélni kell. Mint fogasztónak jogom van olyan berendezésekhez, melyek biztonságosak. (Pl. még gyermekjátékoknál is kivonják a forgalomból azokat, melyek veszélyesek.)
    Ilyen esetben konkrét esetekre lehet hivatkozni, megfelelőségi vizsgálatot kérni - egy fórum bejegyzésre nem.
    Nem szeretném ha egyszer csak lángba borulna felettem a tető - amennyiben konkrét adatokat kapok, lépni is fogok és ha az a fajta, ami nálunk fent van veszélyes, lecseréltetem. De ezt nem pánikszerűen szeretném, hanem az adatok ismeretében racionális döntésként.

    Napelemes rendszerekkel kapcsolatos tűzesetekről ilyet találtam:
    "1,3 millió tűzesetből 390-szer volt napelem is az épületen a tűz idején Németországban. Ezen esetekből pedig 120 olyan tűzeset történt, ahol valóban a napelemes rendszer volt a tűz okozója. A kutatás 2011-ben indult, és még további adatgyűjtés folyik 2014 elejéig, de az arányok várhatóan nagyon nem változnak majd.
    Abban a 120 esetben, ahol a tűz kiváltója a napelemes rendszerhez volt köthető, szinte kivétel nélkül kivitelezési hiba miatt következett be. Ilyen hibák voltak például a nem kompatibilis csatlakozók összeerőltetése, vagy gyenge minőségű másolatok használata. MC4 csatlakozók esetén a piacon a termékek legalább fele silányabb minőségű, de jóval olcsóbb kínai "másolata" az eredetileg Multi-Contact gyártású csatlakozóknak - itt pedig egy pontatlan, hibás belső csatlakozás könnyen ív kialakulásához vezethet, aminek több ezer fokos hője pedig gyorsan tüzet tud okozni. (tényleg zárójelben: nálunk valószínűleg jóval nagyobb az aránya MC4 csatlakozók között a kínai hamisítványoknak, mint Németországban - általában "MC4 kompatibilis" jelzéssel árulják ezeket.)
    További, többször előfordult kivitelezési hiba volt még, ahol a tűz köthető volt a napelemes rendszerhez, hogy pl. nem időjárás-álló solar kábeleket használtak, hanem olcsó, "mezei", azaz beltéri kábelköpenyű vezetékkel építették ki a DC oldali rendszert - aminek szigetelése az évek során elporladt a napsütés és az időjárás hatásai miatt, a szigeteletlen vezeték pedig zárlatot okozott. A kábelekkel másik "gyakori" hiba volt még pl. fémtetőn a lemeznél, éleknél a védetlen kábelbevezetés, ami miatt elnyíródhat még a solar kábelek szigetelése is, főleg ha a szél mozgatni tudja a kábelt."

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Nahát! #8529 üzenetére

    Mindenben egyetértek, egy kiegészítés még: azt ne felejtsük el, hogy a Santon eszköze nem véd meg a tűztől, csak arra hívatott, hogy ha már kiütött a tűz, akkor az oltást és a mentést segítse azzal, hogy a DC oldalt áramtalanítja, de azt is csak az Inverter és a Santon között.

    De ez is ki lett már fejtve a toppicban, hogy mennyi értelme lehet ennek. Gyakorlatilag ha azt írták volna elő, hogy minden esetben a napelemek tövében kell elhelyezni, akkor látnék logikát a dologban. De sajnos itt elkezdődött mindenféle kavarás külső/belső nyomvonalakkal, 5 és 10 méteres limitekkel. Szóval tűzoltó legyen a talpán aki ez alapján hozza meg a döntést, és máshogy olt, ha tudja, hogy ilyen Santon kapcsoló működik a házban. Pláne, hogy a 2018 előtt rendszerekben nincs is ilyen.

  • ancika14

    lelkes újonc

    Sziasztok!

    Kerülgettük mi is a napelemes témát, de a döntést több tényező hozta meg.
    1., Villanytűzhely a régi gáz helyett :C persze, hogy nem elég neki az 1x16 A - Hálózatbővítés
    2., van egy hűthető almatároló, amit szept - május között üzemel - ha meleg van, sokat kell hűteni
    emiatt jelentős a vill.szla. (ez most nem aktuális, elfagyott a termés, nincs mit hűteni)
    3., Ismerős vill.szerelő csinálta a hálózatbővítést, szerinte ekkora teljesítményre már kell a 3 fázis, addig osztoztunk, szoroztunk, legyen 3x32 A, mert ki tudja mi lesz még - napelemben is gondolkozunk. Sokba került, de csak 1x kell megfizetni. Amilyen gyors a technikai fejlődés, mindenhez áram kell :)
    4., Volt rávaló, ne a bankban értéktelenedjen.

    Rögtön vette a témát, neki már egy éve üzemel - most akarja bővíteni, fűtést is akar.
    Ajánlotta is azt a céget, aki neki is szerelte. Telefon, stb.

    A cég küldte az infókat, bekért egy csomó papírt, fotót - de még a hálózatbővítés sehogy se állt. Csak a papírok lettek indítva.

    Előzetesen kerestünk mi több céget is, de mikor kiderült, h hullámpala a tető - ők ilyenre nem telepítenek, fedjük le valamivel, ami nem törékeny stb. volt a hozzáállás.

    Jött a cégtől 2 ajánlat, egy kisebb meg egy nagyobb rendszerre 4,96 kWp - hasonló árszint, mint a többi
    16 db S-energy 310 Wp, Solax x3 5.0-T , integrált Wi-fi, 10 év gyártói gari (Fronius csak 5 év. Kértem, de lebeszéltek róla)

    Rábólintva, szerződéskötés - ja, kp.- akkor olcsóbb ;) (nem tudom mennyivel)
    Melléképület D-NY tájolás, sima tető - jól látható fotók - elég volt a telefonos - emailes egyeztetés.
    2 hét múlva szerelik. Fix időpont, esetleg másnap, ha kisbalták esnének adott napon.
    Összes engedélyek, tervezés, papírmunka elintézése a cég feladata.
    Fizetés a rendszer átadásakor!!!! Semmi előleg.

    Május 21.-én a megjelölt napon jöttek, 4 fő, komplett szerelőkocsi - minden. 2 fő a napelemre, 2 fő a villamos részt, összehangolt munka.
    9 kor kezdtek, 2-kor összetakarítva, megebédelve, a rendszer ellenértékével távoztak. (2 utcával arrébb, mert az ismerős még 4 panelt kért, amiből 1 bónusz neki, hogy ajánlotta nekünk a céget).

    Szeptember 9.-én szerelték fel az ad-vesz mérőórát, azóta üzemel(ne) a rendszer.

    Hiába volt megtámogatva az áramszolgáltató felé, nagyon lassan megy a dolog. Bezavart a HomeOffice, a posta - több, mint 1 hét egy-egy levél érkezése.
    2x óracsere, stb.

    ad-vesz mérőóra cserénél indította a rendszert a szerelő - ha nem jó, nem cserél órát - még jó, hogy sütött a nap. :)

    Szept 9.-óta termel a rendszer, reméljük meglesz 1 év alatt az 5-6000kWp.

    Nov. 23.-án jött meg az Áramhálózati Szerződés - rögzítve a Szaldós (Profilos) elszámolást, és h a többlet vételezett energiát mennyiért fogja számlázni - a felhasznált energia díja + a rendszerhasználati díjak.
    Azt nem írta, hogy mennyiért veszi át a többletet.
    A leolvasást (elszámolás) 1 év után - 2021. október - jelölte meg.
    Ezzel talán lezárult a papírmunka is.

    Az okosmérőt le tudom olvasni a NKM oldaláról. Még talán pontosabb adatot is ad az órán keresztül haladó visszatáplált mennyiségről, mert 3 tizedesjegyig mér 15 perces intervallumokban.

    Az inverter honlapját még technikai okok miatt nem érem el - messze van a wi-fi jel,

    Nem kellett volna ennyit gondolkodni rajta. Legrosszabb esetben kifizettem 10-15 évre előre a vill.számlát :), a ház értékét is növeli - valamilyen szinten van rajta haszon, és jó érzés, hogy tettem valamit a környezetért is.

  • biker

    nagyúr

    válasz headhunter #8531 üzenetére

    ma még senki nem linkelt erről semmit. Köszi hogy pótoltad!

    Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

  • csemberlen

    őstag

    válasz ancika14 #8532 üzenetére

    Amit senki nem mond, hogy be kell jelentened, hogy ne küldjenek résszámlát. Mert különben küldik , mintha mi sem történt volna.

    Hja kérem az élet nem egy habostorta

  • bonat

    senior tag

    válasz Emu #8528 üzenetére

    Szia
    Én 99%-ban végigolvastam, amit írtál.
    Viszont nem találtam infót az Inverterről, szerintem azt kellene tudni, hogy az pontosan milyen típusú és mekkora kWp-et tud maximum. Abból tudod megnézni, hogy mehet e még fel 3db panel vagy sem. Ha még van benne tartalék, akkor meg lehet, hogy pont ugyanolyan panelek kellenek, mint amik most vannak fent. SolarEdge inverter esetén én úgy tudom mehet más panel is fel.

  • Emu

    őstag

    válasz bonat #8535 üzenetére

    Jogos észrevétel :B
    Inverter: SolarEdge SE3000H
    Napelem panelek: CanadianSolar CS6K-275P

  • ancika14

    lelkes újonc

    válasz csemberlen #8534 üzenetére

    Kösz, hogy szóltál, majd ráfigyelek.
    Elektronikus számlám van. Egyenlőre 0-s számlát jelez. Eddig nem kaptam részszámlát - 3. hó megy.
    Nemrég jött meg a lecserélt óra fogyasztás rendezése.

  • axioma

    veterán

    válasz headhunter #8531 üzenetére

    Azert ne olyan beszeljen mar napelemrol aki W-ot mutogat megtermelt energiakent... ott csuktam le a videot.

  • joghurt

    addikt

    Én is coming-outolnék a részletekkel.

    * Az igény felmerülésétől hogy jutottál el a kivitelezésig?
    Belenéztem ebbe a fórumba, pár alap kérdést tisztáztunk, bekértem árajánlatokat. Történt néhány helyszíni felmérés, itt praktikus kérdéseket sikerült tisztázni: hova jöhet szóba az inverter, hol jönnének le a panelektől a DC vezetékekkel, hol kötnék rá az invertert a hálózatra stb. (Mindenkinek javasolnám, hogy addig ne döntsön, amíg legalább egy helyszínelésen nincsen túl.) Kiválasztottam a kivitelezőt, véglegesítettük a műszaki tartalmat, majd zajlottak a papírmunkák és a kivitelezés a megszokott/közismert módon.

    * Hol kértél ajánlatokat?
    Alapvetően keresőből jövő, vagy a környéken táblán látott cégeknek e-maileket küldtem ki helyszínleírással, méretekkel, és műszaki paraméterekkel. (A néhány webes űrlaptól idegbajt kaptam: sem képeket nem lehet feltölteni, több helyen saját szöveget sem lehet beírni.) Így mindegyik cég ugyanabból az információból tudott dolgozni. Tanulságos volt, melyik mire kérdezett még rá, illetve melyik igényem hagyta figyelmen kívül.

    Praktikusan két verzióra kértem ajánlatot: Az egyik az akkori fogyasztásnál minimálisan többre (kb. 7-8 panel), a másik pedig a tetőre épeszű módon elhelyezhető maximum – leendő plug-in hibrid vagy villanyautóra, és az akkor még nem végleges csak a tervbe vett tetőtér-beépítéshez körvonalazódó klímás fűtésre gondolva.

    Na, ez az ajánlat nem annyira ment át az "épeszű" szűrőn, az esztétikumáról nem is beszélve.

    * Mi alapján szelektáltál?
    Igyekeztem kiszűrni a sosem hallott cégeket. Az ajánlatokból kiestek a vállalhatatlan műszaki tartalmúak, és akik egészen másra adtak ajánlatot, mint amire kértem. Volt, aki magát szelektálta, és nem küldött vissza ajánlatot. Volt, aki másokkal egyező rendszert lényegesen drágábban csinált volna meg.

    * Hol informálódtál?
    Főleg ezen a fórumon, plusz keresésekből olvasgattam.

    * Kik segítettek (akár nyilvánosan, akár privátban)?
    Leginkább geresics topicgazda.

    * Mik voltak a fő szempontok?
    Ár, műszaki tartalom, kinézet, és hogy mennyire akarják szétverni a házat.

    * Miért azt a műszaki tartalmat választottad, amit?
    Ismertebb márkájú napelem az ennek megfelelő garanciális háttérrel (Sharp); ismert és megbízhatónak tartott, európai inverter (Fronius), megfelelő távfelügyeleti tudással. A fekvés alapján egyértelmű volt, hogy a SolarEdge rendszerek egyetlen előnye a kivitelező magasabb nyeresége lett volna.

    * Miért azt a kivitelezőt választottad, amit?
    Az előszelekció után a forint/kWp rangsor szűk dobogósai közül a fórumos vélemények alapján választottam azt, akiről több pozitív tapasztalatot is olvastam.

    Én sem csalódtam. Teljesen jól össze tudtuk egyeztetni a kivitelezési elképzeléseinket az ő szakmai korlátjaikkal, előírásaikkal. Esztétikusan és szemre korrektül szereltek a tetőn (még két, munkaterületen kívüli törött cserepet is észrevettek, és kicseréltek, ha már kint vannak), az inverter környéke szintén esztétikusan került elrendezésre, villamosmérnökként korrekt szerelésnek érzem, a házat sem verték szét. (Szemben mondjuk a fél évvel későbbi klímaszerelőkkel.)

    * Mit csinálnál másképp?
    Tulajdonképp jelenleg teljesen elégedett vagyok. Esetleg a tavaszi járványt és az emiatti korlátozásokat kihagytam volna a projektből, és akkor 2-3 hónappal korábban kezdhettem volna meg a termelést, még a nyári napsütésben.

    * Mi volt, ami bosszantott?
    Itt mindig van valamekkora szél. A sínek felrakása után a panelezést el is kellett halasztani egy másik napra, mert annyira fújt. De ettől függetlenül is úgy gondolom, bármennyire is alvállalkozóként dolgozik a csapat (így a munkavédelmi felelősség is áttolható rájuk), az anyacég megbecsülhetné a dolgozóit annyira, hogy legalább egy biztonsági beülőt és kantárt
    biztosít nekik. 8-10 méterről panellel a kézben leesni nem annyira vicces.

    Plusz az Elmű ügyintézések átfutási idői.

    * Mit tapasztaltál az ügyintézés során?
    A kivitelező cégtől mindig rögtön megküldték a szükséges papírokat, amiket ki kellett töltenünk, illetve a visszaigazolásokat, hogy melyiket mikor adták be. (Néha már kicsit túlzásnak éreztem a levelek számát.) Szemlátomást olajozott gépezet, mindenkinek megvan a maga feladata.

    Az Elmű nem kapkodta el a rendelkezésére álló határidőket. :( A szerelőjük viszont már pikk-pakk cserélte a villanyórát. Igaz, a GSM modul külső botantennája (távleolvasás...) miatt az órát eddig burkoló átlátszó műanyag fedelet le kellett venni, és már csak a zárt kültéri szekrény védi a portól.

    * Mennyi idő volt mindez?
    Az első árajánlat-kérés január 17-én ment ki, március elejéig zajlottak egyeztetések, és volt két helyszíni felmérés. Aztán a vírusos nagyleállás után június elején tettem még egy próbálkozást a fórumon felvetett nevek közül. Az ő ajánlatuk a helyszíni felmérés utáni napon érkezett meg, még néhány műszaki kérdésben egyeztettünk, végül tőlük rendeltem meg július 3-án. Az adategyeztető bekérése és visszaküldése után július 15-én magát az aláírt szerződést küldtem el.

    Az igénybejelentés adatbekérője június 13-án ment vissza, ezt következő nap be is adták az Elműhöz. Ők ezt 27-én fogadták el, amire még aznap visszaküldtük a csatlakozási szerződést. Az Elmű egy hónap múlva, augusztus 27-én fogadta el ezeket. Az ezt követő napon már meg is kaptam a cégtől az időpontot a hétfői kivitelezésre. A második körrel (panelek) szeptember 3-án tudtak végezni, ezt a kivitelező 8-án jelentette készre az Elmű felé, mi pedig 15-én küldhettük be a hálózati szerződést. Szeptember 29-én cserélték az órát, azóta termelünk.

    * Mi volt, amit szerettél volna, de nem valósult meg?
    Egy görbe hétvége három nagymellű barnával. :DDD

    * Mi volt, amit nem terveztél, de végül mégis meglett?
    12 panel normális elhelyezése volt biztos, végül szépen felment a 16. Nem volt cél az utolsó négyzetcenti lefedése is.

    * Mik az elvárásaid?
    Hogy még évekig termeljük a háztáji napáramot. Ennyivel is zöldebb lehet a világ. És függetlenedünk az orosz gáztól, és attól, mikor szűnik meg a lakossági gázár állami agyondotálása.

    A tej élet, erő, egészség.

  • axioma

    veterán

    válasz axioma #8538 üzenetére

    Ja tevedtem, de sztem az atlagusert is felrevezeti, parh toltesrol beszel.

  • bonat

    senior tag

    válasz Emu #8536 üzenetére

    Akkor az SE3000H az 4650kWp-ig nyújtózkodik.
    Most 11x275W=3025W -od van.
    Szóval még 1625W-nyi panelt rakhatsz fel szerintem.
    Remélem jól írtam.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Nahát! #8529 üzenetére

    Ha engem szeretnél számon kérni, akkor el kell keserítselek. Egyrészt nem állnak rendelkezésemre a pontos részletek, másrészt ha rendelkezésemre állnának sem adnám ki ezekben a mai idióta pereskedő időkben.
    Továbbá természetesen mindenki azt hisz el az én írásaimból, amit csak akar. Szoktam itt információkat megosztani Veletek, és aki figyelt, láthatta, hogy mekkra ezeknek a valóság-tartalmuk. Utoljára talán az MFB hitellel kapcsolatban írtam, hogy októberben vége lesz, akkor volt, aki írta, hogy tuti nem így lesz ezért-azért-amazért. Ha úgy nézzük neki lett igaza, mert októberben végig volt MFB hitel. Ha úgy nézzük, 1 hetet tévedtem, a bezárás november elején történt.
    Általában amikor mondok valamit, azt nem azért teszem, hogy hallassam a hangom, hogy kopjon a billentyűzetem, hanem azt segítő szándékkal teszem.
    Kivéve pár tag esetén, akire szimplán pikkelek, és próbálom lefikázni ;] (már ilyet is kaptam)

    De, hogy a Santonról is beszéltjünk: az eredeti kézikönyvében le volt írva az évente többszöri működtetés. Az, hogy azt egy olyan marketingcég, mint a TE hogyan fordíttatja újra, és hagy ki belőle részleteket engem hidegen hagy, pláne, hogy a gyakorlatban is volt vele többször gond. Van ismerősöm, akinél saját telepítéséből adódott a gond, de különböző FB huszárok tollából is láttam már írásos és fényképes anyagot is. Aki benne van ilyen csoportokban talán maga is találkozott vele. Ne kérdezd ki posztolta, én már nem tudom (és nem is akarom) követni azokat a csoportokat, ahol olyan aktív tagok vannak, mint Demeter Róbert, Béki Gergő, Zelizi János, Sándor Pál, stb-stb.
    Ha esetleg eltávolításra kerültek a tűzesetes posztok, azon sem lepődöm már meg, volt időszak, amikor minden Growattot negatívan érintő poszttal is ugyan ez történt. Egyik sem az én lelkiismeretem nyomja...

    Mivel ebben a hónapban költöztünk át a régi (bérelt) irodából az új (saját) irodánkba, elég sok "felesleges" papírt kidobtunk. Nagyon remélem, hogy az eredeti Santon papír nem járt így! Jövő héten megpróbálom előkeresni, ha túlélte a költözést, akkor lefotózom, és beteszem ide. Ha nem, akkor ismét hazug szemét vagyok, aki megalapozatlanul köpköd mindenkire, aki más véleménnyel van, mint önmaga. Mindkét esetben nyugodtan fogok aludni (írom ezt hajnali 3:15-kor :DDD )

    Azzal pedig, hogy mit vizsgálnak a hatóságok, és mit nem, én szintén nem tudok mit kezdeni. Maga az egész TvMI módosításnak nem így kellett volna szerintem kinéznie, hanem simán átvehettük volna a... áh, mindegy is. Nagy Jánosnak (akinek a leválasztó kapcsolók kötelező alkalmazását köszönhetjük, és aki ezt 3 napelemenként akarta kötelezővé tenni, hogy a feszültség ne érje el a 120V-ot) biztos igaza van, csak én nem látom át eléggé a dolgot.

    u.i.:
    ha ez a válasz sértődött kirohanásnak tűnik, szeretnélek biztosítani, hogy nem az, és ne tévesszen meg a hangsúlytalan írás. Igazából tök jól szórakozom, hogy egy fórumon bárki bármit írhat minden következmény nélkül. Nem is vagyok már olyan aktív, mint korábban voltam, de aki segítséget kért tőlem, annak továbbra is igyekeztem azt legjobb tudásom szerint megadni itt, vagy akár privátban is.

    Peace!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    (#8528) Emu
    (#8532) ancika14
    (#8539) joghurt

    Köszönjük a beszámolótokat, engedelmetekkel be is tettem az összefoglalóba! Biztos vagyok benne, hogy akik a jövőben olvassák majd a topikot, sok hasznos infót nyernek az írásaitokból! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Nahát!

    tag

    válasz Geresics #8542 üzenetére

    Az ilyen fórumra történő írogatásnak tapasztalat szerint sokszor az a velejárója, hogy a száraz, rövid szöveg értelmezése az olvasó részéről erősen szubjektív elemekkel töltődik és így sértődéshez vezet.
    „A harag egy valós vagy képzelt provokációra adott érzelmi válaszreakció …”
    Érdemes várni egy picit, mielőtt választ írna az ember.

    Nézzük:

    Ha engem szeretnél számon kérni, akkor el kell keserítselek.

    Szó sincs számonkérésről, egyszerűen adatokat szerettem volna kapni. Pl.: 2019. áprilisában kigyulladt egy ház tetőszerkezete Kukutyinban, mert a Santon kapcsoló meghibásodott és tüzet okozott…

    Egyrészt nem állnak rendelkezésemre a pontos részletek, másrészt ha rendelkezésemre állnának sem adnám ki ezekben a mai idióta pereskedő időkben.

    Ha nincs, hát nincs, de a fenti példaként írt szinten szerintem semmilyen formában nem perelhető – amennyiben a tűzvizsgálat megállapította, hogy a kapcsoló okozta a tüzet.

    Általában amikor mondok valamit, azt nem azért teszem, hogy hallassam a hangom, hogy kopjon a billentyűzetem, hanem azt segítő szándékkal teszem.
    Efelől semmilyen kétség nincs, nem is az általad írtakat vontam kétségbe. Több évtizedes jogalkalmazói munka után viszont tudom, hogy csak a tényekkel lehet valamit kezdeni. Márpedig, ha a Santon kapcsoló veszélyes és tüzet okozhat, akkor az általa gyújtott tűz elkerülésére tenni kellene valamit. Első körben a kivitelező felé kellene jelezni a problémát, de ezt egy fórum bejegyzésre hivatkozva nem tehetem. Biztos vagyok benne, hogy Te sem végeznél átalakítást egy napelemparkon, vagy valamely berendezésén egy ilyen – azt olvastam a fórumon (megbízható forrásból, de konkrétumok nélkül), hogy … – tulajdonosi megkeresés alapján.
    Ilyen esetet (Santon okoz tüzet) a neten keresgélve sem találtam – nem fb. bejegyzést gondolok, hanem pl. ezzel kapcsolatos cikket sem. Viszont nálam a padláson a szarufára van erősítve a kapcsoló, ha meggyullad égni fog a tető is stb. mi meg pl. itt alszunk alatta két kisgyerekkel.
    Kötelező, hogy legyen, nem is olcsó - magam nem tudom megoldani, hogy szabálykövető is legyek meg ne is kerüljön még egyszer kb. 100e Ft-ba.

    De, hogy a Santonról is beszéltjünk: az eredeti kézikönyvében le volt írva az évente többszöri működtetés. Az, hogy azt egy olyan marketingcég, mint a TE hogyan fordíttatja újra, és hagy ki belőle részleteket engem hidegen hagy, pláne, hogy a gyakorlatban is volt vele többször gond. Van ismerősöm, akinél saját telepítéséből adódott a gond…

    Erről a gondról az ismerősnél tudnál bővebben írni? Leégett a kapcsoló az érintkezők hibája miatt?

    … de különböző FB huszárok tollából is láttam már írásos és fényképes anyagot is.

    Az írásokat hagyjuk, de a fényképes anyagon leégett Santon-ok voltak?

    Mivel ebben a hónapban költöztünk át a régi (bérelt) irodából az új (saját) irodánkba, elég sok "felesleges" papírt kidobtunk. Nagyon remélem, hogy az eredeti Santon papír nem járt így! Jövő héten megpróbálom előkeresni, ha túlélte a költözést, akkor lefotózom, és beteszem ide.

    Szuper, köszönöm!

    Ha nem, akkor ismét hazug szemét vagyok, aki megalapozatlanul köpköd mindenkire, aki más véleménnyel van, mint önmaga. Mindkét esetben nyugodtan fogok aludni (írom ezt hajnali 3:15-kor )

    Jaj! :N
    És nem vélemény különbségünk van. Nem mondjuk a kapcsoló színén vitatkozunk, hogy mennyire illik a padlás enteriőrjébe. És azt sem írtam soha, hogy nem hiszem el, hogy hibás, beéghet, csak azt, hogy erre egyetlen konkrét esetet, információt sem találtam. És mivel Te írtál róla, gondoltam majd Te mondasz.

    u.i.:
    ha ez a válasz sértődött kirohanásnak tűnik, szeretnélek biztosítani, hogy nem az, és ne tévesszen meg a hangsúlytalan írás. Igazából tök jól szórakozom, hogy egy fórumon bárki bármit írhat minden következmény nélkül.

    Ha rám értve írtad ezt, akkor kifejtenéd mi olyat írtam aminek következménye kellene legyen, vagy mi olyat ami elrugaszkodott lenne a valóságtól és ennyire furcsán kellene reagálni rá?
    Biztos nálam a munkám meghatározza, hogy tényekre vagyok kíváncsi (ki, mit, mikor, hol, mivel és miért), erről szóltak a fórum bejegyzéseim is.

    Peace!

    Béke veled is! :K

  • n@p@lm

    őstag

    Ezt csak úgy itt hagyom, kíváncsi leszek egy 3 millás végösszeg esetén ha 300e a munkadíj miként oszlik meg a költség.
    Ja és egyéb dologra nem lesz számla beadva csak a naplopásra.
    [Így számolható el az anyagköltség és munkadíj lakásfelújítási támogatás esetén!]

  • b.

    félisten

    válasz Geresics #8542 üzenetére

    Kérlek ne engedd el a topik kezét ha lehet. :(

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Chal

    addikt

    válasz n@p@lm #8545 üzenetére

    Hát ezt egyelőre még emészteni kell. Az eredeti forrást viszont nem találom, pl. azt is jó lenne tudni, hogy két eltérő munka esetén a számításnál összevonják e a számlákat, vagy külön-külön számolnak. Ha valaki tud forrást, akkor ne tartsa magában, hátha ott több info van.

    Amúgy ha úgy van, ahogy ebben a cikkben írják, akkor a példádban szereplő rendszerre szerintem 600eFt támogatást adnak.

    [ Szerkesztve ]

  • nessh

    tag

    válasz bonat #8541 üzenetére

    Azt is nézném hogy mennyit enged ki. Felesleges annyit felpakolni mert levágja a 3000 felettit.

  • Chal

    addikt

    válasz Chal #8547 üzenetére

    Megvan a forrás: Kincstár link

    Elnézést kérek amúgy a jelenlevők miatt akiket nem érint, kellene a témának egy külön topic, nyitok még ma egyet szerintem.

    [ Szerkesztve ]

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz b. #8546 üzenetére

    Eszem ágában sincs. Csak kicsit csömöröm van mostanában, mert a fórumon (és most nem erre a topikra gondolok, hanem úgy általában a PH! fróumra) sokan sok energiát fektetünk abba, hogy másoknak segítsünk. Mégis sokan azt élvezik, hogy egy közösséget hogyan tudnak bomlasztani (szerencsére, nem ebben a topikban), és amikor ezt jelezzük akkor az "a túl tiszta vízban a hal sem él meg" válasz jön, ami egyrészt igaz, másrészt a fene sem akar iszapos pocsolya ízü halat sem.
    Ugyan ilyen frusztráló, hogy amikor valaki beírja, hogy "hol érdemes venni ezt/azt", akkor az törölve lesz, mert hirdetés (a vásárlói szándék is hirdetésnek minősül - de ez egy fiktív, költői túlzásos példa!), és ha valaki meg a saját cégét reklámozza, akkor neki azt szabad, mert épp a határán táncol a szabályzatnak.

    De ettől függetlenül ez a topik a Ti eredményetek, mert nélkületek csak magamnak írogatnék, mégis valahol az én gyermekem is, és sokat tettem érte, hogy a 130. hozzászólástól eljussunk a 8549-ig! Rengeteg órát öltem bele, hogy a kérdezők olyan választ kapjanak, amivel előrébb jutnak, és minél kevésbé tudják őket a "minden hájjal megkent értékesítők" megvezetni. Szerencsére hihetetlenül jó közösség alakult ki, amihez Ti is rettenetesen sokat hozzátettetek, és nem is gondolnátok, hogy mennyit tanultam én is az egész topik cseperedése során, amit köszönök Nektek, és már csak ezért is tartozom annyival, hogy nem hagyom magára a topikot!
    Azonban aki figyelt, észrevehette, hogy mostanában kevesebbet reagálok, ami egyrészt az időm korlátoltságának köszönhető, másrészt meg a közösség már tök jól megáll a saját lábán anélkül is, hogy én mindenbe beleugatnék! Persze ettől még figyelek, olvasok, és olyan is előfordul, hogy nem idevaló tartalmat törlök - bár szerencsére tök ritkán kell.

    Szóval csak így tovább srácok, Ti vagytok a legjobb közösség a fórumon, csak így tovább! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák